Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΧΙΟΝΙΑΣ .ΠΩΣ ΤΟΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Μερικοι φαίνεται να μην έχουν πιάσει μέτρο στο χέρι τους.. Πετάνε τα μέτρα για πλάκα..
    10.1.17 Τα πήγαμε καλά, περιμένουμε τα καλύτερα!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Pupazzo di Neve Εμφάνιση μηνυμάτων
      Μερικοι φαίνεται να μην έχουν πιάσει μέτρο στο χέρι τους.. Πετάνε τα μέτρα για πλάκα..
      δεν είδα να το κάνει κανένας αυτό...
      Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Τι δεν ειδες Μιχαηλ; Δες το βιντεο για παράδειγμα και πες μου ποσο εχει.. Δουλευω πολυ με το μετρο και μπορω να ξερω ποσο ειναι τι.. Μερικοι μαλλον δεν εχουν πιάσει μέτρο στο χέρι..

Σχολιασμός

Τι δεν ειδες Μιχαηλ; Δες το βιντεο για παράδειγμα και πες μου ποσο εχει.. Δουλευω πολυ με το μετρο και μπορω να ξερω ποσο ειναι τι.. Μερικοι μαλλον δεν εχουν πιάσει μέτρο στο χέρι..
          poio βίντεο?
          Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Στην προηγουμενη σελιδα..

Σχολιασμός

ε εντάξει δεν μπορώ να διακρίνω και πολύ καλά. τώρα τι σημασία έχει να είναι 80 εκ. η 100 νομίζω καμία, αφού και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για πολύ χιόνι

Σχολιασμός

το βιντεο από τα μελλισια δεν λες?...δεν εχω σχολιασει ποτε κατι αναλογο για τα εκατοστα..αλλα οντος αυτή την φορα μεχρι κι εγω ημουν ετοιμος να το σχολιασω χτες αλλα ειπα να μην το κανω

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από notios_polos Εμφάνιση μηνυμάτων
                  το βιντεο από τα μελλισια δεν λες?...δεν εχω σχολιασει ποτε κατι αναλογο για τα εκατοστα..αλλα οντος αυτή την φορα μεχρι κι εγω ημουν ετοιμος να το σχολιασω χτες αλλα ειπα να μην το κανω
                  Ε ναι ρε συ Βαγγελη τώρα.. Ουτε το γόνατο δεν φτάνει(κατα μεσο όρο το γονατο ειναι 50ποντοι).. Δεν το λεω προσωπικα για τον φίλο αλλα γενικότερα, πολλοι νομιζω ότι δεν έχουν πιάσει μέτρο στο χέρι ξαναλέω..

Για να πω μέτρο πρέπει το χιόνι να φτάνει στη μέση..

Σχολιασμός

Ε ναι ρε συ Βαγγελη τώρα.. Ουτε το γόνατο δεν φτάνει(κατα μεσο όρο το γονατο ειναι 50ποντοι).. Δεν το λεω προσωπικα για τον φίλο αλλα γενικότερα, πολλοι νομιζω ότι δεν έχουν πιάσει μέτρο στο χέρι ξαναλέω..

εγω παντως το εχω ζησει το σχεδόν μετρο...στον μηρο ηταν το χιονι αρκετα πιο πανω από το γονατο.καταλαβες για ποτε μιλαω λογικα...χαχαχαχα

Σχολιασμός

Παιδια στο βιντεο που εβαλα απου βρηκα απο Βριλησσια μπορει οντως να μην εχει σχεδον ενα μετρο πανω στο δρομο που ισως κοιτατε εσεις αλλα εστω και στον πατημενο δρομο εχει γυρω στο μισο. Αυτο κατ εμε σημαινει οτι σε ανοιχτο πεδιο οι 80 ποντοι ειναι στο νερο. Θα φερω ενα απλο παραδειγμα, εδω το 2004 σε ανοιχτο πεδιο (χωραφι) και οχι ανεμοσουρια εννοειται ειχε μετα απο μετρησεις που εκανα σε διαφορετικα σημεια κατα μεσο ορο 70cm. Την ιδια στιγμη στα στενακια ειχε 40-45 το πολυ. Αν λοιπον καποιος με ρωταγε ποσο χιονι εριξε το 04 στη Λουτσα εγω απανταω περιπου 70 ποντους. Με το ιδιο σκεπτικο στο συγκεκριμενο βιντεο και παντα κατα τη δικη μου αποψη το χιονι στην ευρυτερη περιοχη σιγουρα πλησιαζει αρκετα κοντα στο ενα μετρο, ισως 75-85 εκατοστα για παραδειγμα. Συγνωμη για την παρεμβαση.
                      ''ΠΑΓΩΝΙΑ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙ ΝΑ 'ΤΑΝ Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΗ, ΚΙ Η ΛΙΑΚΑΔΑ ΝΑ 'ΤΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ-ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...''

Σχολιασμός

Στο 10.05 του βιντεο το χιονι φτανει στον καθρεφτη του αμαξιου...παρε το μετρο και κανε υπολογισμους...

Εχει αποδειχθει εδω μεσα οτι οταν μιλαμε για τα ''δικα'' μας υπερβαλλουμε ασυστολα και οταν μιλαμε για των ''αλλων'' τη βλεπουμε αντικειμενικοι κριτες...
                        Απο φωτογραφιες και βιντεο ειναι δυσκολο να υπολογισεις το υψος του χιονιου...πρεπει να βρεις ''αυστηρα'' σημεια αναφορας και παλι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος...
                        Το μονο σημειο αναφορας που βρηκα εγω σε αυτο το βιντεο ειναι αυτο που σου ανεφερα παραπανω και η μαντρα πισω απο το αμαξι...

Εχουμε δει και φωτο εδω μεσα με χιονι να μην φτανει καν στο παγκακι και να μιλαμε για ενα μετρο...ξερεις για τι μιλαω...

Επειδη το ζησαμε απο πρωτο χερι εκεινον το χιονια,ενα μετρο και παραπανω υπηρξε μονο στα υπερβορεια προαστια,ενω στην Κηφισια εφτασε τους 50 με 70 ποντους(αναλογα το σημειο),στα Βριλησια τους 60-80 ποντους και στην Αγια Παρασκευη τους 40 με 50 ποντους...

Οποιος θελει πιστευει.οποιος δεν θελει,δικαιωμα του...απλα μην ειστε τοσο απολυτοι...
                        Οσο για τα μετρα οπως ειπα σε προηγουμενο μηνυμα,τα βλεπουμε οντως σαν στραγαλια...
                        Last edited by GEORGE SNOWMAN; 11-02-17, 02:54.
                        ΕΝΑ(1) ΜΕΤΡΟ!!!ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!

Σχολιασμός

και για ειμαι ακριβης οχι Κηφισια αλλα Κεφαλαρι...

Σχολιασμός

Καλημέρα Γιωργο,
                            Το ξέρω οτι πολλοί τα παραλένε σε όλες τις περιοχές.. Εγω παντως προσπαθώ να είμαι ακριβής..
                            Φετος εδώ έριξε 7-8 πόντους, δεν θα πω οτι έριξε 15 για να πω κάτι..Τοσο έριξε τι να κανουμε.. Εγω αυτο που ειδα στο βίντεο είναι το χιονι οταν περπαταει στην αυλη να φτάνει με το ζόρι στο γονατο(δεν ξερω τι υψος έχει ο άνθρωπος, εγω που ειμαι 1,80 ειναι 50cm) Το αμαξι προς το τελος που φαινεται απέναντι σε αρκετά ανοιχτο δρόμο βλέπω το χιόνι μέχρι την ρόδα..
                            Αυτο που καταλαβαινω είναι γύρω στο μισό μέτρο..
                            Μπορει να ειναι και 60 δεν μπορω να έχω ακρίβεια..

ΥΓ. Δεν υο λέω κακοπροαίρετα παιδες, την αποψή μου λέω ετσι;
                            Καλό Σαββατοκυριακο να έχουμε!

Σχολιασμός

Καλημέρα Γιωργο,
                              Το ξέρω οτι πολλοί τα παραλένε σε όλες τις περιοχές.. Εγω παντως προσπαθώ να είμαι ακριβής..
                              Φετος εδώ έριξε 7-8 πόντους, δεν θα πω οτι έριξε 15 για να πω κάτι..Τοσο έριξε τι να κανουμε.. Εγω αυτο που ειδα στο βίντεο είναι το χιονι οταν περπαταει στην αυλη να φτάνει με το ζόρι στο γονατο(δεν ξερω τι υψος έχει ο άνθρωπος, εγω που ειμαι 1,80 ειναι 50cm) Το αμαξι προς το τελος που φαινεται απέναντι σε αρκετά ανοιχτο δρόμο βλέπω το χιόνι μέχρι την ρόδα..
                              Αυτο που καταλαβαινω είναι γύρω στο μισό μέτρο..
                              Μπορει να ειναι και 60 δεν μπορω να έχω ακρίβεια..

ΥΓ. Δεν υο λέω κακοπροαίρετα παιδες, την αποψή μου λέω ετσι;
                              Καλό Σαββατοκυριακο να έχουμε!
                              Καλημερα Τζονυ

Γι αυτο σου λεω οτι πρεπει να ειναι οσο γινεται πιο ''αυστηρα'' τα σημεια αναφορας...
                              1.Για παραδειγμα η αυλη δεν ειναι κατι τετοιο αφου δεν ξερεις τι εχει γυρω γθρω και απο πανω,δεν ξερεις αν εχουν καθαριστει τα σκαλια 2 και 3 φορες κτλ...εδω που μενω ειναι τοσο χωμενη η αυλη που βαζει το 1/3 του χιονιου σε σχεση με τα ανοιχτα σημεια εξω...
                              2.Το αυτοκινητο που αναφερεις μπορει να εχει επισης καθαριστει ο δρομος αρκετες φορες και το αυτοκινητο να μην ηταν εκει απο την αρχη,,

Αυτο που βρηκα εγω ειναι το αλλο αυτοκινητο στο 10,05 που το χιονι φτανει στον καθρεφτη ενω στο 3,27 του ιδιου βιντεο(προηγουμενη νυχτα) μπορεις να δεις το ιδιο αυτοκινητο στο ιδιο σημειο με χιονι ως τη ροδα...δες το και θα καταλαβεις ποσο εχει βαλει περιπου!

Σχολιασμός

Μιας και αναφέρθηκε το 2004 εδώ μία φώτο από το Πόρτο Ράφτη. Ο ορισμός του ιστορικού για τα παραθαλάσσια της ανατολικής Αττικής και για όλη την Αττική βέβαια. Όσοι δεν γνωρίζουν πού ακριβώς βρίσκεται η περιοχή πατήστε το λινκ: https://www.google.gr/maps/place/%CE....0026867?hl=el

Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
                                που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
                                και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
                                διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
                                το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Σχολιασμός

Working...
                                X