Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ποιος την εχει πιο μεγαλη Αθηνα Ή Θεσσαλονικη???(την χιονοστρωση..)

Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από yakutia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Θεσσαλονίκη δεν είναι λιμάνι αν δεν κάνω λάθος; τι δουλειά έχουν τα 680 m για να δείξουμε χιονοπτώσεις. τότε και εμείς να δείχνουμε από Θρακομακεδόνες και πάνω, στην Πάρνηθα και την Πεντέλη.

και μην λέτε για Πειραιά γιατί η θέση της Αθήνας λίγο ψηλότερα αντισταθμίζεται απ το γεωγραφικό πλάτος της Θεσαλονίκης ή αλλιώς η χιονο-ντροπή της Μακεδονίας

αν θέλατε πάντως να ξεκατινιαστούμε σωστά έπρεπε το θέμα να λέγετε "Ποιός την έχει πιό μεγάλη Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και οι νότιοι ή οι βόρειοι μετεωρολόγοι"

Ωραια αν θελεις να το παμε σοβαρα αν και το θεμα δεν ειναι σοβαρο και τη γιαγια σου να ρωτησεις θα σου πει οτι στη Θεσσαλονικη χιονιζει πιο πολυ απο την Αθηνα.
    Η τελευταια φορα που εστρωσε χιονι στο κεντρο της Αθηνας ηταν το 2008 10 χρονια πριν. Και το κρατησε 2 μερες. Η τελευταια χρονια που χιονισε στη Θεσσαλονικη ηταν περισυ και το κρατησε 1 εβδομαδα και ειχε ξαναχιονισει σοβαρα και το 2006 και ενδιαμεσως πασπαλες και καθε χρονο νιφαδες και χιονι του αερα. Πασπαλες και νιφαδες δεν θυμαμαι ποσες εχει κανει εχει κανει αρκετες και τα παιδια που μενουν κατω μπορουν να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες αν και καποιος εδω μεσα τους αποκαλει ψευτες οποτε αν θες βασισου αν θες οχι ειναι δικο σου θεμα.
    Αλλο το δεν χιονιζει οπως θελουμε κι αλλο το δεν χιονιζει καθολου και οπως και να το κανουμε και τον κ..ο μας να χτυπαμε κατω οι βορειοτερες περιοχες θα βλεπουν αναλογικα περισσοτερο χιονι.
    Τωρα μπορειτε να πιστευετε οτι ζειτε στο πολικο la οπου καθε χρονο κανει σταση το πολικο εξπρες. Η αληθεια ειναι οτι παντα θα χιονιζει στα βουνα και εκει και εδω και οτι το χιονι στα πεδινα και δη στα αστικα κεντρα ειναι σπανιοτατο και εξαιρεση . Απο εκει ειχε ξεκινησει η κουβεντα χωρις καμμια διαθεση κοντρας φυσικα.
    Amber Alert. Εξαφανιστηκε Σιβηρικος.Μπορειτε να βοηθησετε?
    τυπος: ψυχρος αντικυκλωνας με παραλληλες ισοβαρεις
    θερμοκρασια πυρηνα : κατω απο -15
    ανεμοι : κυριως βορειοανατολικης συνιστωσας
    συνδυαζεται με : χαμηλο απο αδριατικη ή καμηλα απο συρτη
    Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Σχολιασμός

Περσυ δεν χιονισε εξω απο την πορτα μου στρωμενο 5-10 ποντους; Μαλλον κατα τον Βαλεα κατι παιρνω....
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Η θεσσαλονικη το κεντρο εθναι.οτο τζανετακος των.βαλκανιων.Στατιστικα αφιυ σας αρεδιυν.αυτα για.να.δει 29εκ πρεπει ολοι.οι αλλοι τρυγυρω να.εχουν μισο μετρο και ρα βαλκανια.διπλα οχι.οτο.πειραιας στα 350χλμ να εχουν βουλιαξει.Πριν.τρια χτονια.καποιοι εδω εβαλαν.στατιστικη με 3 ψιονια δεκα.εκ ανα.ετος θεσσαλονικη....με δεδομενο οτι μεσα σε δεξα.χρονια.τοτε δεν ειχε κανει.ουτε μισο δεκαποντο.αυτοι εβγαλανο.3!χαχα..επισης μην.ξεχνε το.αρθρο του μπομπυ οτι στη θεσσαλονικη ενα.χιλιοστο φτανει τα 11 εκ χιονι χαχα τονθυμαστε?
        καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από CATHA Εμφάνιση μηνυμάτων
          Το θέμα δεν ενδιαφέρει κανένα σοβαρό καιρόφιλο... η κόντρα βορείων - νοτίων είναι ποδοσφαιρικού επιπέδου και απαξιώνει το φόρουμ...
          Moderator γιατί σβήστηκε το προηγούμενο σχόλιο μου? τόσο πολύ ενοχλούσε?
          Και θα σβηστουν και τα επομενα σχολια σου σε αυτο το στυλ...ημουν ξεκαθαρος οταν ανοιχτηκε το ποστ!!Δεν θα παρουμε την αδεια σου τι θεματα θα ανοιγουμε,ουτε ειμαστε υποχρεωμενοι να σου εξηγουμε για ποιο λογο το αφηνουμε να υπαρχει!!Τελος εδω,αν δεν σε ενδιαφερει μην μπαινεις!!!
          ΕΝΑ(1) ΜΕΤΡΟ!!!ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!

Σχολιασμός

Το 2008 εσεις εχετε να το δειτε απ το 01 περσυ μια χαρα χιονισε κ στο κεντρο δειτε φωτο αν δεν θυμαστε

Σχολιασμός

Η γιαγια δεν ειναι κριτηριο. Κατα τη γιαγια γστη Ν Υορκη χιονιζει λιγοτερο απο τη Ρωμη αφου ειναι νοτιοτερα....

Σχολιασμός

Λογω δουλειας συναναστρεφομαι με κοσμο απο ολη την Ελλαδα και μολις τους λεω απο που ειμαι και ειναι και η εποχη βεβαια λενε τι ωραια χιονιζει σε σας τον χειμωνα εγω λεω τα χιονια μας τα πηραν τα νοτια τελευταια ..συμφωνουμε και ολα καλα .... Αλλα το ρεζουμε ειναι οτι εχει μεινει ακομα .... Ο κοσμος τα λεει οχι εγω ετσι
                ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ Η ΕΠΙΔΙΩΞΙΣ Η ΗΔΟΝΗ, ΤΩΝ ΕΚΛΕΚΤΩΝ Η ΔΟΞΑ ,ΤΩΝ ΔΕ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ Η ΑΡΕΤΗ!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Valea mare Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Προφανως και δεν γνωριζεις που βρισκεται το Ασβεστοχωρι. Επειδη ομως εγω γνωριζω που βρισκεται η Ερυθραια θα σου πω οτι ειναι πολυ πιο κοντα στη Θεσσαλονικη απο οτι η Ερυθραια στην Αθηνα και οτι σε πληθυσμο μπορει και να την ξεπερνα
                  Στην αναρτηςη μου δεν μίλησα για Ερυθραία. Προσπάθησε λιγο παραπάνω να εισαι σαφής και να μην παραποιείς λόγια ώστε να στηρίξεις την αποχή σου. Τέλος επειδή προφανως δεν διαβάζεις καλα, μίλησα και για μια εβδομάδα. Απλα ανέφερα ένα γεγονός που συνεβει σε μια τεράστια οικιστική περιοχή σε χαμηλότερο γπ απο την Θεσσαλονίκη. Προσπαθώ να ειμαι ακριβής και σαφής.
                  2002!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Περσυ δεν χιονισε εξω απο την πορτα μου στρωμενο 5-10 ποντους; Μαλλον κατα τον Βαλεα κατι παιρνω....
                    Αναφερεσαι στην ημερα που χιονισε κι εδω μετα με την Αριαδνη? Λοιπον εκεινο το πρωι προσγειωθηκα στον Βενιζελο. Ειχε κατω ασπρα τα χωραφια στα μεσογεια και στο αεροδρομιο ειχε 3 ποντους. Πολλοι Αθηναιοι εργατες δεν ηρθαν στη δουλεια γιατι φοβονταν να οδηγησουν με αυτες τις συνθηκεςΜετα εκανα μιλανο και αλλαζαμε αεροπλανο οποτε σκεφτηκα οτι θελουμε de icing. Λαθος μου . Τελικα δεν χρειαστηκε . Ο Αττικος ηλιος βγηκε και τα ελιωσε ολα σε χρονο dt. Εφυγα για Μιλανο και στην επιστροφη μας ηρθε το μηνυμα οτι η Θεσσαλονικη ειχε κλεισει απο τη χιονοπτωση. Προσγειωθηκα Αθηνα με ωραιο καιρο θερμοκρασια καμμια 8+ βαθμους και εψαχνα απεγνωσμενα σε ολο το approach να δω χιονι στον Υμμητο και τελικα κοντα στην κορυφη στα λουκια ειχε κατι χιονουρες. Φυσικα κολλησα στην Αθηνα και γυρισα επιβατης στις 11 το βραδυ οταν ειχε ανοιξει ο καιρος εδω. Το Μακεδονια οταν προσγειωθηκα ειχαν καθαρισει μονο τους διαδρομους και η πιστα θυμιζε Ροβανιεμι. Στο Παρκινκ ειχε 12 ποντους χιονι και - 6 βαθμους. Γυρισα σπιτι με τεραστια ταλαιπωρια με 30 ποντους χιονι και -12 βαθμους εδω.
                    Την επομενη μερα? Ξαναχιονισε... Φυσικα τουλαχιστον στο αεροδρομιο ηρθαμε ολοι ξανα στη δουλεια..
                    Last edited by Valea mare; 28-12-17, 19:29.
                    Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από panos erythrea Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Στην αναρτηςη μου δεν μίλησα για Ερυθραία. Προσπάθησε λιγο παραπάνω να εισαι σαφής και να μην παραποιείς λόγια ώστε να στηρίξεις την αποχή σου. Τέλος επειδή προφανως δεν διαβάζεις καλα, μίλησα και για μια εβδομάδα. Απλα ανέφερα ένα γεγονός που συνεβει σε μια τεράστια οικιστική περιοχή σε χαμηλότερο γπ απο την Θεσσαλονίκη. Προσπαθώ να ειμαι ακριβής και σαφής.
                      Που ειναι αυτη η περιοχη? Και ποιος ειναι συτος ο δρομος αγαπητε μου?

Σχολιασμός

Ωραια αν θελεις να το παμε σοβαρα .
                        ΟΧΙ βεβαια!!!!!!!!!! λίγος χαβαλές Πρωτοχρονιάτικα! προφανώς ισχύουν κι αυτά που λες

Σχολιασμός

Σκ@τά, θα κλειδωθεί και δε θα φτάσουμε σε Σάκη και Καλλιάνο

Σχολιασμός

Λοιπον φιλοι βορειοελλαδιτες μην ασχολειστε περαιτερω. Ξεχαστε αυτα που ξερετε. Δεν χιονιζει ουτε στα ορεινα σας ουτε στα ημιορεινα σας ουτε στα πεδινα σας..
                            Υπαρχει ενα μερος καπου στην βορειοανατολικη Αττικη , που ο θεος Οντιν οταν κατεβαινε στην Ελλαδα για διακοπες αγαπουσε να πηγαινει. Μια μερα αποφασισε να παρει την αγαπημενη του φυλη των Βικινγκ και να παν να μεινουν εκει. Αραξαν τα μακροστενα πλοια τους στην παραλια του μαραθωνα (κοντα στο σημερινο μπητς μπαρ) και μετα απο μια συντομη πορεια εκτισαν τα σπιτια τους καπου αναμεσα στα βουνα της Πεντελης και της Παρνηθας. Απο τοτε για να τους θυμιζει την αγαπημενη τους Σκανδιναβια ο θεος Οντιν εφτιαξε μεγαλα δαση (που τα εκαψαν οι μα..κες) ποταμια , λιμνες και τα γεμισε με ελαφια , αγριογουρουνα , κουναβια και καθε μορφη αγριας ζωης συμπεριλαμβανομενων και πανηψυλων ξανθων γυναικων και φυσικα το χειμωνα πακεταρει πολυ χιονι κατευθειαν απο το βουνο Galdhoppingen και το στελνει συστημενο με αυλωνα εξπρες απο την Νορβηγια ουτως ωστε οι αγαπημενοι του Βικινγκ να ζουν σε περιβαλλον που να τους θυμιζει την πατριδα τους και φυσικα να μη θυμιζει σε τιποτα κλιματικα την αθηνα που ολοι γνωριζουμε..

Για αυτο κατεβαινουν συχνα οι Amon Amarth Λεκανοπεδιο!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από yakutia Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Σκ@τά, θα κλειδωθεί και δε θα φτάσουμε σε Σάκη και Καλλιάνο
                              χαχαχαααααα....βασταω γερα!!!
                              ΕΝΑ(1) ΜΕΤΡΟ!!!ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!

Σχολιασμός

Στο Ελ Βενιζελος δεν ξερω ποσο ειχε εγω ξερω οτι εξω απο το σπιτι περασε γκρειντερ για το δρομο. Ναι μετα το πρωι εβγαλε ηλιο κ ελιωσε αλλα αυτο εγινε γιατι τοτε δεν ημασταν καν στο πικ της κακοκαιριας αφου λογω γκαντεμιας ενω τις προηγουμενες μερες ειχαμε αρνητικες Τ αλλα με ΒΔ στα 700.

Σχολιασμός

Working...
                                X