Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Εκτόνωση νεύρων για το καιρικό έκτρωμα

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από kostas. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γκρινιαζα ποτε. Αλλα ειναι δυνατον να ξεχαστηκε αυτο το thread σε αυτον τον χειμωνα-διαμαντι? Αν εξαιρεθει η Ευβοια και η Αττικη, ευτυχως ειδαν και εκει χιονι τα παιδια , στην υπολοιπη χωρα τα πραγματα ειναι τραγικα με την προοπτικη να φαινεται ακομα πιο τραγικη.
    Ετσι ακριβώς. Αν βγούνε οι προβλέψεις κλάφτο το πρώτο μισό Γενάρη και βλέπουμε.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από BOLIOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων

Ετσι ακριβώς. Αν βγούνε οι προβλέψεις κλάφτο το πρώτο μισό Γενάρη και βλέπουμε.
      Σιγα τν τραγικο χειμωνα που βιωνουμε εμεις...αν εξαιρεσεις τν μισο δεκεμβρη μια χαρα κυλαει προς το παρων
      ΠΑΝΟΣ

Σχολιασμός

• Ο χειρότερος χειμώνα στα Γιάννενα μέχρι στιγμής στα 6 χρόνια που είμαι εκεί...
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από volos Εμφάνιση μηνυμάτων

Σιγα τν τραγικο χειμωνα που βιωνουμε εμεις...αν εξαιρεσεις τν μισο δεκεμβρη μια χαρα κυλαει προς το παρων
          Στα ορείνα μας έχει ριξει χιονι ανταξιο του επιπέδου τους ακόμη? οχι. Στο Βόλο έχει κάνει κάτι σε επιπεδο χιονιού? οχι. δε συζητάω για χιονόστρωση αλλά ακόμη και για χιονόπτωση. Οταν λες μια χαρά σημαίνει οτι διαγεις τον ιδανικό χειμώνα. Θα διαπιστώσω οτι έχουμε διαφορετική θεωρηση του τι σημαίνει μια χαρά χειμώνας. Για μένα πάντως δε σημαίνει μια χαρά χειμώνας να είμαστε 5 γενάρη, και να έχω μετρήσει μέχρι τώρα 4-5 ημέρες κακοκαιρίας χειμωνιάτικης στη περιοχή, το χιονοδρομικό να ανόιγει οριακά τέλος του χρόνου, και να μην έχω τουλάχιστον μια ημέρα 5-6 ώρες καθαρής καλής χιονόπτωσης (οχι χιονοστρωσης) στο Βόλο. Και αμα δείς και τι επακολουθεί μετα τον ηφαιστίωνα μαλλον το μια χαρά θα συνεχιστεί.

Σχολιασμός

• Ωραίο βουνό το Πήλιο αλλά το πολύ χαμηλό υψόμετρο του είναι η αιτία που δύσκολα το χιονοδρομικό ανοίγει στις γιορτές. Εδώ με το ζόρι έχει αξιόλογη χιονοδρομική περίοδο. Εδώ υπάρχουν σαιζόν που ουσιαστικά δεν δουλεύει. 1.450μ. υψόμετρο μόνο στις Άλπεις μπορούν να σταθούν.

Δεν είναι κριτήριο χειμώνα το αν λειτουργεί το χιονοδρομικό. Θέλει συγκεκριμένες συγκυρίες. Ψυχρά μέτωπα με πολύ υετό από το Αιγαίο και μετά χαμηλές θερμοκρασίες για να επιβιώσει το χιόνι σε 1.200 με 1.400 μέτρα υψόμετρο.

Τα ίδια και ο Βόλος. Δεν είναι χιονομάνα. Μάλλον το αντίθετο. 12-14 χρόνια που έρχομαι πάνω για γιορτές έχω ζήσει ένα επικό χιονιά και από εκεί και πέρα σχεδόν το τίποτα.

Κατά τα άλλα ο φετινός χειμώνας έχει λίγα φαινόμενα, λίγα χιόνια στα βουνά, πράγματι. Δεν πέρασαν δυνατά χαμηλά από τον Δεκέμβριο μέχρι σήμερα. Όλες οι κακοκαιρίες αφορούν τα προσήνεμα, δηλαδή 3-4 νομούς. Από κρύο μέτρια πράγματα.

Συμφωνώ λοιπόν ότι ο χειμώνας μέχρι τώρα είναι light αλλά κριτήριο για αυτό δεν είναι ούτε το λίγο χιόνι στο Πήλιο, ούτε ότι δεν έχει χιονίσει στον Βόλο.

Μέχρι τώρα έχουμε μέτριο κρύο και πολύ λίγα φαινόμενα.

Αρχική Δημοσίευση από BOLIOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων

Στα ορείνα μας έχει ριξει χιονι ανταξιο του επιπέδου τους ακόμη? οχι. Στο Βόλο έχει κάνει κάτι σε επιπεδο χιονιού? οχι. δε συζητάω για χιονόστρωση αλλά ακόμη και για χιονόπτωση. Οταν λες μια χαρά σημαίνει οτι διαγεις τον ιδανικό χειμώνα. Θα διαπιστώσω οτι έχουμε διαφορετική θεωρηση του τι σημαίνει μια χαρά χειμώνας. Για μένα πάντως δε σημαίνει μια χαρά χειμώνας να είμαστε 5 γενάρη, και να έχω μετρήσει μέχρι τώρα 4-5 ημέρες κακοκαιρίας χειμωνιάτικης στη περιοχή, το χιονοδρομικό να ανόιγει οριακά τέλος του χρόνου, και να μην έχω τουλάχιστον μια ημέρα 5-6 ώρες καθαρής καλής χιονόπτωσης (οχι χιονοστρωσης) στο Βόλο. Και αμα δείς και τι επακολουθεί μετα τον ηφαιστίωνα μαλλον το μια χαρά θα συνεχιστεί.

Σχολιασμός

Working...
            X