Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Αναφορες & παρατηρησεις ορεινων σταθμων 2014

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Στα μεγαλύτερα υψόμετρα η ατμόσφαιρα απορροφά λιγότερο την ηλιακή ακτινοβολία, δηλαδή όσο μεγαλύτερο είναι το υψόμετρο που βρισκόμαστε, τόσο πιο εύκολα παθαίνουμε εγκαύματα από τον ήλιο. Ένας τοίχος στα 2650 μ. δέχεται ασύγκριτα περισσότερη ακτινοβολία από έναν που είναι στα 400 μ., οπότε υπό συγκεκριμένες συνθήκες, π.χ. αν έχει άπνοια για ένα ορισμένο διάστημα το μεσημέρι, μπορεί να επηρεάσει έναν davis που είναι κολλημένος στον τοίχο και να τσιμπάει στις μέγιστες, περισσότερο από ότι μπορεί να επηρεάσει ένα τοίχος των 400 μ. Σίγουρα υπάρχουν και οι ιδιαιτερότητες - μικροκλίμα του κάθε μέρους, αλλά η γνώμη μου είναι ότι αν περάσει κανένα οργανωμένο σύστημα και ειδικά αν μπούμε στη Χειμερινή περίοδο που θα καλυφθούν όλα από χιόνι εκεί πάνω θα τελειώσουν τα ψέμματα και θα φανεί η δύναμη του Ολύμπου.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από beach-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
      15,4oC είχε στα 850hpa, όπως δείχνει η ραδιοβόλιση...
      Στα 2720μ. δίνει 6,5οC μες το καταμεσήμερο και στα 2962μ. 4,8οC...

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/soun...312&STNM=16716

Κι αυτό από Αθήνα μεριά, που είχε σήμερα 1-1,5οC λιγότερο στα 850 από την περιοχή κοντά στον Ολυμπο...
      και αφου ειχε 15.4 στα 850hpa πως επιασαν απο 15.3 το Καιμακ και ο Παρνασσος στα 2100μ????η μηπως τσιμπανε και αυτοι οι σταθμοι???

Σχολιασμός

Τσιμπάει η ραδιοβόλιση στην ελεύθερη ατμόσφαιρα???...να το πάρουμε ως ανέκδοτο...
        Προς τον Ολυμπο θεωρητικά πρέπει να είχε 2-3οc παραπάνω σε αυτα τα υψόμετρα...

http://weatherparty.blogspot.gr/
        Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Μεσσήνιος Εμφάνιση μηνυμάτων
          Στα μεγαλύτερα υψόμετρα η ατμόσφαιρα απορροφά λιγότερο την ηλιακή ακτινοβολία, δηλαδή όσο μεγαλύτερο είναι το υψόμετρο που βρισκόμαστε, τόσο πιο εύκολα παθαίνουμε εγκαύματα από τον ήλιο. Ένας τοίχος στα 2650 μ. δέχεται ασύγκριτα περισσότερη ακτινοβολία από έναν που είναι στα 400 μ., οπότε υπό συγκεκριμένες συνθήκες, π.χ. αν έχει άπνοια για ένα ορισμένο διάστημα το μεσημέρι, μπορεί να επηρεάσει έναν davis που είναι κολλημένος στον τοίχο και να τσιμπάει στις μέγιστες, περισσότερο από ότι μπορεί να επηρεάσει ένα τοίχος των 400 μ. Σίγουρα υπάρχουν και οι ιδιαιτερότητες - μικροκλίμα του κάθε μέρους, αλλά η γνώμη μου είναι ότι αν περάσει κανένα οργανωμένο σύστημα και ειδικά αν μπούμε στη Χειμερινή περίοδο που θα καλυφθούν όλα από χιόνι εκεί πάνω θα τελειώσουν τα ψέμματα και θα φανεί η δύναμη του Ολύμπου.
          και εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος γι αυτα που λες???εκανες καποια δοκιμη??θες να μας το αποδειξεις εμπρακτα και οχι μονο με λογια??και εκτως απο αυτο μπορω απο προσωπικη μου εμπειρια να σε διαβεβαιωσω οτι ο ασβεστολιθος,οπου μας ενημερωσε ο καταφυγιαρχης οτι εχει κατασκεβαστει το καταφυγιο,ακομα και μεσα στον Αυγουστο ειναι τρομερα παγωμενος.αν ειχες κανει αναριχιση πανω απο τα 2000μ καλοκαιρι θα το γνωριζες!

Σχολιασμός

Τσιμπάει η ραδιοβόλιση στην ελεύθερη ατμόσφαιρα???...να το πάρουμε ως ανέκδοτο...
            Προς τον Ολυμπο θεωρητικά πρέπει να είχε 2-3οc παραπάνω σε αυτα τα υψόμετρα...
            ρε παιδι μου εγω θελω απαντηση σε αυτο που σε ρωταω..πως Καιμακ και Παρνασσος ειχαν οσο ειχε η ραδιοβολιση στα 850????και αν δεν ξερεις θα σου απαντησω εγω!αλλο ελευθερη ατμοσφαιρα και αλλο βουνο και οροπεδιο.

Σχολιασμός

Εάν θέλετε την άποψη μου που έχω ανέβει και διανυκτερεύσει στο βουνό πολλές φορές και με τις όποιες γνώσεις έχω πάνω στο θέμα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.Από την μια έχω παρατηρήσει και γω αυτές τις απότομες εναλλαγές της Τ επάνω στο καταφύγιο.Απότομα ζεσταίνει μόλις βγει ο ήλιος ενώ απότομα επίσης πέφτει το χοντρό κρύο περίπου μία ώρα πριν νυχτώσει.Απόλυτα λογικό για τέτοιο υψόμετρο.Η εικόνα του διαγράμματος της Τ με τις απότομες διακυμάνσεις το πρωί και το βράδυ,όταν συννεφιάζει και όταν έχει ηλιοφάνεια είναι ενδεικτικές της κατάστασης θερμοκρασιακά εκεί πάνω.Αλλά είναι σίγουρο πως ο σταθμός τσιμπάει προς τα πάνω καθόλη την διάρκεια της ημέρας και όχι μόνο τις ώρες με ηλιοφάνεια.Μου φαίνεται αδιανόητο να μην επηρεάζεται ο σταθμός από την εσωτερική θερμοκρασία του καταφυγίου ειδικά τώρα που υπάρχει κόσμος επάνω.Εγώ εάν θέλετε εχω την δυνατότητα να ανέβω και να αλλάξω θέση στον σταθμό σε κάποιο σημείο που θα προστατεύεται από τις ακραίες συνθήκες αλλά θα μας δίνει και πιο πραγματικές τιμές.Γιαυτό προτείνω να μαζευτούμε μια ομαδα 2-3 ατομων να ανέβουμε και να λύσουμε το θέμα.Μέχρι τέλη οκτωβρίου έχουμε περιθώριο,αλλιώς από τον απρίλιο και μετά..

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από PARNASSIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
                και εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος γι αυτα που λες???εκανες καποια δοκιμη??θες να μας το αποδειξεις εμπρακτα και οχι μονο με λογια??και εκτως απο αυτο μπορω απο προσωπικη μου εμπειρια να σε διαβεβαιωσω οτι ο ασβεστολιθος,οπου μας ενημερωσε ο καταφυγιαρχης οτι εχει κατασκεβαστει το καταφυγιο,ακομα και μεσα στον Αυγουστο ειναι τρομερα παγωμενος.αν ειχες κανει αναριχιση πανω απο τα 2000μ καλοκαιρι θα το γνωριζες!
                Μια υπόθεση έκανα. Όμως, αφού έχεις διαπιστώσει ότι η πέτρα είναι παγωμένη και τον Αύγουστο, παρόλο που τη χτυπάει ο ήλιος τότε οκ. Δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω. Πάμε σε άλλες αιτίες τότε (μικροκλίμα, συνθήκες ατμόσφαιρας κλπ). Όμως επιμένω ότι σε οργανωμένο σύστημα, και ειδικά το Χειμώνα, θα φανεί η διαφορά του Ολύμπου.

Σχολιασμός

Να πω και γω για ένα περιστατικό που συνέβη καθώς κατεβαιναμε από τον όλυμπο με τον Θοδωρή και τον ’ρη.
                  Είχα μείνει λίγο πίσω από τα παιδιά και τραβούσα φώτο και βίντεο, σε δυο τρία σημεία που στάθηκα για βγάλω φώτο είδα έκεί που εστίαζα με το φακό να κινούνται κλαριά και θάμνοι.
                  Γίνετε μια, γίνετε δύο, την τρίτη φορά λεω δεν μπορεί κάποιος είναι εκεί και πάω να δω.
                  Φτάνω κοντά στο θάμνο και τι βλέπω, έπαθα σοκ, ήταν ο ’ρη ο θεός του πολέμου.
                  Κατάπια την γλώσσα μου, δεν μπορούσα να πω κουβέντα και ο ’ρης μου λέει.
                  Κάπτεν, άκου αυτά που θα σου πω και όταν έρθει η ώρα πες τα και στους άλλους καιροτρελλαμένους που θέλουν να μας παρακολουθούν και να βλέπουν αν το δαγκώνουμε από το κρύο δω πάνω.
                  Μιλάει ο ’ρης---Σε ανύποπτο χρόνο θα γίνω μέλος του φόρουμ και θα ξεκινήσω μάχες πυο στο τέλος θα καταλήξουν σε πόλεμο μεταξύ σας, θα μπαίνω με τον λογαριασμό γνωστών μελών και θα γράφω ότι να ναι.
                  Όπως ξέρεις θεός του πολέμου είμαι και θα χαρώ πολύ να σας δω να τρώγεστε.
                  Ακόμα να ξέρεις ότι θα σαμποτάρω την κάμερα και στον σταθμό θα βάλω αντίσταση για να φάτε τα μουστάκια σας.
                  Στο τέλος μου ευχήθηκε, άντε ρε και καλές μάχες να έχετε στο φόρουμ.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Μεσσήνιος Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Μια υπόθεση έκανα. Όμως, αφού έχεις διαπιστώσει ότι η πέτρα είναι παγωμένη και τον Αύγουστο, παρόλο που τη χτυπάει ο ήλιος τότε οκ. Δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω. Πάμε σε άλλες αιτίες τότε (μικροκλίμα, συνθήκες ατμόσφαιρας κλπ). Όμως επιμένω ότι σε οργανωμένο σύστημα, και ειδικά το Χειμώνα, θα φανεί η διαφορά του Ολύμπου.
                    κοιτα καποια αντανακλαση ισως να ειπαρχει,αλλα αυτο που λεω εγω εδω και καιρο ειναι οτι κατα την γνωμη μου η μυδαμινη θερμοτητα του τοιχου ειναι ανικανη να επιρεσει τον davis. και οπως εχω ξαναανεφερει απο προσωπικη μου εμπειρια οι davis επιρεαζονται πολυ δυσκολα απο δευτερογενης παραγοντες.θυμαμε ενα καλοκαιρι που ειχε τρομερη ζεστη ολη μερα στην Αμφικλεια,ανεβηκα το απογευμα στο ταρατσακι που εχω τον davis οπου εβραζε στην κυριολεξια να ριξω νερο για να δω κατα ποσο θα επιρεασει τον davis.εριχνα ενα τεταρτο νερο με το λαστιχο και η θερμοκρασια ακουνητη περα απο ενα φυσιολογικο λογο ωρας 0.1.

Σχολιασμός

Φίλε οκ, είναι σημαντικό ότι το ψάχνεις το θέμα και τα όποια συμπεράσματα που προέρχονται από εμπειρική έρευνα είναι πολύτιμα! Πάντως θα μπορούσε να στηθεί ο σταθμός σε άκαμπτο κοιλοδοκό καρφωμένο σε πλατιά τσιμεντένια βάση μακριά από τον τοίχο, αλλά αυτό προϋποθέτει συμμετοχή πολλών ατόμων να βοηθήσουν στη μεταφορά των υλικών, είναι λίγο δύσκολο να υλοποιηθεί. Αλλά για να μην είμαστε και αχάριστοι, είναι σημαντικό που ορισμένα παιδιά κοπίασαν για να έχουμε δεδομένα από τόσο ψηλά...

Σχολιασμός

ναι οκ....μπαντος πανω σε αυτο που ειπε ο φιλος nikos4 εγω ειμαι μεσα και λογικα ισως καταφερω να ανεβω στο βουνο.παντως οπως ειχα πει με τον φιλο ΜΙΖ και για τον σταθμο της Σαμαρινας αν μπει το ΕΑΑ στη μεση για οποιαδιποτε βλαβη θα εχουμε αμεση αποκατασταση του ανταλακτικου.αυτοι οι δυο ορεινοι σταθμοι ειναι του forum οποτε καλο θα ειναι να παρθει μια αποφαση και συντομα.

Σχολιασμός

Χαίρομαι φίλε που είσαι μέσα. Έχεις τοποθετήσει τόσους σταθμούς οπότε και πείρα έχεις όσον αναφορά την τοποθέτηση ίσως έχεις και κάποια υλικά που χρειάζονται.Καλό θα ήταν να μαθουμε και τι υλικά άφησαν πάνω τα παιδιά που έβαλαν τον σταθμό.Συμφωνώ μεσσηνιε ότι και μόνο που έχουμε μετεωρολογικά δεδομένα από πάνω είναι καλό...Δεν ξέρω εγώ προσωπικά όμως θα ήθελα να έχω την πραγματική εικόνα για το τι συμβαίνει εκεί πάνω.Σίγουρα είναι μεγάλος κόπος 2-3 άνθρωποι χωρίς τα καταλληλα μέσα να βάλουμε σωστά έναν σταθμό στα 2700 την στιγμή που η σχολή μου το ΑΠΘ με τόσα λεφτά που έπεσαν τα παράτησε,αλλά το βουνό αυτό είναι μεγάλο σχολείο για μας που ασχολούμαστε με τον καιρό γιαυτό αξίζει...Αφού υπάρχει ο σταθμός πάνω,λίγο μεράκι χρειάζεται να τον αξιοποιήσουμε σωστά.Καλό θα ήταν όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει να το πει εκτός από μένα και τον parnassio,έτσι ώστε να μαζευτούμε κάποια άτομα και να οργανωθούμε σιγά σιγά.

Σχολιασμός

15,4oC είχε στα 850hpa, όπως δείχνει η ραδιοβόλιση...
                            Στα 2720μ. δίνει 6,5οC μες το καταμεσήμερο και στα 2962μ. 4,8οC...

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/soun...312&STNM=16716

Κι αυτό από Αθήνα μεριά, που είχε σήμερα 1-1,5οC λιγότερο στα 850 από την περιοχή κοντά στον Ολυμπο...

Συμφωνουμε ξανα! Με 15 στα 850, τοσο ο Παρνασσος, οσο και ο Βορας ειχαν 15 βαθμους στα 2050-2100 μετρα, οχι στα..... 2650! Ελεος πια. Ο σταθμος του Ολυμπου καταγραφει μεγιστες τιμες στις 10-12 το πρωι (αυτο απο μονο του δειχνει οτι υπαρχει σφαλμα) οταν οι αλλοι σταθμοι καταγραφουν μεγιστες το μεσημερι...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Συμφωνουμε ξανα! Με 15 στα 850, τοσο ο Παρνασσος, οσο και ο Βορας ειχαν 15 βαθμους στα 2050-2100 μετρα, οχι στα..... 2650! Ελεος πια. Ο σταθμος του Ολυμπου καταγραφει μεγιστες τιμες στις 10-12 το πρωι (αυτο απο μονο του δειχνει οτι υπαρχει σφαλμα) οταν οι αλλοι σταθμοι καταγραφουν μεγιστες το μεσημερι...
                              Θα πρέπει να το ψάξουμε λίγο από δω και πέρα...χαχαχαχαχα...μία, δύο και τρείς φορές συμφωνία, κάτι γίνεται ε?
                              Πάντως υπάρχει μια παροιμία που λέει για ορισμένες καταστάσεις..."Μετά πρώτην και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού..."
                              Ισχύει κι εδώ...παραξενεύομαι που κάποιοι δεν καταλαβαίνουν, αλλά οκ, ας το ψάξουν...ορισμένα πράγματα ούτε πειράματα θέλουν, ούτε γνώσεις ιδιαίτερες, αλλά απλή λογική ταυτιζόμενη με τα όσα λίγα από μετεωρολογικά μπορούμε να γνωρίζουμε...είδες αναφέρω κι εγώ τη λογική...ε κάτι δεν πάει καλά νομίζω αποδιοοργανώνομαι...χαχαχαχαχα...μάλλον πάμε για καλές χιονοστρώσεις φέτος...κατά πως λένε κάποιος φούρνος γκρεμίστηκε)...
                              Α και αυτό με την ελεύθερη ατμόσφαιρα και τα βουνά και τα οροπέδια είναι γνωστό Ιωάννη...αλλά οι διαφορές είναι μικρές της τάξης των 2-3οC...άρα 10οC το πολύ να είχε ο Ολυμπος πραγματική θερμοκρασία σήμερα εκεί πάνω...oι 15οC είναι όχι άκυροι, αλλά για ανέκδοτο...όσοι πιστοί ας το κρατήσουν ως σωστό!!!
                              Last edited by beach-snow; 14-09-14, 00:35.

http://weatherparty.blogspot.gr/
                              Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Σχολιασμός

Λίγο ο ανατολικός προσανατολισμός του,λίγο οι ασθενείς άνεμοι μεχρι τις 11 περιπου που αρχίζει και θερμαίνεται ισχυρά το έδαφος με αποτέλεσμα την δημιουργία αστάθειας κοντά στο επιφανειακό στρωμα άρα και την ενίσχυση του ανέμου,λίγο, η πολυ έντονη ακτινοβολία σε αυτά τα υψόμετρα,παίζει στο οροπέδιο στις πολυ καλοκαιρινές μέρες να έχουν μέγιστες Τ το πρωί.Δεν μου φαίνεται παραξενο.Ασθενείς άνεμοι,έντονη ηλιακή ακτινοβολία,ανατολικός προσανατολισμός νομίζς ότι είναι στοιχεία ικανά να δώσουν υψηλές Τ τόσο νωρίς..Σε καμία περίπτωση το 15αρι σήμερα δν ισχύει,απλά για την ώρα που σημειώθηκε αναφέρομαι...

Σχολιασμός

Working...
                                X