Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ενδιαφερουσες Συγκρισεις Μεγαλων Ευρωπαικων Πολεων

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• giorgospel
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από a8lios Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τι ακριβως να πιστουμε ??? εσυ ειπες οτι δε με πιστευεις... εγω σου ειπα τι εζησα Αθηνα κ τι Σαλονικα!
    Ρε συ μην επαναλαμβανομαστε.. εσυ δε θυμασαι καν το 1983 ειχες πει.. γενικως ησουν μικρος.. και επισης δε πρεπει να βγαινες και απο το σπιτι.. ασε που ζουσες σε εναν συγκεκριμενο χωρο , ουτε καν ξερεις τι εκανε παραεξω.. εγω σου ειπα για τοσες περιοχες που ειναι δημος Αθηναιων και ομως συνεχιζεις να επιμενεις για το τι εζησες στην Αθηνα.. ε δεν εζησες τιποτα σε πληροφορω.. εβγαινες και εμπαινες 4-5 6 χρονων σε ενα σπιτι μερικων τετραγωνικων και στο σχολειο της γειτονιας.. ποια Αθηνα να ξερεις και που να ξερεις πως χιονιζει εδω?? Ειχες παει σε εκεινους τους χιονιαδες Κυψελη , Αμπελοκηπους , Παγκρατι? Περιοχες του ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΟΛΕΣ. Χωρια που υπαρχουν φωτογραφιες στις εφημεριδες απο ολους τους χιονιαδες.. τις ανοιξες ποτε να δεις καθολου?

Leave a comment:

• GeorgeTsavd
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από giorgospel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο σου εξηγησα οτι βλεπω μια μεγαλη διαφορα τη τελευταια δεκαετια σε σχεση με πριν.. τι δε καταλαβαινεις?
    δεν καταλαβαινω γιατι το αμφισβητεις ενω ξερεις οτι το κλιμα συνεχως αλλαζει κ δεν μενει σταθερο κ οτι τα τελευταια χρονια εχει πεσει πολυ ο υετος στην βορεια ελλαδα.

Leave a comment:

• GeorgeTsavd
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να τελειωνουν οι συγκρισεις ας επαναλαβουμε οτι συμφωνα με σταθμους Davis, το 2012, η μεση ετησια θερμοκρασια στο κεντρο της Θεσσαλονικης ηταν 17,5 βαθμοι Κελσιου, οσο δηλαδη ειχε και η Κηφισια σε υψομετρο 300 μετρα περιπου. Αυτο τα λεει ολα νομιζω.
    λεει οτι ζουμε 300 χιλιομετρα βορειοτερα

Leave a comment:

• Χιών
    replied
    Και οι πατάτες τελευταία έχουν ακριβύνει πολύ.Μιας και μιλάμε άσχετα με το θέμα,να το αναφέρω και αυτό.

Leave a comment:

• a8lios
    replied
    Δε πειραζει μουντεξπλορερ και αθλιε, οταν βγαλετε τις παρωπιδες ισως πειστειτε.. εγω δεν εχω να πω κατι αλλο παντως.. Σας ευχομαι καλη Ανοιξη.

Γιωργο σου εξηγησα οτι βλεπω μια μεγαλη διαφορα τη τελευταια δεκαετια σε σχεση με πριν.. τι δε καταλαβαινεις?

σε τι ακριβως να πιστουμε ??? εσυ ειπες οτι δε με πιστευεις... εγω σου ειπα τι εζησα Αθηνα κ τι Σαλονικα!

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Για να τελειωνουν οι συγκρισεις ας επαναλαβουμε οτι συμφωνα με σταθμους Davis, το 2012, η μεση ετησια θερμοκρασια στο κεντρο της Θεσσαλονικης ηταν 17,5 βαθμοι Κελσιου, οσο δηλαδη ειχε και η Κηφισια σε υψομετρο 300 μετρα περιπου. Αυτο τα λεει ολα νομιζω.

Leave a comment:

• a8lios
    replied
    Πολυ απλα δε το πιστευω.. εκεινη τη μερα ειχε 15 ποντους χιονι στο πασαλιμανι.. Επισης ειχε και 30-40 ποντους λιγο πανω απο το ευρυτερο κεντρο των αθηνων δηλαδη απο ψυχικο μεχρι μαρουσι. Απο την αλλη βεβαια μπορει να ελιωσαν πιο γρηγορα απο του 2004 λογω θερμοκρασιων(το 2004 εδω στο Μαρουσι , ενω εριξε 25 ποντους, εκαναν μια βδομαδα να λιωσουν ) !! Αλλα αυτο δε λεει και τιποτα.. ξερουμε πολυ καλα οτι το χιονι εδω δεν κραταει πολυ .. ομως μετραμε ή δε μετραμε τι πεφτει και μενει και οχι ποσο γρηγορα λιωνει?? γιατι αν ειναι να παμε τη συζητηση στο ποσο γρηγορα λιωνει , οκ κερδισες !!!!

ε να μιλησουμε κ μεις για το ευρυτερο κεντρο Σαλονικας απο ανω πολη μεχρι ωραιοκαστρο

Leave a comment:

• giorgospel
    replied
    Δε πειραζει μουντεξπλορερ και αθλιε, οταν βγαλετε τις παρωπιδες ισως πειστειτε.. εγω δεν εχω να πω κατι αλλο παντως.. Σας ευχομαι καλη Ανοιξη.

Leave a comment:

• GeorgeTsavd
    replied
    Οτι με μια δεκαετια αρχιζεις και ψιλιαζεσαι για αναξιοπιστια των δεδομενων.. εκτος αν οντως ηταν ετσι τα πραγματα πριν και αν οντως αλλαξαν τωρα και στο νεο μεσο ορο που θα βγει για τα ετη 1990 -2020 οι διαφορες βγουν μικροτερες.
    μα τι αναξιοπιστια? οι ιδιοι σταθμοι ηταν τοτε κ τωρα. πανεπιστημιο κ αστεροσκοπειο που τους ελεγχει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ. δεν ειναι ουτε κουτοι ουτε χαζοι. επιστημονες ειναι. κ μιλαμε για 30 χρονια. οχι για 3-4 που μπορει να γραφει λαθος. ασε που μιλαμε για 80 χρονια. κριμα που δεν μου επιτρεπεται να δωσω δεδομενα για εδω. αλλα τα στατιστικα ειναι παρομοια.οχι ιδια βεβαια. η διαφορα μικραινει απτα 90 στους 54μμ παραπανω για εδω.

δεν μπορω να καταλαβω που το περιεργο που εχουμε παραπανω υετο? το κλιμα αλλαζει δεν μενει σταθερο. κ υπαρχουν καλες κ κακες περιοδοι. δεν σημαινει οτι επειδη το 1930-1960 ειχε καποιο υετο θα εχει και το 1980-2010 τον ιδιο κ αν δεν εχει τον ιδιο καποιο λαθος θα γινε.
    Last edited by GeorgeTsavd; 11-03-13, 00:13.

Leave a comment:

• a8lios
    replied
    Πολυ απλα δε το πιστευω.. εκεινη τη μερα ειχε 15 ποντους χιονι στο πασαλιμανι.. Επισης ειχε και 30-40 ποντους λιγο πανω απο το ευρυτερο κεντρο των αθηνων δηλαδη απο ψυχικο μεχρι μαρουσι. Απο την αλλη βεβαια μπορει να ελιωσαν πιο γρηγορα απο του 2004 λογω θερμοκρασιων(το 2004 εδω στο Μαρουσι , ενω εριξε 25 ποντους, εκαναν μια βδομαδα να λιωσουν ) !! Αλλα αυτο δε λεει και τιποτα.. ξερουμε πολυ καλα οτι το χιονι εδω δεν κραταει πολυ .. ομως μετραμε ή δε μετραμε τι πεφτει και μενει και οχι ποσο γρηγορα λιωνει?? γιατι αν ειναι να παμε τη συζητηση στο ποσο γρηγορα λιωνει , οκ κερδισες !!!!
    τι ακριβως δε πιστευεις??? ειπα οτι ειχα 10εκ εγω κ 50εκ το Μαρουσι... κ οτι απο τοτε που μετακομισα Σαλονικα αυτα ειναι τα τυπικα 10ποντα που ειχαμε καθε χρονο κ το τελευταιο εγινε τον Φλεβαρη 2006 (απο τοτε μιλαμε για αχιονια)

τι ακριβως δε πιστευεις λοιπον...

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Ε προφανως,,, αυτο σου εξηγησα με το προηγουμενο μεγαλο ποστ.. χαχα

Δε με επεισες ομως... Και αν κρινω απο τα ποστ του αθλιου μαλλον δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Ο ανθρωπος εμενε στο κεντρο της Αθηνας για πολλα πολλα χρονια.

Leave a comment:

• giorgospel
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από a8lios Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω μιλησα για Δεκεμβρη ??? πας καλα ρε ??? εγω μιλησα για ολο το 91-92!!! εσυ ειπες οτι εστρωσε κ Δεκεμβρη κ σου ειπα οχι δεν εστρωσε σε μενα! τωρα αν μου λες οτι 22-23/2 του 92 ηταν σαν το 2004 οκ μπορω να εχω κ μια εικονα για την 6ετια! δε θελω να φανω υπερβολικος ουτε ειρωνικος αλλα τα τυπικα 10ποντα που εχει να κανει απο το 2006 στη Σαλονικα κ καποτε εκατε καθε χρονο ειναι περιπου ετσι κ ισως περισσοτερο κ βεβαια μενει πιο πολυ η χιονοστρωση καθως εκεινο του 1992 στη γειτονια μου ελιωσε την ιδια μερα!!! μιλαω πολυ σοβαρα κ δε το λεω με καμια ειρωνια ειλικρινα!!!

Leave a comment:

• giorgospel
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από georgetsavd Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα οταν μιλαμε για 700 χιλιοστα τα 90 ειναι λιγο παραπανω. οταν μιλαμε για 466 με 376 δεν ειναι κ καμια φοβερη διαφορα αλλα ουτε και ΛΙΓΟ παραπανω. ειναι 24% παραπανω. σχεδον 1/4 παραπανω. ε εγω το λεω αρκετα παραπανω. αλλα δεν κολλαω εκει.
    κολλαω σαυτο που λες οτι εσυ δεν εισαι και τοσο σιγουρος για το αν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα. τι παει να πει αυτο?
    Οτι με μια δεκαετια αρχιζεις και ψιλιαζεσαι για αναξιοπιστια των δεδομενων.. εκτος αν οντως ηταν ετσι τα πραγματα πριν και αν οντως αλλαξαν τωρα και στο νεο μεσο ορο που θα βγει για τα ετη 1990 -2020 οι διαφορες βγουν μικροτερες.

Leave a comment:

• a8lios
    replied
    Ρε αθεοφοβε εδω σου λεω για μια μονο χρονια και συ μου λες για τον χιονια του δεκεμβρη.. εγω το παω για να κανω μια συνολικη παρουσιαση και συ νομιζεις οτι συγκρινω την ΜΙΑ πασπαλα του δεκεμβρη με εναν χιονια 2002-2008,,.. ο μεγαλος χιονιας ηταν 22 φλεβαρη αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε ξαναχιονισε.. αλλα εγω ειπα επισης οτι της 22ησ φλεβαρη μονο ηταν αρκετα μεγαλος ισαξιος του 2004 και καλυτερος απο του 2006..

εγω μιλησα για Δεκεμβρη ??? πας καλα ρε ??? εγω μιλησα για ολο το 91-92!!! εσυ ειπες οτι εστρωσε κ Δεκεμβρη κ σου ειπα οχι δεν εστρωσε σε μενα! τωρα αν μου λες οτι 22-23/2 του 92 ηταν σαν το 2004 οκ μπορω να εχω κ μια εικονα για την 6ετια! δε θελω να φανω υπερβολικος ουτε ειρωνικος αλλα τα τυπικα 10ποντα που εχει να κανει απο το 2006 στη Σαλονικα κ καποτε εκατε καθε χρονο ειναι περιπου ετσι κ ισως περισσοτερο κ βεβαια μενει πιο πολυ η χιονοστρωση καθως εκεινο του 1992 στη γειτονια μου ελιωσε την ιδια μερα!!! μιλαω πολυ σοβαρα κ δε το λεω με καμια ειρωνια ειλικρινα!!!

Leave a comment:

• GeorgeTsavd
    replied
    Δεν ειχα σκοπο να τα βγαλω ολα λαθος.. εχεις λιγο παραπανω αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το αν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα μας. ( που και παλι δεν ειναι πολυ μεγαλη).
    κοιτα οταν μιλαμε για 700 χιλιοστα τα 90 ειναι λιγο παραπανω. οταν μιλαμε για 466 με 376 δεν ειναι κ καμια φοβερη διαφορα αλλα ουτε και ΛΙΓΟ παραπανω. ειναι 24% παραπανω. σχεδον 1/4 παραπανω. ε εγω το λεω αρκετα παραπανω. αλλα δεν κολλαω εκει.
    κολλαω σαυτο που λες οτι εσυ δεν εισαι και τοσο σιγουρος για το αν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα. τι παει να πει αυτο?

Leave a comment:

Working...
X