Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ενδιαφερουσες Συγκρισεις Μεγαλων Ευρωπαικων Πολεων

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• DIMITRISPAP
    replied
    μορφωμενα παιδια εχουν βαφτισει αθηνα και λεκανοπεδιο αττικης το θριασιο πεδιο και την κερατεα για να πουνε οτι το καλοκαιρι η αθηνα εχει την υψηλοτερη μεγιστη στην ελλαδα.μαλλον στο μαθημα της γεωγραφιας ειχαν απασχολημενα τα χερια τους με αλλοτριο τροπο απο το να κρατουν μολυβι...η θεσσαλονικη ειναι πιο ψυχρη απο αθηνα και πιο χιονιστερη αν μου επιτρεπεται ο ορος ,κατα μεσο ορο λογω γεωγραφικου πλατους.υπαρχουν ωστοσο αποκλισεις απο τον μεσο που μετριαζουν ενιοτε την εικονα..ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε και συζητησεις που δεν τελειωνουν ποτε.και κατι τελευταιο..ειμαι σιγουρος πως πολλοι δεν εχουν ιδεα που ειναι το ελληνικο,τι δομηση εχει και ποσο κοντα ειναι το τελειωμα του ορεινου ογκου του υμητου...

Leave a comment:

• a8lios
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από giorgospel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο το 91-92 ειναι 2 χιονιαδες του 2002-2008 μαζι !!!

τι ειχε το 1991-92 ???? εγω που εμενα ???

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied

Προφανως δεν αναφερεσαι σε χιονοστρωση μεσα στο κεντρο της Αθηνας ετσι;

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Ειδες που δε τα ξερεις .. 20 χρονια πριν το 2002 ειναι το 1982.. απο το 1982 εως το 2002 εριξε περισσοτερα χιονια.. Να στα απαριθμησω? Οχι γιατι θα παει παλι η κουβεντα αλλου , σε πραγματα γνωστα που τα εχουμε χιλιοπει... ανατρεξε σε αλλα θεματα και θα βρεις τις απαντησεις.
    Ασφαλως και απο το 1982 ως το 2002 εριξε λιγοτερα απο οτι απο το 2002 ως το 2008. 1992-2002 ειχε κενο 10 ετων χιονοστρωσης με ελαχιστα χιονοεπεισοδια.... 1992-1982 ειχε χιονια αλλα ουτε για πλακα οσο απο το 2002 ως το 2008.

Leave a comment:

• Philip
    replied
    Βέβαια τα παραπάνω χιλιοστά, αν και λίγα σχετικά με τις περισσότερες Ελληνικές πόλεις, δε πέφτουν συσσωρευμένα το χειμώνα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν μακροσκελείς περίοδοι ξηρασίας, σε αντίθεση με αρκετές πόλεις της κεντρονότιας χώρας.

Ακραίο παράδειγμα η καταιγίδα του 2009 τον Αύγουστο. Πόσα χιλιοστά είχε ρίξει τότε;

Leave a comment:

• giorgospel
    replied

Leave a comment:

• giorgospel
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Εμφάνιση μηνυμάτων
    8-9 χρονιες δε σημαινουν τιποτα. Εδω μεσα σε 6 χρονια (2002-2008) εριξε στην Αθηνα χιονια που δεν εριξε τα προηγουμενα 20 χρονια μαζι!
    Μεσος ορος για να προκυψει, θελει τουλαχιστον μισο αιωνα δεδομενων, εαν θελουμε να εχουμε αρκετη ακριβεια.
    Ειδες που δε τα ξερεις .. 20 χρονια πριν το 2002 ειναι το 1982.. απο το 1982 εως το 2002 εριξε περισσοτερα χιονια.. Να στα απαριθμησω? Οχι γιατι θα παει παλι η κουβεντα αλλου , σε πραγματα γνωστα που τα εχουμε χιλιοπει... ανατρεξε σε αλλα θεματα και θα βρεις τις απαντησεις.

Leave a comment:

• xionoflorina
    replied
    Οταν ειναι 8-9 συνεχομενες ομως κατι βρομαει.. ισως και για την αξιοπιστια των σταθμων.
    δεν είναι φαινόμενο μόνο της Θεσσαλονίκης... σε όλη τη Μακεδονία έχει μεγάλη πτώση υετού τα τελευταία χρόνια. Π.χ σε μένα ο μ.ο είναι 699, το διάστημα 1975-1985 έκανε 900-1100 και μεγάλες πλημμύρες και αυτή τη δεκαετία 1 φορά 650 και όλες τις άλλες 300-400. Τώρα τι φταίει η τροχιά των χαμηλών; τα 150-200μμ καλοκαιρινών καταιγίδων που χουν γίνει 30; δεν ξέρω

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Αν κανεις εναν μεσο ορο απο αυτα τα 8 ετη δε βγαινει 450...

Λογικο ειναι. Επισης αν δεις και τον αριθμο ημερων χιονοπτωσης επισης δεν εχει σχεση με τις κλιματικες κανονικες τιμες. Ειναι πολυ πιο κατω!

Leave a comment:

• a8lios
    replied
    ε δε βγαινουν 450 γιαυτο κ λεμε οτι ειμαστε κατω απο τα δεδομενα μας...

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    8-9 χρονιες δε σημαινουν τιποτα. Εδω μεσα σε 6 χρονια (2002-2008) εριξε στην Αθηνα χιονια που δεν εριξε τα προηγουμενα 20 χρονια μαζι!
    Μεσος ορος για να προκυψει, θελει τουλαχιστον μισο αιωνα δεδομενων, εαν θελουμε να εχουμε αρκετη ακριβεια.

Leave a comment:

• giorgospel
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από salonikatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμένα φυσιολογικά μου φαίνονται. άλλωστε οι μέσοι όροι βγαίνουν από καλές και από κακές χρονιές. βλέπουμε το 2010 ας πούμε με 500μμ σχεδόν και τον επόμενο χειμώνα στο άλλο άκρο με ούτε 300. δεν περίμενα να έχει κάθε χρόνο 450μμ νταν
    Αν κανεις εναν μεσο ορο απο αυτα τα 8 ετη δε βγαινει 450...

Leave a comment:

• salonikatasos
    replied
    Οταν ειναι 8-9 συνεχομενες ομως κατι βρομαει.. ισως και για την αξιοπιστια των σταθμων.
    εμένα φυσιολογικά μου φαίνονται. άλλωστε οι μέσοι όροι βγαίνουν από καλές και από κακές χρονιές. βλέπουμε το 2010 ας πούμε με 500μμ σχεδόν και τον επόμενο χειμώνα στο άλλο άκρο με ούτε 300. δεν περίμενα να έχει κάθε χρόνο 450μμ νταν

Leave a comment:

• a8lios
    replied
    ε ναι αφου ολα αυτα τα στοιχεια κ τις ερευνες που εχουν βγαλει τα κλιματικα στοιχεια τα εχουν κανει ερασιτεχνες! αντε λοιπον να βγαλουμε εμεις δικα μας στοιχεια απο το 2005 κ μετα να αλλαξουμε τα βιβλια κλιματολογιας!

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Συγνωμη αλλη φορα δε θα ξανααναφερω μια πολη σχεδον 2 εκατομμυριων..

1 εκατομμυριο και κατι ειναι.... Εχει δεκαδες τετοιες πολεις σε ολη την Ευρωπη. Και φυσικα δεν ηταν στην ερευνα αυτη, οποτε δε μας ενδιαφερει.

Leave a comment:

Working...
X