Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Νέα ενότητα καιρού

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Νέα ενότητα καιρού

Παρακαλούμε στη ενότητα αυτή να γίνονται αναφορές-προβλέψεις-σχόλια καιρού μόνο για τα χιονοδρομικά για την καλύτερη ενημέρωση κάθε χιονοδρόμου.
    Προβλέψεις μπορούν να κάνουν μόνο οι έχοντες σχετική εμπειρία και καλή γνώση μετεωρολογίας πάντα κατά την κρίση του moderator ή οι μετεωρολόγοι.
    Οι χιονοδρομοί πρέπει να γνωρίζουν πως ο καιρός στο βουνό είναι ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ κατά ένα μεγάλο ποσοστό, και να είναι προσεκτικοί, ακόμα και στην καλοκαιρία.
    Καλή συνέχεια!
    Η ομάδα του Snow ReportEdited by: snowreport
    20 χρόνια Snow Report

Ε όχι και επιφυλακτικοί!!! Κακώς το διατυπώνεις Πάνο. Απλά πρέπει να γνωρίζουν πως ο καιρός στο βουνό είναι ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ κατά ένα μεγάλο ποσοστό, και να είναι προσεκτικοί, ακόμα και στην καλοκαιρία.

Ουσιαστικά στο βουνό δεν πρέπει να πιστεύεις ούτε τα... ίδια σου τα μάτια! Να σας πω κάτι που μου έτυχε εμένα, μια φορά στα Κελλάρια. Ο καιρός ήταν καθαρός, και έτσι πήγαμε με ένα φίλο Σαχάρα, από την πίσω πλευρά του βουνού. Μόλις όμως αρχίσαμε να κατεβαίνουμε από πίσω, είδαμε πως είχαν αρχίσει να αναπτύσσονται νεφώσεις που δεν ήταν ορατές από τα Κελλάρια. Να γυρίσουμε πίσω φυσικά δε γινόταν, με αποτέλεσμα να χαθούμε στη Σαχάρα, εν μέσω χιονοθύελλας και ορατότητας που δε βλέπαμε ούτε τα πόδια μας. Γυαλιά-μάσκες όλα παγωμένα και θαμπωμένα, φτάσαμε στη φτερόλακκα αφού είχε κλείσει το κέντρο, και μετά από τηλεφωνικές οδηγείες της ομάδας διάσωσης! Ευτυχώς που είχαμε κινητά, αλλιώς ακόμα εκεί θάμασταν!!

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν χρειάζεται και επαγρύπνηση, ακόμα και στην καλοκαιρία. Και είμαι σίγουρος πως τα παιδιά εδώ θα κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν από άποψη πρόβλεψης-γιαυτό άλλωστε ανοίγει και η σελίδα.

Φιλικά,
    Over and out.

Σχολιασμός

Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου το Snowreport team με του οποίου τα λεγόμενα συμφωνώ απολύτος για το ότι αφορά προγνώσεις:

Προβλέψεις μπορούν να κάνουν μόνο οι έχοντες σχετική εμπειρία και καλή γνώση μετεωρολογίας πάντα κατά την κρίση του moderator ή οι μετεωρολόγοι."

το οποίο θα ήθελα να τηρηθεί αυστηρά και σαφώς για τον λόγο αυτό θα χρειαστούν περισσότεροι από έναν moderator οι οποίοι θα διαγράφουνε επιτόπου οποιοδήποτε άσχετο post.

Όσο για εμάς τους υπόλοιπους που θα κάνουμε απλά αναφορές θα ήθελα να προτείνω -αν βέβαια δεν επιβαρύνει το site- οι αναφορές να αποδεικνύονται στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό από φωτογραφίες, να είναι όσο πιο συγκεκριμένες γίνεται (ημερομηνία, ώρα και ίσως τάση του καιρού) και ίσως θα ήτανε καλό και στο συγγεκριμένο forum να υπάρχουνε threads για κάθε χιονοδρομικό ξεχωριστά ώστε να μην δημιουργήται μπάχαλο με τις αναφορές και να αποφευχθεί το άνοιγμα συνεχώς καινούργιων θεμάτων για το ίδιο ή όμοιο θέμα.

Για όλα αυτά βέβαια είναι επιβεβλημένη η συνεχείς επαγρύπνηση ενώς Moderator

Ευχαριστούμε και πάλι για το συγκεκριμένο Forum το οποίο πιστεύω θα βοηθήσει όλους όσοι ασχολούντε με χιονοδρομία και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους από τους Meteoguru θα μας διαφωτίσουνε με τις προβλέψεις τους χωρίς να τους επικρίνει κανείς σε περίπτωση λάθους!!

Καταλάβαμε ελπίζω όλοι πόσο δύσκολο είναι να γίνεται πρόβλεψη για χιονοδρομικά και από την στιγμή που μας κάνουνε την χάρη ας τους σεβαστούμε λίγο.

Καλή συνέχεια και συγνώμη για το μέγεθος του post.

Φιλικά

Χρήστος"

Σχολιασμός

Εχεις δίκιο Μάκη και διορθώνω το κείμενο πάνω.
        20 χρόνια Snow Report

Σχολιασμός

Πολύ καλή κίνηση!!!
          Καλές προβλέψεις! "
          ’ζωτο

Σχολιασμός

yioupi mprabo guis na grafete kai to kairo gia mas tous trelous xionodromous "

Σχολιασμός

Πρέπει ωστόσο να γίνουν καινούργιοι φάκελοι θεμάτων" για το κάθε χ.κ. ξεχωριτά ώστε ο αναγνώστης να μην διαβάζει post που δεν τον ενδιαφέρουν...Κατα τα άλλα πολύ καλή κίνηση "
              Όλες οι μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν ως βλασφημίες...

Σχολιασμός

'Προβλέψεις μπορούν να κάνουν μόνο οι έχοντες σχετική εμπειρία και καλή γνώση μετεωρολογίας πάντα κατά την κρίση του moderator ή οι μετεωρολόγοι. '

Διαφωνώ με την παραπάνω απαίτηση. Θεωρώ πως σε ένα forum, όπως εδώ πρέπει όλοι όσοι επιθημούν να μπορούν να προβούν σε οποιαδήποτε πρόβλεψη ή θεωρία αναφορικά με την εξέληξη των καιρικών φαινομένων.
                Φιλικά
                Κώστας
                Κώστας

Σχολιασμός

ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΑΣ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΜΠΟΥΡΔΑ ΘΕΛΕΙ .....

Σχολιασμός

Εγω προσωπικα προτεινω να υπαρχει ενα θεμα για αυτους που ξερουν 2-3 πραγματακια παραπανω απο τους αλλους και ενα αλλο θεμα να γραφουνε οσοι θελουν να πουν την γνωμη τους.Οποτε ετσι ειναι ολοι ικανοποιημενοι!!

Σχολιασμός

Εγω λεω να αραξουμε ολοι και να μη τρελαινομαστε γιατι καθε χρονο ολοι λενε και θα γινει αυτο και θα γινει το αλλο και και και....

ΑΡαΞτΕ οταν ειναι να πεσουν θα πέσουν...και καλο ειναι μετα οποιος γνωριζει κατι σχετικα με καποιο χιονοδρομικο να το αναφέρει.

Γιναμε ολοι μετεωρολόγοι....

(ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΙΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΤΕ ΛΙΓΟ)

Σχολιασμός

ΣΩΣΤΟΣ [i] "

Σχολιασμός

[i]"

Σχολιασμός

Σωστό και λάθος κατά την άποψή μου για το όποιοι ξέρουν μόνο να γράφουν. Και το λέω αυτό γιατί ο έχων σχετική εμπειρία ή μετεωρολόγος δε σημαίνει ότι ανεβαίνει στη Λιάκουρα να δει τι σύννεφα έρχονται ούτε εμπιστεύεται δικές του προγνώσεις. Έτσι νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να μεταφέρει στο forum την πρόγνωση που θα τη βρεί σε ένα site. Σημασία έχει η εγκυρότητα της πρόβλεψης και από που προέρχεται και όχι από ποιον μεταφέρεται.
                            Περισσότερο εκτιμώ προσωπικά τον τρόπο που παρουσιάζει το δελτίο καιρού κάποιο μοντέλο στον Αντέννα παρά ο Αρναούτογλου στην ΕΤ3 κι ας είναι μετεωρολόγος"
                            "

Σχολιασμός

Βλεπω χιονια στο καιμακτσαλαν ξερει κανεις λεπτομερειες.Σαν πολυ ασπρο μου φαινεται .
                              KEEP THE FLAME ALIVE

Σχολιασμός

Working...
                              X