Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ποιος την εχει πιο μεγαλη Αθηνα Ή Θεσσαλονικη???(την χιονοστρωση..)

Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Μεσογειακός κατά το αισθησιακός ....αλλά Αννιτα Πανιά
    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
      Δηλαδη εσυ εκει που μενεις εχεις δει οσα.χιονια εχω δει εγω εδω? ,η συγκρινεις το.κεντρο της Αθηνας?,και συνολικα αν θες.δηλαδη οχι την.δεκαετια του 2000.Αν πιστευεις κατι τετοιο.....μια στο.τοσο.βλεπει χιονια.ητο αττικη? ..αττικη ειναι και τα βοβαπο.ερυθραια και.πανω τ ξερεις..και.η ******σα στα270μ αττικη κια τα βιλλια αττικη και η φυλη αττικη..μια στο τοσο ε?
      εγώ μένω στην παραλία και στην καλή δεκαετία της αθήνας έχω δει περισσότερα χιόνια από ότι έχει δει ο πειραιάς που είναι κι αυτός παραλιακός. και περισσότερα και μεγαλύτερα (2001>2008). αν πάμε στο υψόμετρό σου θα σου απαντήσει ο valea mare πόσα και τι έχει δει κι αυτός στο χορτιάτη,όταν στη θεσσαλονίκη μπορεί να έβρεχε(από περιέργεια ρώτα τον τι έγινε το δεκέμβριο του 2011 που είχατε βγάλει και την φωτογραφία με τα πανηγύρια σας,που στην πόλη απλά χιόνιζε με θετική θερμοκρασία και κάποια στιγμή το γύρισε σε βροχή,ενώ βέροια-έδεσσα-νάουσα είδαν μόνο βροχή στα 200-300-400 μέτρα και όχι δίπλα στη θάλασσα) ή όταν χιόνιζε(κανονικά χιόνια,όχι απλή χιονόπτωση ή πασπάλες) και στη θεσσαλονίκη τι γινόταν την ίδια ώρα στο χορτιάτη.

μια στο τόσο βλέπει και η αθήνα χιόνια εννοώ. άλλο αθήνα,άλλο νομός αττικής. άλλο θεσσαλονίκη και άλλο νομός θεσσαλονίκης (σοχός και βερτίσκος είναι κι αυτά θεσσαλονίκη)

Σχολιασμός

Δηλαδη εσυ εκει που μενεις εχεις δει οσα.χιονια εχω δει εγω εδω? ,η συγκρινεις το.κεντρο της Αθηνας?,και συνολικα αν θες.δηλαδη οχι την.δεκαετια του 2000.Αν πιστευεις κατι τετοιο.....μια στο.τοσο.βλεπει χιονια.ητο αττικη? ..αττικη ειναι και τα βοβαπο.ερυθραια και.πανω τ ξερεις..και.η ******σα στα270μ αττικη κια τα βιλλια αττικη και η φυλη αττικη..μια στο τοσο ε?
        Ποια Βιλλια ρε Γιάννη λίγη σοβαροτητα, σε λίγο θα μας πείτε για την Λαμία. Ελεος τι ακουμε εδώ μέσα. Αθηνα Θεσσλονίκη λέμε όχι οτι κουτσοχώρι βρίσκεται 60χμλ μακρια.. 60 χλμ φτάνω Σέρρες.
        10.1.17 Τα πήγαμε καλά, περιμένουμε τα καλύτερα!!!

Σχολιασμός

• 1-2 εκατοστα στην αριαδνη δεν υπηρχε πουθενα ....ουτε καν στην προβλητα στο λιμανι στην σκαλα που οδηγει διπλα στην θαλασσα..δεν υπηρχαν ουτε καν 5 η 6...8 με 10 ηταν την πρωτη μερα...και εριξε αλλα 2-4 την επομενη που περιμεναμε τα ιδια και περισσοτερα με την πρωτη αλλα δεν μας καθισε..μεσος ορος κεντρου ,και στην συγκεκριμενη περιπτωση οταν λεμε κεντρο εννουμε τερμα κατω παραλια ειναι τα 10 εκατοστα

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από salonikatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
            εγώ μένω στην παραλία και στην καλή δεκαετία της αθήνας έχω δει περισσότερα χιόνια από ότι έχει δει ο πειραιάς που είναι κι αυτός παραλιακός. και περισσότερα και μεγαλύτερα (2001>2008). αν πάμε στο υψόμετρό σου θα σου απαντήσει ο valea mare πόσα και τι έχει δει κι αυτός στο χορτιάτη,όταν στη θεσσαλονίκη μπορεί να έβρεχε(από περιέργεια ρώτα τον τι έγινε το δεκέμβριο του 2011 που είχατε βγάλει και την φωτογραφία με τα πανηγύρια σας,που στην πόλη απλά χιόνιζε με θετική θερμοκρασία και κάποια στιγμή το γύρισε σε βροχή,ενώ βέροια-έδεσσα-νάουσα είδαν μόνο βροχή στα 200-300-400 μέτρα και όχι δίπλα στη θάλασσα) ή όταν χιόνιζε(κανονικά χιόνια,όχι απλή χιονόπτωση ή πασπάλες) και στη θεσσαλονίκη τι γινόταν την ίδια ώρα στο χορτιάτη.

μια στο τόσο βλέπει και η αθήνα χιόνια εννοώ. άλλο αθήνα,άλλο νομός αττικής. άλλο θεσσαλονίκη και άλλο νομός θεσσαλονίκης (σοχός και βερτίσκος είναι κι αυτά θεσσαλονίκη)
            Ναι..αλλα.εχεις δει λιγοτερα απο β ευβοια απο χαλκιδικη..απο β αττικη καλαμο, και αλλα.παραθαλασσια..αυτο δ εχρι σχεση.Η φωτο εχει καλη αναλυη ργω την εφερα κοντα για να κρυψω τ ονομα.εχω.κ.απο.ημερα,θες να.δεις στην.αριαδνη και τον.δρομο στα 420μ?,κ εδω με αλατι κτλ
            καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

• και από σαμοθράκη έχω δει λιγότερα,αλλά δεν το κάνουμε θέμα. από την αθήνα πάντως ένα είναι σίγουρο,ότι έχω δει και περισσότερα και μεγαλύτερα. και μιλάω μόνο γι αυτά που θυμάμαι,γιατί είναι κι άλλα που έχω ζήσει από το 1991 που γεννήθηκα μέχρι το 2001 (που έχω αναμνήσεις από χιόνια) που δεν τα θυμάμαι καν.

Σχολιασμός

Ναι..αλλα.εχεις δει λιγοτερα απο β ευβοια απο χαλκιδικη..απο β αττικη καλαμο, και αλλα.παραθαλασσια..αυτο δ εχρι σχεση.Η φωτο εχει καλη αναλυη ργω την εφερα κοντα για να κρυψω τ ονομα.εχω.κ.απο.ημερα,θες να.δεις στην.αριαδνη και τον.δρομο στα 420μ?,κ εδω με αλατι κτλ
                Εννόεις την χιονόπτωση στον Διονυσο στην αριαδνη;
                Last edited by Pupazzo di Neve; 31-12-17, 20:41.

Σχολιασμός

• Α ρε Σαλονικα .... Μονο που σε βαλαν να συγκριθεις με αθηνα ειναι μπουλινγκ ... Και πεταγεται και ο ιωαννης απο τον διονυσο που ξεχασε ευκολα την συγκριση καλαμαριας - διονυσου ... Που οι παλαιοι θυμουνται ποσο τον ενοχλουσε .... Ναι καλα διαβασατε Καλαμαρια - Διονυσος (θερμοκρασιακα) αν και θα θελα μικρα - διονυσος . αντε καλη χρονια κρατηστε δυναμεις για του χρονου χαχαχα α α
                  ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ Η ΕΠΙΔΙΩΞΙΣ Η ΗΔΟΝΗ, ΤΩΝ ΕΚΛΕΚΤΩΝ Η ΔΟΞΑ ,ΤΩΝ ΔΕ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ Η ΑΡΕΤΗ!!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Γι αυτό μ αρέσουν τα μαθηματικά διότι 1+1 κάνει 2 κ αυτό το δέχονται όλοι. Λοιπόν από 2000-2020 από 1980-2000 από 1960-1980 κ.ο.κ ή συχνότητα των αττικών χιονιαδων είναι αυτή που γράφω μάλιστα παλαιότερα παίζει να ήταν και ανά 4 χρόνια ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΣ πάντα τα τελευταία 40 είναι 4-5. Όλα τα άλλα είναι αι κουβέντες καφενέ που τις αποστρεφομαι
                    Κοίτα νομίζω συμφωνούμε για τη σημασία της στατιστικής ανάλυσης.Για τις περιόδους που αναφέρεις μπορεί πραγματικά να είναι έτσι. Απλά αν δεις τη δυσκολία που παρουσιάζει η ποσοτικοποίηση ενός στοιχείου όπως η χιονόστρωση σε θερμά κλίματα τότε θα δεις πως τα πράγματα είναι πολύπλοκα. Εαν κάποιος πάρει πχ μεμονομένα μια περίοδο αυξημένων και περισταστιακών χιονοπτώσεων/χιονοστρώσεων σε ένα σχετικά θερμότερο κλίμα μπορεί να χάσει την μεγαλύτερη εικόνα.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα μιας αντίστοιχα θερμής και μεσογειακής πόλης όπως το Λος ’ντζελες. Έαν κάποιος εξέταζε την 40ετία 1925-1965 αναφορικά με τις χιονοστρώσεις ή χιονοπτώσεις στο downtown L.A τότε θα έβγαζε συμπέρασμα πως μια φορά κάθε 8-9 χρόνια το στρώνει στο L.A απλά και μόνο επειδή εκείνη την περίοδο έτυχαν το ένα πίσω από το άλλο τα επεισόδια χιονοπτώσεων και χιονοστρώσεων στο κέντρο του Λος ’ντζελες. Η πραγματικότητα θα ήταν εντελώς διαφορετική εαν κάποιος εξέταζε την περίοδο από το 1965 μέχρι σήμερα καθώς έχει πλέον 56 χρόνια να το στρώσει στο κέντρο του Λος ’ντελες.

Δηλαδή θα γινόταν το εξής: Kαποιος που θα έβλεπε τα στοιχεία 1925-1965 θα γύρναγε και θα σου έλεγε πως στο Λος ’ντζελες χιονίζει κάθε 9 χρόνια περίπου ενώ κάποιος που θα έβλεπε τα στοιχεία από το 1965 και μετά φρικαρισμένος θα γύρναγε και θα σου έλεγε οτι δε χιονίζει ποτε (!) στο Λ.Α. Κανείς από τους 2 προφανώς δε θα είχε απόλυτο δίκιο γιατί ακριβώς στα θερμά κλίματα η ποσοτικοποίηση ενός σπανιότερου φαινόμενου όπως το χιόνι είναι tricky. Γι αυτό λέω πως πρέπει να πάμε πολλά χρόνια πίσω για να δούμε τι γινόταν στο κέντρο της Αθήνας με σημείο αναφοράς πάντα το Θησείο.

Αλλιώς αν δούμε πχ την 30ετή περίοδο 1989-2018 θα βλέπαμε πως η συχνότητα μεγάλων χιονάδων στο κέντρο της Αθήνας θα ήταν διαφορετική αφού μέσα σε αυτή την περίοδο θα συνηπήρχε η αχιονιά της τελευταίας δεκαετίας ή εκείνη της περιόδου 1992-2001. Με πιάνεις;
                    Last edited by CoastalSnow; 31-12-17, 20:28.

Σχολιασμός

• οι δρόμοι στη θεσσαλονίκη (στην αρχή κιόλας της κακοκαιρίας) ήταν σε αυτή την κατάσταση
                      γέφυρα της βούλγαρη στην ανατολική είσοδο της πόλης

παραλία στο ύψος του μακεδονία παλάς

σταθμός οσέ στη δυτική πλευρά της πόλης

και το κέντρο της θεσσαλονίκης (στη χανθ μιλάει η δημοσιογράφος,200 μέτρα από το λευκό πύργο) το πρωί της δεύτερης μέρας

Σχολιασμός

• Αυτή η σύγκριση νόμιζα πως έχει τελειώσει εδώ και χρόνια.Λοιπόν εφόσον πρόκειται για 2 παραλιακές πόλεις αν πάρουμε τις παραλίες είναι σχεδόν ντροπή να γίνει η σύγκριση.Ακόμα και για τα κέντρα τους το ίδιο ισχύει.
                        http://www.stravon.gr/pinakas
                        http://www.stravon.gr/map

Σχολιασμός

Εγώ θέλω να δω φώτο απο την Αριάδνη Γιάννη αν δεν σου κάνει κόπο.

Σχολιασμός

• Ωρε χαμός σήμερα στην χιονόπολη, φουφούδες δεξιά αριστερά και σουβλάκια παντού λεμε!

Σχολιασμός

• [QUOTE=CoastalSnow;1775558Κοίτα νομίζω συμφωνούμε για τη σημασία της στατιστικής ανάλυσης.Για τις περιόδους που αναφέρεις μπορεί πραγματικά να είναι έτσι. Απλά αν δεις τη δυσκολία που παρουσιάζει η ποσοτικοποίηση ενός στοιχείου όπως η χιονόστρωση σε θερμά κλίματα τότε θα δεις πως τα πράγματα είναι πολύπλοκα. Εαν κάποιος πάρει πχ μεμονομένα μια περίοδο αυξημένων και περισταστιακών χιονοπτώσεων/χιονοστρώσεων σε ένα σχετικά θερμότερο κλίμα μπορεί να χάσει την μεγαλύτερη εικόνα.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα μιας αντίστοιχα θερμής και μεσογειακής πόλης όπως το Λος ’ντζελες. Έαν κάποιος εξέταζε την 40ετία 1925-1965 αναφορικά με τις χιονοστρώσεις ή χιονοπτώσεις στο downtown L.A τότε θα έβγαζε συμπέρασμα πως μια φορά κάθε 8-9 χρόνια το στρώνει στο L.A απλά και μόνο επειδή εκείνη την περίοδο έτυχαν το ένα πίσω από το άλλο τα επεισόδια χιονοπτώσεων και χιονοστρώσεων στο κέντρο του Λος ’ντζελες. Η πραγματικότητα θα ήταν εντελώς διαφορετική εαν κάποιος εξέταζε την περίοδο από το 1965 μέχρι σήμερα καθώς έχει πλέον 56 χρόνια να το στρώσει στο κέντρο του Λος ’ντελες.

Δηλαδή θα γινόταν το εξής: Kαποιος που θα έβλεπε τα στοιχεία 1925-1965 θα γύρναγε και θα σου έλεγε πως στο Λος ’ντζελες χιονίζει κάθε 9 χρόνια περίπου ενώ κάποιος που θα έβλεπε τα στοιχεία από το 1965 και μετά φρικαρισμένος θα γύρναγε και θα σου έλεγε οτι δε χιονίζει ποτε (!) στο Λ.Α. Κανείς από τους 2 προφανώς δε θα είχε απόλυτο δίκιο γιατί ακριβώς στα θερμά κλίματα η ποσοτικοποίηση ενός σπανιότερου φαινόμενου όπως το χιόνι είναι tricky. Γι αυτό λέω πως πρέπει να πάμε πολλά χρόνια πίσω για να δούμε τι γινόταν στο κέντρο της Αθήνας με σημείο αναφοράς πάντα το Θησείο.

Αλλιώς αν δούμε πχ την 30ετή περίοδο 1989-2018 θα βλέπαμε πως η συχνότητα μεγάλων χιονάδων στο κέντρο της Αθήνας θα ήταν διαφορετική αφού μέσα σε αυτή την περίοδο θα συνηπήρχε η αχιονιά της τελευταίας δεκαετίας ή εκείνη της περιόδου 1992-2001. Με πιάνεις; ]

Παλι λες ΜΠΟΥΡΔΕΣ......
                              Ακυρη η συγκριση Αθηνα-Λ.Α.....
                              Η σοβαρότερη ερευνα για τις χιονοπτώσεις στην Αθηνα είναι η παρακατω και αποδεικνύει ότι από το 1900 και μετα η συχνότητα τους ελάχιστα εχει αλλαξει.....
                              https://antisimvatikos.blogspot.gr/2...g-post_10.html

Περαστικά σου μεσογειακέ και καλη χρονια! Με πολλά πολλά χιονια και κανέναν καυσωνα!

Σχολιασμός

• Και βέβαια χρονια πολλά και χιόνια πολλά και σε όλα τα παιδιά αυτου του φορουμ που αγαπούν το χιόνι!!!

Σχολιασμός

Working...
                                X