Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Χριστουγεννιάτικο πετροσκί

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από TURMS
    η αληθεια κατα την αποψη μου ειναι:
    1. ειμαστε στην Ελλαδα...οχι Αλπεις...αν περιμενουμε τα 150 εκ για να τσουλησουμε θα κανουμε 5 φορες τον χρονο...οποτε παιδια ακομα κ με τα 20 κ 30 εκ, ισως πρεπει να το παλεψουμε...
    2. με 30 εκ. χιονι αν οι ανθρωποι στο βουνο ειναι επαγγελματιες μπορεις να κανεις αξιοπρεπεστατο σκι...
    3. απο την αλλη, μια πιστα πρεπει να ανοιξει οταν ειναι 100% σιγουροι οι υπευθυνοι οτι θα λειτουργησει...δηλ. σε αλλα χιονοδρομικα που εχουν τις 15 απο τις 80 πιστες κλειστες (εξωτερικο) οι ανθρωποι εινια βλακες; ή κανουν οικονομια;; οταν το ΧΚ εκει εχει 50 εκ στην βαση κ 115 στο βουνο, κ σου εχουν 15 πιστες κλειστες σημαινει οτι οι πιστες αυτες δεν ειναι στην ιδανικη κατασταση για λειτουργια..
    και ΕΓΩ προσωπικα, πιο πολυ το εκτιμω να μου πει το ΧΚ δεν λειτουργουμε λογω ελλειψης χιονιου" παρα να δω στην ενημερωση 30-40 εκ, να παω απο εδω ως εκει κ να δω μια σουπα απο χωμα, λασπη κ χιονι....
    Έτσι είναι. Απλά ελπίζουμε τώρα μέσα στην εβδομάδα να ρίξει αρκετό χιόνι και να μη βουλιάξουμε στη σούπα"
    www.off-road.gr
    www.zookaction.gr

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από pagourman
      παραμονές εορτών ανοίγουν όλα τα Χ.Κ. έχουν - δεν έχουν χιόνι. Με πρωταθλητή στο πετροσκί το Πισοδέρι (μακράν) ακολούθησαν το Ελατοχώρι και ο Παρνασσός, σήμερα το Βελούχι και προσεχώς Βασιλίτσα και Καλάβρυτα. (πάλι καλά που δεν ανοίγουν και το Μαίναλο)
      Μόνο το Καιμάκ έχει επαρκή ποσότητα για ασφαλές σκι/sb, όλοι οι άλλοι κάνουν αρπαχτές ενόψει εορτών.

ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΣΤΕ ΚΟΡΟΪΔΑ, ΜΗΝ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΑΣ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΑΣ.
      ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΣΟΙ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Καλά Χριστούγεννα....
      Να υποθέσω λοιπόν ότι πήγες σε όλα και ξέρεις πως ακριβώς είναι η κατάσταση...αντικειμενικά?
      Το ότι σε Πισοδέρι, Ελατοχώρι γράφουν ότι η κατάσταση είναι οριακή ''κάνουμε'' ότι δεν το διαβάζουμε?
      Για τον Παρνασσό το ίδιο?
      Βασιλίτσα επίσης?

Όλη την εβδομάδα βλέπω ότι τα ΧΚ που λειτουργούν, αναφέρουν προβλήματα με πέτρες, ή ότι λειτουργεί μόνο μία πίστα, κλπ.

Ακόμη και για το Καϊμάκ, ο κόσμος που ανέβηκε αναφέρει προβλήματα από το μεσημέρι του Σαββάτου, αλλά για εσένα είναι ΟΚ. Εκεί δεν κ΄νουν αρπαχτές ... όταν ένα μικρό νερό έχει 1€. Πάω πάσο...

Το παραθέτω ως ευκαιρία για σχόλια στο ίδιο πνεύμα..

Αρχική Δημοσίευση από snowreport
      Οντως δεν είναι δυνατόν να έχουμε κατ ίδια άποψη για το τι γίνεται σε όλα τα χιονοδρομικά. Επιπλέον, πέτρες είναι ένα υποκειμενικό ζήτημα και στο Verbier βλέπουμε πέτρες δεν σημαίνει ότι πάμε πάνω τους για να κινδυνεύσουμε. Παίζει ρόλο και το επίπεδο του σκι που κάνει ο καθένας. [i]
      Πισοδέρι: εδώ μας διέφυγε να πούμε ότι το χιόνι είναι οριακό και όχι ότι καλύτερο. Τι να προσθέσω εγώ? Απλά να σημειώσω ότι ενώ δεν υπήρξε χιονόπτωση, κάποια μέρα έφυγε η παρατήρηση για τις πέτρες. Δεν χρειάζεται φαντασία
      Παρνασσός για χθες από άτομα που κατέβαιναν τις πίστες
      είχαμε την ενημέρωση για πλήρη χιονοκάλυψη από τον υπεύθυνο pister το αντίθετο ότι υπάρχουν πέτρες.. Ο καθένας βλέπει το ποτήρι όπως θέλει. Αλλού λοιπόν κοιτάμε τι γράφει ο καθένας στο Forum (Παρνασσό, Καϊμάκ) και αλλού τι δίνει το snowreport (Πισοδέρι, Ελατοχώρι)
      Καρπενήσι.. τι άνοιξε σήμερα? ο Τάκης Φλέγκας δηλαδή ευχάριστο νέο για τους αρχάριους - αδιάφορο για τους έμπειρους.
      Αυτό σημαίνει ότι μας κοροϊδεύουν? Κοροϊδία είναι να σου λένε είμαι ανοικτός full και όταν πηγαίνεις να βρίσκεις ανοικτό μόνο Φλέγκα.
      Καταλαβαίνετε κατά μεγάλο βαθμό είναι και υποκειμενικό.
      Αυτό που μετράει είναι ότι έστω και το λίγο χιόνι και με μειωμένες τιμές γίνονται υπεράνθρωπες προσπάθειες για να λειτουργήσουν τα κέντρα.
      Αυτό το forum ανήκει στο Snow Report και ο λόγος που δημιουργήθηκε είναι για την καλύτερη ενημέρωση όλων μας άρα συμμετοχή όλων για καλύτερη ενημέρωση - αυτός είναι ο στόχος.
      Ή δεν ξέρουμε ή δεν θέλουμε να καταλάβουμε αυτά που διαβάζουμε (εκτίμησή μου..)
      "
      \...ουκ εν το πολλώ το ευ...\ ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

http://geokasto.blogspot.com/

Σχολιασμός

Η παρατήρησή μου είχε να κάνει με το εσπευσμένο άνοιγμα πολλών Χ.Κ. εν' όψει εορτών με μικρή χιονοκάλυψη που σε διαφορετική χρονική στιγμή δεν θα χαρακτηριζόταν επαρκής.
        Ευτυχώς απ' ότι φαίνεται ο καιρός θα είναι σύμμαχος στα Χ.Κ. της νότιας Ελλάδας και το αντικείμενο της γκρίνιας θα εκλείψει.

Σχολιασμός

Working...
        X