Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Καιρικά όνειρα και... εφιάλτες

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φέτος είμαστε για φωτοβολίδα στην Αττική και στην Ελλάδα γενικα.. Για ιστορικο χιονια
    Εεε αν δεν το κανει ο καιρός φέτος που περασαμε ενα ηλιολουστο φθινοπωρο, ποτε θα το κανει?
    Χτυπάει 10ετια φέτος η Αττική...Αν δε το κάνει φέτος σπάμε ρεκόρ αχιονιάς.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από filip_xionotrelos Εμφάνιση μηνυμάτων
      Χτυπάει 10ετια φέτος η Αττική...Αν δε το κάνει φέτος σπάμε ρεκόρ αχιονιάς.
      Ποια 10ετία ρε παιδιά τι λέτε?
      Το Δεκέμβριο του 10 χιόνιζε ως το κύμα, το μάρτιο του 11 τόστρωσε ως τα καράβια στον Πειραιά....το 2012 παγώσαμε....το 2015 χιόνισε 8 φορές στο κέντρο....το 2017 πέρυσι με την Αριάδνη στο τέλος τόστρωσε στο καρακέντρο....να αφήσω και κάτι -3 και -2οc ο δεκέμβριος και ο Ιανουάριος
      Εχουμε ξαναπεί ότι τα 4 μεγάλα χιόνια μέσα σε μια 8ετία μπορεί και να μην τα ξαναδούμε στα επόμενα 50-100 χρόνια και να είναι φυσιολογικό στατιστικά....όμως τα υπόλοιπα δεν λείπουν....
      Last edited by beach-snow; 09-12-17, 01:48.

http://weatherparty.blogspot.gr/
      Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Σχολιασμός

Καλημερα απο παραλια Βολου. Αποψε ονειρευτηκα οτι περνουσα περπατωντας απο το "κορδονι", απέναντι στα Πευκακια, πανω στον παγωμενο Παγασητικο

Σχολιασμός

Εγω αποψε ειδα ενα βαρβατο χιονοονειρο οτι ημουν στο Συνταγμα, χιονιζε πυκνα και ειχε βαλει γυρω στο 10ποντο παπλαμουδοχιονο. Ειχα και εναν χαρακα για να το αποδειξω οτι ηταν τοσο. Βεβαια επεφταν με οριακες Τ αφου εσταζαν ολα ειδικα πανω στα δενδρα. Στο βαθος ειδα και τον... Μπο με μια γκομενα να χαζευει το μνημειο του Αγνωστου Στρατιωτη...
          Ειχε ξυλιασει ο καημενος...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από giannis.mar Εμφάνιση μηνυμάτων
            Εγω αποψε ειδα ενα βαρβατο χιονοονειρο οτι ημουν στο Συνταγμα, χιονιζε πυκνα και ειχε βαλει γυρω στο 10ποντο παπλαμουδοχιονο. Ειχα και εναν χαρακα για να το αποδειξω οτι ηταν τοσο. Βεβαια επεφταν με οριακες Τ αφου εσταζαν ολα ειδικα πανω στα δενδρα. Στο βαθος ειδα και τον... Μπο με μια γκομενα να χαζευει το μνημειο του Αγνωστου Στρατιωτη...
            Ειχε ξυλιασει ο καημενος...
            Χα χα! Σουρεαλιστικες καταστασεις!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από beach-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
              Ποια 10ετία ρε παιδιά τι λέτε?
              Το Δεκέμβριο του 10 χιόνιζε ως το κύμα, το μάρτιο του 11 τόστρωσε ως τα καράβια στον Πειραιά....το 2012 παγώσαμε....το 2015 χιόνισε 8 φορές στο κέντρο....το 2017 πέρυσι με την Αριάδνη στο τέλος τόστρωσε στο καρακέντρο....να αφήσω και κάτι -3 και -2οc ο δεκέμβριος και ο Ιανουάριος
              Εχουμε ξαναπεί ότι τα 4 μεγάλα χιόνια μέσα σε μια 8ετία μπορεί και να μην τα ξαναδούμε στα επόμενα 50-100 χρόνια και να είναι φυσιολογικό στατιστικά....όμως τα υπόλοιπα δεν λείπουν....
              Δεν εχει υπαρξει 10ετια χωρις ιστορικο ομως.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Filip_xionotrelos Εμφάνιση μηνυμάτων
                Δεν εχει υπαρξει 10ετια χωρις ιστορικο ομως.
                το ιστορικο για να το βαφτίσουμε ιστορικο δεν εχει αποσταση δεκαετίας αλλα πολυ παραπάνω. Το λεει η λέξη.....
                2002!

Σχολιασμός

Δεν είδα κάτι που αφορά καιρό σήμερα, ήταν απλά ένα όνειρο σχεδόν καθημερινότητας, που αποτελεί και το μικρότερο ποσοστό των ονείρων μου, καθώς το υπόλοιπο 99% είναι εξωπραγματικά.

Γενικά σαν καιρό, έχω δει κυρίως όνειρα με ανεμοστρόβιλους. Πολλές φορές έχω δει ανεμοστρόβιλο να περνάει μέσα από το σπίτι μου με την τελευταία φορά να είναι πριν μια εβδομάδα, όπου θυμάμαι ότι ήμουν στα σκαλιά του σπιτιού μου, και είχε μέσα στο σπίτι μου 170 km/h αέρα και είχα δεθεί για να μην με πάρει ο ανμοστρόβιλος, γαμ@τη φάση!
                  Πολλές φορές θα δω να προσπαθήσω να πιάσω ανεμοστρόβιλο, με τους πιο εξωφρενικούς τρόπους. Παράδειγμα, η γιαγιά μου που προφανώς δεν ξέρει να οδηγάει, στο όνειρό μου οδηγούσε ένα ford gt σαν τρελή και ήμουν και εγώ μέσα, ήμασταν στην γειτονιά μου και την κατεύθυνα στον ανεμοστρόβιλο για τον μελετήσω.
                  Σαν εφιάλτες έχω δει πολλές φορές να ρίχνει απίστευτο χιόνι, να φτάνει το μισό μέτρο, και να πάω να πάρω την φωτογραφική μηχανή, και το αμέσως 1 λεπτό που χάνω, όλο μα ΟΛΟ ΤΟ χιόνι έχει εξαφανιστεί δεν έχει μείνει τίποτα!!

’λλες φορές έχω δει να έχω σαν κατοικίδιο ένα μικρό συννεφάκι, το οποίο το μεγάλωνα επειδή του έδινα υδρατμούς, και όταν έφτανε ο χειμώνας το έβαζα μέσα στην κατάψυξη μέσα για να χιονίζει, αφήστε είναι λίγο f@cked up η κατάσταση.

Αλλά όπως είπα, τα περισσότερα καιροόνειρα δεν είναι με χιόνια, αλλά με γίδες, απίστευτες καταιγίδες όμως, σε φάση που τα πάντα μαυρίζουν και ο ένας ανεμοστρόβιλος κατεβαίνει μετά τον άλλο, σπίτια πετάνε, αυτοκίνητα πετάνε, έχω δει ακόμα και ανεμοστρόβιλο, ο οποίος προφανώς δεν ήταν φυσιολογικός, καθώς έβγαζε κομμάτια από την γη, και τελικά η γη έγινε κομματάκια, και θυμάμαι που υπήρχαν κάτι αιωρούμενα σκαλάκια μετά από αυτό, που άνηκαν στο παλιό μου δημοτικό. βέβαια μετά μετατράπηκε σε κινούμενο σχέδιο η φάση γιατί βρήκα τον Marvin τον αρειανό,και μετά.. ξύπνησα χαχαχα..

Υ.Γ. Όποιος θέλει πιστεύει, όποιος δεν θέλει, απλά ας μην τα πιστέψει. Όσο ιq έχω μάλλον πηγαίνει στην φαντασία των ονείρων με αυτά τα τερατουργήματα που έχω δει.
                  Last edited by [weathermaniac]; 09-12-17, 17:20.
                  Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Δεν είδα κάτι που αφορά καιρό σήμερα, ήταν απλά ένα όνειρο σχεδόν καθημερινότητας, που αποτελεί και το μικρότερο ποσοστό των ονείρων μου, καθώς το υπόλοιπο 99% είναι εξωπραγματικά.

Γενικά σαν καιρό, έχω δει κυρίως όνειρα με ανεμοστρόβιλους. Πολλές φορές έχω δει ανεμοστρόβιλο να περνάει μέσα από το σπίτι μου με την τελευταία φορά να είναι πριν μια εβδομάδα, όπου θυμάμαι ότι ήμουν στα σκαλιά του σπιτιού μου, και είχε μέσα στο σπίτι μου 17 km/h αέρα και είχα δεθεί για να μην με πάρει ο ανμοστρόβιλος, γαμ@τη φάση!
                    Πολλές φορές θα δω να προσπαθήσω να πιάσω ανεμοστρόβιλο, με τους πιο εξωφρενικούς τρόπους. Παράδειγμα, η γιαγιά μου που προφανώς δεν ξέρει να οδηγάει, στο όνειρό μου οδηγούσε ένα ford gt σαν τρελή και ήμουν και εγώ μέσα, ήμασταν στην γειτονιά μου και την κατεύθυνα στον ανεμοστρόβιλο για τον μελετήσω.
                    Σαν εφιάλτες έχω δει πολλές φορές να ρίχνει απίστευτο χιόνι, να φτάνει το μισό μέτρο, και να πάω να πάρω την φωτογραφική μηχανή, και το αμέσως 1 λεπτό που χάνω, όλο μα ΟΛΟ ΤΟ χιόνι έχει εξαφανιστεί δεν έχει μείνει τίποτα!!

’λλες φορές έχω δει να έχω σαν κατοικίδιο ένα μικρό συννεφάκι, το οποίο το μεγάλωνα επειδή του έδινα υδρατμούς, και όταν έφτανε ο χειμώνας το έβαζα μέσα στην κατάψυξη μέσα για να χιονίζει, αφήστε είναι λίγο f@cked up η κατάσταση.

Αλλά όπως είπα, τα περισσότερα καιροόνειρα δεν είναι με χιόνια, αλλά με γίδες, απίστευτες καταιγίδες όμως, σε φάση που τα πάντα μαυρίζουν και ο ένας ανεμοστρόβιλος κατεβαίνει μετά τον άλλο, σπίτια πετάνε, αυτοκίνητα πετάνε, έχω δει ακόμα και ανεμοστρόβιλο, ο οποίος προφανώς δεν ήταν φυσιολογικός, καθώς έβγαζε κομμάτια από την γη, και τελικά η γη έγινε κομματάκια, και θυμάμαι που υπήρχαν κάτι αιωρούμενα σκαλάκια μετά από αυτό, που άνηκαν στο παλιό μου δημοτικό. βέβαια μετά μετατράπηκε σε κινούμενο σχέδιο η φάση γιατί βρήκα τον Marvin τον αρειανό,και μετά.. ξύπνησα χαχαχα..

Υ.Γ. Όποιος θέλει πιστεύει, όποιος δεν θέλει, απλά ας μην τα πιστέψει. Όσο ιq έχω μάλλον πηγαίνει στην φαντασία των ονείρων με αυτά τα τερατουργήματα που έχω δει.
                    Μπρρρρρρρ, Μιχαλη...!
                    2002!

Σχολιασμός

Μιχαηλ αυτο που επαθες εσυ με τη μηχανη και το μισο μετρο το χω δει κι εγω ακριβως με τον αντιστροφο τροπο!
                      Ειδα οτι επεσε μισο μετρο χιονι σε ελαχιστα λεπτα, αλλα δεν ειδα καθολου αυτα τα ελαχιστα λεπτα της σφοδροτατης χιονοπτωσης! Και ημουν να σκασω ημουν
                      Ειχα την περιεργεια να δω ποοοσο πυκνη ηταν η χιονοπτωση σε αυτα τα ελαχιστα λεπτα

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από giannis.mar Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Μιχαηλ αυτο που επαθες εσυ με τη μηχανη και το μισο μετρο το χω δει κι εγω ακριβως με τον αντιστροφο τροπο!
                        Ειδα οτι επεσε μισο μετρο χιονι σε ελαχιστα λεπτα, αλλα δεν ειδα καθολου αυτα τα ελαχιστα λεπτα της σφοδροτατης χιονοπτωσης! Και ημουν να σκασω ημουν
                        Ειχα την περιεργεια να δω ποοοσο πυκνη ηταν η χιονοπτωση σε αυτα τα ελαχιστα λεπτα
                        xaxaxa εξίσου άσχημο Γιάννη
                        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
                          xaxaxa εξίσου άσχημο Γιάννη
                          Ε ναι δεν προλαβα να δω νιφαδα τσακιστη

Σχολιασμός

Αλλο χιονοονειρο αποψε...
                            Ειδα οτι και καλα ηθελα να παω Σερρες για την τοπικη καιρικη συναντηση Σερρων, και πριν παω εβλεπα απο την τηλεοραση οτι χιονιζε πολυ και υπηρχαν πολλα προβληματα στους δρομους. Οταν εφτασα το ειχε γυρισει σε βροχη-παγοβροχη και το ειχε λιωσει ολο τουλαχιστον απο τους δρομους. Δεν με απασχολουσε βεβαια πολυ γιατι περιμενα ενα χιονο-medicane που θα επηρεαζε αποκλειστικα τη Μαγνησια με χιονουετο (με οριακες Τ) γυρω στα 30-45 μμ.

Σχολιασμός

Επισης ειδα εναν ανεμοστροβιλο να περναει πανω απο την πλατεια του Αλμυρου, κι εγω ημουν κρυμμενος σε ενα καφενειο, απεναντι απο το φαρμακειο του Φυτιλη (για οσους ξερουν απο Αλμυρο )

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από panos erythrea Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Μπρρρρρρρ, Μιχαλη...!
                                Δεν εχει αναφερει καποιο καιρικο ονειρο τελευταια και ανησυχω.
                                Μαλλον βλεπει ζομπι

Σχολιασμός

Working...
                                X