Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

συζητησεις για παλιους/ες χιονιαδες-κακοκαιριες

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Έχει νιφαδισει(wet snow) κ 29/11 νομίζω 1998 η 97 κάπου εκεί κ κανενας ποτε δεν το εχει αναφέρει!
    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Παντως εγω γενικα τον Νοέμβριο τον θεωρώ σχετικα χειμερινό μηνα....διοτι δν ειναι καθολου σπανια τα χιονια στα ημιορεινα τετοια εποχη...δηλαδή η χρονιες που θυμαμαι να χιονισε τουλάχιστον μέχρι μακρινιτσα πορταρια (600-800 μέτρα) ειναι 2005,2006,2007,2008,2011,2016,2018
      βεβαια δεν ειχε χιονοστρωση σε ολες αλλα καποιες χρονιες είχε αξιολογη,ειδικα το 2016 ειχε μια γλιτσα στον βολο 5 ποντους στα 200 μετρα και 30 εκ απ τα 600 και πάνω
      2001,2006...και 2014!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....ονειροο οο :D:D

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
        Έχει νιφαδισει(wet snow) κ 29/11 νομίζω 1998 η 97 κάπου εκεί κ κανενας ποτε δεν το εχει αναφέρει!
        Οντως ισχυει αυτο..θυμαμαι τη μανα μου να επιστρεφει απο το εξωτερικο και στην Ανοιξη το ειχε στρωσει (οχι ομως δρομο δεν εκανε τοσο κρυο)..Μετα βεβαια ακολουθησε μουφα χειμωνας

Σχολιασμός

• Μπορεί να καταλάβει κανενας αν το βιντεακι ειναι απο 1991 ή 1992?
          https://www.youtube.com/watch?v=INOJRIigj9Q

Σχολιασμός

• Ο Χειμώνας 1991-1992 είχε συνολικά 19 μέρες χιονόπτωσης. Κάποιες από αυτές τις μέρες τραβήχτηκε και το βίντεο.

Σχολιασμός

• Προσπαθώ να βρω, κάποια σημεία του forum που υπάρχουν χρησιμότατες και πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με τους λόγους που συμβαίνει το κάθε τι, στον Ελλαδικό χώρο, κλιματικά.
              Για παράδειγμα γιά ποιό λόγο η κεντρική και βόρεια Εύβοια θάβονται στο χιόνι κτλπ.
              Αλλά αποτυγχάνω, μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Acceldrag Εμφάνιση μηνυμάτων
                Προσπαθώ να βρω, κάποια σημεία του forum που υπάρχουν χρησιμότατες και πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με τους λόγους που συμβαίνει το κάθε τι, στον Ελλαδικό χώρο, κλιματικά.
                Για παράδειγμα γιά ποιό λόγο η κεντρική και βόρεια Εύβοια θάβονται στο χιόνι κτλπ.
                Αλλά αποτυγχάνω, μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
                Εκεί σκάνε πρώτα οι αυλώνες ειδικά οι back door, και ότι αφήνει η Δίρφυ εκτονώνεται στον υπόλοιπο ηπειρωτικό κορμό. Αν δεν υπήρχε η Δίρφυ, η Αττική θα ήταν η Utah της Ελλάδας.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Alexallaround Εμφάνιση μηνυμάτων

Εκεί σκάνε πρώτα οι αυλώνες ειδικά οι back door, και ότι αφήνει η Δίρφυ εκτονώνεται στον υπόλοιπο ηπειρωτικό κορμό. Αν δεν υπήρχε η Δίρφυ, η Αττική θα ήταν η Utah της Ελλάδας.
                  Αυτο που λες ειναι πολυ ενδιαφερον. Δηλαδη η Διρφυ ειναι ο λογος που δεν παιρνουμε το 100% των κακοκαιριων; Το Utah τι ειναι διαφωτισε με.
                  Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο που λες ειναι πολυ ενδιαφερον. Δηλαδη η Διρφυ ειναι ο λογος που δεν παιρνουμε το 100% των κακοκαιριων; Το Utah τι ειναι διαφωτισε με.
                    Κοίτα μετα λίγα που ξέρω από μετεωρολογία, ναι αυτό ισχύει. Η Utah είναι πολιτεία της Αμερικής η οποία χιονίζεται φουλ κάθε χρόνο , καθώς τα κρύα εκεί δεν συναντούν βουνά για να σταματήσουν αλλά παίρνουν αμπάριζα τη μία πολιετεία μετά την άλλη. Το ίδιο γίνεται και με τους δυτικούς αυλώνες που εκφυλίζονται στην Πίνδο και εμείς παίρνουμε κάτι ψίχουλα.. (θυμάμαι το χει πει και ο Αρνιακός αυτό). Η Αττική για να παέι στα σίγουρα καλά, δε θέλει κάτι τρελό αλλά χρειάζεται να τη σκεπάσει η ψυχρή μπάλλα κάτι που έχει γίνει σε όλους τους μεγάλους χιονιάδες του λεκανοπεδίου.
                    Last edited by Alexallaround; 31-12-19, 15:51.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Alexallaround Εμφάνιση μηνυμάτων

Κοίτα μετα λίγα που ξέρω από μετεωρολογία, ναι αυτό ισχύει. Η Utah είναι πολιτεία της Αμερικής η οποία χιονίζεται φουλ κάθε χρόνο , καθώς τα κρύα εκεί δεν συναντούν βουνά για να σταματήσουν αλλά παίρνουν αμπάριζα τη μία πολιετεία μετά την άλλη. Το ίδιο γίνεται και με τους δυτικούς αυλώνες που εκφυλίζονται στην Πίνδο και εμείς παίρνουμε κάτι ψίχουλα.. (θυμάμαι το χει πει και ο Αρνιακός αυτό). Η Αττική για να παέι στα σίγουρα καλά, δε θέλει κάτι τρελό αλλά χρειάζεται να τη σκεπάσει η ψυχρή μπάλλα κάτι που έχει γίνει σε όλους τους μεγάλους χιονιάδες του λεκανοπεδίου.
                      Τελειοοοοοο.
                      Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

Working...
                      X