Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Υψη χιονιου απο το snowreport

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Έχεις άδικο Τεό. Ο Παρνασσός έχει πάρα πολύ χίονι.
    Λεωσθένης

Μετεωρολογικός Σταθμός Δροσιάς Αττικής: www.pefteixioni.com
    Καιρικό Ιστολόγιο: www.meteodrosia.blogspot.gr

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από LeoP
      Έχεις άδικο Τεό. Ο Παρνασσός έχει πάρα πολύ χίονι.

Θεα απο Ηρακλη
      <a href=http://img365.imageshack.us/my.php?image=lgim0123.jpg" target="_blank"></A>

Λιακουρα

Τα Κελαρια (1950) αδεια!

Το Παρκινγκ πανοραμικα απο την 1

Στην τελευταια μπορει να ειναι απο αερα!!!Εσεις τα ξερετε καλυτερα!!!

Αν το δει αυτο καποιος που δεν το ξερει το βουνο θα πει οτι εχει ελαχιστο υλικο!!!

Σε ολες τις φωτο υπαρχουν ανοιγματακια και πετρες....με 3 μετρα τετοια δεν υπαρχουν!Εκτος και αν στο βουνο αυτο φυσαει μονιμα θυελλα!"

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από blades
        Αρχική Δημοσίευση από vasilitsa freak
        Απο τις φωτο απο Παρνασσο απο το προηγουμενο ΣΚ (αν τις δει καποιος που δεν ξερει το βουνο) φαινεται ξεκαθαρα οτι το ΧΚ δεν εχει χιονι!!!Γι αυτους που το ξερουν και γνωριζουν ποια ειναι τα σημεια που τα σηκωνει ολα ο αερας ... εχει πολυ χιονι!!!

Στις λιγες φωτο των Καλαβρυτων που ειδα απο αυτο το ΣΚ υπαρχουν πολλα σημεια οπου ας πουμε γυρω απο τα δεντρα δεν εχει τπτ...βγαινει χωμα!Ειδα και αυτα που λεει ο Βλαδες εδω παραπανω.....αριστερα απο τον Τεο πανω σε ενα λοφο δεν εχει καθολου χιονι φαντασου "!Αρα για καποιον που δεν ξερει ουτε εκει δεν εχει σωστο χιονι!!

Κοινως και τα 2 βουνα εχουν αρκετο χιονι αλλα αν τα δει καποιος που δεν τα ξερει καλα και δει τις πετρες θα σχηματισει αλλη αποψη!

Υ.Γ.1 Δεν εχω παει σε κανενα απο τα 2 οποτε μπορει να εχω αδικο!

Υ.Γ.2 Στη Βασιλιτσα εχουν καλυφθει 2-3 μετρα βραχια σε αποκρημνες και προσηνεμες πλαγιες!
        επετρεψε μου το χελμο να τον γνωριζω αρκετα καλα,για παρνασσο δεν εχω αποψη.ειπα οτι δεν ευνοηθηκε απο τους ανεμους δυστυχως ο χελμος,παρ ολα αυτα εχει πολυ χιονι.......μονο σε μερικα σημεια θελει προσοχη εκτος πιστας παντα

Ναι ορε!!!Και εγω πιστευω οτι Καλαβρυτα φετος ειναι δυναμηηη!!!Απλα ο αερας ισως και τα προσηλια μερη να εχουν προβλημα!"

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer
          3 μετρα χιονι εχει και το καιμακτσαλαν στα 2500 μετρα περιπου. Το ερωτημα ειναι ο Ολυμπος ποσο να εχει στα ψηλα του....

Ελαχιστη σημασια εχει το υψομετρο απο τα 2000μ και πανω....[i]"

Σχολιασμός

• [i]
            Αρχική Δημοσίευση από blades
            τα χιονοδρομικα πρεπει να ειναι ετσι,ολα τα αλλα ειναι αστειοτητες

απο κατω εχει 1.5μιση μετρο βραχια,οταν ενα χιονοδρομικο εχει βραχια σε κοινη θεα και στη λιστα να λεει 1 και 2 και 3 μετρα χιονι ε ειναι αστειο και γελιο

+100000000000000000000********************"

Σχολιασμός

• παιδια τωρα ειδα τις τοποθετησεις σας...λαθος ειστε για παρνασσο και δεν το λεω επειδη εχω σχεση με την περιοχη εκει!ποσοσ με ενδιαφερει αλλα να μην ακουγονται ανακριβειες.....
              :weather_14:Με χιονοεκτιμηση,

θoδωρης :cool:

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από terry
                παιδια τωρα ειδα τις τοποθετησεις σας...λαθος ειστε για παρνασσο και δεν το λεω επειδη εχω σχεση με την περιοχη εκει!ποσοσ με ενδιαφερει αλλα να μην ακουγονται ανακριβειες.....

Αρα για ολα φταιει ο αερας...!!!

Γιατι με 3-5 μετρα χιονι δεν εξηγουνται τοσο πολλες πετρες!!!

Σχολιασμός

• ελα μωρε....σιγα το πραμα....πως κανεις ετσι...[i]"
                  τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

Σχολιασμός

ενα εκατομυριο ******** εχω κανει στη βασιλιτσα,τετοια ζημεια δεν επαθα ποτε.προτεινω να κλειδωθει αυτο το θεμα με τα υψη χιονιου μιας και δεν αντικατοπτριζει την αληθεια σε καμια περιπτωση,αμα θελετε συνεχιστε να εκτιθεστε γραφοντας εδω αλλα θα ακουτε παντα την αποψη μου

Αυτο στη σανιδα το επαθες γιατι δεν ξερεις που πας και που πατας μαθε πρωτα και μετα γραψε ψερολα[i]

Edited by: KAPTEN "

Σχολιασμός

• ΞΕχνας Γιωργο οτι στην τελευταιρα κακοκαιρια χιονιζε με ανεμο 100-110χλμ/ω!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από KAPTEN
                        Αρχική Δημοσίευση από blades
                        ενα εκατομυριο ******** εχω κανει στη βασιλιτσα,τετοια ζημεια δεν επαθα ποτε.προτεινω να κλειδωθει αυτο το θεμα με τα υψη χιονιου μιας και δεν αντικατοπτριζει την αληθεια σε καμια περιπτωση,αμα θελετε συνεχιστε να εκτιθεστε γραφοντας εδω αλλα θα ακουτε παντα την αποψη μου

Αυτο στη σανιδα το επαθες γιατι δεν ξερεις που πας και που πατας μαθε πρωτα και μετα γραψε.
                        ρε παπανικολη αν ειχε 4 μετρα οπου και να πηγαινα τιποτα τετοιο δε θα συνεβαινε
                        Το καθε βουνο εχει τα δικα του,ο Χελμος οπως ξερεις εχει το θεμα με τους ανεμους.
                        Το Σαββατο δεν ησουν εκει για να καταλαβεις γι ατι αερα μιλαμε λιγο πριν τηνκορυφη της στυγας

Σχολιασμός

• Ποιες πετρες ρε παιδια,ποιος σας τα λεει αυτα..καθε βδομαδα επανω ειμαι εγω.πετρες σε πιστες δεν υπαρχουν εκτος λιγο στην αρχη της απο την 6 στην φτερολακα..τωρα οπως εχω ξαναπει και λογω φυσικα του αερα σε καποια σημεια με πολυ μεγαλη κλιση ισως να βρειτε εξοχες μικρες....οπως εχω ξαναπει ομως, ολο αυτο αποτελει το 2% της καταστασης αρα για ποιες πετρες μιλαμε,επισης μην προσπαθειτε να συγκρινετε τον παρνασσο με καποιο αλλο χ-κ το καθενα εχει δικους τους τροπους λειτουργειας!αν ας πουμε ο παρνασσος δεν παταγε τις πιστες οπως κανουν σε αλλα χ-κ με το χιονι που εχει φετος απο τελη δεκεμβρη θα μιλαγαμε τρελα πραγματα,αυτο ομως δεν γινετε! υπαρχουν καποια ευρωπαικα προτυπα στανταρ,οπου ειναι ο μονος που τα τηρει πιστευω...ετσι τα 7 μετρα που μπορει να ειχε τωρα εχουν γινει στις πιστες στα 2200 ας πουμε 3,5 πατημενα ομως ειναι διαφορετικο,αναλογα με αυτο διαμορφωνονται και οι διαδρομες στις πιστες εκει οπου δεν θα πατηθει καλα ας πουμε ειτε απο ρατρακ ειτε απο χιονοδρομους επομενο ειναι και δεδομενου οτι μιλαμε για βουνο με τεραστιους βραχους καθετους+τους τρομερους ανεμους(πραγματα που δεν βλεπουμε σε κανενα χ-κ της χωρας μας)να συρικνωνετε και αλλου να εμφανιζετε μικρη εξοχη πετρας στις αποτομες κλισεις κυριως ....αυτα σαν χ-κ....

οσον αφορα για το χιονι που εχει το βουνο αυτο ειναι παρα πολυ..ειδικα απο τα 2100 και πανω υπαρχει ισοπεδωση !δεν ειναι τυχαιο οτι προχτες μεσα σε 24 ωρες εθαψε σπιτακι-μπαρ με 1,5 φρεσκο χιονι στα 2170+ αυτο που ειχε που ηταν παααρα πολυ!.....
                          :weather_14:Με χιονοεκτιμηση,

θoδωρης :cool:

Σχολιασμός

ανεμοσουρι ειναι και αυτο με το σπιτακι που λες τερρυ.πραγματικα πολυ χιονι δεν εχει ουτε ο παρνασσος ουτε ο χελμος.πηγα και ειδα και τα λεω αυτα.παρνασσο θα παω πολυ συντομα κα θα σας πω.σας εδειξα πως πρεπει να ειναι τα χιονοδρομικα αλλα εχετε κολλησει στα δικα σας

Στο εχω πει 100 χιλιαδες φορες και δεν θες νατο καταλαβεις υπαρχουν και αλλα βουνα εκτος απο την ομορφη και με πολυ χιονι Βασιλιτσα.

Σχολιασμός

• Μιλησα με Ντιμισζ και λεω οσα λεω!!!Προσωπικα πιστευω οτι εχει αρκετο χιονι το βουνο Θοδωρη!Αλλα οταν μου λεει ο Μητσος οτι με το που βγεις απο το λιφτ εχει ενα στενο περασμα (δεν ξερω ποια πιστα ειναι) και δεξια και αριστερα ειναι τιγκα στις πετρες....και φοβασαι απο που να περασεις...ε τοτε λυπαμαι αλλα δεν μπορω να δεχθω 4 μετρα!

Και δεν μπορω και να δεχθω στο βουνο αυτο να εχει μονιμως θυελλα!!!

Σχολιασμός

• Κολλημενος ειναι αυτος που δεν δεχεται τηναποψη του αλλου

Σχολιασμός

Working...
                                X