Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Καιρικά όνειρα και... εφιάλτες

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Καιρικά όνειρα και... εφιάλτες

Κι ομως! Ο τιτλος του θεματος δεν παραπλανει, μιας κι ο σκοπος του ειναι να μοιραστουμε (ως καιροτρελαμενοι, χιονοζομπι κλπ) τα ονειρα που βλεπουμε κατα καιρους στον υπνο μας, τα οποια εχουν να κανουν με τον καιρο, τις βροχες, τα χιονια, ακομα και τα...μοντελα!
    Μην μου πειτε οτι δεν εχετε δει! Θα ναι ψεμα!
    Λοιπον, ξεκιναω εγω με μερικα ονειρα ετσι να εχουμε να λεμε!

• [weathermaniac]
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Vox_Balenae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρενέργειες των σπουδών φυσικής να υποθέσω;
    βασικά και όμως από μικρός έβλεπα τέτοια όνειρα, και από μικρός έχω ταξιδέψει σε άλλους πλανήτες, και από μικρό είδα το τέλος όχι μόνο της γης, αλλά της ίδιας της πραγματικότητας..

Μετά από αυτό σου συνιστώ, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να δείς την ταινία 1408 (2007). Από τις καλύτερες ψυχολογικού τρόμου που έχω δει ποτέ, πολύ δυνατή ενώ η υπόθεση εκτυλίσσεται σε ένα μόνο δωμάτιο (βασίζεται στην ομώνυμη σύντομη ιστορία του S. King).
    vox σε έχω προλάβει το έχω ήδη δει το εργάκι αυτό και συμφωνώ απόλυτα! [γενικά έχω δει όλα τα ψυχολογικά θρίλλερ που υπάρχουν από ένα έτος και μετά. ]

δυστυχώς έχω πολύ διάβασμα και προς το παρόν θα καθίσω εκτός φόρουμ. Αν έχετε όρεξη μπορώ να σας γράψω όσα όνειρα θέλω [αν και άσχετα με τον καιρό] τα περισσότερα όνειρα τα θυμάμαι με μεγάλη λεπτομέρεια. Ακόμα και μια ώρα να κοιμηθώ θα δω όνειρο, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις θα μπορούσε να πάει για σενάριο ταινίας, αφού έχει και ιστορία από πίσω

Leave a comment:

• Vox_Balenae
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από GEORGE SNOWMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι χειροτεροι εφιαλτες ειναι οταν εισαι με το τουμπανο,πας να ''μπεις'' και ξαφνικα ολα αλλαζουν μορφη,κατι γινεται και χαλαει η φαση!!!Μην τυχει σε κανεναν!!!
    Απόδοση στην κοινώς καθομιλουμένη;

Leave a comment:

• GEORGE SNOWMAN
    replied
    Οι χειροτεροι εφιαλτες ειναι οταν εισαι με το τουμπανο,πας να ''μπεις'' και ξαφνικα ολα αλλαζουν μορφη,κατι γινεται και χαλαει η φαση!!!Μην τυχει σε κανεναν!!!

Leave a comment:

• Vox_Balenae
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από weathermaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο όνειρό μου, που κατά κάποιο τρόπο συνδέεται με την υπερθέρμανση [δηλαδή το θυμόμουν εκεί]
    ...
    μετά βρισκόμουν σε ένα διαφορετικό παράλληλο σύμπαν, και έψαχνα να βρω έκδοση παράλληλου σύμπαντος στην οποία η γη δεν θα υπερθερμανθεί τόσο πολύ που θα καταστρέψει την ανθρωπότητα. Δεν βρήκα ποτέ και τελικά ξύπνησα
    Παρενέργειες των σπουδών φυσικής να υποθέσω;

Σε ένα μέρος από το σημερινό μου όνειρο, που ήταν κάτι τόσο παράξενο και μυστήριο, έβλεπα πως κάθε φορά που ανέβαινα στον όροφο του σπιτιού μου, και έμπαινα στο δωμάτιο μου, ναι μεν ήταν ίδιο, αλλά δεν ήταν αυτό.
    Μετά από αυτό σου συνιστώ, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να δείς την ταινία 1408 (2007). Από τις καλύτερες ψυχολογικού τρόμου που έχω δει ποτέ, πολύ δυνατή ενώ η υπόθεση εκτυλίσσεται σε ένα μόνο δωμάτιο (βασίζεται στην ομώνυμη σύντομη ιστορία του S. King).

Leave a comment:

• John_B.
    replied
    Έχει αποδειχτεί πως όταν στον ύπνο σου βλέπεις ένα άγνωστο σου άνθρωπο (Με συγκεκριμένα βέβαια χαρακτηριστικά προσώπου ) ΔΕΝ είναι τυχαίο....Τον άνθρωπο αυτό που βλέπεις στο όνειρό σου ΤΟΝ ΈΊΧΕΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ ΖΩΉ ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΉ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΌΝ,ΊΣΩΣ ΚΑΙ ΧΡΌΝΙΑ ΠΡΙΝ, διότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν φαίνεται να έχει την δυνατότητα να "πλάσει" από μόνος του,κατά την διάρκεια του ονείρου, συγκεκριμένο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΌ πρόσωπο με τυχαία χαρακτηριστικά αν ΔΕΝ έχει δει προηγούμενα το πρόσωπο αυτό έστω μια φορά στην ζωή του ο άνθρωπος που ονειρεύεται...

Οι αναμνήσεις από έναν άνθρωπο που είχες δει όταν ήσουν κάπου 6 με 7 ετών είναι ικανές να επηρεάσουν ένα όνειρό σου κάπου στα 20 σου χρόνια....

Leave a comment:

• [weathermaniac]
    replied
    Κοίτα, κι εγώ έβλεπα ταινίες τρόμου αλλά τέτοια όνειρα δεν έχω δει ποτέ. Έχω δει όμως (πριν πολλά-πολλά χρόνια) όνειρα με βρικόλακες. Ήταν πολύ τρομακτικά αφού, εξ ορισμού, περιλαμβάνουν κυνηγητό μέσα στα σκοτάδια με ανθρωπόμορφο θηρευτή που φέρει μεγάλους κυνόδοντες, κάτι που ενσαρκώνει τους αρχέγονους φόβους του ανθρώπου απένταντι στους φυσικούς θηρευτές του. Κάποια στιγμή όμως συμφιλιώθηκα με την ιδέα και τα όνειρα αυτά σταμάτησαν.
    χαχα καλό και αυτό vox! γενικά τα όνειρα που προανέφερα [όχι σε αυτό στο οποίο ψόφησα προφανώς] εμένα μου αρέσουν πολύ γιατί έχουν δράση. οπότε σίγουρα δεν θέλω να σταματήσουν !Σε ένα μέρος από το σημερινό μου όνειρο, που ήταν κάτι τόσο παράξενο και μυστήριο, έβλεπα πως κάθε φορά που ανέβαινα στον όροφο του σπιτιού μου, και έμπαινα στο δωμάτιο μου, ναι μεν ήταν ίδιο, αλλά δεν ήταν αυτό.

Το σπίτι μου είναι χωρισμένο κανονικά σε 2 ορόφους, ίδιους, από κάτω μένουν οι γονείς της μαμάς μου [ο παππούς βέβαια έχει αποβιώσει εδώ και 13 χρόνια] και στον πάνω οι γονείς μου ο αδερφός μου και εγώ. Το μόνο διαφορετικό στον χώρο είναι η διακόσμηση και τα χρώματα. Μπεζ και κλασσικά τέτοια χρώματα στον κάτω όροφο, όλα γαλάζια και ανθρακί στον πάνω.

Στο όνειρό μου, που κατά κάποιο τρόπο συνδέεται με την υπερθέρμανση [δηλαδή το θυμόμουν εκεί] έβλεπα πως ανέβηκα στον δεύτερο όροφο. όμως είχε και τρίτο και τέταρτο και πέμπτο, και και και.. και κάθε όροφος ενώ ήταν ίδιος όπως ο κανονικός, υπήρχαν σε κάποια σημεία μέσα στο δωμάτιο μου κυρίως με μικρές διαφοροποιήσεις.

Αυτό που έγινε τελικά και κατάλαβα στο ίδιο το όνειρο είναι ότι όσο ανέβαινα από τον τρίτο όροφο και μετά βρισκόμουν σε ένα διαφορετικό παράλληλο σύμπαν, και έψαχνα να βρω έκδοση παράλληλου σύμπαντος στην οποία η γη δεν θα υπερθερμανθεί τόσο πολύ που θα καταστρέψει την ανθρωπότητα. Δεν βρήκα ποτέ και τελικά ξύπνησα
    Last edited by [weathermaniac]; 17-01-19, 16:04.

Leave a comment:

• Vox_Balenae
    replied
    ΑΥτόν τον μήνα χοντρικά τα περισσότερα όνειρα έχουν zombie apocalypse και τρομακτικούς ιούς.. μάλιστα εχθέςείδα ότι επηρεάστηα από τον ιό, και έκανα εμετό αίμα. και η κατάληξη τραγική, αφού είδα ότι απεβίωσα. Τρομακτικό όνειρο. Άστα . Ελπίζω να μην ξαναδώ τόσο χάλια όνειρο. Μετά ήμουν φάντασμα, και προσπαθούσα να επικοινωνήσω με την οικογένεια, ήμουν και εγώ στο ίδιο σπίτι ως πνεύμα. Πολύ δράμα..
    Κοίτα, κι εγώ έβλεπα ταινίες τρόμου αλλά τέτοια όνειρα δεν έχω δει ποτέ. Έχω δει όμως (πριν πολλά-πολλά χρόνια) όνειρα με βρικόλακες. Ήταν πολύ τρομακτικά αφού, εξ ορισμού, περιλαμβάνουν κυνηγητό μέσα στα σκοτάδια με ανθρωπόμορφο θηρευτή που φέρει μεγάλους κυνόδοντες, κάτι που ενσαρκώνει τους αρχέγονους φόβους του ανθρώπου απένταντι στους φυσικούς θηρευτές του. Κάποια στιγμή όμως συμφιλιώθηκα με την ιδέα και τα όνειρα αυτά σταμάτησαν.

Leave a comment:

• Vox_Balenae
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από menidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας που να βλέπει δίμετρες ξανθές να κυλιούνται στο χιόνι;;;
    Εγώ πάντως όχι. Αλλά και γενικότερα, έως τώρα δεν είχα ποτέ όνειρα με ερωτικό περιεχόμενο, είτε συγκαλυμμένο είτε απροκάλυπτο.

Leave a comment:

• Vox_Balenae
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από giannis.mar Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ονειρα που βλεπουμε κατα καιρους στον υπνο μας, τα οποια εχουν να κανουν με τον καιρο, τις βροχες, τα χιονια, ακομα και τα...μοντελα!Μην μου πειτε οτι δεν εχετε δει! Θα ναι ψεμα!
    Νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι βλέπουν όνειρα στα οποία εμφανίζονται τα στοιχεία του καιρού, ειδικά αν ο καιρός μπορεί να επηρεάσει τις δουλειές τους. Βλέπω κι εγώ μερικά το χρόνο. Συνήθως είναι με βροχή/χιόνι τη νύχτα, ή στο ημίφως πριν σκοτεινιάσει.

Τα όνειρα με χιόνι είναι δύο ειδών: (1) χιονόπτωση, (2) στρωμένο χιόνι με εντυπωσιακό ορεινό σκηνικό τριγύρω. Στην πρώτη περίπτωση συνήθως είμαι έξω ενώ χιονίζει αλλά δε νιώθω να κρυώνω. Ορισμένες φορές αυτό το αίσθημα απουσίας κρύου είναι έντονο και γίνεται σημείο αναφοράς για το όνειρο. Στη δεύτερη περίπτωση συνήθως είναι νύχτα αλλά όλα λάμπουν κάτω από το φως του φεγγαγιού.

Στις περιπτώσεις με βροχή είμαι γενικά έξω αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν υπάρχει το αίσθημα ότι βρέχομαι (ή βλέπω ότι απέφυγα το βρέξιμο).

Πάντως τέτοια όνειρα είναι από τα αγαπημένα μου.

Leave a comment:

• [weathermaniac]
    replied
    Σε ένα μέρος από το παράδοξο όνειρο που είδα σήμερα, είδα την κλιματική αλλαγή σε καταστροφική τάση. Θυμάμαι που κοιτούσα ένα μακροπρόθεσμο που έλεγε ότι σε 5 χρόνια θα έχει όλη η Γη απόκλιση +10 πάνω από τα κλιματικά. Το παράξενο είναι ότι το πιο ζεστό ήταν το μπλε χρώμα. Και με το +10 θυμάμαι που τρόμαζα, γιατί έπρεπε να ανέβουμε σε μεγαλύτερο υψόμετρο, αφού η Λάρισα θα πλημμύριζε από το λιώσιμο των πάγων, ενώ επειδή η Θεσσαλονίκη ήτα σε χειρότερη μοίρα, έβλεπα στον ύπνο μου τον Τάσο να κάνει κανό προς τα ψηλότερα της Θεσσαλονίκης με μια βαλίτσα μαζί για να μείνει στον Φίλιππο που έχει μεγαλύτερο υψόμετρο...
    Last edited by [weathermaniac]; 17-01-19, 12:52.

Leave a comment:

• [weathermaniac]
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Nikos.fydas Εμφάνιση μηνυμάτων

Να σαι καλα μιχαηλ γέλασα και λιγο χαχαχαχα! Τέτοια όνειρα μονο εσυ! Και εγω κατι εξωγηινους και κατι πνεύματα εβλεπα χθές! Μαλλον μας χτύπησε η βαρετοκαιρια κατα κούτελα
    Κοίτα αν με χτυπήσει η βαρετοκαιρία πάντως, τότε θα δω σίγουρα καιρικά όνειρα, δεν υπάρχει περίπτωση. Φυσικά πάλι κάτι εξτρίμ! Περιμένω να δω και σήμερα τι όνειρο θα δω, και αν είναι ενδιαφέρον το γράφω και εδώ

Leave a comment:

• Nikos.fydas
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
    ;n2576369]
    τον τελευταίο καιρό δεν βλέπω καιρικά όνειρα. ΑΥτόν τον μήνα χοντρικά τα περισσότερα όνειρα έχουν zombie apocalypse και τρομακτικούς ιούς.. μάλιστα εχθέςείδα ότι επηρεάστηα από τον ιό, και έκανα εμετό αίμα. και η κατάληξη τραγική, αφού είδα ότι απεβίωσα. Τρομακτικό όνειρο. Άστα . Ελπίζω να μην ξαναδώ τόσο χάλια όνειρο. Μετά ήμουν φάντασμα, και προσπαθούσα να επικοινωνήσω με την οικογένεια, ήμουν και εγώ στο ίδιο σπίτι ως πνεύμα. Πολύ δράμα..
    Να σαι καλα μιχαηλ γέλασα και λιγο χαχαχαχα! Τέτοια όνειρα μονο εσυ! Και εγω κατι εξωγηινους και κατι πνεύματα εβλεπα χθές! Μαλλον μας χτύπησε η βαρετοκαιρια κατα κούτελα

Leave a comment:

• [weathermaniac]
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από giannis.mar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχαηλ καιρο εχεις να μας πεις κανενα προφητικο ονειρο ή κανεναν προφητικο... εφιαλτη
    τον τελευταίο καιρό δεν βλέπω καιρικά όνειρα. ΑΥτόν τον μήνα χοντρικά τα περισσότερα όνειρα έχουν zombie apocalypse και τρομακτικούς ιούς.. μάλιστα εχθέςείδα ότι επηρεάστηα από τον ιό, και έκανα εμετό αίμα. και η κατάληξη τραγική, αφού είδα ότι απεβίωσα. Τρομακτικό όνειρο. Άστα . Ελπίζω να μην ξαναδώ τόσο χάλια όνειρο. Μετά ήμουν φάντασμα, και προσπαθούσα να επικοινωνήσω με την οικογένεια, ήμουν και εγώ στο ίδιο σπίτι ως πνεύμα. Πολύ δράμα..

Leave a comment:

• giannis.mar
    replied
    Μιχαηλ καιρο εχεις να μας πεις κανενα προφητικο ονειρο ή κανεναν προφητικο... εφιαλτη

Leave a comment:

Working...
X