Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Περί Goodyear Vector 4Seasons

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Περί Goodyear Vector 4Seasons

Τα γνωρίζει κανείς? Είναι τόσο καλά όσο λένε σε χιόνι/πάγο αλλά και το καλοκαίρι?
    Για απλό αμάξι...όχι για 4χ4 etc

το εβαλα στον ξαδερφο μου πριν ενα μηνα. ευχαριστημενος αλλα δεν ειναι ενδεικτικο το χρονικο διαστημα.....

ανεβηκε με ανεση στα μεγαλα λιβαδια κιλκις με χιονοστρωση 5 εκ. στο δρομο!!

για παγο μην εισαι και πολυ σιγουρος. απο την φυση του ως ενα σημειο θα σε ικανοποιησει...

επισης στη βροχη ευχαριστημενος. στο στεγνο, ειδικα εντος πολεως (θεσ/νικης) με σχετικη ζεστη (20 κελσιου) και αφου κανουν πολλα γρηγορα χλμ. στο κεντρο και ζεσταθουν, σου δινουν την αισθηση ασταθειας (σαπουνιασμα, που λεμε) ειδικα υπο πιεση - τρεξιμο και στις στροφες.

δεν μπορεις να τα εχεις ολα. κανεις υποχωρησεις και γενικα ειναι μια χρυση τομη!!

το καλοκαιρι προφανως θα πεσουν καπως οι επιδοσεις τους....γενικα καλη επιλογη για all around / all season. Edited by: JIM FORD
    Σκοπιανοί και άλλοι διαβάστε ιστορία! ΕΣΤΙΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!
    ΟΡΟΣ ΤΟΜΑΡΟΣ (ΟΛΥΤΣΙΚΑ) 1974 μ. / 28-12-11

Σχολιασμός

δυστυχως επαληθευτηκα....

///////

για παγο μην εισαι και πολυ σιγουρος. απο την φυση του ως ενα σημειο θα σε ικανοποιησει...

//////

ο ξαδερφος με δικινητο peugeot partner, προσπαθησε να ανεβει μεγαλα λιβαδια παικου,κιλκις και ενω μετα την γουμενισσα, απο την γριβα οπου και αρχιζε το χιονακι και στο δρομο με χιονοστρωση αλλα και μετα την καστανερη πηγαινε μια χαρα, σε οποιοδηποτε συνδυασμο χιονιου-αλατο-λασπο-χιονιου, κλπ........

οταν πριν απο το χωριο ειχε περασει το εκχιονιστικο και με το μαχαιρι του ειχε αφησει

το κλασσικο υπουλο λεπτο στρωμα παγου, σε μια ανηφορα κωλωσε και δεν πηγαινε αλλο...μαλιστα τον πηρε πισω και γλυστρουσε, κανοντας πατιναζ και μπλοκαρισμενος σταματησε πιο πισω...με χειροφρενο!!!

τελικα εβαλε αλυσιδες. βεβαια ηταν σε αρκετη ανηφορα με κλιση και παγο...οποτε λογικο.

ισως και με χειμερινα, ακομη και ενα 4χ4 να μην ανεβαινε του ειπα εγω.....πχ αν σταματουσε οπως αυτος, εκει υπο κλιση, χωρις φορα....

εκεινος επεμενε οτι το δικο μου θα πηγαινε....

ισως αισιοδοξη προβλεψη...ασχετα απο αυτο, απλα, απεδειχθη ακομη μια φορα οτι ενα καλο 4 εποχων ελαστικο δεν μπορει σε παγο και μαλιστα με χαμηλες τ !!

ειναι μια χρυση τομη με παραχωρησεις!!

(υπ'οψιν τα ελαστικα ειναι ολο-καινουρια - σχεδον μηνος!!) Edited by: JIM FORD "

Σχολιασμός

Δεν μου κάθονται τα all season ως επιλογή που έχει νόημα. Το καλοκαίρι θα υποφέρουν και τον χειμώνα δεν φτάνουν τα χειμερινά.

Για ποιο λόγο να τα προτιμήσει κάποιος. Για την ταλαιπωρία" να αλλάζει τα λάστιχά του 2 φορές τον χρόνο? Μια που θα βάλει τα χειμερινά και μια που θα βάλει τα καλοκαιρινά."

Σχολιασμός

Τα Hankook Optimo 4S τα έχει κανείς ακουστά? Είναι 4 Seasons και αυτά και έχουν τη νιφάδα.

Σχολιασμός

---------> <a href=http://www.autoaccessories.gr/tuning/preview_news.asp?TuningProductId=15486" target="_blank">http://www.autoaccessories.gr/tuning/preview_news.asp?TuningProductId=15486</A>"
            detox

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από mentalic
              Τα Hankook Optimo 4S τα έχει κανείς ακουστά? Είναι 4 Seasons και αυτά και έχουν τη νιφάδα.
              ειπαμε οπως σχεδον ολα στο μεσο ορο με παραχωρησεις....

ισως ενα απο τα καλυτερα 4 εποχων ειναι το quatrac της vredestein. τοσο το 2 σε βροχη-γλιτσα, οσο και σαφως πιο πολυ η εξελιξη του το 3!! ειδικα σε χιονι!!

[i]

το αριστερο μερος χειμερινο, το δεξιο καλοκαιρινο. το μεσαιο ζιγκ ζαγκ δοντι με την πυκνη χαραξη ειδικα κανει δουλεια στα δυσκολα!! Edited by: JIM FORD "

Σχολιασμός

jim δεν τα βρήκα Αθήνα. Μου είπαν από τέλος Φεβρουαρίου!

Σχολιασμός

τα ολλανδικα εψαξες? αν θες ρωταω και εγω....θα εχω εισαγωγη σε 10 μερες!

υγ = πες μου διασταση-αμαξι-ιππους αν θες.....

Σχολιασμός

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τελικά θα πάω αύριο να βάλω τα Hankook. Δεν με πειράζει να μην έχουν καλή απόδοση στο πάγο. Το θεωρώ φυσιολογικό. Απλά θέλω να υπάρχει και κάποια ενδιάμεση κατάσταση (όσο γίνεται...). ’λλωστε οι κάλτσες βρίσκονται μόνιμα στο αυτοκίνητο.

Σχολιασμός

αντε με το καλο. ελπιζω-ευχομαι να ειναι οκ...εστω εως 5 εκατοστα χιονι....και με καποιες παραχωρησεις οπως στα περισσοτερα 4 εποχων......

προσοχη παντα και παντου!! Edited by: JIM FORD

Σχολιασμός

Λοιπόν! Τα τέσταρα σήμερα τα λάστιχα σε ανάβαση προς ΧΚΠαρνασσού και ήταν πολύ καλά. Ήταν ψιλοπατημένο βέβαια το χιόνι και είχε λίγα σημεία πάγου, αλλά δεν χρειάστηκε να βάλω αλυσίδες. Μου φάνηκαν να είχαν πολύ καλή πρόσφυση στο χιόνι και κατά το φρενάρισμα. Βέβαια σε ποιο extreme συνθήκες με πάγο δεν ξέρω πώς θα τα πάνε.

Σχολιασμός

[i]....σε παγο προσοχη....ουτως η αλλως....για ολους.....

εγω εδω οχι σε παγο, αλλα σε πρωινη γλιτσα με 2 κελσιου σημερα το πρωι, επειδη το πιεσα βεβαια σε μια κλειστη ανηφορικη δεξια, και φαντασου με μονιμη 4κινηση και χειμερινα, με αναποδη κλιση και γκαζι τερμα στη μεση της στροφης, το ενιωσα λιγο το πισω μερος να θελει να ανοιξει τροχια και ανεπαισθητα το εκανε, αλλα αρκουσε μια μικρη κινηση αναποδου τιμονιου για να το κανει ελεγχομενα....και να σου μενει ενα ωραιο πρωινο χαμογελο για να ξεκινησεις ευχαριστα την μερα σου στη δουλεια και γιατι οχι το πσκ σου!! Edited by: JIM FORD "

Σχολιασμός

Working...
                          X