Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Αναφορες & παρατηρησεις ορεινων σταθμων 2014

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αναφορες & παρατηρησεις ορεινων σταθμων 2014

μιας και εχουν αυξηθει αρκετα οι ορεινοι σταθμοι της χωρας μας ανοιγω αυτο το θεμα για να αναφερουμε τις πολυ ενδιαφερουσες συνθηκες τους και να μπορουμε να τους παρακολουθουμε πιο στενα μεσο του forum!

τωρα

Ολυμπος 2648μ 9.6
    Παρνασσος 2080μ 11.8
    Καιμακτσαλαν 2090 11.9

ελαχιστες

Ολυμος 2648μ 4.5
    Καιμακτσαλαν 2090μ 6.4
    Παρνασσος 2080μ 7.6
    Last edited by PARNASSIOS; 12-09-14, 13:40.

• snowreport
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από all_about_weather Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη σελιδα http://www.meteocam.gr/olympos/
    κατω απο την εικονα της καμερας γραφει DAVIS VANTAGE PRO2 PLUS WITH UV & SOLAR RADIATION SENSORS.
    Αυτο ισχυει; Δεν βλεπω solar και uv στον πινακα με τις τρεχουσες τιμες.
    Οντως το UV και Solar δεν ισχύει. Θα διορθωθεί.

Leave a comment:

• all_about_weather
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από snowreport Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εντυπωσιακά σταθερή επαναλειτουργία ο σταθμός και η κάμερα στον Ολυμπο. Η μετάδοση δεδομένων γίνεται μέσω δορυφορικού πιάτου.
    Στη σελιδα http://www.meteocam.gr/olympos/
    κατω απο την εικονα της καμερας γραφει DAVIS VANTAGE PRO2 PLUS WITH UV & SOLAR RADIATION SENSORS.
    Αυτο ισχυει; Δεν βλεπω solar και uv στον πινακα με τις τρεχουσες τιμες.

Leave a comment:

• snowreport
    replied
    Σε εντυπωσιακά σταθερή επαναλειτουργία ο σταθμός και η κάμερα στον Ολυμπο. Η μετάδοση δεδομένων γίνεται μέσω δορυφορικού πιάτου.
    http://www.snowreport.gr/snowcam/olympos/

Leave a comment:

• snowreport
    replied
    Σε εντυπωσιακά σταθερή επαναλειτουργία ο σταθμός και η κάμερα στον Ολυμπο. Η μετάδοση δεδομένων μέσω δορυφορικού πιάτου.

Leave a comment:

• kostas.
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από ΧΙΟΝΟΦΙΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί έγινε ρε παιδιά?
    Που βρέθηκε όλο αυτό το χιόνι
    με τα μούφα φαινόμενα που είχαμε στην
    κεντρική μακεδόνια?
    Δεν ειναι και τιποτα το ιδιεταιρο. Μην φανταζεσαι. Μεχρι τωρα ο Ολυμπος δεν επηρεαστηκε αξιοπρεπως. Ολες οι κακοκαιριες "κολλουσαν" στα δυτικα...συχνο φαινομενο. Παντως ενα σοβαρο χιονι δεν εριξε ακομα πανω...οψομεθα.

Leave a comment:

• ΧΙΟΝΟΦΙΛΟΣ
    replied
    Τί έγινε ρε παιδιά?
    Που βρέθηκε όλο αυτό το χιόνι
    με τα μούφα φαινόμενα που είχαμε στην
    κεντρική μακεδόνια?

Leave a comment:

• Μεσσήνιος
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Κωστας. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διωξατε ηδη εναν ανθρωπο που κοντεψε να σκασει απ την επιμονη σας στο αυτονοητο και για το πιο χαζο ανθρωπο.

Αναφερομαι στο πρωην μελος Mount explorer ο οποιος αηδιασε απ την εμμονη σας.Ντραπηκε για τη νοημοσυνη του να καθεται να συζηταει αυτο το θεμα.

Εγω ομως επειδη εχω γαιδουρινη υπομονη δεν κανω το ιδιο με τον Mount.

Οταν θα διωξετε κι εμενα αν σας σιχαθω ,τοτε θα μπορειτε να πανηγυρισετε οτι μεινατε οι τρεις κι ο κουκος
    Φίλε Κώστα απορώ με τις απαντήσεις που μου γράφεις, γιατί σε θεωρώ έξυπνο άνθρωπο και τα προηγούμενα μηνύματα μου είναι σαφή για να χωρούν παρερμηνίες! Πριν λίγο καιρό που κάναμε κουβέντα για το αν επηρεάζει ο τοίχος και είχα κάποιες απορίες σχετικά με τη θερμοκρασία του πάγου και κατά πόσο ο αισθητήρας θερμοκρασίας μπορεί να επηρεάζεται από το κτίριο σε συνθήκες παγοποίησης και πολύ χαμηλών θερμοκρασίων, μέσα από την κουβέντα και τις επισημάνσεις άλλου μέλους ειδικού στις θερμομονώσεις κτιρίων, συμπέρανα ότι το κτίριο επηρεάζει τον αισθητήρα σε οποιεσδήποτε συνθήκες. Το θέμα στην περίπτωση του Ολύμπου είναι τι σφάλμα παρουσιάζει...1, 2, 3 β.; Δε θα το μάθουμε ποτέ, εκτός και αν βάλουμε δεύτερο davis μακριά από το κτίριο ή βάλουμε απευθείας τον ήδη υπάρχοντα σταθμό σε σωστή θέση να παίρνουμε σωστές μετρήσεις. Νομίζω ότι αυτό διευκρινίστηκε.

Πάμε στο άλλο θέμα με τη μέτρηση του κ. Στύλλα...Το μήνυμα που σου έγραψα ήταν σαφέστατο, αλλά επειδή δεν κατάλαβες πάλι, θα το πω λίγο μπακαλίστικα... Λοιπόν, υπάρχουν μετεωρολογικοί σταθμοί των 150 ευρώ περίπου (watson), των 250 (la crosse), των 1000 (davis), των 5000(columbia) και πάει λέγοντας...Ένας εθνικός, επιστημονικός, ερευνητικός οργανισμός (Ε.Ε.Α.) χρησιμοποιεί σταθμούς όχι τους πιο φθηνούς, ούτε τους πιο ακριβούς, αλλά τους davis, μια μέση λύση των 1000 ευρώ, που όμως είναι αξιόπιστη, δοκιμασμένη και πληροί κάποιες επαγγελματικές προδιαγραφές.
    Για την περίπτωση του κ. Στύλλα δεν έχω την απαίτηση να χρησιμοποιήσει το πιο ακριβό θερμόμετρο των 1000 ευρώ, αλλά ένα δοκιμασμένο που θεωρείται αξιόπιστο. Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Αν ξέρω ότι μέτρησε -24 με ένα αξιόπιστο, κοινώς αποδεκτό θερμόμετρο, ακόμα και αν είναι φθηνό, αλλά να είναι δοκιμασμένο, φυσικά και θα δεχτώ τη μέτρηση. Αν όμως δε γνωρίζω τι χρησιμοποίησε, γιατί θα πρέπει να δεχτώ ότι η μέτρηση είναι αξιόπιστη;

’σε λοιπόν τους διωγμούς και τους πολέμους και πάψε να βλέπεις εχθρούς και φαντάσματα! Και επειδή μιλάς γενικά ότι διώξαμε κάποιο μέλος του forum με τη συμπεριφορά μας, αναφερόμενος και σε εμένα, ψάξε τα μηνύματά μου σε αυτό το θέμα και πες μου αν αναφέρθηκα σε κάτι χωρίς να το στηρίξω με επιχειρήματα ή αν επέμεινα σε κάποια λανθασμένη άποψή μου. Αρκετά πια με τα μέλη που αποχωρούν. Είναι δικό τους θέμα και αν έχουν πρόβλημα με άλλο μέλος, μπορούν να το αναφέρουν δημόσια εδώ στο forum ή μέσω προσωπικού μηνύματος. Αν δεν τους αρέσει η γενικότερη ατμόσφαιρα του forum και δεν μπορούν να κάνουν κάτι για να την αλλάξουν, μπορούν να αποχωρίσουν. Και εμένα κάποια πράγματα και κάποιες κόντρες κατά καιρούς δε μου αρέσουν, αλλά είναι και στιγμές που χαίρεσαι να βρίσκεσαι σε αυτό το forum...
    Last edited by Μεσσήνιος; 29-01-15, 00:33.

Leave a comment:

• terry
    replied
    Κανείς δεν έδιωξε κανέναν, συζήτηση κάνουμε τόσο καιρό. Τώρα αν σε κάποιες περιπτώσεις ανεβαίνουν λίγο οι τόνοι νομίζω είναι στο όριο του θεμιτού.

Πάντως απο τον Σεπτέμβρη σχεδόν που υπήρχαν αμφιβολίες εως και σχεδόν τέλος Οκτώβρη απο Θεσσαλονίκη με 1 ωρίτσα και λίγο κάτω απο αυτήν Οδήγηση Φτάνεις στο Βουνό., και δυστυχώς κανέναν δεν είδαμε να το επιχειρεί. Τόσα άτομα και ούτε μισός /όχι ένας .

Προσωπικά εγώ αν δεν είχα βγει εκτός προυπολογισμού θα το είχα κάνει καιρό τώρα.Και αυτό γιατί όντως μπορεί να ισχύει ότι οι αποκλίσεις είναι τεράστιες, όπως μπορεί και να μην ισχύει και οι αποκλίσεις να είναι μικρές. Βαρέθηκα όμως λόγια και πάλι λόγια καιρός για πράξεις την ’νοιξη και όποιος και να το κάνει(Ακόμα και εγω ο ίδιος να είμαι) ας το κάνει πλέον με συνεργασία οργάνωση Ορθότητα και Αληθοφάνεια.

Leave a comment:

• Κωστας.
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Μεσσήνιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη μία έχουμε ένα σταθμό davis επαγγελματικών προδιαγραφών που μας δίνει δεδομένα σε πραγματικό χρόνο και από την άλλη έχουμε τον Κώστα, που άκουσε από κάποιο άλλο μέλος του forum ότι ο ορειβάτης κ. Στύλλας ανέβηκε στον Όλυμπο και μέτρησε ελάχιστη -24 τη στιγμή που ο davis σταμάτησε στο -20,1. Συμπέρασμα κατά τον Κώστα: 3,9Β το σφάλμα του davis, που πιθανόν οφείλεται στον τοίχο!Μέχρι εδώ καλά! Στο εύλογο ερώτημα: με τι θερμόμετρο μετρήθηκε η θερμοκρασία από τον κ. Στύλλα?
    Η απάντηση του Κώστα:
    Δεν ξέρω αλλά νομίζω, πιστεύω, υποθέτω, είμαι σίγουρος δηλαδή, ότι επειδή είναι επαγγελματίας των βουνών, δεν μπορεί παρά να χρησιμοποιεί όργανα επαγγελματικά!!
    Δεν αμφισβητώ ότι ο κ. Στύλλας είναι έμπειρος ορειβάτης. Δεν αμφισβητώ ότι μέτρησε -24. Όσο όμως δε γνωρίζω τι θερμόμετρο χρησιμοποίησε, μπορώ να αμφισβητώ την εγκυρότητα του -24. Μπορεί να χρησιμοποίησε υδραργυρικό θερμόμετρο των 3€, μπορεί να χρησιμοποίησε ηλεκτρονικό των 1000€! Επειδή μας λες εσύ ότι ήταν επαγγελματικά τα όργανα που χρησιμοποίησε, χωρίς να ξέρεις, εμείς θα πρέπει να σε πιστέψουμε?και να δεχτούμε και τα συμπεράσματά σου?ΕΛΕΟΣ!!!Τι άλλο θα ακούσουμε!!!Επειδή, λοιπόν, δεν πήρες χαμπάρι τίποτα από το μήνυμα που έγραψα πριν, θα σου το αναφέρω για άλλη μια φορά: Μάθε περισσότερες λεπτομέρειες για τις συνθήκες της μέτρησης, κυρίως τι θερμόμετρο χρησιμοποίησε (αυτό είναι το πιο σημαντικό) και τότε τα ξαναλέμε!

Διωξατε ηδη εναν ανθρωπο που κοντεψε να σκασει απ την επιμονη σας στο αυτονοητο και για το πιο χαζο ανθρωπο.

Αναφερομαι στο πρωην μελος Mount explorer ο οποιος αηδιασε απ την εμμονη σας.Ντραπηκε για τη νοημοσυνη του να καθεται να συζηταει αυτο το θεμα.

Εγω ομως επειδη εχω γαιδουρινη υπομονη δεν κανω το ιδιο με τον Mount.

Οταν θα διωξετε κι εμενα αν σας σιχαθω ,τοτε θα μπορειτε να πανηγυρισετε οτι μεινατε οι τρεις κι ο κουκος

Leave a comment:

• terry
    replied
    Ανανέωσε ο Χελμός στις 11 περίπου το πρωί στο -3,6 στα 2300μ

Leave a comment:

• Μεσσήνιος
    replied
    Από τη μία έχουμε ένα σταθμό davis επαγγελματικών προδιαγραφών που μας δίνει δεδομένα σε πραγματικό χρόνο και από την άλλη έχουμε τον Κώστα, που άκουσε από κάποιο άλλο μέλος του forum ότι ο ορειβάτης κ. Στύλλας ανέβηκε στον Όλυμπο και μέτρησε ελάχιστη -24 τη στιγμή που ο davis σταμάτησε στο -20,1. Συμπέρασμα κατά τον Κώστα: 3,9Β το σφάλμα του davis, που πιθανόν οφείλεται στον τοίχο!Μέχρι εδώ καλά! Στο εύλογο ερώτημα: με τι θερμόμετρο μετρήθηκε η θερμοκρασία από τον κ. Στύλλα?
    Η απάντηση του Κώστα:
    Δεν ξέρω αλλά νομίζω, πιστεύω, υποθέτω, είμαι σίγουρος δηλαδή, ότι επειδή είναι επαγγελματίας των βουνών, δεν μπορεί παρά να χρησιμοποιεί όργανα επαγγελματικά!!
    Δεν αμφισβητώ ότι ο κ. Στύλλας είναι έμπειρος ορειβάτης. Δεν αμφισβητώ ότι μέτρησε -24. Όσο όμως δε γνωρίζω τι θερμόμετρο χρησιμοποίησε, μπορώ να αμφισβητώ την εγκυρότητα του -24. Μπορεί να χρησιμοποίησε υδραργυρικό θερμόμετρο των 3€, μπορεί να χρησιμοποίησε ηλεκτρονικό των 1000€! Επειδή μας λες εσύ ότι ήταν επαγγελματικά τα όργανα που χρησιμοποίησε, χωρίς να ξέρεις, εμείς θα πρέπει να σε πιστέψουμε?και να δεχτούμε και τα συμπεράσματά σου?ΕΛΕΟΣ!!!Τι άλλο θα ακούσουμε!!!Επειδή, λοιπόν, δεν πήρες χαμπάρι τίποτα από το μήνυμα που έγραψα πριν, θα σου το αναφέρω για άλλη μια φορά: Μάθε περισσότερες λεπτομέρειες για τις συνθήκες της μέτρησης, κυρίως τι θερμόμετρο χρησιμοποίησε (αυτό είναι το πιο σημαντικό) και τότε τα ξαναλέμε!

Leave a comment:

• Κωστας.
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Μεσσήνιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις λογικές υποθέσεις, εγώ όμως θα τις χαρακτήριζα λόγια του αέρα. Πες μας τι όργανο χρησιμοποίησε ο άνθρωπος να ξέρουμε τι γίνεται. Υπάρχουν όργανα των 80 ευρώ που μετράνε θερμοκρασία, αέρα κλπ, υπάρχουν και όργανα των 800. Αν πας στην Πάρνηθα που έχει -5, εγώ σου λέω θα δείξουν το ίδιο. Στα 2,5 χλμ ύψος με κάτω από -20, που ξέρω εγώ αν το φθηνό δεν αρχίσει να βλέπει νεράϊδες και φαντάσματα; Επειδή εσύ υποθέτεις ότι χρησιμοποίησε επαγγελματικά όργανα, δε σημαίνει ότι και η πραγματικότητα είναι όπως εσύ τη φαντάζεσαι. Επειδή είμαστε forum καιρού που μας ενδιαφέρει η λεπτομέρεια και η ποιότητα, πριν κάνεις οποιεσδήποτε υποθέσεις, που δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να είναι λογικές, φρόντισε να μας αναφέρεις και τις λεπτομέρειες. Με τι θερμόμετρο τη μέτρησε πια αυτή τη θερμοκρασία ο άνθρωπος; Αλλιώς θα μιλάμε με λόγια του αέρα...

Εγω θα σας πω με τι οργανο μετρησε τη θερμοκρασια;Που να ξερω!!
    Ψοφουσαν να δουν μια δευτερη μετρηση θερμοκρασιας ωστε να ελεγχθει η αξιοπιστια των μετρησεων η οχι.Και ερχεται η μετρηση απο ανθρωπο και δεν της δινει κανενας σημασια.

Το πιο εμφανες δηλαδη οτι ο σταθμος μετραει λαθος (που το ειπε ο Ζιακο) που το λεει ο Παγκοσμιος οργανισμος μετεωρολογιας,που το λενε ολοι και μεις ΟΟΟΟΟΟΧΙΙ μπορει το θερμομετρο που ειχε ο ορειβατης να ειναι λαθος και ολοι οσοι μιλησαν για αναξιοπιστια να βγουν κι αυτοι ψευτες.

Αυτο κατανταει για γελια πλεον.Ειναι παραλογισμος.Εγω προσωπικα ντρεπομαι να συνεχιζω την αντιπαραθεση αυτη.Νομιζω οτι προσβαλλω τη νοημοσυνη μου πλεον.Τη κοινη νοημοσυνη.

αρχες λογικης ειναι.

Υπαρχουν 3-4 σοβαρες αντιρρησεις για την αξιοπιστια του σταθμου (αρκουσαν αυτες....Δε χρειαζοταν τιποτα παραπανω.Αρκουσε η τοποθετηση του παγκοσμιου οργανισμου μετεωρολογιας και του Ζιακο) , αναζητουμε εναγωνιως μια ταυτοχρονη καταγραφη θερμοκρασιας ωστε να το ελεγξουμε.Η καταγραφη γινεται σε φουλ χειμερινο σκηνικο ωστε να μην υπαρχει και αντιρρηση για εποχες κτλ, και μετα απ ολα αυτα βρισκουμε να πουμε οτι ΤΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ειχε ο τυπος που το μετρησε?

Ε ενταξει.Η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα πλεον.

Leave a comment:

• Κωστας.
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Cosa_nostra Εμφάνιση μηνυμάτων
    μΑ ΕΙΝΑΙ δυνατων να λες οτι ειναι ενταξει οταν σας εχω αναλυσει με στοιχεια και αναφερομαι επιστημονικα οτι ο σταθμος επηρεαζεται απο το τοιχο! παμε καλα?

Εγωισμος....Οχι ο σταθμος δεν επηρεαζεται.Γιατι αμα επηρεαζεται τοτε ο Παρνασσος δε θα φαινεται πολυ κρυος.

Και απ τους αλλους οχι ο σταθμος δεν επηρεαζεται επειδη πηγαμε και τον εγκαταστησαμε εμεις.

Leave a comment:

• Κωστας.
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Morpheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα πόσο δίκιο έχεις ρε φίλε...

Α... ενημερωτικά.. πάει.. χάλασε και ο σταθμός του Καιμακτσαλαν...... Δες εδώ!!

Μα τι λες τωρα.....Τι νοημα εχει αυτο που λες....Τι σημασια εχει αυτο που λες!!

Εδω μιλαμε κατα τη διαρκεια μιας εισβολης οποτε οι συνθηκες στην ατμοσφαιρα ειναι δυναμικες και σαν κυμμα σαρωνει η ψυχρη εισβολη καθ'υψος και κατα πλατος ομοιομορφα κορυφες λαγκαδια και πεδιαδες.

Τι μου βαζεις αναφορες σταθμων σε συνθηκες αντικυκλωνικες μετα απο το περας μιας ψυχρης εισβολες σε περιοχες χιονισμενες η μη χιονισμενες.
    Δεν εχεις παρατηρησει τι τεραστιες διαφορες παρατηρουνται σε αντικυκλωνικες συνθηκες ?
    Δεν εχεις δει χαμηλοτερα υψομετρα να καταγραφουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες?Κοιλαδες να αναστρεφονται?Κορυφες βουνων να εχουν ψηλοτερες θερμοκρασιες?

Ωρες ωρες νομιζω οτι πιανω κουβεντα με ατομα που τωρα ανακαλυψαν το καιρο και τις θερμοκρασιες και δεν εχουν παρατηρησει τα φαινομενα.

Leave a comment:

Working...
X