Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Αναφορες & παρατηρησεις ορεινων σταθμων 2014

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από XIROLIVADO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα του Ολυμπου οι τεμπ ειναι ενταξει μάλλον
    Πάντα εντάξει ήτανε..άπλα εμείς δεν θελουμε να το πιστέψουμε!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από terry Εμφάνιση μηνυμάτων
      Τελικά μάθαμε τι έχει πραγματικά καταγράψει ο σταθμός του Χελμού ?
      Εχω επικοινωνησει με τον υπευθυνο του σταθμου στο Χελμο και περιμενω τα δεδομενα του σταθμου απο τις 27-12 που ξεκινησαν οι κακοκαιριες.....

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από PARNASSIOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Εχουμε αναφορα απο ανθρωπο επαγγελματια των βουνων με επαγγελματικα οργανα εξοπλισμου κι οχι θερμομετρακια για καταγεγραμμενη θερμοκρασια -24 την ωρα που ο σταθμος εδειχνε -19.

Οι θερμοκρασιες του σταθμου ειναι λαθος και μην επιμενεις πεισματικα κλεινωντας τα ματια.
        Να ειστε ικανοι να παραδεχτειτε κατι οταν αντιληφθειτε το λαθος.Ο εγωισμος ειναι κακο πραμα.Ο τυφλος εγωισμος.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Κωστας. Εμφάνιση μηνυμάτων
          Εχουμε αναφορα απο ανθρωπο επαγγελματια των βουνων με επαγγελματικα οργανα εξοπλισμου κι οχι θερμομετρακια για καταγεγραμμενη θερμοκρασια -24 την ωρα που ο σταθμος εδειχνε -19.

Οι θερμοκρασιες του σταθμου ειναι λαθος και μην επιμενεις πεισματικα κλεινωντας τα ματια.
          Να ειστε ικανοι να παραδεχτειτε κατι οταν αντιληφθειτε το λαθος.Ο εγωισμος ειναι κακο πραμα.Ο τυφλος εγωισμος.
          κι αυτο ειναι βεβαια ενα ερωτημα
          και κατι αλλο αν ο αισθητηρας καλυφθει γυρω γυρω απο χιονι δειχνει αλλη θερμοκρασια;
          Γιώργος Ξηρολίβαδο Βεροιας 1217μ
          http://penteli.meteo.gr/stations/palaioskilitsi/

Σχολιασμός

κι αυτο ειναι βεβαια ενα ερωτημα
            και κατι αλλο αν ο αισθητηρας καλυφθει γυρω γυρω απο χιονι δειχνει αλλη θερμοκρασια;
            Λογικά ναι . Η θερμοκρασία θα τείνει στο 0 μιας και η θεμοκρασία του χιονιού είναι τόση. Είναι και ο λόγος που οι στρατιώτες φτιάχνουν <<σπίτι>>από χιόνι για να κρατηθούν πιο ζεστά από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

σε ενημερωσε καποιος για τα οργανα που κουβαλαγε???το οτι η αναφορα ειναι απο ανθρωπο επαγγελματια τον βουνων δεν σημαινει οτι ειναι και επαγγελματιας των καιρικων..εχω ακουσει απο ανθρωπους που γνωριζουν τον Στυλα οτι δεν τον ενδιαφερει και πολυ η λεπτομερια!εχω ενα απο τα κλητερα ψηφιακα ορειβατικα θερμομετρα χειρος της silva και η αποκλυση του απο τον davis εχει φτασει μεχρι και 2.4!εκτως απο αυτα πως να εχει κανει ο Ολυμπος στα 2650μ -24 οταν η Μουσαλα στα 2925μ εκανε μονο για μια ωρα -26 και για 6 ωρες -25 με -24???δεν ξερω ο καθ ενας μπορει να πιστευει και να νομιζει οτι θελει.

Μουσαλα 2925μ το διαγραμμα ειναι απο 6 και 7 Ιανουαριου

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
                Λογικά ναι . Η θερμοκρασία θα τείνει στο 0 μιας και η θεμοκρασία του χιονιού είναι τόση. Είναι και ο λόγος που οι στρατιώτες φτιάχνουν <<σπίτι>>από χιόνι για να κρατηθούν πιο ζεστά από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.
                ο σταθμος του Παρνασσου στα 2240μ ειναι καθε χειμωνα πανω απο εναν μηνα φουλ στον παγο και στο χιονι.εχω καθαρισει στο παρελθον τον κλωβο του σταθμου παρα πολλες φορες απο πολλα εκατοστα παγου και παντα σιγα σιγα για να αποφυγουμε τις φθορες!!τα συμπερασματα δικα σας!
                Last edited by PARNASSIOS; 13-01-15, 23:04.

Σχολιασμός

• Αυτη ακριβως ειναι η διαφορα Μουσαλας και Ολυμπου σε ψυχρες εισβολες τοσο εντονες.
                  2 βαθμοι.

Εδω εκανε ο Παρνασσος χαμηλη θερμοκρασια λογω εισβολης που ειναι νοτιοτερα και δε θα εκανε η Μουσαλα κι ο Ολυμπος.

Τοση ειναι η διαφορα Ολυμπου και Μουσαλας σε περιοδο εισβολης.
                  Δεν ειχε λιγοτερους βαθμους στα 850 η Μουσαλα για να περιμενεις να εχει -30.
                  -26 ειναι λογικο λογω της διαφορας υψομετρου.

Σχολιασμός

Αυτη ακριβως ειναι η διαφορα Μουσαλας και Ολυμπου σε ψυχρες εισβολες τοσο εντονες.
                    2 βαθμοι.

Εδω εκανε ο Παρνασσος χαμηλη θερμοκρασια λογω εισβολης που ειναι νοτιοτερα και δε θα εκανε η Μουσαλα κι ο Ολυμπος.

Κώστα πόσο δίκιο έχεις ρε φίλε...

Α... ενημερωτικά.. πάει.. χάλασε και ο σταθμός του Καιμακτσαλαν...... Δες εδώ!!

Αρχική Δημοσίευση από ΧΕΛΜΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Και απο τα περιεργα και ομορφα που συμβαινουν λογω των μεγαλων κλιματικων διαφορων σε μια τοσο μικρη χωρα...........

ΤΩΡΑ

ΣΑΜΑΡΙΑ 1230Μ -0.2

ΚΑΙΜΑΚΤΣΑΛΑΝ 20190Μ -0.1
                    Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
                    Αν δε σωθεί, εγώ φταίω. ~ Ν. Καζαντζάκης

Σχολιασμός

ο σταθμος του Παρνασσου στα 2240μ ειναι καθε χειμωνα πανω απο εναν μηνα φουλ στον παγο και στο χιονι.εχω καθαρισει στο παρελθον τον κλωβο του σταθμου παρα πολλες φορες απο πολλα εκατοστα παγου και παντα σιγα σιγα για να αποφυγουμε τις φθορες!!τα συμπερασματα δικα σας!
                      ρε Γιαννη ρωτάω κατι λογικο , πως γινεται να μην έχει, οχι ο Ολυμπος αλλα κι ο Παρνασσος κι ολοι

Σχολιασμός

ρε Γιαννη ρωτάω κατι λογικο , πως γινεται να μην έχει, οχι ο Ολυμπος αλλα κι ο Παρνασσος κι ολοι
                        γιατι οι διαφορες ειναι τσεκαρισμενες και με χαμηλοτερους σταθμους 1220μ,850μ,450μ,250μ

Σχολιασμός

μΑ ΕΙΝΑΙ δυνατων να λες οτι ειναι ενταξει οταν σας εχω αναλυσει με στοιχεια και αναφερομαι επιστημονικα οτι ο σταθμος επηρεαζεται απο το τοιχο! παμε καλα?
                          Last edited by Cosa_nostra; 14-01-15, 11:28.

Σχολιασμός

Αυτη ακριβως ειναι η διαφορα Μουσαλας και Ολυμπου σε ψυχρες εισβολες τοσο εντονες.
                            2 βαθμοι.

Κάνεις λογικές υποθέσεις, εγώ όμως θα τις χαρακτήριζα λόγια του αέρα. Πες μας τι όργανο χρησιμοποίησε ο άνθρωπος να ξέρουμε τι γίνεται. Υπάρχουν όργανα των 80 ευρώ που μετράνε θερμοκρασία, αέρα κλπ, υπάρχουν και όργανα των 800. Αν πας στην Πάρνηθα που έχει -5, εγώ σου λέω θα δείξουν το ίδιο. Στα 2,5 χλμ ύψος με κάτω από -20, που ξέρω εγώ αν το φθηνό δεν αρχίσει να βλέπει νεράιδες και φαντάσματα; Επειδή εσύ υποθέτεις ότι χρησιμοποίησε επαγγελματικά όργανα, δε σημαίνει ότι και η πραγματικότητα είναι όπως εσύ τη φαντάζεσαι. Επειδή είμαστε forum καιρού που μας ενδιαφέρει η λεπτομέρεια και η ποιότητα, πριν κάνεις οποιεσδήποτε υποθέσεις, που δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να είναι λογικές, φρόντισε να μας αναφέρεις και τις λεπτομέρειες. Με τι θερμόμετρο τη μέτρησε πια αυτή τη θερμοκρασία ο άνθρωπος; Αλλιώς θα μιλάμε με λόγια του αέρα...
                            Last edited by Μεσσήνιος; 15-01-15, 00:11.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Morpheas Εμφάνιση μηνυμάτων

χαλασε , χαλασε χαααααλασε, ωραίος ,χιουμορ, μορφή

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Morpheas Εμφάνιση μηνυμάτων

Μα τι λες τωρα.....Τι νοημα εχει αυτο που λες....Τι σημασια εχει αυτο που λες!!

Εδω μιλαμε κατα τη διαρκεια μιας εισβολης οποτε οι συνθηκες στην ατμοσφαιρα ειναι δυναμικες και σαν κυμμα σαρωνει η ψυχρη εισβολη καθ'υψος και κατα πλατος ομοιομορφα κορυφες λαγκαδια και πεδιαδες.

Τι μου βαζεις αναφορες σταθμων σε συνθηκες αντικυκλωνικες μετα απο το περας μιας ψυχρης εισβολες σε περιοχες χιονισμενες η μη χιονισμενες.
                                Δεν εχεις παρατηρησει τι τεραστιες διαφορες παρατηρουνται σε αντικυκλωνικες συνθηκες ?
                                Δεν εχεις δει χαμηλοτερα υψομετρα να καταγραφουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες?Κοιλαδες να αναστρεφονται?Κορυφες βουνων να εχουν ψηλοτερες θερμοκρασιες?

Ωρες ωρες νομιζω οτι πιανω κουβεντα με ατομα που τωρα ανακαλυψαν το καιρο και τις θερμοκρασιες και δεν εχουν παρατηρησει τα φαινομενα.

Σχολιασμός

Working...
                                X