Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Εxtreme off road - Extreme on road

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Εxtreme off road - Extreme on road

Ειναι γνωστο πως κανενα αυτοκινητο στον κοσμο δεν μπορει την ιδια στιγμη να ειναι το ταχυτερο εντος και εκτος δρομου και το ικανοτερο.

Υπαρχουν 4Χ4 που που ειναι πολυ γρηγορα σε σιρκουι και σε ευθεια αλλα οχι τοσο ικανα εκτος δρομου. Υπαρχουν αλλα 4X4 που ειναι ταχυτερα απο εξωτικα αμαξια σε ευθεια, και ικανοτατα σε εκτος δρομου, αλλα αναγκαστικα θα υστερουν σε εναν τομεα, στα σιρκουι (πιστες).

Οι Σαουδαραβες αρεσκονται να βελτιωνουν Toyota Land Cruiser & Nissan Patrol με σκοπο να ειναι ταχυτεροι απο εξωτικα αυτοκινητα σε ευθεια (drag race) αλλα ταυτοχρονα να εχουν αμαξια που ανεβοκατεβαινουν αμμολοφους, μπλοκαρουν ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ, ειναι ψηλωμενα και πηγαινουν σχεδον παντου. Φυσικα η αχιλλειος πτερνα ειναι οι στροφες.

Δεν τιθεται θεμα μεταξυ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Ειναι θεμα επιλογης 1000% Το ερωτημα ειναι τι σε ενδιαφερει κανεις? Θες να εισαι γρηγορος στις στροφες, αρκετα γρηγορος στις ευθειες και να μπορεις να ανεβεις ανωμαλα εδαφη μεχρι να βρουν οι προβολοι ή να κοιλιασει το αμαξι? Τοτε θα στραφεις σε SUV οπως το Subaru Forester (πιθανως να ειναι η καλυτερη επιλογη για αυτη την κατηγορια). Αν σε ενδιαφερει να κερνας τσαι σε εξωτικα αμαξια σε drag races, να πηγαινεις εκει που τα SUV σταματουν, και δεν σε ενδιαφερει να τρεχεις σε στροφες τοτε θα πας σε αμαξια οπως το Land Cruiser, To Patrol, To Pajero κ.α. και θα τα βελτιωσεις.

Επομενως δεν υπαρχει κανενας λογος για προσωπικες επιθεσεις...επειδη ο αλλος διαφωνει. Μπορουμε να μιλαμε ομορφα χωρις να προσβαλει ο ενας τον αλλον. Το φορουμ επιτρεπει την ανταλλαγη αποψεων ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ. Απαγορευει ομως προσωπικες υβρεις και προσβολες. Η αυτοσυγκρατηση ειναι αναγκαια.

αργοτερα θα δειξω παραδειγματα αυτοκινητων 4Χ4 και των 2 κατηγοριων.

Σχολιασμός

Eπισης για οσους δεν γνωριζουν, ουτε το 80% των φορεστερ ειναι τοσο πειραγμενα ωστε να κοντραρουν εξωτικα αυτοκινητα (αυτο ειναι εντελως γελοιο και ανυποστατο αφου τα περισσοτερα φορεστερ ειναι εντελως μαμα ή με προγραμμα μονο), ουτε βεβαια οι Σαουδαραβες με τα φτιαγμενα 4Χ4 ειναι 5-6! και φυσικα δεν κοστιζουν εκατομμυρια! Εκτος αν εννοει το μελος εκατομμυρια δραχμες οποτε παω πασο [i]

Ειναι καλο να μη γραφονται πραγματα που ανηκουν στη σφαιρα της φαντασιας, αφου οι πραγματικοι γνωστες ειναι αρκετοι και εχουν κανει και καλυτερη ερευνα αγορας.
      "

Σχολιασμός

[TUBE]HeScSrScwX8[/TUBE]

[TUBE]aIbbcXW6uZU&feature=related[/TUBE]

[TUBE]AQ9Iqjlg_iE&feature=related[/TUBE]

Σχολιασμός

[TUBE]O2dHTwSjB-Y&feature=related[/TUBE]

[TUBE]YVYzvHVzsDA&feature=related[/TUBE]

[TUBE]DHtEaQjqWU4&NR=1[/TUBE]

[TUBE]IV6Ev7-Rt9E&feature=related[/TUBE]

[TUBE]t_Ox7Zxn0gY&feature=related[/TUBE]

Σχολιασμός

φιλε μαουντεξπλορερ συγνωμη που ειμαι μελος στα φορουμ που ανεφερα σε αλλο ποστ(θυμηθηκα οτι ειμαι και στο e-camping[i]) αλλα τα βιντεακια που ανεβασες ειναι λιγο Ακυρα γιατι δεν ειναι τα ιδια αυτοκινητα... μπορει σαν εταιρια ναι αλλα οι αναβαθμισεις που εχουν γινει ειναι εντελως διαφορετικες....

ειναι σαν να σου συγκρινω αυτο
            [TUBE]http://www.youtube.com/watch?v=HbJcXhZeiF4&feature=related[/TUBE]

με αυτο

[TUBE]http://www.youtube.com/watch?v=lX1bala27Pw&feature=related[/TUBE]

φιλικα παντα ε

"

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από petrosk
              φιλε μαουντεξπλορερ συγνωμη που ειμαι μελος στα φορουμ που ανεφερα σε αλλο ποστ(θυμηθηκα οτι ειμαι και στο e-camping[i]) αλλα τα βιντεακια που ανεβασες ειναι λιγο Ακυρα γιατι δεν ειναι τα ιδια αυτοκινητα... μπορει σαν εταιρια ναι αλλα οι αναβαθμισεις που εχουν γινει ειναι εντελως διαφορετικες....

ειναι σαν να σου συγκρινω αυτο
              [TUBE]http://www.youtube.com/watch?v=HbJcXhZeiF4&feature=related[/TUBE]

με αυτο

[TUBE]http://www.youtube.com/watch?v=lX1bala27Pw&feature=related[/TUBE]

φιλικα παντα ε

Koιταξε ομως ποσα λαθη εκανες μαζεμενα.

1) το υπερυψωμενο Φορεστερ ειναι αχρηστο για οδηγηση σε στροφες σε πιστα, επομενως παει στην κατηγορια των καθαροαιμων off road cars, και δεν εχει καμια σχεση με φορεστερ οπως αυτο που ειδαμε στα βιντεο που κοντραρε την πορσε. Αρα παλι δεν ειναι καταλληλο για οδηγηση στυλ WRC που αναφερθηκε προηγουμενως απο το αλλο μελος.

2) Τα πειραγμενα patrol που τσαγιαζαν τα λαμποργκινι κτλ. ετσι και αλλιως απο τη μανα τους ειναι πιο ικανα για εκτος δρομου απο τα απλα SUV οποτε εχουν προβαδισμα για εκτος δρομου και για κοντρες στην ευθεια σε σχεση με φορεστερ κτλ. Υστερουν μονο σε στριψιμο.

3) Οι επιδοσεις ενος νισσαν πατρολ οπως ειδες μπορουν να βελτιωθουν σημαντικα, τους πισω προβολους τους φορεστερ μπορεις να τους κοψεις ομως? Οχι. Αν το ψηλωσεις πολυ για να βελτιωσεις γωνια διαφυγης, τοτε καταστρεφεις το ραλλυ set-up και το αμαξι κανει μονο για εκτος δρομου μετα. Αρα καναμε μια τρυπα στο νερο. Βελτιωσαμε τον ενα τομεα σε βαρος του αλλου. Στα patrol κτλ. αντιθετα, επειδη ετσι κι αλλιως δεν ειναι καταλληλα για σπορ οδηγηση, απλα βελτιωνεις την ιπποδυναμη (και πιστεψε με ξεπερνουν τα 1000 αλογα), κανεις και μερικες τροποποιησεις στα διαφορικα (τρια μπλοκε) και ετσι μπορεις να τα πας καλα παντου εκτος των στροφων.
              "

Σχολιασμός

Το subaru το έχει καταστρέψει ο άνθρωπος!!!! Έβαλε Dana μπροστά πίσω απλά για να κάνει rock crawling ???WTF????
                www.braters.gr

Σχολιασμός

Πέτρο, μην πέφτεις στην παγίδα με τα βίντεο που ανεβάζει. Αυτό το κάνει χρόνια τώρα, μετά από κάθε αναφορά που κάνω στα φόρεστερ. Πραγματικά, ψάξτο στο φόρουμ από περιέργεια και θα δεις τις ίδιες αντιδράσεις και τις ίδιες απαντήσεις, πολλές φορές.
                  ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ.
                  Μην ξαναπαντήσεις, χάνεις τον χρόνο σου.
                  Εδώ με είπε με τον τρόπο του γελοίο, επειδή είπα ότι το 80% των φόρεστερ είναι βελτιωμένα, χωρίς βέβαια να εννοώ και να αναφέρω, τόσο βελτιωμένα ώστε να κοντράρονται και με σπορ αυτοκίνητα. Απλά έγραψα βελτιωμένα και διάβασες πως απάντησε.
                  Αξία δίνεις χωρίς λόγο, ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ.
                  Πάρε ένα Patrol 1000 άλογα για off-road (με την τουρμπίνα που θα φοράει, θα είναι ότι πρέπει) και μην ξανασχοληθείς.
                  "
                  www.foresterclub.gr

Σχολιασμός

stoli δεν πειραζει, ασε με να δω που μπορει να φτασει ο κυριος Mod και να μου αποδειξει μονος του κατα ποσο φασκει και αντιφασκει.... και αν και κατα ποσο μπορει να με κρατησει σαν μελος( δεν το λεω σαν απειλη, αλλα σαν παραπονο)

Φιλε mount τα βιντεο που ανεβασες εσυ ο ιδιος ομως μας δειχνουν τουμπανιασμενα offroad αυτοκινητα με nitro στο πρωτο μερος(πολυ θα ηθελα να δω στην αμμο τι θα γινοτανε αν πατουσε τα Νιτρα) που σιγουρα θα εχουν και τις σχετικες αναρτησεις για να κρατηθουν στην ευθεια και στο δευτερο μερος μας εχεις ψηλωμενα και τουμπανιασμενα (σε off-road καταστασεις) ιδιας εταιριας.... Οπως και εγω στα δικα μου βιντεο.... Αρα οτι λαθη εκανα εγω τα εκανες πρωτος εσυ.

οι πισω προβολοι δεν ειναι και τοσο μεγαλο μειονεκτημα(οχι οτι δεν ειναι μειονεκτημα) οσο οι μπροστινοι προβολοι, που και αυτοι διορθωνονται.... λεφτα να χεις ( http://www.subaxtreme.com.au/images/large/HB050-2.jpg ) και το στριβειν διατηρειται λογω χαμηλου κεντρου βαρους του αυτοκινητου.

Φανταζομαι πως θα ξερεις οτι κυκλοφορουν subaru impreza που φτανουν τα 700+ αλογα, και ως γνωστο οι κινητηρες του impreza ειναι ιδιοι με τους κινητηρες του forester ... αρα ....

μη μου πεις πως δεν θα ειναι αυτοκινητο για καθημερινη χρηση τοτε γιατι επισης και τα αυτοκινητα που εδειξες δεν ειναι για καθημερινη χρηση... ασε να ξερουν οι Σαουδαραβες καθε ποτε τα κυκλοφορουν και καθε ποτε ειναι στα συνεργεια...

Τελοσπαντων συγκρινουμε ανομοια πραγματα με πρωτο και κυριο το κοστος κτησης και δευτερο και κυριοτερο το κοστος χρησης....

Αν μου βρεις αλλο αυτοκινητο που να τσαγιαζει porshe και να ανοιγει δρομους σε απατητο χιονι χωρις να αλλαξει τιποτα απο το specs του πες μου και μενα μπας και αλλαξω γνωμη και πουλησω το φορεστερ και σταματησω να χαζευω τις επιδοσεις του Stolester................
                    Edited by: petrosk

Σχολιασμός

καλα!!!!!!! ορε δεν σας ειπα !! να το ξαναπώ να φυγετε να πατε αλλου πια με τα παλιο φορεστερ σας ................................[i]"
                      http://www.skafotexniki.gr
                      ΤΣΟΥΛΑΤΕ ΓΕΝΝΑΙΟΙ

Σχολιασμός

φυγαμε και μας ηρθες και εσυ κυριε Προεδρε [i]

αλλα δεν σε ειδα να γραφεις και το χω παραπονο

Και στο Πισοδερι δεν εκατσες λιγο μαζι μας να μας δειξεις τις πολεμικες τεχνες που σου χει μαθει ο stolis και τις απολαμβανω μονο απο το youtube

"

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από stolis
                          Πέτρο, μην πέφτεις στην παγίδα με τα βίντεο που ανεβάζει. Αυτό το κάνει χρόνια τώρα, μετά από κάθε αναφορά που κάνω στα φόρεστερ. Πραγματικά, ψάξτο στο φόρουμ από περιέργεια και θα δεις τις ίδιες αντιδράσεις και τις ίδιες απαντήσεις, πολλές φορές.
                          ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ.
                          Μην ξαναπαντήσεις, χάνεις τον χρόνο σου.
                          Εδώ με είπε με τον τρόπο του γελοίο, επειδή είπα ότι το 80% των φόρεστερ είναι βελτιωμένα, χωρίς βέβαια να εννοώ και να αναφέρω, τόσο βελτιωμένα ώστε να κοντράρονται και με σπορ αυτοκίνητα. Απλά έγραψα βελτιωμένα και διάβασες πως απάντησε.
                          Αξία δίνεις χωρίς λόγο, ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ.
                          Πάρε ένα Patrol 1000 άλογα για off-road (με την τουρμπίνα που θα φοράει, θα είναι ότι πρέπει) και μην ξανασχοληθείς.
                          Exεις σκεφτει μηπως οτι κι εσυ εδω και δυο χρονια ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ με τα δι***** διαφορικα του Φορεστερ, και ποσο συμμετρικη ειναι η τετρακινηση του? Ουτε πωλητης της Subaru δεν θα μπορουσε να λεει τοσο συχνα τα ιδια πραγματα. Ελεος δηλαδη.
                          Υπαρχουν και αλλα αυτοκινητα στον πλανητη Γη.
                          "

Σχολιασμός

stoli δεν πειραζει, ασε με να δω που μπορει να φτασει ο κυριος Mod και να μου αποδειξει μονος του κατα ποσο φασκει και αντιφασκει.... και αν και κατα ποσο μπορει να με κρατησει σαν μελος( δεν το λεω σαν απειλη, αλλα σαν παραπονο)

Φιλε mount τα βιντεο που ανεβασες εσυ ο ιδιος ομως μας δειχνουν τουμπανιασμενα offroad αυτοκινητα με nitro στο πρωτο μερος(πολυ θα ηθελα να δω στην αμμο τι θα γινοτανε αν πατουσε τα Νιτρα) που σιγουρα θα εχουν και τις σχετικες αναρτησεις για να κρατηθουν στην ευθεια και στο δευτερο μερος μας εχεις ψηλωμενα και τουμπανιασμενα (σε off-road καταστασεις) ιδιας εταιριας.... Οπως και εγω στα δικα μου βιντεο.... Αρα οτι λαθη εκανα εγω τα εκανες πρωτος εσυ.

οι πισω προβολοι δεν ειναι και τοσο μεγαλο μειονεκτημα(οχι οτι δεν ειναι μειονεκτημα) οσο οι μπροστινοι προβολοι, που και αυτοι διορθωνονται.... λεφτα να χεις ( http://www.subaxtreme.com.au/images/large/HB050-2.jpg ) και το στριβειν διατηρειται λογω χαμηλου κεντρου βαρους του αυτοκινητου.

Φανταζομαι πως θα ξερεις οτι κυκλοφορουν subaru impreza που φτανουν τα 700+ αλογα, και ως γνωστο οι κινητηρες του impreza ειναι ιδιοι με τους κινητηρες του forester ... αρα ....

μη μου πεις πως δεν θα ειναι αυτοκινητο για καθημερινη χρηση τοτε γιατι επισης και τα αυτοκινητα που εδειξες δεν ειναι για καθημερινη χρηση... ασε να ξερουν οι Σαουδαραβες καθε ποτε τα κυκλοφορουν και καθε ποτε ειναι στα συνεργεια...

Τελοσπαντων συγκρινουμε ανομοια πραγματα με πρωτο και κυριο το κοστος κτησης και δευτερο και κυριοτερο το κοστος χρησης....

Αν μου βρεις αλλο αυτοκινητο που να τσαγιαζει porshe και να ανοιγει δρομους σε απατητο χιονι χωρις να αλλαξει τιποτα απο το specs του πες μου και μενα μπας και αλλαξω γνωμη και πουλησω το φορεστερ και σταματησω να χαζευω τις επιδοσεις του Stolester................
                            Μου δινεις την ευκαιρια να απαντησω εφ ολης της υλης.

1)Τα βιντεο που ανεβασα δεν εδειχναν τα ιδια αυτοκινητα, ηταν ενδεικτικα και μονον. Εξηγησα ομως λιγο παρακατω πως τα τουμπανιασμενα V8 με τα 1000 αλογα (που δεν εχουν αναγκη απο νιτρο), ειναι πιο γρηγορα απο εξωτικα supercars και ταυτοχρονα με τα μπλοκε διαφορικα τους πηγαινουν εκτος δρομου καλυτερα απο τα SUV (ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΜΕΝΑ).

2)Ενα Φορεστερ/Ιμπρεζα/Εβο κτλ κτλ με 700 ή 1000 αλογα σιγουρα δεν θα κρατησει τοσο οσο ενα μεγαλο V8 μοτερ στα ιδια αλογα (βλεπε Patrol, Land Cruiser κτλ.) Τα τετρακυλινδρα διλιτρα (εως 2,5 λιτρα) μοτερ θα επισκεπτονται τα συνεργεια πολυ πιο συντομα απο τα 4λιτρα και 5λιτρα V8 που δεν χρειαζονται την ιδια πιεση για να αποδωσουν την ιδια ιπποδυναμη.

3)Επισης το κοστος χρησης και κτησης που λες δεν ειναι τοσο τραγικο. Ακομα και το νεο Nissan patrol δεν κοστιζει πολυ παραπανω απο το turbo Forester. Ποσο μαλλον αν μιλαμε για μεταχειρισμενα 4Χ4. 36200 κοστιζει το νεο 2,5 Τ Φορεστερ. 46220 το νεο Πατρολ.
                            Το Land Cruiser ξεφευγει μονο. Ετσι κι αλλιως ομως, χρησιμοποιουν κυριως το προηγουμενο μοντελο για τετοιες extreme κατασκευες.

4)
                            αλλο αυτοκινητο που να τσαγιαζει porshe και να ανοιγει δρομους σε απατητο χιονι χωρις να αλλαξει τιποτα απο το specs του? Μα αν το φορεστερ ειναι μαμα, ουτε πορσε τσαγιαζει ουτε ανοιγει δρομους. Με 230 αλογα και τα LSD που εχει δεν τα καταφερνει τοσο καλα. Ο στολις εχει επιπλεον 200 αλογα και aftermarket πισω διαφορικο. Καμια σχεση...

Σχολιασμός

Ναι Πασσα μου, δειξε μου ενα τετοιο αμαξι, οχι μαμα οποιο θες... λεω να μην ειναι ενα patrol που να αλλαζει αναρτησεις-λαστιχα κτλ αλλα οπως ειναι στο χιονι-ερημο να βγαινει στο δρομο και να γδερνει...με κοστος κτησης μεχρι 60000 με μοντιφιες με ο,τι θες, αυτο σου λεω..

ΥΓ1: 10000euros ειναι μεγαλη διαφορα...
                              YΓ2: πιστεψε με και το μαμα μια χαρα τα καταφερνει, οχι σαν το stolester βεβαια αλλα με τα ιδια χρηματα ειναι με διαφορα το all-around vehicle και παντος καιρου, μονο σε extreme off-road δεν τα παει καλα αλλα και εκει αυτοκινητο παραγωγης δεν νομιζω να υπαρχει που να κανει τα ιδια.[i]

Edited by: petrosk "

Σχολιασμός

Working...
                              X