Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Πώς δημιουργούνται τα στερεότυπα στον καιρό και γιατί; Εσείς είχατε ή έχετε κανένα;

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από sotospao13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην νεα υορκη δεν ειναι στερεοτυπο,ισχυει,οσα χρονια εχω ζησει εκει,τα χιονι ειναι καθημερινοτητα ειδικα αν μενεις στα μακρινα προαστια(nassau και περα) και ειναι εβδομαδιαιο φαινομενο οπως και τα -10 plus.Ειδικα στα hamptons που για να στο περιγραψω ειναι σαν την χαλκιδικη της νεας υορκης(2ωρο με το αμαξι) εχω δει και 2-3 μετρα.Μονο φετος εχει μουφιασει απειρα μεχρι στιγμης ο χειμωνας εκει,αν και μου ειπαν ομως σημερα οι γονεις μου οτι εριξε ενα 20αρακι ποντους περιπου χθες βραδυ
    Μένεις Νέα Υόρκη;;; Πόσο τυχερός είσαι πες μ! Χαχαχα! Απλά κάποιοι Νεουορκέζοι σε φόρουμ είπαν ότι δεν είναι πια τόσο κρύο Καναδάς φάση όπως το παρουσιάζουν στις ταινίες. Λένε ότι κυκλοφορεί στερεότυπο για την πόλη τους ότι τον χειμώνα είναι αρτική τούνδρα.
    Κάθε βράδυ η ίδια δουλειά... Πες καληνύχτα στις υπηρέτριες, κλείδωσε το χρηματοκιβώτιο, φόρα μάσκα ύπνου... Βαρέθηκε η ψυχή μου!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Alkis Serres Εμφάνιση μηνυμάτων
      Μένεις Νέα Υόρκη;;; Πόσο τυχερός είσαι πες μ! Χαχαχα! Απλά κάποιοι Νεουορκέζοι σε φόρουμ είπαν ότι δεν είναι πια τόσο κρύο Καναδάς φάση όπως το παρουσιάζουν στις ταινίες. Λένε ότι κυκλοφορεί στερεότυπο για την πόλη τους ότι τον χειμώνα είναι αρτική τούνδρα.
      αυτην την στιγμη δεν μενω,
      ναι ενταξυ δεν ειναι αρκτικη τουνδρα,αλλα οταν εννοουν οι καναδοι δεν εχει κρυο εννοουν εχει μεχρι -20,-25.Στο τοροντο να φανταστεις που ειναι διπλα στα συνορα,πολυ νοτια,ριχνει ενα πρωτο χιονι τον οκτωβριο και φευγει τον απριλιο,δεν αντεχεις τον χειμωνα να κυκλοφορησεις πανω απο δεκα λεπτα εξω,ολα συνδεονται υπογειως κτηρια κλπ και εχουν ολοκληρα εμπορικα υπογεια,ενα κιολλας ειναι 4 η 5 οροφους μεσα στην γη δεν θυμαμαι ακριβως.
      Καλα να μην μιλησουμε για winnipeg,εκει τα -40,-50 ειναι must στον χειμωνα.Γενικα στην αμερικη τους κοροιδευουν τους καναδους για το οτι πχ το -10 το θεωρουν ζεστη (και για πολλα αλλα τους κοροιδευουν αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)
      δεν θα σπασει με 5αρακι....

Σχολιασμός

για τα ελληνικα στανταρ,ναι ειναι αρκτικη τουνδρα και η νεα υορκη (τον χειμωνα μονο ) γιατι το καλοκαιρι εχουμε ακριβως το ιδιο κλιμα(με θεσσαλονικη τουλαχιστον).Τουμπανο υγρασια που κανει το 30αρι σαν 40αρι,διασπαρτες μπορες,και αντι για χαλκιδικη εχουν Long Island και ωκεανο.Γενικα,πανω κατω με την θεσσαλονικη εχουν το ιδιο κλιμα εκτος του χειμωνα και του νοεμβριου που ειναι σαν γεναρης δικος μας,ολες οι αλλες οι εποχες/μηνες ειναι ακριβως ιδιες(ειμαστε και στο ιδιο γεωγραφικο πλατος βλεπεις ).

Σχολιασμός

αυτην την στιγμη δεν μενω,
          ναι ενταξυ δεν ειναι αρκτικη τουνδρα,αλλα οταν εννοουν οι καναδοι δεν εχει κρυο εννοουν εχει μεχρι -20,-25.Στο τοροντο να φανταστεις που ειναι διπλα στα συνορα,πολυ νοτια,ριχνει ενα πρωτο χιονι τον οκτωβριο και φευγει τον απριλιο,δεν αντεχεις τον χειμωνα να κυκλοφορησεις πανω απο δεκα λεπτα εξω,ολα συνδεονται υπογειως κτηρια κλπ και εχουν ολοκληρα εμπορικα υπογεια,ενα κιολλας ειναι 4 η 5 οροφους μεσα στην γη δεν θυμαμαι ακριβως.
          Καλα να μην μιλησουμε για winnipeg,εκει τα -40,-50 ειναι must στον χειμωνα.Γενικα στην αμερικη τους κοροιδευουν τους καναδους για το οτι πχ το -10 το θεωρουν ζεστη (και για πολλα αλλα τους κοροιδευουν αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)
          Ναι θυμάμαι ένας Καναδός την είχε πει σε έναν Σέρβο που είπε ότι μια μέρα στο Βελιγράδι πχ είχαν -8 με -2 διακύμανση και είπε ότι είναι κρύο. Και λέει ο Καναδός όχι δεν είναι κρύο εγώ με -8 κυκλοφορώ με σορτσάκι. -_- Κακώς δεν μένεις χαχαχα και τι δεν θα δινα να φευγα εκεί.
          Κάθε βράδυ η ίδια δουλειά... Πες καληνύχτα στις υπηρέτριες, κλείδωσε το χρηματοκιβώτιο, φόρα μάσκα ύπνου... Βαρέθηκε η ψυχή μου!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Alkis Serres Εμφάνιση μηνυμάτων
            Ναι θυμάμαι ένας Καναδός την είχε πει σε έναν Σέρβο που είπε ότι μια μέρα στο Βελιγράδι πχ είχαν -8 με -2 διακύμανση και είπε ότι είναι κρύο. Και λέει ο Καναδός όχι δεν είναι κρύο εγώ με -8 κυκλοφορώ με σορτσάκι. -_- Κακώς δεν μένεις χαχαχα και τι δεν θα δινα να φευγα εκεί.
            μην μυθοποιεις πραγματα/μερη/καταστασεις.Ναι οκ,ολα τα μερη εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους,δεν ειναι και ο παραδεισος

Σχολιασμός

για τα ελληνικα στανταρ,ναι ειναι αρκτικη τουνδρα και η νεα υορκη (τον χειμωνα μονο ) γιατι το καλοκαιρι εχουμε ακριβως το ιδιο κλιμα(με θεσσαλονικη τουλαχιστον).Τουμπανο υγρασια που κανει το 30αρι σαν 40αρι,διασπαρτες μπορες,και αντι για χαλκιδικη εχουν Long Island και ωκεανο.Γενικα,πανω κατω με την θεσσαλονικη εχουν το ιδιο κλιμα εκτος του χειμωνα και του νοεμβριου που ειναι σαν γεναρης δικος μας,ολες οι αλλες οι εποχες/μηνες ειναι ακριβως ιδιες(ειμαστε και στο ιδιο γεωγραφικο πλατος βλεπεις ).
              Ακριβώς! Λατρεύω το κλίμα της Νέας Υόρκης. Μακράν καλύτερο από το δικό μας!

Σχολιασμός

μην μυθοποιεις πραγματα/μερη/καταστασεις.Ναι οκ,ολα τα μερη εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους,δεν ειναι και ο παραδεισος
                Χαχαχα έχω όνειρα!

Σχολιασμός

το λονδινο ουδεποτε πιστευε καποιος οτι ειναι το πιο βροχερο μερος στην ευρωπη ,εχει τις λιγοτερες ωρες ηλιοφανειας τωρα αν μερικοι απλα νομιζουν οτι ναναι...ειναι σαν τα χαμηλα που βλεπετε στον ατλαντικο 960μβ και μερικοι νομιζουν οτι οταν πανε σκανδιναβια χιονιζει με το τουλουμι ενω τις περισσοτερες φορες δεν εχει καν κλειστο καιρο,παντως μεγαλυτερο στερεοτυπο απο αυτο που υπαρχει στις σερρες να ψηφιζουν παντα μπλε επειδη απλα γεννηθηκε καποτε εκει ο καραμανλης δεν υπαρχει!!ακομη και στην κρητη αλλαξαν χαχαχαχχαχαχαχ
                  καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Μιλάω για τον κόσμο τον απλό Γιάννη που θεωρεί ότι το Λονδίνο είναι βροχερή πόλη. Μη μ πεις ότι δεν άκουσες ποτέ τη φράση από στόμα κάποιου απλού πολίτη όταν βρέχει να λέει "Λονδίνο καταντήσαμε". Τώρα αυτό που είπες για τις Σέρρες το προσπερνώ.

Σχολιασμός

Στο Σαπόρο το στερεοτυπο είναι ότι από Δεκέμβρη μέχρι τελη Μαρτη χανεται το έδαφος. Το ξαναβλεπουν Απριλη αν και χθες εβλεπα χιονοπτωση στις 14 Απριλιου με θαψιμο παλι παρακαλώ....και να σκεφτεί κανεις ότι βρισκεται μόλις στον 43ο παράλληλο!
                      Last edited by icestorm; 25-01-15, 15:08.
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Working...
                      X