Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΕΣ/ ΚΑΙΡΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΕΣ/ ΚΑΙΡΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ

Δεν γνωριζω αν εχει ανοιχτει παλιοτερα καποιο αναλογο θεμα...απλα επειδη ετυχε προσφατα να αναζητησω καποιου ειδους ταινια με τετοιο περιεχομενο που αναφερει ο τιτλος ..η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκα να βρω ,,,θα ηθελα αν μπορειτε και εχετε στο νου σας καμια...να την αναφερετε ......μιας που ενδεχεται να εχουμε αλκυονιδες (συμφωνα με πολλους μετεορολογους)σε λιγο καιρο....τουλαχιστον να μας κρατησουν σε εγρηγορση αυτες οι ταινιες...μεχρι τον ερχομο του ιστορικου στα μεσα φλεβαρη

1)Το THE DAY AFTER TOMORROW μπορει να το εχω δει και καμια 20αρια φορες ,,αληθεια οσοι την εχουν δει ,θα μπορουσε ποτε να βλεπαμε κατι αντιστοιχο σε πολυ μικροτερη κλιμακα βεβαιως? η ολα αυτα που περιεχει ειναι τελειως sci-fi
    2)Kαλη επισης ταινια ειναι το twister

*** αν οι admins κρινουν οτι δν ταιριαζει στην θεματολογια του φορουμ ας το κλεισουν δν υπαρχει θεμα...πιο πολυ για χαβαλε το εβαλα.
    ΠΑΝΟΣ

φυσικές καταστροφές είναι και ταινίες με σεισμούς και ηφαίστεια
    Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
      φυσικές καταστροφές είναι και ταινίες με σεισμούς και ηφαίστεια
      ναι για να γινει πιο σχετικο με τη θεματολογια..ασ επικεντρωθουμε πιο πολυ στις καιρικες καταστροφες...δηλαδη σε καταστροφες που προηλθαν απο καιρικα φαινομενα.
      ΠΑΝΟΣ

Σχολιασμός

πάντως για ταινίες με καιρικές καταστροφές υάρχουν και οι εξής

the perfest storm, category 6, day of destruction, category 7 the end of the world, όπου στα 2 αυτά παίζει και ο τρελός που στο twister τον πήρε ο ανεμοστρόβιλος στα σύννεφα και επέζησε, μια άλλη με τυφώνα στο Λονδίνο που δεν θυμάμαι πως λέγεται μου έρχονται στον νου
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

πάντως για ταινίες με καιρικές καταστροφές υάρχουν και οι εξής

the perfest storm, category 6, day of destruction, category 7 the end of the world, όπου στα 2 αυτά παίζει και ο τρελός που στο twister τον πήρε ο ανεμοστρόβιλος στα σύννεφα και επέζησε, μια άλλη με τυφώνα στο Λονδίνο που δεν θυμάμαι πως λέγεται μου έρχονται στον νου
          χαχαχαχα καταλαβα ποιον λες.....τελικα το perfect storm το εχω δει και εγω το εδειχνε καμια φορα στο σταρ ...ακραια κυματα αλλα ρεαλιστικα!
          ΠΑΝΟΣ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από volos Εμφάνιση μηνυμάτων
            χαχαχαχα καταλαβα ποιον λες.....τελικα το perfect storm το εχω δει και εγω το εδειχνε καμια φορα στο σταρ ...ακραια κυματα αλλα ρεαλιστικα!
            σε καταιγίδα καλύτερα να είμαστε στην στεριά!!

Σχολιασμός

σε καταιγίδα καλύτερα να είμαστε στην στεριά!!
              εχει τυχει να βρεθω στη θαλασσα εν μεσω καταιγιδασ -μπουρινι...και η αληθεια ειναι οτι χεστηκα πανω μου..γτ ημουν ανοιχτα στο αιγαιο για ψαροντουφεκο. και σε σχετικα αγριο μερος...οποτε τα ειδα ολα στιγμαια....η θαλασσα στον οριζοντα ειχε γινει ενα με τον ουρανο σε μαυρο πλαισιο....οποτε την εκανα γρηγορα.
              ΠΑΝΟΣ

Σχολιασμός

εχει τυχει να βρεθω στη θαλασσα εν μεσω καταιγιδασ -μπουρινι...και η αληθεια ειναι οτι χεστηκα πανω μου..γτ ημουν ανοιχτα στο αιγαιο για ψαροντουφεκο. και σε σχετικα αγριο μερος...οποτε τα ειδα ολα στιγμαια....η θαλασσα στον οριζοντα ειχε γινει ενα με τον ουρανο σε μαυρο πλαισιο....οποτε την εκανα γρηγορα.
                ε προσοχή σε αυτά!! μόνο θα ήθελα να δω την εικόνα από αυτό που λες!

Σχολιασμός

ε προσοχή σε αυτά!! μόνο θα ήθελα να δω την εικόνα από αυτό που λες!
                  βορειοδευτικο πηλιο το επαθα αυτο...λιγο πιο ανατολικα απο τον αγιοκαμπο....στο συγκεκριμενο μερος το καλοκαιρι οταν ερχονται μπουρινια η καλοκαιρινες γενικα καταιγιδες κλεινει ο καιρος χωρις να το καταλαβεις....επισης επειδη ειναι βραγχωδες μερος..αν ''τυχεις'' σε καλη θαλασσα μεσα δν βγαινεις για κανενα λογο..........................και για να προτεινω και μια ακομη ταινια που εχω ακουσει καλα σχολια αλλα δν την εχω δει ακομη ειναι το into the storm σχετικα καινουρια
                  ΠΑΝΟΣ

Σχολιασμός

βορειοδευτικο πηλιο το επαθα αυτο...λιγο πιο ανατολικα απο τον αγιοκαμπο....στο συγκεκριμενο μερος το καλοκαιρι οταν ερχονται μπουρινια η καλοκαιρινες γενικα καταιγιδες κλεινει ο καιρος χωρις να το καταλαβεις....επισης επειδη ειναι βραγχωδες μερος..αν ''τυχεις'' σε καλη θαλασσα μεσα δν βγαινεις για κανενα λογο..........................και για να προτεινω και μια ακομη ταινια που εχω ακουσει καλα σχολια αλλα δν την εχω δει ακομη ειναι το into the storm σχετικα καινουρια
                    επειδή έχουμε ένα εξοχικό στα Μεσάγκαλα, 20-30 χλμ, βορειότερα του Αγιόκαμπου ναι ξέρω πως είναι αυτές οι μπουρινάρες!!
                    to into the storm δεν μου άρεσε, και τα γραφικά είναι πιο ψεύτικα κα από του τουίστερ, και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο σαν σενάριο για εμένα.. το έχω δει για αυτό σου λέω

Σχολιασμός

Βρέχει κεφτέδες (Cloudy with a chance of meatballs)
                      Χωρίς πλάκα, χιουμοριστικό καρτούν μεν,αλλά αναφέρεται ακριβώς σε αυτό που ζητάς.

Σε κάτι πιο ενήλικο, υπάρχει το προσωπικό μου αγαπημένο Snowpiercer. Δεν είναι το κεντρικό του θέμα η κλιματική καταστροφή καθεαυτήν, ωστόσο τοποθετείται σε μια ''πραγματικότητα'', στην οποία η Γη ζει μια εποχή απόλυτου παγετού λόγω ενός αποτυχημένου πειράματος να αντιστραφεί η Υπερθέρμανση του πλανήτη. Μόνο μία ομάδα ανθρώπων σε ένα αεικίνητο τρένο έχει επιβιώσει και είναι η ''ελπίδα'' της ανθρωπότητας... Φοβερό σενάριο, πολύ καλό καστ, εξαιρετικές ερμηνείες.

Υπάρχει επίσης το Flood που τοποθετείται στο Λονδίνο, απ' ότι θυμάμαι είναι ωραία ταινία και άμεσα σχετική με το θέμα
                      Με ένα search μπορείς να βρεις άπειρες, εγώ απλά προτείνω αυτές τις τρεις
                      18/02/08 - 10/1/17
                      9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις

-2/2/1882-

sigpic

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Χιών Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Βρέχει κεφτέδες (Cloudy with a chance of meatballs)
                        Χωρίς πλάκα, χιουμοριστικό καρτούν μεν,αλλά αναφέρεται ακριβώς σε αυτό που ζητάς.

Σε κάτι πιο ενήλικο, υπάρχει το προσωπικό μου αγαπημένο Snowpiercer. Δεν είναι το κεντρικό του θέμα η κλιματική καταστροφή καθεαυτήν, ωστόσο τοποθετείται σε μια ''πραγματικότητα'', στην οποία η Γη ζει μια εποχή απόλυτου παγετού λόγω ενός αποτυχημένου πειράματος να αντιστραφεί η Υπερθέρμανση του πλανήτη. Μόνο μία ομάδα ανθρώπων σε ένα αεικίνητο τρένο έχει επιβιώσει και είναι η ''ελπίδα'' της ανθρωπότητας... Φοβερό σενάριο, πολύ καλό καστ, εξαιρετικές ερμηνείες.

Υπάρχει επίσης το Flood που τοποθετείται στο Λονδίνο, απ' ότι θυμάμαι είναι ωραία ταινία και άμεσα σχετική με το θέμα
                        Με ένα search μπορείς να βρεις άπειρες, εγώ απλά προτείνω αυτές τις τρεις
                        το snowpiercer εχω σκοπο να το δω εδω και κανενα 6μηνο..αλλα ακομη δν εχω κατσει να το δω...εχω ακουσειο οτι ειναι απο τις καλυτερες ταινιες....πιανει καθολου interstellar αν το εχεις δει σαν σεναριο περιπου?
                        τα αλλα που αναφερεις δν τα εχω δει
                        ΠΑΝΟΣ

Σχολιασμός

επειδή έχουμε ένα εξοχικό στα Μεσάγκαλα, 20-30 χλμ, βορειότερα του Αγιόκαμπου ναι ξέρω πως είναι αυτές οι μπουρινάρες!!
                          to into the storm δεν μου άρεσε, και τα γραφικά είναι πιο ψεύτικα κα από του τουίστερ, και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο σαν σενάριο για εμένα.. το έχω δει για αυτό σου λέω
                          ναι εμενα σκεψου το χωριο μου ειναι το βενετο διπλα στο κεραμιδι...που ειναι πολυ κοντα στον αγιοκαμπο.
                          λεω να το δω σμρ το into the storm για να κρινω και εγω
                          ΠΑΝΟΣ

Σχολιασμός

το snowpiercer εχω σκοπο να το δω εδω και κανενα 6μηνο..αλλα ακομη δν εχω κατσει να το δω...εχω ακουσειο οτι ειναι απο τις καλυτερες ταινιες....πιανει καθολου interstellar αν το εχεις δει σαν σεναριο περιπου?
                            τα αλλα που αναφερεις δν τα εχω δει
                            Σεναριακά δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με το Interstellar... Το Interstellar δείχνει ουσιαστικά την προσπάθεια των ανθρώπων να βρουν νέα ''κατοικία'' για να επιβιώσουν, το Snowpiercer δεν εστιάζει σχεδόν καθόλου σε αυτό, στο πως δηλαδή θα αναγεννηθεί η ανθρωπότητα... Εστιάζει στο εσωτερικό του τρένου και τις σχέσεις μεταξύ των διαφόρων ομάδων που ζουν εκεί.
                            Επίσης το κλίμα των δύο ταινιών διαφέρει αρκετά. Και τα δύο είναι μεν περιπέτειες επιστημονικής φαντασίας, ωστόσο το Interstellar έχει ένα κλίμα πιο ''επικό'' και σε ορισμένες φάσεις πιο ελαφρύ ή συγκινητικό. Το Snowpiercer είναι λίγο πιο βίαιη και ''σκοτεινή'' ταινία...
                            Πάντως νομίζω ότι αξίζουν εξίσου να τις δει κάποιος
                            18/02/08 - 10/1/17
                            9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις

-2/2/1882-

sigpic

Σχολιασμός

χαχαχαχαχα το twister εχει να το δειξει δεν ξερω και γω ποσα χρονια στην tv ..και μολις το διαφημισε ο alpha οτι θα το δειξει
                              ΠΑΝΟΣ

Σχολιασμός

Working...
                              X