Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Πώς δημιουργούνται τα στερεότυπα στον καιρό και γιατί; Εσείς είχατε ή έχετε κανένα;

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Πώς δημιουργούνται τα στερεότυπα στον καιρό και γιατί; Εσείς είχατε ή έχετε κανένα;

Ήθελα παιδιά να την κάνω αυτή τη συζήτηση μαζί σας. Διαπίστωσα ότι υπάρχουν αρκετά στερεότυπα όσον αφορά τον καιρό και το κλίμα ανα τον κόσμο και στη χώρα μας επίσης. Για παράδειγμα όλοι θεωρούν το Λονδίνο ως την πιο βροχερή πόλη του κόσμου. Ή εδώ πχ θα πιαστώ από ένα παράδειγμα που πολλοί μ αναφέρουν. Για πολλούς τα Ιωάννινα θεωρούνται ως πολύ κρύα και χιονιστερή πόλη. Κι εγώ είχα αυτό το στερεότυπο μέχρι που έζησα εδώ. Όχι ότι δεν κάνει κρύο αλλά στο μυαλό μου το είχα ως κατάψυξη το μέρος. Που πιστεύετε ότι οφείλονται όλα αυτά και πώς δημιουργήθηκαν; Και γιατί συνεχίζονται;
    Κάθε βράδυ η ίδια δουλειά... Πες καληνύχτα στις υπηρέτριες, κλείδωσε το χρηματοκιβώτιο, φόρα μάσκα ύπνου... Βαρέθηκε η ψυχή μου!

Πολλά παιδιά από το εξωτερικό ανέφεραν ότι και το Χόλιγουντ τα εξαπλώνει στις ταινίες του. Πχ όταν δείχνει ταινία να γυρίζεται στο Λονδίνο δείχνει πάντα να ρίχνει μόνιμα αρκετή βροχή ή να έχει πολύ ομίχλη. Στη Νέα Υόρκη δείχνει πάντα ψύχος δριμύ και χιόνια σε ταινίες.
    Κάθε βράδυ η ίδια δουλειά... Πες καληνύχτα στις υπηρέτριες, κλείδωσε το χρηματοκιβώτιο, φόρα μάσκα ύπνου... Βαρέθηκε η ψυχή μου!

Σχολιασμός

Στερεοτυπο για τους ξενους είναι οτι στην Ελλάδα έχει πάντα ζεστη και ουτε μπορουν να φανταστούν χιονι.

Προχτες ενας με ρωτουσε αν τέλη Μαρτίου μπορει να παει στην Ελλάδα για μπανια.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας. Εμφάνιση μηνυμάτων
        Στερεοτυπο για τους ξενους είναι οτι στην Ελλάδα έχει πάντα ζεστη και ουτε μπορουν να φανταστούν χιονι.

Προχτες ενας με ρωτουσε αν τέλη Μαρτίου μπορει να παει στην Ελλάδα για μπανια.
        Ναι και αυτό ισχύει. Νομίζουν ότι έχουμε πάντα ήλιο εδώ και ζέστη. Όταν πρωτοέδειξα το κλίμα της Φλώρινας σε κάποιον και έλεγα θερμοκρασίες κλπ δεν μπορούσε να διανοηθεί ότι υπάρχει -20 στην Ελλάδα σαν θερμοκρασία. Ή την βροχή των Ιωαννίνων όλοι έμειναν και έλεγαν πω πω θυμίζει ΒΔ Ευρώπη η πόλη δεν ξέραμε ότι υπάρχουν και τέτοια στην Ελλάδα.

Σχολιασμός

γενικά για τη Μεσόγειο ισχύει αυτό το κλισέ από τους βόρειους...δεν σκέφτονται όμως ότι ένας καλός αυλώνας να κατέβει το Χειμώνα μπορεί να ρίξει μέσα σε 2 μέρες περισσότερο χιόνι από όσο ρίχνει μεσα σε 4 μήνες μαζί στις χώρες τους...

Σχολιασμός

Απλά εμείς δεν έχουμε μόνιμα κρύο. Έχουμε μια ζέστη μια κρύο οπότε οι χειμώνες είναι ήπιοι και σπάνια το κρατάει το χιόνι. Δεν έχουμε χιόνι όπως αυτοί να διαρκεί πάνω από μήνα ή και 3 μήνες.

Σχολιασμός

Ένα άλλο στερεότυπο των Ελλήνων είναι ότι συνδέουν τη βροχή μόνο με το χειμώνα.

Σχολιασμός

Ενα στερεοτυπο ειναι επισης για τους Ελληνες οτι νομιζουν οτι στη Β Ευρωπη χιονιζει πολυ. Η αληθεια ειναι οτι για τα πεδινα τμηματα αν εξαιρεσουμε τη ΒΑ Ευρωπη (Πολωνια, Τσεχια και βαλτικες χωρες) και καποια τμηματα των βαλκανιων οι χιονοπτωσεις δεν ειναι καθολου συχνο φαινομενο. Ειδικα η ΒΔ Ευρωπη ειναι χαλια κι οταν χιονιζει βεβαια σε 2 μερες φευγει.
                Amber Alert. Εξαφανιστηκε Σιβηρικος.Μπορειτε να βοηθησετε?
                τυπος: ψυχρος αντικυκλωνας με παραλληλες ισοβαρεις
                θερμοκρασια πυρηνα : κατω απο -15
                ανεμοι : κυριως βορειοανατολικης συνιστωσας
                συνδυαζεται με : χαμηλο απο αδριατικη ή καμηλα απο συρτη
                Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Valea mare Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Ενα στερεοτυπο ειναι επισης για τους Ελληνες οτι νομιζουν οτι στη Β Ευρωπη χιονιζει πολυ. Η αληθεια ειναι οτι για τα πεδινα τμηματα αν εξαιρεσουμε τη ΒΑ Ευρωπη (Πολωνια, Τσεχια και βαλτικες χωρες) και καποια τμηματα των βαλκανιων οι χιονοπτωσεις δεν ειναι καθολου συχνο φαινομενο. Ειδικα η ΒΔ Ευρωπη ειναι χαλια κι οταν χιονιζει βεβαια σε 2 μερες φευγει.
                  ¨οπως είπε και ο Κ¨ωστας σήμερα το πρωί στην Αγγλία.
                  Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Valea mare Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Στη Σκανδιναβία χιονίζει κι εκεί. Αυτό με τη ΒΔ Ευρώπη που λες ισχύει πολλοί νομίζουν ότι έχει πολλή βροχή και χιόνι. Εμείς πιο πολύ χιόνι μπορούμε να βάλουμε απλά εκείνοι έχουν το μπόνους ότι αν τους πιάσει κανονικός χιονιάς μπορεί να κρατήσει κάπως.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Alkis Serres Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Στη Σκανδιναβία χιονίζει κι εκεί. Αυτό με τη ΒΔ Ευρώπη που λες ισχύει πολλοί νομίζουν ότι έχει πολλή βροχή και χιόνι. Εμείς πιο πολύ χιόνι μπορούμε να βάλουμε απλά εκείνοι έχουν το μπόνους ότι αν τους πιάσει κανονικός χιονιάς μπορεί να κρατήσει κάπως.
                      Η σκανδιναυια και αυτη δεν ειναι οπως πολλοι νομιζετε. Δανια ας πουμε εχει σχεδον δυτικοευρωπαικο κλιμα , δυτικη Νορβηγια τρελλη βροχη ολο το χρονο σε χαμηλα υψομετρα ομως χιονι μπουρδες (και μιλαμε για γεωγραφικο πλατος 60+ Ανατολικη Νορβηγια , Σουηδια κατι ενδιαμεσο, φινλανδια πολυ χιονι. Ενταξει μιλαω για νοτια του αρκτικου κυκλου εκει που μενει ο κοσμος , βορεια αλλο πραγμα, επισης ορεινα Νορβηγιας το τελειο μερος για χιονοφιλους (γυρω στα 500-600 μετρα Δυτικα). Και να κρατησει χιονι η δυτικη ευρωπη? 4 χρονια Αγγλια 2 μερες χιονι παραπανω δεν κρατησε και ημουν και Οξφορδη που ειναι ηπειρωτικο μερος
                      Amber Alert. Εξαφανιστηκε Σιβηρικος.Μπορειτε να βοηθησετε?
                      τυπος: ψυχρος αντικυκλωνας με παραλληλες ισοβαρεις
                      θερμοκρασια πυρηνα : κατω απο -15
                      ανεμοι : κυριως βορειοανατολικης συνιστωσας
                      συνδυαζεται με : χαμηλο απο αδριατικη ή καμηλα απο συρτη
                      Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από valea mare Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Η σκανδιναυια και αυτη δεν ειναι οπως πολλοι νομιζετε. Δανια ας πουμε εχει σχεδον δυτικοευρωπαικο κλιμα , δυτικη Νορβηγια τρελλη βροχη ολο το χρονο σε χαμηλα υψομετρα ομως χιονι μπουρδες (και μιλαμε για γεωγραφικο πλατος 60+ Ανατολικη Νορβηγια , Σουηδια κατι ενδιαμεσο, φινλανδια πολυ χιονι. Ενταξει μιλαω για νοτια του αρκτικου κυκλου εκει που μενει ο κοσμος , βορεια αλλο πραγμα, επισης ορεινα Νορβηγιας το τελειο μερος για χιονοφιλους (γυρω στα 500-600 μετρα Δυτικα). Και να κρατησει χιονι η δυτικη ευρωπη? 4 χρονια Αγγλια 2 μερες χιονι παραπανω δεν κρατησε και ημουν και Οξφορδη που ειναι ηπειρωτικο μερος
                        Καλά για νοτιοδυτική Νορβηγία ξέρω έχει πολύ κρύο και βροχή κυρίως το χιόνι δεν κάθεται μόνιμα σε πολλή ποσότητα όπως νομίζουμε. Η Σουηδία καλή είναι σίγουρα καλύτερα από εμάς απλά όχι Καναδάς φάση. Φινλανδία είναι αγάπη για μένα! Αγγλία ξέρω είναι άθλια για χιόνι.

Σχολιασμός

Φετος το πρωτο χιονι στις 26 Δεκ κράτησε μια βδομάδα.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας. Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Φετος το πρωτο χιονι στις 26 Δεκ κράτησε μια βδομάδα.
                            Κάνει και εξαιρέσεις ρε συ απλά λέμε τον κανόνα. Για αυτό ανέφερα ότι κάποιες φορές εκεί πάνω έχουν μπόνους ότι κρατάει περισσότερο.

Σχολιασμός

εγω ξερω για στοκχολμη που μενει μια φιλη μου...τον χειμωνα 12-13 ειχε χιονι απο νοεμβριο μεχρι απριλιο, ενω περισυ ειχε κυριως βροχες και πολυ λιγο χιονι....εγω αναρωτιεμαι,σε πολεις τις δυτικης-βορειοδυτκης ευρωπης (ισπανια μεχρι δανια) ποσο συχνα βαζει το χιονι που εβαλε φετος στον βολο πχ??? ξερει κανεις?
                              2001,2006...και 2014!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....ονειροο οο :D:D

Σχολιασμός

Working...
                              X