Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ποιος την εχει πιο μεγαλη Αθηνα Ή Θεσσαλονικη???(την χιονοστρωση..)

Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από Pupazzo di Neve Εμφάνιση μηνυμάτων

Τ οτι δεν ασχολείται κανείς με Ωραιόκαστρο και Φίλυρο δεν σημαίνει ότι δεν ρίχνει.. Δηλαδή τώρα που χιόνισε πόσο έριξε;
    αληθεια τωρα?ρωτας να σου πει ?...τον αρχοντα των δαχτυλιδιων δεν το εχεις δει?τι ασχολεισε ακομη?...

Σχολιασμός

• Ωραιος ο Philip. Τετοιες αναλυσεις θελουμε!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από notios_polos Εμφάνιση μηνυμάτων

αληθεια τωρα?ρωτας να σου πει ?...τον αρχοντα των δαχτυλιδιων δεν το εχεις δει?τι ασχολεισε ακομη?...
        Μας έχουν ζαλίσει τον έρωτα με την χιονομανα Αθήνα.. Δεν χιονίζει λέει σε Ωραιόκαστρο και Φιλυρο, γελάει ο κόσμος.. Δηλαδη εκεί ποσο ρίχνει 5 εκατοστά;χααχαχαχα Ο Γιαννης προχθές είδε απο την κάμερα οτι δεν έιχε χιόνι, μολις έβαλα φώτο εξαφανίστηκε..χαχαχαχαχα
        10.1.17 Τα πήγαμε καλά, περιμένουμε τα καλύτερα!!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από salonikatasos Εμφάνιση μηνυμάτων

στη θεσσαλονίκη χιόνι σε μέγεθος (σε εκατοστά δηλαδή. άλλοι θεωρούν ιστορική και την αριάδνη επειδή χιόνιζε με -6,για μένα τα εκατοστά είναι που μετράνε και αυτά τα μετράμε στα πάρκα,αλλιώς και το 95 με τα 40-45 εκατοστά στο κέντρο και 1+ μέτρο σε πανόραμα κλπ που ήταν καλύτερο κι από το 2001 δεν είναι ιστορικό γιατί στους δρόμους είχε λίγα πράγματα) σαν της σοφίας ή και παραπάνω έχει κάνει πάνω από 10 φορές τα τελευταία 20-30 χρόνια
          φλεβάρης 91
          γενάρης 95
          δεκέμβρης 96
          δεκέμβρη 1998
          τέλη γενάρη αρχές φλεβάρη 99
          δεκέμβρη 99
          ιανούαριος 2001
          φλεβάρης 2005
          μάρτης 2005
          γενάρης 2019 τώρα

μια χαρά μπορεί να βγάλει χαμηλό με κρύο και πολύ υετό και θεσσαλονίκη,αυτό δεν καταλαβαίνετε. και μάλιστα ακόμα δεν έχει κάνει διάταξη σαν αυτές. ούτε η αριάδνη ήταν,ούτε η σοφία
          επειδη ζητησες φωτο εχω την ΠΡΩΤΗ μερα της κακοκαιριας του 2008 ( τοτε ημουν μολις 9 ετων οποτε δεν σκεφτηκα να βγαλω στο τελος της κακοκαιριας αλλα ας συμφωνησουμε τουλαχιστον ( μην αμφισβητισεις σε παρακαλω τις εικονες τις εβγαλα ο ιδιος τοτε με τις παλιες καμερες αλλα φαινεται οτι ΔΕΝ ηταν κατι κατωτερο των 15 ποντων...) οτι ειχαμε ανετα 30 ποντους+ με το περας και της ολοκληρης 2ης μερας με την τοτε υποτροπαρα ...)

απογευμα πρωτης μερας λοιπον ( απογευμα της πρωτης μερας.... ηδη ειχαν κλεισει ολοι οι κεντρικοι δρομοι και βαζαν εκατοστα... Ηλιουπολη αττικης στα μολις 200 μετρα ... οχι ορεινα η κατι συνταρακτικο... κεντρονοτια ειναι) Μακαρι πραγματικα το μετανιωνω που δεν σκεφτηκα να βγαλω φωτογραφιες στο τελος της 2ης μερας... βλεπεις σαν πιτσιρικας ειχα απασχοληθει να ειμαι συνεχεια εξω και να βουταω στο χιονι ( αφου τοτε λογω υψους πραγματικα ηταν μεχρι την μεση σχεδον... και ειχα εντυπωσιαστει...) κριμα κυριως γιατι υπηρχαν πραγματικα ενδεικτικες φωτο απο νικαια πειραια( διπλα στην θαλασσα και στις βαρκες) που εδειχνα ξεκαθαρα τους τουλαχιστον 20 ποντους.... αμα καταφερω να ξεθαψω απο πουθενα φωτο θα ηταν καλο αλλα που να πρωτοψαξω 11 χρονια μετα... η αθηνα βαζει πολυ καλα χιονια με χαρτες που μπορεις να δεις και στο meteociel archives . δες τρεξιμο 15/2/2008 6ζ-12ζ και θα δεις ποσο μπαμ εκανε και γιατι ηταν ιστορικοτατο... αμα θες βεβαια....
          9-10/1/2017 ΛΕΜΕΕΕΕΕ :cool:

Σχολιασμός

• Παντως και τωρα και το 2017 για να χιονισει στη θεσσαλονικη και γενικα στα πεδινα της ελλαδας χρειαζεται να κατεβει ο βορειος πολος. Με ridge στο θεο και αυλωνες χιονιζονται και οι 2 πολεις καλα (δε μιλαω για πασπαλες στα προαστια κλπ.) . Φετος που η θεσσαλονικη εβαλε 15-20 εκατοστα στο κυμα το ridge εφτανε μεχρι τη γροιλανδια μην ακουω χαζομαρες. Καλα με αριαδνη στην κυριολεξια μπηκε ολη η χωρα στην καταψυξη. Παρομοιως και σε αλλους μεγαλους χιονιαδες.

Η θεσσαλονικη οπως και ολες οι αλλες πεδινες παραθαλασσιες πολεις θελουν το ridge στο θεο. Στην ελλαδα ζουμε και οχι στη σκανδιναβια. Εξαιρεση αποτελουν ηπειρωτικες περιοχες που χιονιζονται καλα με εγκλωβισμο .

Το επιχειρημα σε χιονιαδες προσηνεμων οτι ολη η ευρωπη εχει καλοκαιρία και μονο τα προσηνεμα χιονιζονται ειναι αστειο , ο αυλωνας απλα που ευνοει τα προσηνεμα δε βρισκει χωρες της ευρωπης αλλα επηρεαζει ανατολικη ευρωπη νησια αιγαιου βαλκανια ασια και βορεια παραλια αφρικης (αντιστοιχα το ridge βρισκεται στην κεντρικη ευρωπη).

Το επιχειρημα και η ουσιαστικη διαφορα ειναι το ψυχος (λογω γεωγραφικου πλατους) και η διαρκεια που κραταει το χιονι αρα και οι μερες χιονοστρωσης. Αν και η παρνηθα ειναι κορυφη σε διαρκεια χιονοκαλυψης λογω ποσοτητων και υψους.
            Χιονια στην αγιαρα και τι στον κοσμο!!!!!

Σχολιασμός

• και ξανα τονιζω. στις εικονες ηταν ΠΡΩΤΟ απογευμα. μεχρι την επομενη μερα απογευμα εβαλε τα τριπλασια απο αυτα .... και το οτι δεν καταφερα σαν πιτσιρικας να εχω φωτο πιστευω να το βρισκετε απολυτως λογικο.... ομως 20 ειμαι δεν εχω αμνησια η κατι θυμαμαι μια χαρα τι εβλεπα και ξερω οτι ειδαμε στανταρακι 30 ποντους οταν δεν βγαιναμε απο τα σπιτια και περιμεναμε την παραεπομενη για να βγει ηλιος να καθαρισουν αμαξια

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Hlioupolitis98 Εμφάνιση μηνυμάτων
                και ξανα τονιζω. στις εικονες ηταν ΠΡΩΤΟ απογευμα. μεχρι την επομενη μερα απογευμα εβαλε τα τριπλασια απο αυτα .... και το οτι δεν καταφερα σαν πιτσιρικας να εχω φωτο πιστευω να το βρισκετε απολυτως λογικο.... ομως 20 ειμαι δεν εχω αμνησια η κατι θυμαμαι μια χαρα τι εβλεπα και ξερω οτι ειδαμε στανταρακι 30 ποντους οταν δεν βγαιναμε απο τα σπιτια και περιμεναμε την παραεπομενη για να βγει ηλιος να καθαρισουν αμαξια
                Εδω είχαμε τώρα εμείς στα 19μ υψομετρο 20-25 πόντους και μου λες εσυ για 200μ.. Το Ωραιόκαστρο στα 240 φαντάζεσαι πόσα ειχε; Και αυτά σε κακοκαιρία που φυσικά δεν ήταν ιστορική,. Το άσπρο μαύρο δεν γίνεται...

Σχολιασμός

• Καλα για χιονόστρωση δεν κάνουμε κουβέντα καν.. Θα ήταν αστείο..

Σχολιασμός

• Pupazzoo di Neve δε θα μπω σε αντιπαραθεση , αλλα ειναι αστειο να λες οτι η παραλια ειχε 20-25 ποντους και ο Διονυσος 20 ποντους (εσυ το ειπες ή κανω λαθος? Συγχωρεσε με αν κανω λαθος). Οσοι διαβαζουν τα μηνυματα σου ξερουν την περιοχικη προκαταληψη σου.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Pupazzo di Neve Εμφάνιση μηνυμάτων

Εδω είχαμε τώρα εμείς στα 19μ υψομετρο 20-25 πόντους και μου λες εσυ για 200μ.. Το Ωραιόκαστρο στα 240 φαντάζεσαι πόσα ειχε; Και αυτά σε κακοκαιρία που φυσικά δεν ήταν ιστορική,. Το άσπρο μαύρο δεν γίνεται...
                      εγω ΠΟΤΕ δεν αμφισβητισα την τελευταια σας κακοκαιρια εβλεπα εικονες και εχοντας ζησει αντιστοιχες εδω ηξερα ποσο εχετε.... και φυσικα οσο πιο ενδοτερα και μακρυ απο θαλασσα τοσο καλυτερα( αντιστοιχως για τον ιδιο λογο το κεντρο εδω τωρα ειχε πετσα και οσο πιο ΒΑ τοσο πιο πολυ ενδεικτικα εδω ειχα 8ποντο παντου εκτος δρομου π ηταν 2ποντο. ζωγραφου 12ποντο παντου αγια παρασκευη 15ποντο και παει λεγοντας που κρυονερι εφτασε παρα παρα πολυ παραπανω και ιπποκρατειο κτλ.) καταλαβαινω και ποτε δεν μπηκα στην διαδικασια να αμφισβητισω κανενος τις εικονες και την αντιληψη... εκνευριζομαι υπερβολικα οταν μου το κανουν ομως ενω ειμαι μια χαρα φιλικος και κομπλε απεναντι σε ολους στο θεμα αυτο... δεν βρισκω κανεναν λογο να αμφισβητουνται τα δεκαδες αρθρα/ οι χιλιαδες εικονες μελων μας/ τα δεκαδες μυαλα που τα ζησαν τα του 2008... οπως και σε εσας τα της σοφιας κτλ... αυτο λεω και τελος...

Σχολιασμός

• και για να το πιασουμε και αλλιως. οσοι ΔΕΝ ασχολουνται με καιρο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΠΟΣΟ ΕΡΙΞΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ. ΤΟ ΤΙ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ καθως ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΧΙΟΝΙ.

Σχολιασμός

• Καλα εδω ο salonikatasos περσι (ή προπερσι) ειχε πει το κορυφαιο. Πλατεια Κλαυθμωνος 20 εκατοστα συνταγμα 2 εκατοστα χαχαχα. Νομιζω ηταν απο το 2008 πριν το τελος της κακοκαιριας. Και το υποστηριξε με το επιχειρημα οτι σε 500 μετρα ευθεια αλλαζουν πολλα ... Καποιες φορες απλα σηκωνεις τα χερια ψηλα!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από santa-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Καλα εδω ο salonikatasos περσι (ή προπερσι) ειχε πει το κορυφαιο. Πλατεια Κλαυθμωνος 20 εκατοστα συνταγμα 2 εκατοστα χαχαχα. Νομιζω ηταν απο το 2008 πριν το τελος της κακοκαιριας. Και το υποστηριξε με το επιχειρημα οτι σε 500 μετρα ευθεια αλλαζουν πολλα ... Καποιες φορες απλα σηκωνεις τα χερια ψηλα!
                            εγω δεν καταλαβαινω τον γ******ο λογο που μπενουμε σε αυτην την διαδικασια δηλαδη ΗΜΑΡΤΟΝ. δειτε τις ρημαδες αναφορες της σοφιας δειτε ποσοι καημενοι χαιρομασταν που το ζουσατε που ειχατε μπολικο χιονι που λεγαμε για τις γαματες φωτο... και συνεχιζετε την νοοτροπια αυτη;..... ( δεν το λεω σε σενα σαντα για τους αλλους...) χεστηκα αν αυτο που ζησατε ηταν 20 η 21 ποντους η αν εχουμε πιο πολυ η λιγοτερο. ειδα αμαξια κουραμπιεδες δρομους ισα με πεζοδρομια και δεντρα καλυμενα πληρως.. αυτο με κανει ευτυχισμενο για την παρτη σας αυτοματως... ξεκολλατε επιτελους... ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΧΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ. γνωμη μου...

Σχολιασμός

• Για πεδινά θα πω τούτο. Θεσσαλία, Εύβοια Έβρος. Αυτά.
                              Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από santa-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Pupazzoo di Neve δε θα μπω σε αντιπαραθεση , αλλα ειναι αστειο να λες οτι η παραλια ειχε 20-25 ποντους και ο Διονυσος 20 ποντους (εσυ το ειπες ή κανω λαθος? Συγχωρεσε με αν κανω λαθος). Οσοι διαβαζουν τα μηνυματα σου ξερουν την περιοχικη προκαταληψη σου.
                                Εχω φώτο απο Διονυσο καθώς τυγχάνει να έχουμε κι εμείς ανθρώπους σε άλλα μέρη.. Δευτερον δεν ξέρω τι έβαλε η παραλία ξέρω τι έβαλε εδώ... Εγω δεν μένω στην παραλία.. Τριτον η συγκριση γίνεται μεταξύ ίδιων υψομέτρων. Εχετε λάθος εντύπωση λόγω της μη συμμετοχής ανθρώπων απο Ωραιόκαστρο, Φιλυρο, Ασβεστοχώρι, Εξοχη, Χορτιάτη κλπ. Πες μου ποιος βγηκε απο εκεί σε αυτές τις κακοκαιρίες..;Που να ξέρεις εσυ ποσο έβαλε; Επειδη ακριβώς δεν ξέρεις, οταν θα βάλει 20-30 πόντους στα Υπερβορεια στην Αθηνα θα νομίζεις οτι μονο εκεί βαζει και πουθενά αλλου.. Ετσι έχει δημιουργηθεί λανθασμένη η εντύπωση ότι βάζει εκεί..

Υγ η διαφωνία δεν είναι κακό πράγμα σου δίνει την δυνατότητα να καταλάβεις και να αξιολόγησεις διαφορετικές απόψεις..

Σχολιασμός

Working...
                                X