Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Χριστουγεννιάτικο πετροσκί

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Χριστουγεννιάτικο πετροσκί

παραμονές εορτών ανοίγουν όλα τα Χ.Κ. έχουν - δεν έχουν χιόνι. Με πρωταθλητή στο πετροσκί το Πισοδέρι (μακράν) ακολούθησαν το Ελατοχώρι και ο Παρνασσός, σήμερα το Βελούχι και προσεχώς Βασιλίτσα και Καλάβρυτα. (πάλι καλά που δεν ανοίγουν και το Μαίναλο)
    Μόνο το Καιμάκ έχει επαρκή ποσότητα για ασφαλές σκι/sb, όλοι οι άλλοι κάνουν αρπαχτές ενόψει εορτών.

ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΣΤΕ ΚΟΡΟΪΔΑ, ΜΗΝ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΑΣ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΑΣ.
    ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΣΟΙ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Καλά Χριστούγεννα....

[i] Ωραίος φίλε! Έλεος με την κοροιδία πιά!"
    Summer go home
    www.aokerkyra.com

Σχολιασμός

Σωστότατο! Κι αυτό πρέπει να το καταλάβουν κι οι υπεύθυνοι των Χιονοδρομικών (κάποια μάλιστα είναι... μανούλες στην παραπλάνηση του κόσμου με ξεχασμένες" φωτογραφίες από περσινές χιονισμένες πίστες ή λάθος ύψη χιονιού στο snowreport). Καλό είναι λοιπόν να κάνουμε εδώ αναφορές ώστε να ξέρουμε που πάμε..."
      Χιόνια στο καμπαναριό (ή όπου νά ναι τέλος πάντων...)

Σχολιασμός

bravo file apoluto dikio
        http://meteocam.gr/panorama/

Σχολιασμός

Πήγες στον Παρνασσό και έκανες πετροσκί;
          Λεωσθένης

Μετεωρολογικός Σταθμός Δροσιάς Αττικής: www.pefteixioni.com
          Καιρικό Ιστολόγιο: www.meteodrosia.blogspot.gr

Σχολιασμός

Το ποστ του makalu πάντως άλλα λέει:

Καλησπέρα,

Καλουτσικος το πρωι ο καιρός - οσο περνούσε η μερα θόλωσε η ορατοτητα!
            Ο Παρνασσός ελαβε αλλους 5 κρισιμους ποντους χιονιού τα ξημερωματα (κ δε πολυφαινεται να ριχνει κατι άλλο μεχρι τις 25/12 )

Αν μη τι άλλο μεγαλη κ ειλικρινής η προσπαθεια πανω, για να δοθει στον κοσμο (δεν κοπηκαν πανω απο 200καρτες=οικογενειακα) το βουνό.

Η ζώνη λιθοτριψιας δεν εχει δειγμα πετρας..Περικλής (αριστερα του όπως το ανεβαινεις) κ το λουκι αρχαριων Αίολου μεχρι το 1950…
            Παρολα αυτά, γινονται μεγαλες προσπαθειες απο τη διοικηση της ΕΤΑ, το προσωπικο του ΧΚΠ κ την επιβλεψη του Βέρνερ να μπαλωθούνε σημεια πιστων, ώστε να δοθουνε κι άλλες (βλ Ηρακλής που ανοιξε σημερα, οπου εκτος απο ελαχιστα σημεια που υπηρχε σημανση, ηταν ωραιότατα)

Κάθε μα κάθε χρονο (τα τελευταια 2-3χρ) βλεπουμε το ΧΚΠ να ανοιγει με εντιμη διαθεση/προσπαθεια να ευχαριστήσει τον κοσμο του! "
            "
            Λεωσθένης

Μετεωρολογικός Σταθμός Δροσιάς Αττικής: www.pefteixioni.com
            Καιρικό Ιστολόγιο: www.meteodrosia.blogspot.gr

Σχολιασμός

ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΑ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑ UPLOAD KAI FOTOS ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΦΕΤΟΣ

ΒΑΛΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΗΝ ΓΡΑΦΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

ΔΙΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ

ΤΟ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΧΙΟΝΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΙΒΙΡΙΑ Η ΔΟΥΛΕΥΕΙ 1 ΒΑΒΥ LIFT ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΙΣΤΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΛΑ !!!!

ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΑ ΑΣ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ FOTOS ....

EIMASTE OI KALYTEROI SNOWREPORTERS ΜΕ FOTOS

ΣΤΟΠ ΣΤΑ ΨΕΜΑΤΑ !!!!

ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ SITE ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΑΣΤΕ ΛΕΓΕΤΕ <a href=http://www.SNOWREPORT.GR" target="_blank">WWW.SNOWREPORT.GR</A> KAI ΟΧΙ WWW.WEATHERREPORT.GR

Edited by: tsompanis "

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από pagourman
                παραμονές εορτών ανοίγουν όλα τα Χ.Κ. έχουν - δεν έχουν χιόνι. Με πρωταθλητή στο πετροσκί το Πισοδέρι (μακράν) ακολούθησαν το Ελατοχώρι και ο Παρνασσός, σήμερα το Βελούχι και προσεχώς Βασιλίτσα και Καλάβρυτα. (πάλι καλά που δεν ανοίγουν και το Μαίναλο)
                Μόνο το Καιμάκ έχει επαρκή ποσότητα για ασφαλές σκι/sb, όλοι οι άλλοι κάνουν αρπαχτές ενόψει εορτών.

ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΣΤΕ ΚΟΡΟΪΔΑ, ΜΗΝ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΑΣ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΑΣ.

Καλά Χριστούγεννα....
                [i]
                "
                ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΗ ΣΑΜΑΡΙΝΑ ΟΕΟ!
                Θεατρική Ομάδα Πολυτεχνείου

Σχολιασμός

Καλά Χριστούγεννα....
                  +100000

πως ειναι δυνατον απο την μια μερα στην αλλη χωρις να εριξε τιποτα ιδιατερο να ανοιγουν?

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από LeoP
                    Το ποστ του makalu πάντως άλλα λέει:Καλησπέρα,

Καλουτσικος το πρωι ο καιρός - οσο περνούσε η μερα θόλωσε η ορατοτητα!
                    Ο Παρνασσός ελαβε αλλους 5 κρισιμους ποντους χιονιού τα ξημερωματα (κ δε πολυφαινεται να ριχνει κατι άλλο μεχρι τις 25/12 )

Αν μη τι άλλο μεγαλη κ ειλικρινής η προσπαθεια πανω, για να δοθει
                    στον κοσμο (δεν κοπηκαν πανω απο 200καρτες=οικογενειακα) το βουνό.

Η ζώνη λιθοτριψιας δεν εχει δειγμα πετρας..Περικλής (αριστερα του όπως το ανεβαινεις) κ το λουκι αρχαριων Αίολου μεχρι το 1950…
                    Παρολα αυτά, γινονται μεγαλες προσπαθειες απο τη διοικηση της ΕΤΑ,
                    το προσωπικο του ΧΚΠ κ την επιβλεψη του Βέρνερ να μπαλωθούνε σημεια
                    πιστων, ώστε να δοθουνε κι άλλες (βλ Ηρακλής που ανοιξε σημερα, οπου
                    εκτος απο ελαχιστα σημεια που υπηρχε σημανση, ηταν ωραιότατα)

Κάθε μα κάθε χρονο (τα τελευταια 2-3χρ) βλεπουμε το ΧΚΠ να ανοιγει με εντιμη διαθεση/προσπαθεια να ευχαριστήσει τον κοσμο του!
                    "
                    μακάρι να έχω λάθος και για τιμωρία να φάω τα πέδιλά μου δημοσίως (μαζί με τα μπατόν

μακάρι να είμαι εγώ ένας xxxxx που γκρινιάζει ενώ χιλιάδες φίλων απολαμβάνουν πίστες με απίστευτο χιόνι, ατελείωτες πούδρες, απίστευτα απάτητα κ.λ.π. δεν έχετε παρά να με απομονώσετε και να μου αποδείξετε το λάθος μου με φωτογραφίες και αναφορές το λάθος μου

έτσι κι αλλιώς εδώ μέσα όλοι χόμπυ κάνουμε

δεν είμαι απόλυτος, θα περεδεχτώ το λάθος μου και ...
                    θα ανέβω κι εγώ στο βουνό (εμ τι θα καθήσω εδώ μέσα να γκρινιάζω στο forum

αλλά τόσο βιαστικό άνοιγμα παραμονές Χριστουγέννων με τόσο λίγο χιόνι μου βρωμάει ύποπτο

μακάρι να κάνω λάθος, ιδού η Ρόδος ...

"

Σχολιασμός

Οντως δεν είναι δυνατόν να έχουμε κατ ίδια άποψη για το τι γίνεται σε όλα τα χιονοδρομικά. Επιπλέον, πέτρες είναι ένα υποκειμενικό ζήτημα και στο Verbier βλέπουμε πέτρες δεν σημαίνει ότι πάμε πάνω τους για να κινδυνεύσουμε. Παίζει ρόλο και το επίπεδο του σκι που κάνει ο καθένας.
                      Πισοδέρι: εδώ μας διέφυγε να πούμε ότι το χιόνι είναι οριακό και όχι ότι καλύτερο.
                      Παρνασσός για χθες από άτομα που κατέβαιναν τις πίστες
                      είχαμε την ενημέρωση για πλήρη χιονοκάλυψη από τον υπεύθυνο pister το αντίθετο ότι υπάρχουν πέτρες..
                      Καρπενήσι.. τι άνοιξε σήμερα? ο Τάκης Φλέγκας δηλαδή ευχάριστο νέο για τους αρχάριους - αδιάφορο για τους έμπειρους.
                      Καταλαβαίνετε κατά μεγάλο βαθμό είναι και υποκειμενικό.
                      Αυτό που μετράει είναι ότι έστω και το λίγο χιόνι και με μειωμένες τιμές γίνονται υπεράνθρωπες προσπάθειες για να λειτουργήσουν τα κέντρα.
                      Αυτό το forum ανήκει στο Snow Report και ο λόγος που δημιουργήθηκε είναι για την καλύτερη ενημέρωση όλων μας άρα συμμετοχή όλων για καλύτερη ενημέρωση - αυτός είναι ο στόχος.

Edited by: snowreport
                      20 χρόνια Snow Report

Σχολιασμός

παραμονές εορτών ανοίγουν όλα τα Χ.Κ. έχουν - δεν έχουν χιόνι. Με πρωταθλητή στο πετροσκί το Πισοδέρι (μακράν) ακολούθησαν το Ελατοχώρι και ο Παρνασσός, σήμερα το Βελούχι και προσεχώς Βασιλίτσα και Καλάβρυτα. (πάλι καλά που δεν ανοίγουν και το Μαίναλο

Καλά Χριστούγεννα....

ξέχασες τα πηγαδια

ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ 21/12/2008 08:55
                        Σε λειτουργία στο full η τεχνητή χιόνωση ενώ αυτή την ώρα υπάρχει και φυσική ελαφρά χιονόπτωση - την Τρίτη θα δοθούν σε λειτουργία ορισμένες πίστες.
                        "
                        Γιώργος

Σχολιασμός

Εγω θα ανέβω τη Παρασκευή Παρνασσό πάντος. Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι απο εμας εδώ και χρόνια κάνουμε ένα χόμπυ, είτε είναι σκι είτε σνοουμπορντ, σαφώς και θέλουμε οι πίστες να είναι γεμάτες χιόνι με πατημένα, απάτητα, σαχαρες και γκουανταλαχαρες. Πάντως πιστεύω πως το άνοιγμα τον χιονοδρομικών τόσο νωρίς θέλει να προσελκύσει πιο πολύ τον αρχάριο,που θα πάει να μάθει ίσα ίσα να τσουλάει στη πλαγιά. Εμείς που μπορεί να κατεβαίνουμε με τα μπούνια εννοείτε πως θα μας ενοχλήσουν οι πέτρες και σαφώς δε πατάμε σε πίστα που θεωρούμε επικίνδυνη. Απο την άλλη εγώ ο λόγος που θα ανέβω είναι να κάνω πρώτη φορά σνοουμπορντ γι'αυτό δε με καίει το θέμα αλλά αν ήθελα να κάνω σκί σαφώς και δε θα έκανα αν έκρινα οτι θα διαλήσω τα πέδιλα μου ή εμένα.

Φιλικά
                          Ίαν Παπανικολάου
                          www.off-road.gr
                          www.zookaction.gr

Σχολιασμός

η αληθεια κατα την αποψη μου ειναι:
                            1. ειμαστε στην Ελλαδα...οχι Αλπεις...αν περιμενουμε τα 150 εκ για να τσουλησουμε θα κανουμε 5 φορες τον χρονο...οποτε παιδια ακομα κ με τα 20 κ 30 εκ, ισως πρεπει να το παλεψουμε...
                            2. με 30 εκ. χιονι αν οι ανθρωποι στο βουνο ειναι επαγγελματιες μπορεις να κανεις αξιοπρεπεστατο σκι...
                            3. απο την αλλη, μια πιστα πρεπει να ανοιξει οταν ειναι 100% σιγουροι οι υπευθυνοι οτι θα λειτουργησει...δηλ. σε αλλα χιονοδρομικα που εχουν τις 15 απο τις 80 πιστες κλειστες (εξωτερικο) οι ανθρωποι εινια βλακες; ή κανουν οικονομια;; οταν το ΧΚ εκει εχει 50 εκ στην βαση κ 115 στο βουνο, κ σου εχουν 15 πιστες κλειστες σημαινει οτι οι πιστες αυτες δεν ειναι στην ιδανικη κατασταση για λειτουργια..
                            και ΕΓΩ προσωπικα, πιο πολυ το εκτιμω να μου πει το ΧΚ δεν λειτουργουμε λογω ελλειψης χιονιου" παρα να δω στην ενημερωση 30-40 εκ, να παω απο εδω ως εκει κ να δω μια σουπα απο χωμα, λασπη κ χιονι....
                            Edited by: TURMS "

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Υ.Γ. εχω φωτο απο Ν. Τυρολο με 30 εκ. χιονι που οταν την βλεπω λεω καλυτερα εκει με τα 30 εκ., παρα σε ενα ΧΚ (ισως κ της χωρας μας) που με 100 εκ. ειναι σαν χωραφι για παπαρουνες....
                              αν την βρω θα την βαλω.

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Working...
                              X