Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Πτυχιακή εργασία για τις χιονοπτώσεις στα Ιωάννινα 1956-2011

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Πτυχιακή εργασία για τις χιονοπτώσεις στα Ιωάννινα 1956-2011

Με χαρά σας παρουσιάζω την πτυχιακή μου εργασία για την Ατμοσφαιρική Κυκλοφορία σε Ευρώπη και Μεσόγειο που ευνοεί τις χιονοπτώσεις στα Ιωάννινα. Ο μεγάλος όγκος δεδομένων προς επεξεργασία τελικά έδωσε πολύτιμες πληροφορίες για τις συνοπτικές συνθήκες που επικρατούν όταν σημειώνεται χιονόπτωση στο λεκανοπέδιο Ιωαννίνων. Προσπάθησα να είναι όσο το δυνατόν πιο ευανάγνωστη η εργασία αλλά όποιος έχει υποδείξεις ή απορίες, είναι καλοδεχούμενες. Ευχαριστώ πολύ τους καθηγητές μου κ. Χρήστο Λώλη και κ. Ηλία Χούσο για την πολύτιμη βοήθειά τους και καθοδήγηση.

http://www.meteovolos.gr/thesis.pdf
    Σταύρος Ντάφης, Φυσικός - Μετεωρολόγος
    Υποψ. Διδάκτωρ Πολυτεχνείου Παρισίων, LMD
    www.meteo.gr
    www.meteovolos.gr

Αρχική Δημοσίευση από alpha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με χαρά σας παρουσιάζω την πτυχιακή μου εργασία για την Ατμοσφαιρική Κυκλοφορία σε Ευρώπη και Μεσόγειο που ευνοεί τις χιονοπτώσεις στα Ιωάννινα. Ο μεγάλος όγκος δεδομένων προς επεξεργασία τελικά έδωσε πολύτιμες πληροφορίες για τις συνοπτικές συνθήκες που επικρατούν όταν σημειώνεται χιονόπτωση στο λεκανοπέδιο Ιωαννίνων. Προσπάθησα να είναι όσο το δυνατόν πιο ευανάγνωστη η εργασία αλλά όποιος έχει υποδείξεις ή απορίες, είναι καλοδεχούμενες. Ευχαριστώ πολύ τους καθηγητές μου κ. Χρήστο Λώλη και κ. Ηλία Χούσο για την πολύτιμη βοήθειά τους και καθοδήγηση.

http://www.meteovolos.gr/thesis.pdf
    πολυ ωραια εργασια σταυρι....βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα σχεδον τιποτα αλλα δεν πειραζει...θα την ξαναδιαβασω.....εε και καποτε θα καταλαβω(τωρα δεν ειχα χρονο και την διαβασα πολυ γρηγορα..ισως γιαυτο)
    2001,2006...και 2014!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....ονειροο οο :D:D

Σχολιασμός

Να ρωτήσω κάτι; Στη σελ 9 κάτω κάτω εκεί που λέει μηδενικά γεγονότα χιονόπτωσης έχει μέσα το χειμώνα 2001-02.Το Δεκέμβριο εκείνο που χιόνισε παντού δεν χιόνισε Γιάννενα; Ή είναι τυπογραφικό λάθος και ήθελες να βάλεις 2000-01 που ταν χάλια όντως;
      ΝΟΕΜΒΡΗ ΔΕΝ ΞΕΧΡΕΩΣΕΣ ΑΚΟΜΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ!!!!

Σχολιασμός

Έχει δίκιο, διορθώθηκε. Όπως φαίνεται στο σχήμα 4 δεν χιόνισε το χειμώνα 2000-2001 ούτε μία ημέρα.
        www.meteo.gr
        www.meteovolos.gr

Σχολιασμός

Σταυρο καταπληκτικη η δουλεια σου μπραβο!Θα τη μελετησω οσο καλυτερα μου το επιτρεπουν και οι γνωσεις μου γιατι πιστευω δινει μια πολυ καλη εικονα για τις χιονοπτωσεις στην πολυ δυσκολη προγνωστικα περιοχη μας!
          Γιαννης,Γιαννενα και τα μυαλα στα...χιονια!

Σχολιασμός

Μπράβο ρε Σταύρο! Την διάβασα πρωί πρωί με το που το πέρασες στο φέισμπουκ!!! Ωραία τα λες κι ας μην καταλαβαίνω ορισμένα!
            Κάθε βράδυ η ίδια δουλειά... Πες καληνύχτα στις υπηρέτριες, κλείδωσε το χρηματοκιβώτιο, φόρα μάσκα ύπνου... Βαρέθηκε η ψυχή μου!

Σχολιασμός

δεν ανοίγει σε εμένα

Σχολιασμός

Εμένα μου λέει πως δεν είναι δυνατή η φόρτωση του εγγράφου
                Όταν κατέβει ο ψόφος από τις ’λπεις και αστράψει το Ιόνιο απάκρη σ άκρη, ο κόσμος θα κρατάει την αναπνοή του!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από αστραπόχιονο Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Εμένα μου λέει πως δεν είναι δυνατή η φόρτωση του εγγράφου

Δοκιμάστε εδώ σε όσους δεν ανοίγει.
                  http://www.dropbox.com%2Fs%2F60fdo0h...D0&h=TAQFCJFE5
                  www.meteo.gr
                  www.meteovolos.gr

Σχολιασμός

Working...
                  X