Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Υετικό Πρωτάθλημα 2017

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• jimacoua
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Luk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορα στον υετο τους δυο τελευταιους μηνες ειναι πάνω από 200mm!! Δεν μπορω να πω.. ποιος ειναι πιο αξιοπιστος.
    Φιλε Brainstorm ξεχασα να βαλω την Μυτιληνη, θα μπει στην επόμενη ενημερωση
    Ναι καταλαβαινω τον προβληματισμο σου και εγω δεν ξερω γιατι τοσο μεγαλη διαφορα....αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν και αλλοι σταθμοι εξω απο τα κεντρα των πολεων μπορει να μπει και της Αγυιας που απλα ειναι βορεια Πατρα και οχι κεντρο.Δεν ειναι οτι βρισκεται εξω απο την πολη της Πατρας ειναι απλα μια συνοικια της στο βορειο κομματι της πολης.Δεδομενου οτι και ο αλλος σταθμος της Δροσιας ειναι και αυτος μεσα στην πολη απλα οχι καρακεντρο και εχει καταγραψει 650μμ,μπορουν απλα να μπουν σαν Αγυια και Δροσια Πατρας.Δεν ειναι χωρια στον ευρυτερο δημο Πατρεων,ειναι αντιστοιχα οπως ειναι η Νεα Ιωνια για τον Βολο,η η Αλικαρνασσος για το Ηρακλειο να σου δωσω ενα αλλο παραδειγμα πχ,ειναι απλα το βορειο και νοτιο κομματι του αστικου ιστου αντιστοιχα....τεσπα γνωμη μου ειναι αυτη!
    Last edited by jimacoua; 27-12-17, 18:06.

Leave a comment:

• Luk
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από jimacoua Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο ολους αυτους τους σταθμους το Πανεπιστημιο βρισκομενο στο Ριο σιγουρα δεν αντιπροσωπευει τον υετο της πολης σε καμια περιπτωση...ο Ρωμανος ειναι στην ουσια ενα χωριο πανω απο την Πατρα στα 250μ υψομετρο χοντρικα.Η Αγυια απο την αλλη ειναι μια βορεια συνοικια της πολης σε ιδιο υψομετρο και με το ζορι 2χλμ σε αποσταση απο το κεντρο σε ευθεια γραμμη.Μου φαινεται πραγματικα αφυσικο το λιμανι να εχει μοονο 533μμ και η Αγυια 709,ειναι πολυ μικρη η αποσταση
    Η διαφορα στον υετο τους δυο τελευταιους μηνες ειναι πάνω από 200mm!! Δεν μπορω να πω.. ποιος ειναι πιο αξιοπιστος.
    Φιλε Brainstorm ξεχασα να βαλω την Μυτιληνη, θα μπει στην επόμενη ενημερωση

Leave a comment:

• Luk
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από beach-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την κουβέντα αγαπητέ LUK, ή θα πρέπει αυστηρά για όλες τις πόλεις να παίρνουμε ως μέτρηση τα κέντρα των πόλεων όπου υπάρχουν ή εφόσον αναφέρονται περιοχές μεγάλων πόλεων ή πρωτευουσών, με σταθμούς 5 ή 6 χλμ από το κέντρο, τότε λογικά και ο σταθμός του Παναιτωλίου όπως αναφέρεται (δήμος Αγρινίου), απέχει περίπου 1χλμ από το νοσοκομείο Αγρινίου και 2-3 χλμ από την πόλη και το κέντρο της....
    Στο θέμα των πρώτων σταθμών να θυμίσω επίσης την δήλωση του Γ.Παπαδόπουλου για τη Σέττα, ότι στα χιόνι του Γενάρη 2017, χάθηκαν περίπου 200mm στην καταγραφή, λόγω τεχνικών ζητημάτων που προέκυψαν....
    Χρονια πολλα Κωστα..Λουκας. Σιγουρα δεν αντιπροσωπευει μια πόλη ενας σταθμος που ειναι πάνω από 3χλμ από αυτην. Υπαρχουν παμπολα παραδειγματα μεγαλης διαφορας στον υετο. Από την αλλη ειναι κριμα να μην συμετεχουν στο πρωταθλημα πόλεις οπως η Κερκυρα, η Καρδιτσα κ.α Να το ξαναδουμε..
    Εσυ ξερεις καλυτερα την πόλη, σε χαρτες βλέπω μια ευθεια απόσταση λίγο πάνω από τα 5χλμ μεταξυ των κεντρων του Αγρινιου και του Παναιτωλιου. Προτιμω τον σταθμο σου στο κεντρο που πιστευω εκπροσωπει καλυτερα την πόλη από μια τοποθεσια με αλλη ονομασια εκτος. Το Παναιτωλιο εχει τρομερο υετο φετος και από καλοκαιρινες καταιγιδες. Ειναι και ο σταθμος του ΕΑΑ που αν ειχε αξιοπιστα στοιχεια θα βγαζαμε ενα καλυτερο συμπερασμα

Leave a comment:

• korfalonas
    replied
    korafalonas ξέρεις όπως βλέπω καλύτερα από μένα το τι έχω μιλήσει εγώ με τον άνθρωπο που έχει το σταθμό και τι μου είπε παραπάνω από αυτά που παρέθεσα?
    Μάλλον δεν ξέρεις ούτε ποιος είμαι εγώ και πολύ περισσότερο ποιος είναι αυτός που έχει το σταθμό στη Σέττα....
    Ελάτε στα συγκαλά σας μερικοί, έχετε ξεφύγει για τα καλά κι έχετε κάνει το φόρουμ (δεν μιλώ για σένα φίλε μου αποκλειστικά) μια αηδία σε πολλές των περιπτώσεων....έλεος και με την ειρωνεία και με την αμφισβήτηση και με την αγνωσία....ΕΛΕοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςς...

ΥΓ Χιονιστερέ στα τρυφερά μας εδώ μέσα το τι πιστεύεις για θέμα που δεν γνωρίζεις...άντε τελικά....μάθετε επιτέλους να μιλάτε σοβαρά....επιτέλους....και το λέω με άγρια λίγο γλώσσα για να καταλάβετε μερικοί που τρολάρετε ή απλά το παίζετε έξυπνοι....και τέλος εδώ....
    Καλημερα,Παρεθεσες ενα αποσπασμα της συνομιλιας με τον ιδιοκτητη οπου κανει λογο για χιονιαδες οχι αποκλειστικα για Αριαδνη ουτε μονο για το 2017(ουτως η αλλως η μονος χιονιας που χαθηκαν χιλιοστα ηταν αυτος της Αριαδνης για το 2017) Η συμπληρωση βροχομετρικων δεδομενων που δεν εχουν καταγραφει αν γνωριζεις γινεται παντα με βαση τους γειτονικους σταθμους και σε συναρτηση με την δυναμικη της καθε περιοχης και οχι με υποθεσεις,που στην περιπτωση της Σεττας εχουμε ακομα ενα οπλο την καμερα.Ακομα και ο ιδιος ο ιδιοκτητης που μιλησε για 200-300 απωλειες στους χιονιαδες ελεγε οτι οι απωλειες αυτες αφορουν αποκλειστικα την Αριαδνη τον αμφισβητω.
    Περιμενω με στοιχεια να αποδειξεις οτι στην Αριαδνη επεσαν 330-430mm με υψος χιονιου για την κακοκαιρια μονο 1.3-1.5 μετρα, τα αντιστοιχα χιλιοστα στην Στενη ηταν μονο 90 ενω η διαφορα δυναμικης των δυο περιοχων ειναι περιπου 20% με την Σεττα να υπερτερει.
    90mm *120% = 110mm αυτο θα εβαζε καποιος που θα ηθελε να συμπληρωσει τα δεδομενα της Αριαδνης αν δεν υπηρχαν καθολου καταγραφες στην Σεττα..βεβαια η Σεττα κατεγραψε περιπου 130 και με καποιες απωλειες...
    Πολυ κακο για το τιποτα βεβαια για ενα ασημαντο θεμα αλλα τελος παντων.
    Τωρα το ποιος ειναι ποιος δεν με αφορα ουτε και τα υπολοιπα και δεν καταλαβαινω και τον λογο που εγραψες αυτα τα οποια αφορουν και μενα(οχι αποκλειστικα)μπερδευεις τα ατομα νομιζω...ειμαι πολυ μετρημενος στα ποστ μου στο φορουμ μιλαω παντα με στοιχεια και εχω το δικαιωμα να αμφισβητω τον οποιονδηποτε για ενα αντικειμενο που γνωριζω πολυ καλα.
    Last edited by korfalonas; 27-12-17, 05:03.

Leave a comment:

• beach-snow
    replied
    Σε αυτο ως επιπροσθετο συμφωνω...ισχυει, αλλα δεν ειναι μονο αυτο, αφου ο καθενας απο το σπιτι του μπορει να διαβαζει 2-3 ομαδες κι ενα φορουμ πχ...

Leave a comment:

• Ζερίκιος
    replied
    και μετά αναρωτιώνται κάποιοι γιατί έπεσε στο μισό η κίνηση....
    η κίνηση έπεσε γιατί τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μια διάσπαση στον μετεόκοσμο. Και σ αυτό έχει συμβάλλει σημαντικά η ύπαρξη του fb. Έτσι έχουμε, άλλη ομάδα για τους δυτικούς, άλλη για τους βόρειους, άλλοι για τους προσήνεμους, άλλη (ή μάλλον καλύτερα, άλλες) για Αττική και πάει λέγοντας. Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή σελίδα/ομάδα στο fb που να λέει οτι ασχολείται με τον καιρό όλης της Ελλάδας και να το κάνει πράξη.

Δες το και διαφορετικά. Αν κάποτε υπήρχαν 2 καφετέριες για να εξυπηρετήσουν 1000 άτομα, σήμερα οι καφετέριες έχουν γίνει 20.

Leave a comment:

• beach-snow
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Χιονιστερός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι εδώ μέσα είστε 2-3 που τα ξέρετε όλα ή νομίζετε οτι τα ξέρετε όλα, δεν μας απαγορεύει εμάς τους υπόλοιπους να έχουμε μια άποψη. Και ναι, δεν γίνεται να τα ξέρετε όλα. Δε συμφωνώ σε πολλά απ όσα λες και στα τρυφερά μου και μένα αν δεν σε νοιάζει. Τουλάχιστον εγώ, έχοντας ως δεδομένο οτι υπάρχει η ελευθερία λόγου, στα λέω. ’λλοι δε στα λένε. Ή δεν ασχολούνται ή λένε οτι συμφωνούν σε όλα για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις και χαλάσουν "φιλίες". Αυτά.
    Εγώ δεν διεκδίκησα ποτέ κανένα βραβείο εδώ μέσα για γνώσεις κλπ, άρα φαίνεται το πόσα λίγα γνωρίζεις....λοιπόν ξέρω πολύ λίγα και κάθε χρόνο μαθαίνω και περισσότερα....κι ώσπου να πεθάνω θα μαθαίνω....επίσης ποτέ δεν αφαίρεσα από κανέναν να έχει δικαίωμα στο αντίθετο, έστω κι αν κάποιοι το κάνουν αυτό αντίστροφα....όμως εδ΄΄ω δεν έχει να κάνει με διαφορετική αποψη, αλλά για είδηση, ή ενημέρωση....ο άνθρωπος που έχει το σταθμό στη Σέττα είχε τεχνικό πρόβλημα και έχασε καμια 200αριπά χιλιοστά....μερικοί δεν ακούτε κάποια αυτονόητα ή κάποιες ειδήσεις τις οποίες δεν γνωρίζετε....αυτή είναι η διαφορά....τα υπόλοιπα που λες δεν χρειάζονται σχολιασμό, αφού δυστυχώς υπάρχετε μερικοί που τρολάρετε ασύστολα εδώ μέσα.....και μετά αναρωτιώνται κάποιοι γιατί έπεσε στο μισό η κίνηση....

Leave a comment:

• Ζερίκιος
    replied
    ΥΓ Χιονιστερέ στα τρυφερά μας εδώ μέσα το τι πιστεύεις για θέμα που δεν γνωρίζεις...άντε τελικά....μάθετε επιτέλους να μιλάτε σοβαρά....επιτέλους....και το λέω με άγρια λίγο γλώσσα για να καταλάβετε μερικοί που τρολάρετε ή απλά το παίζετε έξυπνοι....και τέλος εδώ....
    Το οτι εδώ μέσα είστε 2-3 που τα ξέρετε όλα ή νομίζετε οτι τα ξέρετε όλα, δεν μας απαγορεύει εμάς τους υπόλοιπους να έχουμε μια άποψη. Και ναι, δεν γίνεται να τα ξέρετε όλα. Δε συμφωνώ σε πολλά απ όσα λες και στα τρυφερά μου και μένα αν δεν σε νοιάζει. Τουλάχιστον εγώ, έχοντας ως δεδομένο οτι υπάρχει η ελευθερία λόγου, στα λέω. ’λλοι δε στα λένε. Ή δεν ασχολούνται ή λένε οτι συμφωνούν σε όλα για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις και χαλάσουν "φιλίες". Αυτά.
    Last edited by Ζερίκιος; 26-12-17, 20:42.

Leave a comment:

• aggelos_345
    replied
    Παντως το 2017 είναι απροσδόκητα το πιο υετοφορο έτος στην Ιστιαία απο εγκατάστασης του σταθμού (τέλη του 2008).

926mm λοιπόν με κάτι μικροαπωλειες γενικά!!!

Leave a comment:

• Dirfis
    replied
    Ε και? πρώτη φορά ήταν? Και το τελικό αποτέλεσμα ποιο είναι?
    Οτι λιγάκι κλάμα δεν έβλαψε κανέναν...

Leave a comment:

• beach-snow
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Dirfis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την διαφορά Κωστα οτι μεσολάβησαν περίοδοι με εντελώς άνυδρο καιρό μέσα στο 2017 και οτι ειχε προηγηθεί μια απο τις χειρότερες υετικά χρονιές της τελευταίας 20ετιας...
    Ε και? πρώτη φορά ήταν? Και το τελικό αποτέλεσμα ποιο είναι?

Leave a comment:

• jimacoua
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Luk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντα υπολογιζα τον σταθμο στο λιμανι. Στην Πατρα βλεπω: Λιμανι 533, Πανεπιστημιο 650, Ρωμανος 642, Αγια 709. Το λιμανι ειναι πολυ χαμηλα και πιστευω οτι δεν αντιπροσωπευει σωστα τον υετο της πολης. Να περιμενουμε γνωμες και απο αλλους φιλους
    Απο ολους αυτους τους σταθμους το Πανεπιστημιο βρισκομενο στο Ριο σιγουρα δεν αντιπροσωπευει τον υετο της πολης σε καμια περιπτωση...ο Ρωμανος ειναι στην ουσια ενα χωριο πανω απο την Πατρα στα 250μ υψομετρο χοντρικα.Η Αγυια απο την αλλη ειναι μια βορεια συνοικια της πολης σε ιδιο υψομετρο και με το ζορι 2χλμ σε αποσταση απο το κεντρο σε ευθεια γραμμη.Μου φαινεται πραγματικα αφυσικο το λιμανι να εχει μοονο 533μμ και η Αγυια 709,ειναι πολυ μικρη η αποσταση

Leave a comment:

• Dirfis
    replied
    Βιαζόσουν πριν λίγο διάστημα Αγγελε και κλαιγόσουν κι εσύ κι αρκετοί ακόμη εδώ μέσα στο φόρουμ....
    Δεν βλέπω να γράφει κανείς τώρα με διθυράμβους αντίστοιχους των πεσσιμιστικών σχολίων, ότι έχουμε από 7-10 χρόνια και αναλόγως τις περιοχές, συνεχόμενα υετοφόρους πλέον των κλιματικών....
    Με την διαφορά Κωστα οτι μεσολάβησαν περίοδοι με εντελώς άνυδρο καιρό μέσα στο 2017 και οτι ειχε προηγηθεί μια απο τις χειρότερες υετικά χρονιές της τελευταίας 20ετιας...

Leave a comment:

• beach-snow
    replied
    korafalonas ξέρεις όπως βλέπω καλύτερα από μένα το τι έχω μιλήσει εγώ με τον άνθρωπο που έχει το σταθμό και τι μου είπε παραπάνω από αυτά που παρέθεσα?
    Μάλλον δεν ξέρεις ούτε ποιος είμαι εγώ και πολύ περισσότερο ποιος είναι αυτός που έχει το σταθμό στη Σέττα....
    Ελάτε στα συγκαλά σας μερικοί, έχετε ξεφύγει για τα καλά κι έχετε κάνει το φόρουμ (δεν μιλώ για σένα φίλε μου αποκλειστικά) μια αηδία σε πολλές των περιπτώσεων....έλεος και με την ειρωνεία και με την αμφισβήτηση και με την αγνωσία....ΕΛΕοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςς...

Last edited by beach-snow; 26-12-17, 19:40.

Leave a comment:

• Ζερίκιος
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από korfalonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Θεσσαλοι δεν εχουν κανενα λογο να στεναχωρηθουν γιατι στον χιονια πριν μερικες μερες η Σεττα κατεγραψε 90mm και υψος χιονιου περιπου 70-80 cm συμφωνα με τους στυλους, πως προεκυψε οτι εχασε χιλιοστα και αν ναι ποσα?

Στην Αριαδνη κατεγραψε 130mm και εβαλε 130 περιπου cm (υπηρχε υποστρωμα ηδη 1.5 μετρα και το χιονι δεν καταφερε να ξεπερασει τα 3 μετρα
    που προκυπτουν τα 200 mm απωλειες?Τον Γεναρη η Σεττα εγραψε συνολικα 400mm και η Στενη μονο 215 mm αν υποθεσουμε οτι οντως εχασε 200 mm εβαλε τον τριπλασιο υετο απο Στενη?καλο...

Ο ιδιοκτητης ποτε δεν μιλησε για 200mm απωλειες μονο στην Αριαδνη που πρεπει να χαθηκν καμια 20mm αλλα απωλειες γενικα στους χιονιαδες του υδρολογικου ετους που ξεκινησαν τελη Νοεμβρη και οντως υπηρξαν αρκετες απωλειες και συγκεκριμενα τελη Νοεμβρη και τελη Δεκεμβρη υπαρχει και το meteosearch,εχω δωσει και τις ημερομηνιες σε προηγουμενο ποστ μου.

To πρωταθλημα θα κριθει στην αλλαγη του χρονου και η Σεττα εχει ακομα αρκετες πιθανοτητες.
    Τα πες όλα.. Είναι η πολλοστή φορά που ασχολούμαστε με το θέμα περι απώλειας χιλιοστών στη Σέττα. Κάποιοι ή δεν θέλουν να το δεχτούν ή δεν διαβάζουν προσεκτικά τα post. Και ξαναλέω λοιπόν και γω με τη σειρά μου: η Σέττα ΔΕΝ έχει 200μμ απώλεια για το 2017 παρα μόνο ίσως καμιά 20αριά mm από την Αριάδνη.

Όσο για τον πρωταθλητή του 2017, η Ζαγορά δεν έχει να φοβάται τίποτα. Η κακοκαιρία της Πέμπτης-Παρασκευής (που θα είναι και η τελευταία της χρονιάς) θα αφορά κυρίως τα δυτικά και τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου-Δωδεκάνησα. Ένα τυπικό πέρασμα της πλάκας θα κάνει στα υπόλοιπα ανατολικά και βόρεια ηπειρωτικά. Τα Θεοδώριανα και οι λοιπές δυνάμεις της Ηπείρου δε πρόκειται να βάλουν 300-400mm αυτό το 2ήμερο και η Σέττα δε πρόκειται να απειλήσει τη Ζαγορά.
    Last edited by Ζερίκιος; 26-12-17, 19:00.

Leave a comment:

Working...
X