Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ...

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από blades
    Αρχική Δημοσίευση από terry
    καταρχην οταν μιλαμε για χιονοδρομια δεν εχει να πει αυτο που λετε,ως χιονοδρομικα υπαρχουν καποια στανταρ λειτουργιας ....

*

στην ελλαδα ειναι ελαχιστα αυτα τα χιονοδρομικα που τηρουνε αυτα τα*στανταρ* και δυστυχως η ευτυχως ο παρνασσος(που οπως ειπα ξερω πιο καλα) ειναι ενα απο τα λιγα...

*

τωρα τα αλλα που λετε ειναι καθαρα υποκειμενικα

*

*

*
    ειναι υποκειμενικο πιο?οτι εχει 90/100 μερες παγο και οχι πουδρα?
    όχι ρε 'σύ είπαμε..δεν είναι και παγοδρόμιο ο Παρνασσός! [i]
    στις πίστες το χιόνι πάντως μια χαρά είναι!"

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από terry
      πανευκολο ειναι να καταλαβει κανεις γιατι στον παρνασσο και στο καιμακτσαλαν * εχουμε το περισοτερο χιονι στην ελλαδα για χιονοδρομια* που θα κρατησει κιολας σε βαθος χρονου.,..
      μια μικρη διορθωση.....σβησε τη λεξη χιονοδρομια.....πηγα καιμακ το σαββατο,ειχε 2 μετρα χιονι ομως ηταν ακαταληλο για χιονοδρομια,οπως θα ειναι και του παρνασσου σε λιγες μερες
      αλλοι λενε οτι το σαββατο ηταν τελεια... [i]"

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Σκληρο γρηγορο χιονι ...!Αυτο ειναι ..!Κρυον αριστον ..!!!!

Σχολιασμός

καταλαβα...καλα που δεν ηρθα δηλαδη.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από TURMS
            καταλαβα...καλα που δεν ηρθα δηλαδη.

Ο Γιωργος αναφερεται στα απατητα που πραγματι ηταν παγωμενα.......ειχε και -12!!!!

Στην πιστα ομως το χιονι ηταν καταπληκτικο.....χαλι.....!!!!!
            ...Skiing is not a hobby.....Its a way of life.....
            fotini_kostoglou@yahoo.gr
            Facebook: Fotini Kostoglou

Σχολιασμός

Χωρις λογια....

<a href=http://imageshack.us" target="_blank"></a>
              "

Σχολιασμός

αααα...με μπερδεψατε...τελικα ήταν καλα ή δεν ηταν;;
                αλλα τι με νοιαζει...αφου δεν ηρθα
                χα [i] Edited by: TURMS "

Σχολιασμός

οι πιστες ηταν παγωμενες με καποια ελαχιστη πουδρα μεσα τους η οποια πουδρα οπως καταλαβαινεις πανω στον παγο τι γινοταν,ευτυχως που δεν εχει κλισεις το καιμακ αλλιως θα ηταν ολη η πουδρα μαζεμενη κατω κατω απο το βαρος και απο τα φρεν.πρωτη φορα το ειδα ετσι το καιμακ και εχω παει 10 φορες,συνηθως χαιρεσαι να τρως τουμπες στα απατητα
                  ασε...ξερω πολυ καλα πως ειναι...ακομα το θυμαμαι απο το Stubai...

Σχολιασμός

οι πιστες ηταν παγωμενες με καποια ελαχιστη πουδρα μεσα τους η οποια πουδρα οπως καταλαβαινεις πανω στον παγο τι γινοταν,ευτυχως που δεν εχει κλισεις το καιμακ αλλιως θα ηταν ολη η πουδρα μαζεμενη κατω κατω απο το βαρος και απο τα φρεν.
                    πρωτη φορα το ειδα ετσι το καιμακ και εχω παει 10 φορες,συνηθως χαιρεσαι να τρως τουμπες στα απατητα
                    'Ηταν ακριβώς έτσι όπως το λέει ο blades (αλλά για κυριακή). Και εγώ πάω 8 χρόνια στο καϊμάκ ελάχιστες φορες το έχω δεί έτσι. Δεν ευχαριστήθηκα σκι. Ούτε καν στην Κρέμαση δεν ήταν καλό το χιόνι.

Σχολιασμός

Ακουστηκαν πολλα σε αυτο το θεμα,και αλλα τοσα θα ακουστουν ακομα...

εγω θα επιμεινω οτι ολα ειναι υποκειμενικα,,,
                      :weather_14:Με χιονοεκτιμηση,

θoδωρης :cool:

Σχολιασμός

Οπουδήποτε και να πήγαινες αυτές τις μέρες ήταν τέλεια με το φρέκο χιονάκι.... ο καθένας μας τυχαίνει τις καλές μέρες να βρίσκετε στο αγαπημένο του χ/κ ...και όταν οι μέρες είναι αδιάφορες..(παλιό χίονι , κρύα..αέρας κτλ...) να επιλέγει ένα άλλο χ/κ από αυτό που πάει για αλλαγή... έτσι όλοι βγάζουμε το συμπέρασμα πως το χ/κ που εμπιστευόμαστε αγαπάμε και μας αρέσει είναι το καλύτερο ενώ όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα... Τεσαπα η ουσία είναι πως μετά τις 20 Μαρτίου παντού το χίονι είναι χάλια...κάνει κανα 2-3ημερο καλό ..μετά πάλι σούπες ...ως τα μέσα Απρίλη ..μετά είναι κάθε μέρα χάλια.
                        www.vermiobees.blogspot.com

Σχολιασμός

μετα τις 10 Απριλη μονο πανω απο τα 2.200 πιστευω γινεται να κανεις σκι

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από PRESIDENT
                            παιδια απο τοτε που αρχισα να πηγαινω βιγλα εχω ξεχαση τι θα πει παγος .............πραγμα που το ειχαμε μονιμα στα 3.5..........
                            Πρόεδρε έμαθες όμως τι θα πει πέτρα[i](αστειεύομαι, μην ξεσηκωθείς)

Στα κεντρονότια χιονοδρομικά δεν ξέρω τι συμβαίνει γιατί δεν έχω πάει, μου φαίνεται λογικό στα ίδια υψόμετρα και στον ίδιο προσανατολισμό πλαγιάς να χαλάει ευκολότερα το χιόνι τους από τα βόρεια ΧΚ λόγο του ότι είναι ελαφρώς ποιο κοντά στην αφρική και ποιο κοντά σε θάλασσες.

Για τα ΧΚ της μακεδονίας νομίζω ότι σε όλα γίνεται τέλειο σκι, απλά το καθένα έχει τον καιρό του. Με βόρειο καιρό την πούδρα που θα βρεις πηγάδια και πισοδέρι δεν θα τη βρεις πουθενά αλλού στην ελλάδα, λόγο μορφολογίας και δάσους το χιόνι πέφτει με άπνοια(εκτός κορυφογραμμής εννοείται) και με χαμηλές θερμοκρασίες και γίνεται τελείως αέρινο, όσοι ήταν πηγάδια εχθές και σήμερα καταλαβαίνουν τι λέω... Όταν ο καιρός είναι νοτιάς όλοι πάμε βασίλω να δούμε τι εστί θάψιμο. Το καιμάκ είναι τέλειο από την μέρα που θα τελειώσει η κακοκαιρία μέχρι την ημέρα που θα βγάλει αέρα, μετά γίνεται ice peak. Από μέσα μαρτίου και μετά με φυσιολογικές συνθήκες στην κρέμαση ευχαριστιέσαι σκι(ειδικά απάτητο). Για το φαλακρό δεν γνωρίζω... δεν το πέτυχα ανοιχτό ακόμα.
                            "

Σχολιασμός

Working...
                            X