Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για τη κλιματική αλλαγή

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Δεν καταλαβαίνω γιατί απομονωμένες φωτογραφίες από διάφορα σημεία του πλανήτη μπορεί να υπερισχύουν έναντι δεκάδων επιστημονικών στατιστικών στοιχείων που δείχνουν σταθερά μείωση της παγοκάλυψης στην Αρκτική

Σχολιασμός

• 4ο θερμότερο έτος από τότε που καταγράφονται στοιχεία το 2018. Απο το 2005 έως τωρα τα 9 είναι τα θερμοτερα που έχουν καταγραφει.

Δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία που θέλω να ακούσω για κλιματικη αλλαγή. Αυτά εμένα μου αρκούν
      Χιονια στην αγιαρα και τι στον κοσμο!!!!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Κωστας. Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν κάνω κλικ στο site . Οπότε δεν θα δω τίποτα. Θα περιμένω όπως και την στατιστική σου μελέτη που σερνεται στα φορουμ επι 20 χρονια να τη παρουσιασεις σε κάποιο συνέδριο ειδικών κι όχι σε άσχετους ανάγνωστες φόρουμ που άλλος είναι πολιτικός μηχανικός, άλλος είναι χημικός, άλλος γιατρός, αλλος φούρναρης, άλλος ντελιβερας κτλ και δεν μπορούν να σε βάλουν στη θέση σου με επιχειρήματα . Πήγαινε σε μετέωρολογους και φυσικούς να τα πεις. Αλλά δεν πας.

Αν έχεις στοιχεία και για τα δύο θέματα,ορίστε τα συνέδρια. Αλλιώς είναι για να μαζεύεις κλικ και διαφημίσεις από άσχετους.
        Έκανα υπομονή να πάρω το πτυχίο του Φυσικού ώστε να έχω πλέον την δυνατότητα να συμμετέχω σε τέτοια φόρουμ και να μην μου λέει ο κάθε άσχετος σαν και εσένα με τι ειδικότητα τα γράφω όλα αυτά.
        Χωρίς να θέλω να μειώσω έχω πολύ μεγαλύτερη γνώση και εμπειρία από εσένα ως γιατρός στα θέματα αυτά.
        Και τέλος δεν σου ζήτησε κανείς να κάνεις κλικ στο site μου.
        www.YouWeather.com

Life is an adventure!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από santa-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
          4ο θερμότερο έτος από τότε που καταγράφονται στοιχεία το 2018. Απο το 2005 έως τωρα τα 9 είναι τα θερμοτερα που έχουν καταγραφει.

Δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία που θέλω να ακούσω για κλιματικη αλλαγή. Αυτά εμένα μου αρκούν
          Καταγράφονται στοιχεία από ποιο συγκρίσιμο δίκτυο σε σχέση με το εκτενές τωρινό?
          Μήπως σταθμών μέσα σε μεγάλες πόλεις - πχ Θησείο - που ουδεμία σχέση έχει το περιβάλλον οικιστικά τώρα σε σχέση με 30-50-70 χρόνια πριν.
          www.YouWeather.com

Life is an adventure!

Σχολιασμός

• Προσωπικα εμπιστευομαι τον τροπο καταγραφης στοιχειων απο το ΝΟΟΑ (σιγουρα πιο πολυ απο μεμονωμενες φωτογραφιες σε ορισμενα μερη) . Η θερμανση στους πολους (που ειναι και η πιο εντονη) ειναι σε πολεις ? Προφανως η κλιματικη αλλαγη εχει γινει πολιτικη καραμελα. Αλλο αυτο και αλλο να αρνουμαστε τη (φυσιολογικη ή μη) υπαρξη της.

Το αν ο ανθρωπος ευθυνεται για την κλιματικη αλλαγη ειναι κατι το οποιο δεν εχει και δε μπορει να αποδειχθει. Εχει αποδειχθει η επιβαρυνση που προκαλουσε ο ανθρωπος στην τρυπα του οζοντος ή στο φαινομενο του θερμοκηπιου , αλλα οχι στο κλιμα ως συνολο.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Kabman Εμφάνιση μηνυμάτων

Έκανα υπομονή να πάρω το πτυχίο του Φυσικού ώστε να έχω πλέον την δυνατότητα να συμμετέχω σε τέτοια φόρουμ και να μην μου λέει ο κάθε άσχετος σαν και εσένα με τι ειδικότητα τα γράφω όλα αυτά.
              Χωρίς να θέλω να μειώσω έχω πολύ μεγαλύτερη γνώση και εμπειρία από εσένα ως γιατρός στα θέματα αυτά.
              Και τέλος δεν σου ζήτησε κανείς να κάνεις κλικ στο site μου.

Φυσικοί σαν εσένα υπάρχουν εκατομμυρια.Καθε χρόνο αποφοιτούν χιλιάδες.
              Ενα πτυχίο δεν λέει τίποτα. Αν αρκούσε το πτυχίο για να δώσει κανεις σημασία στα λεγόμενα τότε αλίμονο.
              Όταν πας κόντρα σ ένα συμπέρασμα της επιστήμης οφείλεις να το ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
              Η έρευνα , η αναγνωρισμένη έρευνα έχει σημασία.Και αναγνωρισμένη είναι όταν παρουσιαστεί σε συνέδρια.
              Last edited by Κωστας.; 07-02-19, 16:14.

Σχολιασμός

• ας το πάρουμε λίγο από την αρχή. όλοι συμφωνούν πως μετρήσιμα δεδομένα είναι αυτά που αποδεικνύουν γεγονότα.
                η noaa δίνει διάφορους δείκτες απόκλισης αλλά ούτε και εδώ έχουμε καλό δείγμα γιατί δεν υπάρχει το ίδιο δείγμα μέτρησης τώρα σε σχέση με 30-50-70+ χρόνια.
                φυσικά και το φωτογραφικό υλικό αποδεικνύει πράγματα μιας και οι υπέρμαχοι της κλιματικής αλλαγής έχουν χιολιοποσταρει μια φώτο από γροιλανδία και μια από χιλή με παγετώνα που έχει χάσει έδαφος. εγώ προσπαθώ να δείξω το ανάποδο και θα το κάνω για πάρα πολλές περιοχές.
                είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ πως αυτά που ανέμεναν πριν 30 χρόνια δεν έγιναν ποτέ ή έστω έγιναν σε ανεπαίσθητη ένταση - μιλάω για ερημοποιήσεις, άνοδο στάθμης θαλασσών κτλ.
                μοναδικό σημείο που δεν επιδέχεται παρερμηνείας είναι η αύξηση του co2. και εδώ όμως θα ήθελα ένα πυκνότερο δίκτυο και όχι το μαουνα λοα. αυτί έρχεται όμως σε αντίθεση με μια μελέτη που έχω κάνει πάνω στην τάση της ατμοσφαιρικής πίεσης η οποία συμπεριφέρεται αντιθετα από αυτό που θα περίμενα λόγω αυξημένης συγκέντρωσης τριατομικών σωματιδίων - θα το παρουσιάσω σύντομα και μακάρι να βρεθεί και συνέδριο να το δείξω.
                τέλος φυσικοί κώστα υπάρχουν εκατομμύρια - αυτό είναι αλήθεια,
                πάντα όμως εκατομμύρια υπήρχαν και απλά κάποιοι ξεχώριζαν.
                www.YouWeather.com

Life is an adventure!

Σχολιασμός

• Οι φωτογραφιες που ανεβαινουν απο παγετωνες που εχει μειωθει η εκταση τους κτλ. κτλ. ειναι για ασχετους και χωρις επιστημονικη καταρτιση. Ο επιστημονας ξερει να κρινει και να βγαζει συμπερασματα . Ως φυσικος που εισαι ειναι αναγκαιο να υποστηριζεις παντα τον επιστημονικο τροπο .

Σχολιασμός

• Το 1/800 των παγων εχουν λιωσει την τελευταια 25ετια αν θεωρησουμε οτι με ολικη τηξη θα ανεβει η θαλασσα 70 μετρα καθως και οτι συμφωνα με μετρησεις απο δορυφορο εχει ανεβει 9 εκατοστα το διαστημα αυτο.Ανοδο της σταθμης προσωπικα δεν εχω παρατηρησει ουτε ψαραδες που εχω ρωτησει με βαση σημαδια..
                    Κωστας

Σχολιασμός

• Δεν με ενδιαφέρει αν έπεσαν κάποιοι έξω ή όχι στην εκτίμηση για την άνοδο της στάθμης της θάλασσας λόγο της μείωσης των παγετώνων. Ας μείνουμε σε αυτά που δεν χωρούν αμφισβήτηση. Η μέση θερμοκρασία είναι σε μόνιμη άνοδο με στοιχεία μέσα και έξω απο πόλεις. Διαφωνεί κανείς με αυτό;

Σχολιασμός

• Σχολιασμός

• Σε inter-glacial ειμαστε παιδια...
                          Απολυτως φυσιολογικο κατα την γνωμη μου, να υπαρχουν αυξομειωσεις στην παροδο των αιωνων.

Σχολιασμός

• Καλημέρα,

από σήμερα ανοίγει ένας κύκλος άρθρων σχετικά με την κλιματική αλλαγή στην Ελλάδα και την συμπεριφορά των μηνών του έτους σε βάθος 35 ετών
                            Πρώτο άρθρο για τον μήνα Ιανουάριο

https://www.youweather.com/el-gr/art...%B9%CE%BF.html

Εκτός από την Κρήτη, την δυτικη Πελοπόννησο και την δυτική Ελλάδα όπου υπάρχει αυξητική τάση στις θερμοκρασίες στα 850hPa τα τελευταία όμως μονο 2-3 χρόνια, οι υπόλοιπες περιοχές παρουσιάζουν σημάδια ψύχρανσης σε σχέση με δεκαετία 1990-2000.

Ήπειρος

Μακεδονία

Θράκη

Βόρειο Αιγαίο

Κεντρική Ελλάδα

Δυτική Ελλάδα

Πελοπόννησος

Κρήτη

Νότιο Αιγαίο

Δημήτρης Καμπόλης
                            Φυσικός, κατεύθυνσης περιβάλλοντος και μετεωρολογίας.
                            Last edited by Kabman; 27-02-19, 17:00.
                            www.YouWeather.com

Life is an adventure!

Σχολιασμός

• Tο bbc δημιούργησε μια πλατφόρμα όπου μπορείς να δεις αφού επιλέξεις χώρα και πόλη πρώτα τις θερμοκρασιακές αλλαγές που έχουν γίνει από το 1900 μέχρι σήμερα ενδεικτικά για τους μήνες ιανουάριο και ιούλιο και στη συνέχεια 3 διαφορετικά σενάρια από το καλύτερο έως το χειρότερο για το που προβλέπεται να φτάσει η μέση θερμοκρασία μέχρι το 2100 στην πόλη που έχεις επιλέξει.
                              Climate change: Find out how much the area around your city has already warmed and what may lie ahead
                              Last edited by GeorgeGlyfada; 03-08-19, 12:53.

Σχολιασμός

Working...
                              X