Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Γιατι σιχαίνομαι το καλοκαίρι.....

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Γιατι σιχαίνομαι το καλοκαίρι.....

ξυπνάω το βράδυ μούσκεμα, με περίπου 27 κουνούπια πάνω από το κεφάλι μου, κρύβομαι στα σεντόνια, ζεσταίνομαι πιό πολύ, κοιμάμαι με το ζόρι, σηκώνομαι το πρωί και έχω ήδη κουραστεί πριν να κάνω ότιδήποτε. δοκιμάζω να πάω στην κουζίνα και έχω ήδη ξεράσει το φαγητό της προηγούμενης νύχτας, όλα τα ρούχα φαίνονται άθλια, η κολώνια σε κάνει να ξύνεσαι, μπαίνουν πέτρες στα πόδια σου, το ρολόϊ κολλάει στο δέρμα σου, μπαίνεις στα σουπερμάρκετ και ιδρώνεις, οι σκύλοι κατουράνε πάνω σου γιατί από την πολύ ζέστη δεν καταλαβαίνουν αν είσαι κολώνα ή άνθρωπος.
    -δεν μπορείς να φας ούτε ένα ωραίο φαγητό γιατί τα πάντα σε κάνουν να ιδρώνεις ακόμα περισσότερο και αναγκάζεσαι να τρως κρύες σίχλες και αηδίες αν προσπαθήσεις να μαγειρέψεις κάτι ζεσταίνεσαι και ιδρώνεις, πλένεις τα πιάτα και ιδρώνεις, ο ιδρώτας πέφτει στα μάτια, , θέλω να πέφτω σε νάρκη με το που φεύγει ο μάϊος και να ξυπνάω τον οκτώβριο.να πάει να μαμηθεί το καλοκαίρι, θα ήθελα να ξυπνάω για πάντα και να ειναι νοέμβριος και μονο νοέμβριος, ο αγαπημένος μου μήνας σε όλο το σύμπαν. ο σεπτέμβριος ειναι καλοκαίρι, ο οκτώβριος ειναι αναποφάσιστος και δεν ξέρει τι του γίνεται αλλά τον νοέμβριο αρχίζουν και γκρινιάζουν όλοι οι ... και οι θειές ότι κρύωσε και βγαίνουν με τις ομπρέλες και γεμίζουν λάσπες τα χοντροπόδαρα τους και ευτυχία κατακλύζει το κορμί μου, ευτυχία μακρία από θάλασσες και αλάτια, ευτυχισμένος να περπατάω μόνος μου με το μπουφάν και την μουσική μου και να σκέφτομαι τον ατελείωτο χειμώνα που έρχεται και να μην μπορώ να κρατήσω τα δάκρυα από την χαρά μου.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=Z_RdYmK90O0

Αρχική Δημοσίευση από death Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξυπνάω το βράδυ μούσκεμα, με περίπου 27 κουνούπια πάνω από το κεφάλι μου, κρύβομαι στα σεντόνια, ζεσταίνομαι πιό πολύ, κοιμάμαι με το ζόρι, σηκώνομαι το πρωί και έχω ήδη κουραστεί πριν να κάνω ότιδήποτε. δοκιμάζω να πάω στην κουζίνα και έχω ήδη ξεράσει το φαγητό της προηγούμενης νύχτας, όλα τα ρούχα φαίνονται άθλια, η κολώνια σε κάνει να ξύνεσαι, μπαίνουν πέτρες στα πόδια σου, το ρολόϊ κολλάει στο δέρμα σου, μπαίνεις στα σουπερμάρκετ και ιδρώνεις, οι σκύλοι κατουράνε πάνω σου γιατί από την πολύ ζέστη δεν καταλαβαίνουν αν είσαι κολώνα ή άνθρωπος.
    -δεν μπορείς να φας ούτε ένα ωραίο φαγητό γιατί τα πάντα σε κάνουν να ιδρώνεις ακόμα περισσότερο και αναγκάζεσαι να τρως κρύες σίχλες και αηδίες αν προσπαθήσεις να μαγειρέψεις κάτι ζεσταίνεσαι και ιδρώνεις, πλένεις τα πιάτα και ιδρώνεις, ο ιδρώτας πέφτει στα μάτια, , θέλω να πέφτω σε νάρκη με το που φεύγει ο μάϊος και να ξυπνάω τον οκτώβριο.να πάει να μαμηθεί το καλοκαίρι, θα ήθελα να ξυπνάω για πάντα και να ειναι νοέμβριος και μονο νοέμβριος, ο αγαπημένος μου μήνας σε όλο το σύμπαν. ο σεπτέμβριος ειναι καλοκαίρι, ο οκτώβριος ειναι αναποφάσιστος και δεν ξέρει τι του γίνεται αλλά τον νοέμβριο αρχίζουν και γκρινιάζουν όλοι οι ... και οι θειές ότι κρύωσε και βγαίνουν με τις ομπρέλες και γεμίζουν λάσπες τα χοντροπόδαρα τους και ευτυχία κατακλύζει το κορμί μου, ευτυχία μακρία από θάλασσες και αλάτια, ευτυχισμένος να περπατάω μόνος μου με το μπουφάν και την μουσική μου και να σκέφτομαι τον ατελείωτο χειμώνα που έρχεται και να μην μπορώ να κρατήσω τα δάκρυα από την χαρά μου.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Καλό θα ήταν λέξεις και εκφράσεις που θίγουν τα πιστεύω κάποιων να αποφεύγονται. Φιλικά πάντα.
    Ο χειμώνας αν δεν πιάσει κι ο χιονιάς αν δεν πλακώσει,
    ούτε λάδι, ούτε στάρι, ούτε ανθούς η γη θα δώσει.

Σχολιασμός

εμένα πάντως μου αρέσει το καλοκαίρι και σιχαίνομαι τον νοέμβριο.
      όσο για τους χαρακτηρισμούς άνετα θα έλεγα και εγώ κανά 2-3 για εκείνους που χαίρονται με τις βροχές αλλά συγκρατιέμαι

Σχολιασμός

Γενικά το καλοκαίρι έχει πάρα πολλά αρνητικά...αν δεν κάνεις διακοπές αν δεν κάθεσαι δηλαδή δεν είναι να τον ζεις....

Σχολιασμός

Μισω θανασιμα το καλοκαιρι και ολα οσα φερνει μαζι του ......

Σχολιασμός

Και γω μισώ θανάσιμα το ελληνικό καλοκαίρι το οποίο μόνο δυσφορία πυρκαγιές και νεκρούς στους μεγάλους καύσωνες φαίρνει. ’ντε και τουρίστες για όσους ζουν δίπλα στη θάλασσα και ζουν από αυτό(το 15% της Ελλάδας) Για το 60% που ζει μακριά από τη θάλασσα δεν έχει ούτε μισό θετικό
            ΝΟΕΜΒΡΗ ΔΕΝ ΞΕΧΡΕΩΣΕΣ ΑΚΟΜΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ!!!!

Σχολιασμός

ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ρε μεγαλεεεεεεεεεεεεεεεε τι υπερβολες ειναι αυτες;;;;
              Γνωστος αγνωστος αναρχοακροδεξιος μελος γνωστης κλικας που λυμαινει τους κολπους του snowreport!!

Σχολιασμός

Για όσους γκρινιάζουν για το καλοκαίρι να μάθετε να ζείτε με αυτό και να περνάτε καλά με αυτό η χώρα μας είναι ευλογημένη χώρα με τις τέλειες παραλίες και τα νησιά της και στην τελική ρε παιδιά είχαμε κλίμα Σουηδίας πριν και τώρα γίναμε Ελλάδα ή γεννηθήκατε στο Τρομσο σε κάνα ιγκλού και κάθε φορά που κάνει ζέστη συμπεριφερόσαστε λες και πρώτη φορά ζείτε ζέστη...
                Γνωστος αγνωστος αναρχοακροδεξιος μελος γνωστης κλικας που λυμαινει τους κολπους του snowreport!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από MageSnow Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Για όσους γκρινιάζουν για το καλοκαίρι να μάθετε να ζείτε με αυτό και να περνάτε καλά με αυτό η χώρα μας είναι ευλογημένη χώρα με τις τέλειες παραλίες και τα νησιά της και στην τελική ρε παιδιά είχαμε κλίμα Σουηδίας πριν και τώρα γίναμε Ελλάδα ή γεννηθήκατε στο Τρομσο σε κάνα ιγκλού και κάθε φορά που κάνει ζέστη συμπεριφερόσαστε λες και πρώτη φορά ζείτε ζέστη...
                  Τη δεκαετία 1990 που πρόλαβα εγώ και περισσότερο τις δεκαετίες 1970 1980 είχαμε κλίμα Ελλάδας μεσογειακό. Πλέον έχουμε κάτι μεταξύ Καίρου-Βαγδάτης-Ριάντ.Δεν γκρίνιαζα ποτέ στα καλοκαίρια προ 2007
                  Last edited by xionoflorina; 01-05-13, 17:03.
                  ΝΟΕΜΒΡΗ ΔΕΝ ΞΕΧΡΕΩΣΕΣ ΑΚΟΜΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ!!!!

Σχολιασμός

Και λιγα λες,φιλε death!!Να δεις τι τραβαω εγω που δουλευω "εξω".Καθε χρονο ζω τον ιδιο εφιαλτη.Ζεστη και ενας ηλιος "να" να σου καιει το δερμα και να σε τυφλωνει.Ασε που νιωθω κουρελι και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου.Θα μου αρεσε το καλοκαιρι εαν εφθανε max. στους 25 και εβρεχε 2-3 φορες την εβδομαδα(οχι οτι θα με χαλαγε να εβρεχε καθε απογευμα,απλα ειπα να μην γινω υπερβολικος).Αυτο που ζουμε καθε χρονο με τους καυσωνες των 40+ δεν ειναι καλοκαιρι αλλα καταρα.
                    Powder With Power!

http://www.youtube.com/watch?v=cfmNgQH2nm8&feature=related

Σχολιασμός

Η Ελλαδα δεν ειναι μονο παραλιες και το ελληνικο καλοκαιρι δεν ειναι απαραιτητα ζεστο. Εχει τοσα ορεινα χωρια στα 1000-1500 μετρα υψομετρο οπου το καλοκαιρι ειναι δροσερο.... Σε πιο ακραιες περιπτωσεις μπορεις να γινεις.... φυλακας καποιου σαλε Χ.Κ. ή να μεινεις σε καποιο ορεινο καταφυγιο. Μην ξεχναμε οτι υπαρχουν 100 κρεββατια συνολικα στα καταφυγια 2650 και 2720 μετρα, στον Ολυμπο. Πανω απο 15...20 βαθμους δεν παει εκει ποτε.

Σχολιασμός

και να σκέφτομαι τον ατελείωτο χειμώνα που έρχεται
                        όνειρο καλοκαιρινής νύχτας

Σχολιασμός

Μεχρι προπερσυ την ψιλοπαλευα.Σε καθε ρεπο βρισκομουν κατω απο καποιο ελατο και οταν εβαζε της φωνες η γυναικα("αμαν πια με τα αυτα τα βουνα καλοκαιριατικο") την αραζα σε καποιο πλατανο διπλα σε παραλια(ευτυχως η Ευβοια ειναι κοντα).Περυσι ειχαμε γεννητουρια,φετος δεν εχουμε μια.Το μονο που μου μενει ειναι η.....προσευχη(και η αυτοσχεδια μονωση που θα δοκιμασω να κανω στη ταρατσα).
                          Powder With Power!

http://www.youtube.com/watch?v=cfmNgQH2nm8&feature=related

Σχολιασμός

Μερες σαν χτες η σημερα θα ηταν ιδανικες για καλοκαιρι. Να μου πειτε εχουμε 1η μαιου αλλα σαφως και ενα φυσιολογικο καλοκαιρι δεν ειναι μονο καυσωνες. Πιος και για πιο λογο θα μπορουσε να απεχθανοταν μια μερα σαν χτες η σημερα?

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από alkis91 Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Μερες σαν χτες η σημερα θα ηταν ιδανικες για καλοκαιρι. Να μου πειτε εχουμε 1η μαιου αλλα σαφως και ενα φυσιολογικο καλοκαιρι δεν ειναι μονο καυσωνες. Πιος και για πιο λογο θα μπορουσε να απεχθανοταν μια μερα σαν χτες η σημερα?
                              Εγω ειχα χτες 30 μεγιστη και σημερα 29. Απο εκει και πανω ξεκιναει η δυσφορια για μενα. Με 26 βαθμους εσωτερικη θερμοκρασια ειμαι στο τσαφ για να αναψω κλιματισμο...

Σχολιασμός

Working...
                              X