Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Πρόγνωση Περιφέρειας Θεσσαλίας

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από kostas. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεραστια ελλειψη υετου οσο παει το ματι. Ουτε για δειγμα. Ειχα πει πριν καιρο οτι δεν βλεπω ουτε τα χιονοδρομικα να ανοιγουν φετος και πεφτω μεσα για την ωρα. Τραγωδια. Μενει και ο Φεβρουαριος για να δουμε αν ο σωθει η κατασταση λιγο και απο "τραγωδια" μας βγει απλα "πολυ κακος" ο χειμωνας.
    ενας μουλοχτος χειμώνας που πάει να μας ξεγελάσει με κανα δυο κρυαδάκια και κανα δυο μετρια σε κάποια βουνα και θα περασει χωρις να το παρουμε χαμπάρι. Ας ελπίσουμε να μην εισερχόμαστε για τα καλά σε αντικυκλωνική εμμονη επάνω μας λόγω και ατλαντικου πράγμα που φαίνεται σφοδρα πιθανό. Αυτές οι διατάξεις είναι ικανές να μας φάνε 20-30 μερες χωρις υετό.

Σχολιασμός

• παιδιά για εδώ είπαμε μόνο αν είμαστε τυχεροί μετά τις 20, πιο πριν το απόλυτο τίποτα
      ενημερωτικά ούτε το cfs δεν μπορεί να βγάλει χιονοδιάταξη
      Last edited by [weathermaniac]; 06-01-20, 19:49.
      Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Λοιπόν κάτι έρχτεαι. έχουν βάλει και τα παιδιά από την προγνωστική ομάδα της Θεσσαλίας πολύ ωραία πρόβλεψη μεσομακροπρόθεσμη. μακάρι να πέσουν μέσα και θα δούμε επιτέλους σοβαρό χιόνι. Μέχρι στιγμής ο τζίφος δεν είναι καλός, τα υπόλοιπα μοντέλα είναι καλύτερα. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
          ;n2641461]Λοιπόν κάτι έρχτεαι. έχουν βάλει και τα παιδιά από την προγνωστική ομάδα της Θεσσαλίας πολύ ωραία πρόβλεψη μεσομακροπρόθεσμη. μακάρι να πέσουν μέσα και θα δούμε επιτέλους σοβαρό χιόνι. Μέχρι στιγμής ο τζίφος δεν είναι καλός, τα υπόλοιπα μοντέλα είναι καλύτερα. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.
          Πολυ προσεγμενη δουλεια .Μπράβο στον κόπο τους κ το μερακι τους.

Αλλα. Αν ερχοταν ο αυλωναρος που έδειχναν τα μοντέλα ( που μπορεί κ να ρθει) καραρριπτει τη θεωρια τους περί συμπαγους πολικής δινης κ ισχυρου δυτικου ρευματος στην ανώτερη ατμόσφαιρα διοτι αυτό που έδειχναν τα μοντελα ειναι ένα σπανιο σπασιμο του βορτεξ στην Ευρωπη
          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων

Πολυ προσεγμενη δουλεια .Μπράβο στον κόπο τους κ το μερακι τους.

Αλλα. Αν ερχοταν ο αυλωναρος που έδειχναν τα μοντέλα ( που μπορεί κ να ρθει) καραρριπτει τη θεωρια τους περί συμπαγους πολικής δινης κ ισχυρου δυτικου ρευματος στην ανώτερη ατμόσφαιρα διοτι αυτό που έδειχναν τα μοντελα ειναι ένα σπανιο σπασιμο του βορτεξ στην Ευρωπη
            Νομίζω το εννοούν υπό την έννοια της μη ύπαρξης ΑΣΘ. Πάντως αν κοιτάξουμε τον χάρτη του βορείου ημισφαιρίου στον ευρωπαίο θεωρείται σπασμένο βορτεξ? Σίγουρα δεν είναι συμπαγές, αλλά δεν μοιάζει κάτι ακραίο

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
              ;n2641468]

Νομίζω το εννοούν υπό την έννοια της μη ύπαρξης ΑΣΘ. Πάντως αν κοιτάξουμε τον χάρτη του βορείου ημισφαιρίου στον ευρωπαίο θεωρείται σπασμένο βορτεξ? Σίγουρα δεν είναι συμπαγές, αλλά δεν μοιάζει κάτι ακραίο
              Ναι λένε οτι ΑΣΘ δεν υφισταται προς το παρον κ ότι κ αυτο είναι ένας λόγος συμπαγούς βορτεξ. Ο χθεσινος παιος κ τζιφος οχι μόνο είχαν σπασμένο βορτεξ αλλα αν ειδες εικόνα βόρειου ημισφαιριου γινόταν κατι σπάνιο .Το μεγαλύτερο κομμάτι βορτεξ κ απο Καναδα κ απο Σιβηρια να σκάει Ευρωπη. Ο ορισμός του μη συμπαγους στροβιλου
              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι λένε οτι ΑΣΘ δεν υφισταται προς το παρον κ ότι κ αυτο είναι ένας λόγος συμπαγούς βορτεξ. Ο χθεσινος παιος κ τζιφος οχι μόνο είχαν σπασμένο βορτεξ αλλα αν ειδες εικόνα βόρειου ημισφαιριου γινόταν κατι σπάνιο .Το μεγαλύτερο κομμάτι βορτεξ κ απο Καναδα κ απο Σιβηρια να σκάει Ευρωπη. Ο ορισμός του μη συμπαγους στροβιλου
                όντως, καμία σχεση με σήμερα. Τώρα που το ανέφερες έβαλα το χθεσινο 12αρι του τζίφου[που για τα Γιάννενα ήταν απίστευτο]. Ο αζορικός ενωνόταν με γροιλανδικό που ενωνόταν με αντικυκλώνα στον βόρειο πόλο. εχεις δίκιο

Σχολιασμός

Working...
                X