Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Αλυσιδες?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αλυσιδες?

Λοιπον...Επειδη χρηματα για χιονολαστιχα δεν υπαρχουν θα παρω αλυσιδες (τα πανια μετα απ' οτι μου ειπατε σχιζονται οποτε δεν θα ασχοληθω,στα κλασικα!). Χρησιμοποιω ενα fiesta για το βουνο.Καθ' οτι καινουριος σε αυτα τα πραγματα μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω στην αγορα αλυσιδων?Εαν καποιοι ξερετε να μου προτεινετε και καποιες αλλα οχι πολυ ακριβες!
    detox

Πολλες επιλογες απο πολυ φτηνες των σουπερ, εως τις ακριβες αλλα παντα αξιοπιστες της michelin!

αν θες μια καλη λυση προφανως πανω απο τον μεσο ορο και οικονομικη σχετικα νομιζω.....ειναι οι quick fit!

(δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο αλυσιδες λογω χειμερινων ελαστικων ακι δυστυχως εδω στο μαγαζι δεν πουλαμε...).

προσοχη στο φρεναρισμα και στις στροφες υπο κλιση διοτι ο πισω αξονας εχει τασεις ανεξαρτητοποιησης..ενιοτε αν οχι πολυ..πολυ συχνα....λογω διαφορας στον συντελεστη προσφυσης με τον μπροστινο!

υγ = θυμησε μου την διασταση των ελαστικων σου......
    Σκοπιανοί και άλλοι διαβάστε ιστορία! ΕΣΤΙΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!
    ΟΡΟΣ ΤΟΜΑΡΟΣ (ΟΛΥΤΣΙΚΑ) 1974 μ. / 28-12-11

Σχολιασμός

εγω προσωιπκα πηρα κατι grip απο το carefour...ιδια μαρκα ειχα παρει κ πριν 4-5 χρονια κ αντεξαν μια χαρα...περσυ μονο κοπηκε ενα κρικακι (εσπασε) κ πηρα καινουργιες...

ΥΓ εγω δεν τις προσεχω καθολου...αμα τις εβλεπες ηταν μες την σκουρια...λογικο λοιπον που εξελιχθηκε ετσι..

γενικα πιστευω καλυτερα να μην δωσεις κ τρελα λεφτα...καπου 30 ευρω κοντα εισαι μια χαρα...αν ειναι να δωσεις για κατι καινουργια συστηματα κανα 100αρι κ βαλε, ε καλυτερα παρε χιονολαστιχα.

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από TURMS
        εγω προσωιπκα πηρα κατι grip απο το carefour...ιδια μαρκα ειχα παρει κ πριν 4-5 χρονια κ αντεξαν μια χαρα...περσυ μονο κοπηκε ενα κρικακι (εσπασε) κ πηρα καινουργιες...

ΥΓ εγω δεν τις προσεχω καθολου...αμα τις εβλεπες ηταν μες την σκουρια...λογικο λοιπον που εξελιχθηκε ετσι..

γενικα πιστευω καλυτερα να μην δωσεις κ τρελα λεφτα...καπου 30 ευρω κοντα εισαι μια χαρα...αν ειναι να δωσεις για κατι καινουργια συστηματα κανα 100αρι κ βαλε, ε καλυτερα παρε χιονολαστιχα.

και εγω τοσα χρονια χρησιμοποιω κατι φτηνες των 20 ευρω που ειχα παρει απο πρακτικερ

αφου ειχα παρει 2 γιατι δεν τους ειχα εμπιστοσυνη

στον 9ο χρονο εσπασε η μια και αυτο εφταιγε οτι η ανηφορα ηταν τεραστια και το σπιναιρα αρκετα

και εγω ποτε δεν τις προσεχα και ολο το καλοκαιρι ηταν μεσα στην σκουρια η οποια εφευγε οταν τις ξαναχρησιμοποιουσα

παρε μια φτηνη να κανεις την δουλεια σου

μην δωσεις πολλα λεφτα

το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να παρεις καποια που να ειναι 9 χιλιοστα για να μην κοπαναει πολυ το αυτοκινητο και για να μην κανεις ζημια και κοψεις κανα μαρκουτσι

Σχολιασμός

βασικα να μαθεις να τις βαζεις πριν φτασεις στην αναγκη!!!

Σχολιασμός

και εγώ πρίν αρχίσω να φοράω χειμερινά, κάτι φτηνές από το Praktiker είχα πάρει, γύρω στα 30 ευρώ, και την δουλίτσα τους την κάνανε μια χαρά.......

Μην δώσεις πολλά λεφτά για αλυσίδες ιδίως από την στιγμή που προορίζονται για ένα νορμάλ αυτοκίνητο, και οχι για κανά περίεργο, χαμηλομενο, με περιεργες διαστάσεις ελαστικών....

Φιλικά

Σπύρος
            powder skiing is not a crime

Σχολιασμός

ετσι ειναι...praktiker καρεφουρ κλπ
              ή αν βρεις κατι αναλογο αλλα φθηνο σε καταστηματα με εξοπλισμο αυτοκινητων....

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Πρέπει να έχει και alex pack. Τις είχα πάρει πριν 4 χρόνια 13€ το ζευγάρι. Τώρα κάνουν ~20.

Φαντάσου έσπασε η μία μόνο αλυσίδα από τις 4 που είχα όταν χρειάστηκε να τραβήξω πυροσβεστικό όχημα που με είχε αμπεγκλωβίσει.
                www.braters.gr

Σχολιασμός

Thnx!Απ οτι καταλαβα φθηνες και να ειναι 9mm εαν γινεται για να μην εχει πολλους κραδασμους...

ΥΓ.τι λαστιχο φοραει δν ξερω και δεν μπορω ν δω γιατι αλλου το αμαξι αλλου εγω [i]"
                  detox

Σχολιασμός

δες πρωτα την διασταση και μετα αγορασε

μην παρεις στο περιπου

ενα νουμερο αλυσιδας πανω η κατω και οι αλυσιδες ειναι αχρηστες

Σχολιασμός

Αν το jimny δεν έχει υποστεί μετατροπές και είναι όπως το πήρες από το εργοστάσιο φοράει διάσταση ελαστικού 205-70-15
                      www.braters.gr

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από StavRos

δες πρωτα την διασταση και μετα αγορασε

μην παρεις στο περιπου

ενα νουμερο αλυσιδας πανω η κατω και οι αλυσιδες ειναι αχρηστες
                        Ναι...Εννοειτε πως θα δω πρωτα την διασταση του ελαστικου πριν παρω αλυσιδες...
                        detox

Σχολιασμός

Εγώ είμαι με πανιά. Θέλει λίγο προσοχή και δεν σκίζονται. Αν πάρεις τα πολύ ακριβά κιόλας δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά πρέπει να έχεις υπόψιν σου όταν οδηγάς ότι οδηγάς με πανιά σε χιόνι και όχι με λάστιχα στην άσφαλτο!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από mentalic
                            Εγώ είμαι με πανιά. Θέλει λίγο προσοχή και δεν σκίζονται. Αν πάρεις τα πολύ ακριβά κιόλας δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά πρέπει να έχεις υπόψιν σου όταν οδηγάς ότι οδηγάς με πανιά σε χιόνι και όχι με λάστιχα στην άσφαλτο!
                            Ε...επειδη δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα (δεν εχω κιολας [i]) και να παθουν και τπτ μετα ...ααασε!Οποτε με βλεπω για αλυσιδες.Edited by: detox "
                            detox

Σχολιασμός

οι αλυσιδεσ που εχω ισωσ να ειναι μικρεσ??? το γαντζακι με το λαστιχο δεν περναει ολοκληρο το κυκλακι τησ φωτο με αποτελεσμα να το καρφωνω διπλα...ειναι μικρεσ η λογο του οτι ειναι η μεγαλυτερη διαστση που μπορει να καλυψει το κανει αυτο....
                              <a href=http://img683.imageshack.us/i/alpin1b.jpg/" target="_blank"></a>

"

Σχολιασμός

Working...
                              X