Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Πάσχα στο Ασπρόχωμα Ελασσόνας (Ολύμπου) - Φωτογραφίες

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Πάσχα στο Ασπρόχωμα Ελασσόνας (Ολύμπου) - Φωτογραφίες

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη του φόρουμ, όπως και τους επισκέπτες που μας διαβάζουν σε τακτική βάση!!!

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα με σκοπό την παράθεση φωτογραφιών από το χωριό μου Ασπρόχωμα Ελασσόνας και των γύρω περιοχών κατά τη διάρκεια του Πάσχα το οποίο και πέρασα εκεί.
    Θα έβαζα τις φωτογραφίες στις Καιρικές εικόνες αλλά μιας και δεν αποτελούν αμιγώς καιρικού ενδιαφέροντος καθώς επίσης και το γεγονός ότι η έκταση του φωτορεπορτάζ είναι μεγάλη με ώθησαν στο να ανοίξω ένα καινούριο θέμα.

Ξεκινώντας, θα παραθέσω λίγες φωτό από το Μ. Σάββατο κατά τη διάρκεια του ταξιδιού από τη Θεσσαλονίκη προς την Ελασσόνα.

Αφήνοντας πίσω τον κάμπο της Κατερίνης και την πόλη της Θεσσαλονίκης στο βάθος (δεν φαίνεται λόγω υγρασίας) και ανήφορίζοντας στον Όλυμπο καθοδόν για τα στενά της Πέτρας.

Συνεχίζοντας την ανάβαση μέσα από δάση.

Φθάνοντας όλο και πιο ψηλά, όλο και πιο βαθιά στα δάση του Ολύμπου συναντάμε μία εκκλησία όπου τα νερά των πηγών ρέουν άφθονα.Δροσερά και παγωμένα κατευθείαν από τις πηγές του Θρυλικού βουνού.Παρακάτω μια φωτογραφία της βρύσης.

Και στο βάθος ο Όλυμπος μέσα από τις κατάφυτες πλαγιές

Κατηφορίζοντας προς το οροπέδιο της Ελασσόνας η εικόνα του Ολύμπου άχιονου ήδη από τις 4 Μαίου μόνο θλίψη σου προκαλεί.Τα μεταλλικά παλούκια αριστερά και δεξιά του δρόμου θυμίζουν ότι στα μέρη αυτά οι χειμώνες είναι (ή καλύτερα ήταν) βαρείς.

Φθάνοντας στο χωριό μου πιο χαμηλά στα 600 περίπου μέτρα στην άκρη του οροπεδίου της Ελασσόνας ο καιρός ήταν καλός και πολύ ζεστός.Μέγιστη ημέρας 28,8.Από το μεσημέρι και μετά αναπτύξεις αστάθεις έκαναν την εμφάνισή τους δυναμικά χωρίς να καταφέρουν να αφήσουν κάτι αξιόλογο παρά μόνο ψιχάλες, παίζοντας με την υπομονή των τοπικών αγροτών οι οποίοι βρίσκονται σε δυσχερή κατάσταση λόγω της παρατεταμένης καλοκαιρίας και ανομβρίας.Πάνε για οικονομική συντέλεια και πλήρη καταστροφή της παραγωγής.
    Παρακάτω φωτογραφίες την ημέρα του Μ. Σαββάτου με ανάπτυξη νεφών αστάθειας και τοπικών όμβρων ψηλά στον Όλυμπο.

Η αστάθεια περιορίστικε προς το απόγευμα αφήνοντας μόνο κάποια υπολείμματα συννεφιάς και ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα

Η ημέρα του Πάσχα ξεκίνησε ομολογουμένως πολύ ζεστή για τα δεδομένα της περιοχής και της εποχής.Μόλις που κατάφερε όλη τη νύχτα η θερμοκρασία να πέσει κάτω από τους 19 (18,9 για την ακρίβεια).Κατά τη διάρκεια της ημέρας λοιπόν η Θερμοκρασία έφτασε τους 28,6 με την αστάθεια να κάνει εμφανή την παρουσία της με έμπρακτο τρόπο αυτή τη φορά, ήδη από τις μεσημεριανές ώρες.Αμόνια από μακρυνές καταιγίδες έκαναν την εμφάνισή τους στον ορίζοντα.

Προς το μεσημέρι η αστάθεια άρχισε να κατεβαίνει και προς τα πιο ημιορεινά με την εκδήλωση ασθενών κατά βάση φαινομένων.

Προς το απόγευμα νέες καταιγίδες εμφανίστηκαν και αυτή τη φορά προσέφεραν δίωρη μέτρια βροχή με λίγα ηλεκτρικά και αρκετό αέρα.

Την δεύτερη μέρα του Πάσχα ανέβηκα σε ένα παραπλήσιο ύψωμα.
    Ο καιρός και πάλι έκλεισε γρήγορα με τον ουρανό να γίνεται απειλητικός αλλά και πάλι πέρα από ψιχάλες και μακρυνά μπουμπουνητά δεν έκανε τίποτα το αξιόλογο.

Προς Σαραντάπορο

Τέλος το χωριό μου από ψηλά, καθώς και ένα μεγάλο μικρό

Ένθερμος Θεσσαλονικιός εγκλωβισμένος στην Αθήνα!!!:p
    sigpic

ωραιες φωτο και ωραι περιοχη

Σχολιασμός

Μπράβο φίλε...πολύ ωραίες εικόνες...τι πιο ωραίο από το να κάνεις Πάσχα στο βουνό κοντά στην φύση...
      sigpic​

Σχολιασμός

Μπραβο φιλε μου,πολυ ομορφες οι φωτογραφιες σου.Πανεμορφα τα τοπια που μας εδειξες.

Σχολιασμός

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
          Η Ελλάδα μας είναι γεμάτη από τέτοια μέρη!!!
          sigpic

Σχολιασμός

Φιλε Northman πολυ ομορφες κ ταξιδιαρικες οι φωτο σου. Αν καταλαβα καλα απο τις φωτο σου ,το χωριο ειναι αρκετα απλωμενο, χωρις μεγαλες κλισεις, τ αγαπημενο μου, καθοτι τεμπελης να ανεβοκατεβαινω κλισαρες χεχε!! Σ ευχαριστουμε για τη βολτα σ αυτη την ομορφη γωνια της Ελλαδας μας.
            carpe diem - αδραξε την ημερα

If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από swter Εμφάνιση μηνυμάτων
              Φιλε Northman πολυ ομορφες κ ταξιδιαρικες οι φωτο σου. Αν καταλαβα καλα απο τις φωτο σου ,το χωριο ειναι αρκετα απλωμενο, χωρις μεγαλες κλισεις, τ αγαπημενο μου, καθοτι τεμπελης να ανεβοκατεβαινω κλισαρες χεχε!! Σ ευχαριστουμε για τη βολτα σ αυτη την ομορφη γωνια της Ελλαδας μας.
              Ευχαριστώ φίλε!!
              Αν και το χωριό μου είναι ημιορεινό σε σχέση με άλλα χωριά δεν έχει μεγάλες κλίσεις μιας και είναι στα τελειώματα του οροπεδίου, πριν τις μεγάλες κλίσεις του Ολύμπου και των παρακείμενων Πιερίων.
              Απλωμένο φαίνεται γιατί είναι μικρό..Μόλις 81 μόνιμοι κάτοικοι, γεωργοί και κτηνοτρόφοι.Δύσκολη η ζωή εκεί.
              Αλλά εμένα με αρέσει γιατί ηρεμώ και βρίσκομαι μέσα στη φύση και τον καιρό.
              sigpic

Σχολιασμός

Ωραιες φωτογραφιες!!!δεν εχει αρκετο χιονι ο βορειος Ολυμπος...λογικο βεβαια αν κοιταξει κανεις τα μμ στην κεντροβορεια ελλαδα...θα μπορουσε να ειναι και χειροτερα ομως...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από NORTHMAN SNOW Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Ευχαριστώ φίλε!!
                  Αν και το χωριό μου είναι ημιορεινό σε σχέση με άλλα χωριά δεν έχει μεγάλες κλίσεις μιας και είναι στα τελειώματα του οροπεδίου, πριν τις μεγάλες κλίσεις του Ολύμπου και των παρακείμενων Πιερίων.
                  Απλωμένο φαίνεται γιατί είναι μικρό..Μόλις 81 μόνιμοι κάτοικοι, γεωργοί και κτηνοτρόφοι.Δύσκολη η ζωή εκεί.
                  Αλλά εμένα με αρέσει γιατί ηρεμώ και βρίσκομαι μέσα στη φύση και τον καιρό.
                  Από χιόνια πώς είναι η περιοχή; Γενικά πώς είναι εκεί ο χειμώνας;
                  DON'T FEED THE TROLLS

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Michael_SN Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Από χιόνια πώς είναι η περιοχή; Γενικά πώς είναι εκεί ο χειμώνας;
                    Δεν είναι από τις περιοχές που θα πας για να δεις χιόνι σε μέρες που άλλες περιοχές θα βρέχει.
                    Γενικά έχει δυσκοιλιότητα στον υετό λόγω ομβροσκιάς από Όλυμπο και Πιέρια.Αλλά αν στη Θεσσαλονίκη ρίξει 20 πόντους εκεί θα έχει 50 πόντους.
                    Γενικά θέλουμε ίδιες διατάξεις.Αλλά με τις κατάλληλες διατάξεις θα πάρει πολύ περισσότερα!!!
                    Γενικά ήταν χωριό για χειμαδιό από τους βοσκούς των ορεινών των Γρεβενών.
                    Όταν θα έχω χρόνο θα πω περισσότερα.Θα προσπαθήσω να το κάνω όσο το δυνατόν συντομότερα....
                    sigpic

Σχολιασμός

Working...
                    X