Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΕΠΙΛΟΓΗ 4Χ4.....ΣΥΝΕΧΕΙΑ......

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΕΠΙΛΟΓΗ 4Χ4.....ΣΥΝΕΧΕΙΑ......

[i]

δεν σχολιαζω.....προχωραω......

μην καταστει και αυτο "οικος ανοχης"......

οπως πηγαμε στα πιο πριν αντιστοιχα θεματα και οχι μονο, ετσι να συνεχισουμε...

ομορφα και ηρεμα....με επιχειρηματολογια και στο κατω κατω δεν αγοραζουμε κανα πυργο!

αποψεις λεμε! τι και αν διαφωνουμε? καλη καρδια! αφου ηδη οι 3 απο την παρεα επελεξαν φετος, παμε για τον γιωργο, προκειμενου να ολοκληρωθει το καρε!!!

μην ξεχνατε οτι περιμενω απο εσας ακομη να μου πειτε εμπεριστατωμενα και τεκμηριωμενα το ποσοστο της μονιμης 4κινησης που απο οτι φαινεται εχω στο νεο μου αμαξι DAIHATSU YRV 4WD 1.3 !!! *(ειναι τελικα 60-40???)

επισης βρηκα το παρακατω που μου αρεσε για τις "ψυχρες" συνθηκες........

αρα στις επικειμενες χειμωνιατικες βολτες θα ειναι μια χαρα.

το θεμα ειναι πως θα τα παει στην ζεστη διοτι δεν μενει ο βουλγαρος ικανοποιημενος απο την δροσια του.......

επισης μου αρεσε το θεμα της καταναλωσης, το οποιο εξαλλου και ηξερα και αποτελεσε σημαντικο παραγοντα επιλογης. μαλιστα ηθελα να πεσω κατω απο το +6 που εχει το νται αλλα με 5,5 ηταν μονο το ντιζελ το παντα, το οποιο ηταν πιο ακριβο και πιο μικρο (αν και καλυτερο εκτος!).*

http://www.carsurvey.org/reviews/daihatsu/yrv/r83469/

//////////////////////////////////////////////////////////

18th Nov 2005, 20:35"It's a great car that I would strongly recommend!"What things have gone wrong with the car?

Nothing wrong yet!General comments?

I got the car when it was brand new and I am very happy with the dealer that I purchase the car from. I have owed the car for a year and a half now and I have driven this car through 12 European countries. I do a lot of long distance driving and I find that.The front seats are very comfortable.The back sits are not comfortable for long traveling.The engine of the car is quite noisy after 120km/h, but at least it keeps you awake.You can feel every bump on the road, which can be a problem when traveling in some East European countries.The car has a great*<nobr id="itxt_nobr_6_0" style="font-weight: normal; font-size: 100%; ">performance<obr>*for its engine.The car is just superb on snow! I haven't got stuck on places where most other cars do get stuck.The most amazing thing that I found about this car is that on -18 degrees Celsius in a deep snow last winter in Bulgaria I test the car to see how long it will take to worm up. It took less than 5 minutes where as my father's 2002 Skoda Oktavia in the same time it took him a little over 16 minutes.I am really happy of this car and I think it's a real value for money. I got 3 year warranty or 120,000km.This car is great for extreme cold weather, but not so good on very hot weather. I think the air-conditioning is not cold enough, but that's my own opinion as I like cold very much!!!The car is very economical and my average*fuel*<nobr id="itxt_nobr_11_0" style="font-size: 100%; ">consumption<obr>*is 6-7liter/100km on motorways with speed of around 130km/h, 5,5-6/100km with speed of around 90km/h.
    //////////////////////////////////////"

• DENNISLA
    replied
    στο χιονι δεν βοηθαει τα ξεφουσκωμενα λαστιχα...ισα ισα θες λιγοτερη επιφανεια να ερχεται σε επαφη....

θα διαφωνησω οσον αφορα για την οδηγικη συμπεριφορα του Grand vitara στον δρομο...εχει πολυ καλη συμπεριφορα μην ξεχνας απο ολα τα αλλα που λες εχει μονιμη 4κινηση που αυτο κ μονο το κανει αρμα...
    Στην ηχομονωση επισης ειναι καλο κ ειδικα στα μοντελα του 2009 κ μετα που εχει ενισχυθει...

Leave a comment:

• Stamatis Sohos
    replied
    Μαλιστα.Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες.Να ρωτησω σχετικα με το Qashqai 4χ4 1.6 diesel αν και ξεφευγει λιγο στην τιμη αλλα αξιζει?Οσο για το Grand Vitara ισως να ειναι οντως πολυ καλο στο βουνο,αλλα εμαθα οτι δεν εχει καλη οδικη συμπεριφορα στο δρομο συγκριτικα π.χ Qashqai,Asx κλπ.Επισης καιει περισσοτερο καυσιμο,δεν εχει καλη ηχομονοση και καποια τετοια μειονεκτηματα γιατι να μην ξεχναμε οτι περισσοτερο θα παταει στην ασφαλτο και με μεγαλες ταχυτητες,παντα σε συγκριση με τα προαναφερθηση οχηματα γιατι αυτα μου προτινανε αν διαθετω τα αναλογα χρηματα. Και μια ασχετη ερωτηση!Πως βοηθαει στο χιονι το να ξεφουσκωνεις τα λαστιχα και σε τι ειδους χιονι?

Leave a comment:

• j.s.
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Stamatis Sohos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και Χρονια Πολλα!Ενδιαφερομαι για αγορα SUV 4χ4.Θελω κατι οικονομικο σε καταναλωση(Πετρελαιο),οικονομικο σχετικα σε αγορα 10.000 με 15.000,αξιοπιστο,για καθημερινη χρηση 30χλμ καθημερινα στη δουλεια μ.Θα μου πεις τι το θελεις το τζιπ το οποιο με αυτα που ζητας δεν θα ειναι και τοσο άξιο στο το βουνο..Θελω να εχω την δυνατοτητα να πηγαινω και στο βουνο για lite καταστασεις και να μπορω να παω εκει που δεν μπορω τωρα με το Toyota Carina μ π.χ σε ανηφορα με πανω απο 8-10 ποντους απατητο χιονι.Ψαχνωντας λιγακι χωρις να γνωριζω απο 4x4,μου εκανε κλικ το Toyota Urban Cruiser, οχι οτι μου αρεσε τοσο εμφανισιακα,ουτε απο τις επιδωσεις του, αλλα νομιζω ειναι κατι σαν αυτο που ψαχνω.Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο αμαξι και τι θα μ προτινατε σχετικα με αυτα που ζηταω?
    Σταμάτη καλησπέρα και από εδώ.Ως τις 15000 πλέον βρίσκεις πάρα πολλά 4κινητα.Το θέμα είναι πόσα προτίθεσαι να πληρώνεις γι'αυτό (ένα 2λιτρο με ημερομηνία άδειας πριν τον Νοέμβριο του 2010 χρειάζεται 690 ευρώ τέλη κυκλοφορίας και αν είναι νεότερο από 10 χρονών και μεγαλύτερο από 5 άλλα 308 φόρο πολυτελείας.Από κει και ύστερα θα σκεφτείς επίσης τι καταναλώνει σε καύσιμο και τι ασφάλιστρο χρειάζεται.)
    Οπότε διαλέγεις και παίρνεις.Είτε πας σε αυτό που προτείνει ο Απόστολος-πολύ καλή επιλογή- είτε ξεκινάς με κάτι μικρότερο.Και στα μικρά υπάρχουν πολλές επιλογές βάση αυτού που ζητάς;.Αν θέλεις diesel fiat panta cross ,αν δεν σε πειράζει βενζίνη daihatsu terios(πολύ καλό 4κινητο ,δυστυχώς έχει διακοπεί η παραγωγή του εδώ και περίπου 3 χρόνια).Στο άνω άκρο των χρημάτων που διαθέτεις μπορεί να βρεις και κάποιο opel mokka ,καλό για light καταστάσεις ,μεγαλύτερο από τα άλλα 2.Κλείνω και με μια ακόμα επιλογή το suzuki sx4 προηγούμενης γενιάς που το βρίσκεις πλέον σε πάρα πολύ καλή τιμή στα 1600 κυβικά βενζίνη.Διάλεξε!!!

Leave a comment:

• DENNISLA
    replied
    θα συμφωνησω με τον Αποστολο, μιας κ ειμαι ιδιοκτητης του συγκεκριμενου αυτοκινητου...δεν μπορεις να φανταστεις που παει........κ τι κανει....
    Φυσικα δεν βαζει φωτια στην ασφαλτο αλλα εκτως δρομου κανει ποολλα παραπανω απο οτι εχεις φανταστεις.
    Αν σε ενδιαφερει στειλε μου πμ το τηλ να μιλησουμε

Leave a comment:

• Stamatis Sohos
    replied
    Οκ φιλε να σε καλα

Leave a comment:

• stolis
    replied
    Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις αυτό το μοντέλο: https://www.car.gr/5597236-suzuki-gr...dis-full-extra
    Κατά πολύ ανώτερο από το urban cruiser για αυτά που ζητάς.

Leave a comment:

• Stamatis Sohos
    replied
    Καλησπερα και Χρονια Πολλα!Ενδιαφερομαι για αγορα SUV 4χ4.Θελω κατι οικονομικο σε καταναλωση(Πετρελαιο),οικονομικο σχετικα σε αγορα 10.000 με 15.000,αξιοπιστο,για καθημερινη χρηση 30χλμ καθημερινα στη δουλεια μ.Θα μου πεις τι το θελεις το τζιπ το οποιο με αυτα που ζητας δεν θα ειναι και τοσο άξιο στο το βουνο..Θελω να εχω την δυνατοτητα να πηγαινω και στο βουνο για lite καταστασεις και να μπορω να παω εκει που δεν μπορω τωρα με το Toyota Carina μ π.χ σε ανηφορα με πανω απο 8-10 ποντους απατητο χιονι.Ψαχνωντας λιγακι χωρις να γνωριζω απο 4x4,μου εκανε κλικ το Toyota Urban Cruiser, οχι οτι μου αρεσε τοσο εμφανισιακα,ουτε απο τις επιδωσεις του, αλλα νομιζω ειναι κατι σαν αυτο που ψαχνω.Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο αμαξι και τι θα μ προτινατε σχετικα με αυτα που ζηταω?

Leave a comment:

• DENNISLA
    replied
    αναγκαστικα....ακολουθει το ρευμα της εποχης

Leave a comment:

• StavRos
    replied
    ξυπνησε η subaru και εβαλε μικρα μοτερ τουρμπο?
    http://www.autotriti.gr/data/news/pr...9996_20829.asp

Leave a comment:

• JIM FORD
    replied
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝΕΥ ΝΤΙΖΕΛ ΜΙΚΡΟΥ....
    μονοδρομος ο λαιμαργος δυνατος 1.4 βενζινη 170 αλογα!!

Leave a comment:

• SnowLover
    replied
    Τι λέτε για το jeep renegade 2015;;;

Leave a comment:

• [weathermaniac]
    replied

δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει πάντως νομίζω ότι θα τα σπάει. mercedes ener g-force

Leave a comment:

• [weathermaniac]
    replied
    Καταπληκτικό! Και το σχεδιάκι βέβαια το design του αυτοκινήτου με πόρωσε !
    4x4 θα αγοράσω και εγώ στο μακρινό μέλλον! Πραγματικά αναρωτιέμαι σε 10-15 χρόνια τι θα έχουν βγάλει οι άνθρωποι....

Leave a comment:

• JIM FORD
    replied
    NEW SUBARU LEVORG
    http://www.newsauto.gr/sti-genevi-ke...er-tis-subaru/

ΤΩΡΑ ΝΑΙ

ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ

ΕΤΣΙ ΝΑΙ ΜΙΛΑΜΕ

ΠΑΜΕ ΙΑΠΩΝΕΣ

ΠΑΜΕ.....

1.6 BOXER TURBO 170 PS !!
    CVT
    5,7 L / 100 KM
    SW, SPORT TOURER
    ΠΕΣΤΟ ΟΠΩΣ ΘΕΣ
    ΧΩΡΟΙ, ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥΜΠΑ
    ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ !!
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΓΑΛΑΝ 1.6 ΜΕ ΧΩΡΟΥΣ, ΓΚΑΖΙ, ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ, ΑΥΤΟΜΑΤΟ....
    ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΟΛΑ
    AT LAST !!
    THE BEST !!
    ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ...........

Leave a comment:

Working...
X