Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ενδιαφερουσες Συγκρισεις Μεγαλων Ευρωπαικων Πολεων

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeTsavd Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα δεν ξερεις τι σου γινεται ετσι? ποια δικα μου? ειδες να βγαζω μεση Τ πουθενα?????
    μεση ελαχιστη κ μεση μεγιστη δινω απο τον WMO!!!! το ιδιο εχει κ η εμυ.

παμε ξανα λοιπον γιατι προσπαθεις πονηρα να το πας. ο wmo δεν δινει μεση Τ. δινει ομως μεση ελαχιστη κ μεγιστη. οκ?
    και δινει λοιπον
    μεση ελαχιστη θεσσαλονικη 9.7 ρωμη 10.6
    μεση μεγιστη θεσσαλονικη 20.4 ρωμη 20.3

αν θες να μας πεισεις τωρα οτι με 0.9 βαθμους πιο κατω η θεσσαλονικη μεση ελαχιστη κ μολις 0.1 πιο πανω μεση μεγιστη εχει ψηλοτερο μεσο ορο συνολικα νταξει ο καθενας καταλαβαινει τι ρολο παιζεις

ρε παιδια για ποιο λογο γινεται η κοντρα??? το καλοκαιρι ειμαστε ελαχιστα πιο ζεστοι (κ δε μας νοιαζει κιολας) αλλα τον χειμωνα που μας νοιαζει ειμαστε αρκετα πιο κρυοι!!! που κολλατε ????
    Lyoness ... The future is here !!!

Σχολιασμός

θα καθομαστε να κανουμε ροντεο κ για πολεις εκτος Ελλαδας τωρα ?!?!?!?!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από a8lios Εμφάνιση μηνυμάτων
        ρε παιδια για ποιο λογο γινεται η κοντρα??? το καλοκαιρι ειμαστε ελαχιστα πιο ζεστοι (κ δε μας νοιαζει κιολας) αλλα τον χειμωνα που μας νοιαζει ειμαστε αρκετα πιο κρυοι!!! που κολλατε ????
        κολλαμε οτι συμφωνα με τον wmo στις μεσες ελαχιστες η θεσσ ειναι 0.9 πιο κρυα απο την ρωμη ενω στις μεσες μεγιστες 0.1 πιο ζεστη αλλα ο snowgian θελει να μας πεισει οτι συνολικα ειναι ψυχροτερη η ρωμη!! χωρις φυσικα να μας εχει δειξει κανενα λινκ του wmo με την μεση Τ της ρωμης.

Σχολιασμός

τελικα δεν ξερεις τι σου γινεται ετσι? ποια δικα μου? ειδες να βγαζω μεση Τ πουθενα?????
          μεση ελαχιστη κ μεση μεγιστη δινω απο τον WMO!!!! το ιδιο εχει κ η εμυ.

παμε ξανα λοιπον γιατι προσπαθεις πονηρα να το πας. ο wmo δεν δινει μεση Τ. δινει ομως μεση ελαχιστη κ μεγιστη. οκ?
          και δινει λοιπον

αν θες να μας πεισεις τωρα οτι με 0.9 βαθμους πιο κατω η θεσσαλονικη μεση ελαχιστη κ μολις 0.1 πιο πανω μεση μεγιστη εχει ψηλοτερο μεσο ορο συνολικα νταξει ο καθενας καταλαβαινει τι ρολο παιζεις
          Εσύ αδυνατείς να δεις κατευθευείαν τις μέσες τιμές που δίνει η ΕΜΥ και πας πλαγίως με ελάχιστες και μέγιστες....
          Αφού έχουμε τις μέσες τι συζητάμε για τα υπόλοιπα....ο καθένας μπορεί να μπει σε όλα τα παραπάνω site απλά να δει τις μέσες τιμες που είναι το ζητούμενο!
          Επίσης σε ενημερώνω ότι οι τιμές του wmo προέρχονται από το αεροδρόμιο flumicino, 25χλμ μακρία από τη Ρώμη και δίπλα στη θάλασσα, αντίθετα οι τιμές απ΄το ciampino που απέχει 14χλμ είναι πιο αντιπροσωπευτικές!
          Πράγματι το βρήκες, ο σκοτεινός και πονηρός ρόλος μου είναι να αποδείξω ότι η Ρωμη είναι ψυχρότερη απο τη Θεσσαλονίκη σε εσένα στις 3 τη νύχτα... είσαι πολύ πολύ έξυπνο παιδί!
          Μήπως πιστέυεις ότι με πληρώνουν οι Ιταλοί για αυτό τον σκοπό??? χαχαχαχαα

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowgiann Εμφάνιση μηνυμάτων
            Εσύ αδυνατείς να δεις κατευθευείαν τις μέσες τιμές που δίνει η ΕΜΥ και πας πλαγίως με ελάχιστες και μέγιστες....
            Αφού έχουμε τις μέσες τι συζητάμε για τα υπόλοιπα....ο καθένας μπορεί να μπει σε όλα τα παραπάνω site απλά να δει τις μέσες τιμες που είναι το ζητούμενο!
            Επίσης σε ενημερώνω ότι οι τιμές του wmo προέρχονται από το αεροδρόμιο flumicino, 25χλμ μακρία από τη Ρώμη και δίπλα στη θάλασσα, αντίθετα οι τιμές απ΄το ciampino που απέχει 14χλμ είναι πιο αντιπροσωπευτικές!
            Πράγματι το βρήκες, ο σκοτεινός και πονηρός ρόλος μου είναι να αποδείξω ότι η Ρωμη είναι ψυχρότερη απο τη Θεσσαλονίκη σε εσένα στις 3 τη νύχτα... είσαι πολύ πολύ έξυπνο παιδί!
            Μήπως πιστέυεις ότι με πληρώνουν οι Ιταλοί για αυτό τον σκοπό??? χαχαχαχαα
            δειξε μου μεση τ ρωμης απο wmo πιο χαμηλη απο θεσσ. ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε
            ως τοτε ο wmo δινει:

Σχολιασμός

δειξε μου μεση τ ρωμης απο wmo πιο χαμηλη απο θεσσ. ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε
              ως τοτε ο wmo δινει:
              Καταρχάς απο το επίσημο site της ΕΜΥ θα έχεις διαπιστώσει οτι η μέση θ δεν βγαίνει από μέγιστη + ελάχιστη δια 2
              σωστά? Ρώτα παιδιά που γνωρίζουν να σου πουν πως βγαίνει η μέση σύμφωνα με την ΕΜΥ.....
              επομένως τζάμπα κόπος τόση ώρα να μας παραθέτεις μόνο τις ελάχιστες και τις μέγιστες.....
              15,7 μέση Θεσσαλονίκης απο ΕΜΥ! ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ!
              Για Ρωμη εγώ βρήκα αυτό το 15,2 απο γιουκιπεδια, δεν ξέρω ποσο αξιόπιστο είναι αλλά φαίνεται απόλυτα λογικό για το γεωγραφικό πλάτος της Ρώμης. Αν βρεις κάτι άλλο πιο αξιόπιστο σε μέση τα λέμε.....
              Last edited by snowgiann; 09-03-13, 04:12.

Σχολιασμός

To Λονδινο στο top 10 ζεστοτερων πολεων της Ευρωπης??? Για πολεις απο 10εκ. και ανω μιλαμε? Τοτε οκ...

Τωρα για τα υπολοιπα νομιζω τα βρηκατε μονοι σας εδω περα... εγω απλα να επισημανω οτι ωραιο ειναι το καλαμπουρι αλλα το να δινουμε βαση σε "ερευνες" τυχαιων στο net δεν νομιζω να εχει νοημα. Οχι οτι δηλαδη ο ανθρωπος την εβγαλε για κακο, αλλα με τετοιες γενικοτητες μπορει ο καθενας να βγαλει οτι θελει, αλλωστε ενα googliasma να κανει κανεις πχ λεμε τωρα για το ρεκορ ζεστης στην Ευρωπη, Αθηνα θα του βγαλει, το οτι αυτο συνεβει 30χλμ απο την πολη και οτι το Ελληνικο πχ την ιδια στιγμη θα επαιζε γυρω απο τους 40 το πολυ γραφεται προφανως στα... ψιλα γραμματα και βεβαια εινε λογικο αυτο να γινετε σε ανθρωπους που δεν εχουν στενη σχεση με το αντικειμενο και απλως αναζητουν μια πληροφορια που να τους καλυπτει.

Σχολιασμός

ξερεις καποιο προαστειο λονδινου παρισιου ή βρυξελλων με πανω απο 200 μετρα? στο λονδινο λεει το μεγιστο υψος φτανει στα 240 μετρα στο παρισι τα 150 κ στις βρυξελλες στα 130. οποτε μιλας για πραγματα που δεν υπαρχουν! ακυρες συγκρισεις!
                  ακυρες συγκρισεις???χαχαχαχαχα.........εδω συγκρινεται η πολη του 38ου παραλληλου με την αλλη του 55ου+......αυτο δεν ειναι ακυρο????αφου λοιπον θεωρεις εγκυρο να συγκρινεται η μεσογειακη Αθηνα με το πολικο Ελσινκι,εγκυρο ειναι να συγκρινω κι εγω το Κρυονερι των 400 μετρων με το Surrey των 100(??) μετρων....
                  ΕΝΑ(1) ΜΕΤΡΟ!!!ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowgiann Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Καταρχάς απο το επίσημο site της ΕΜΥ θα έχεις διαπιστώσει οτι η μέση θ δεν βγαίνει από μέγιστη + ελάχιστη δια 2
                    σωστά? Ρώτα παιδιά που γνωρίζουν να σου πουν πως βγαίνει η μέση σύμφωνα με την ΕΜΥ.....
                    επομένως τζάμπα κόπος τόση ώρα να μας παραθέτεις μόνο τις ελάχιστες και τις μέγιστες.....
                    15,7 μέση Θεσσαλονίκης απο ΕΜΥ! ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ!
                    Για Ρωμη εγώ βρήκα αυτό το 15,2 απο γιουκιπεδια, δεν ξέρω ποσο αξιόπιστο είναι αλλά φαίνεται απόλυτα λογικό για το γεωγραφικό πλάτος της Ρώμης. Αν βρεις κάτι άλλο πιο αξιόπιστο σε μέση τα λέμε.....
                    δεν καταλαβαινεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις. εσυ πρεπει να μου βρεις κατι αξιοπιστο! οχι εγω εγω εδωσα οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει. τον wmo.
                    εσυ μου δινεις κατι που δεν ξερουμε τι ρολο βαραει. οκ?
                    αν μου βρεις απο wmo μεση τιμη ρωμης κατω απο θεσσ οκ. ως τοτε ισχυει αυτο που δινει ο WMO

κ κατσε εσυ τωρα να μας λες οτι να παρουμε μεσες τιμες θα βγει πιο κατω η ρωμη. μπορει. αλλα λιγο απιθανο δεν το βλεπεις?

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από dimitrispap Εμφάνιση μηνυμάτων
                      δε καταλαβαινω γτ θα πρεπει να ζητησω συγνωμη και απο πανω..εθιξα κανεναν η καποια πολη?απο εκει και περα οπως λες υπαρχουν πολλες και αξιοπιστες πηγες.και ευτυχως υπαρχουν για να αναιρουν αλλες αναξιοπιστες πηγες..καποτε ενας γεροντας ειχε πει αν με ρωτησεις τι προτιμω να ειμαι-κατοικος μιας πρωτευουσας της δημοκρατιας π.χ. η κατοικος μιας πρωτεουσας ενος εδεσματος το οποιο υπαρχει σε γλυκια και αλμηρη εκδοση-μαλλον θα επελεγα το πρωτο μιας και δεν μου αρεσει ενα και μονο εδεσμα..
                      kάτι τετοιοι γέροντες πάντως, οταν έρχονται απο τις γκετοποιημένες πρωτευουσες των πολυπολιτισμικων δημοκρατιων ( μαλαισιανοι πακιστανοι ιδνοι κτλ) κανουν ουρές εξω απο τον τερκενλή και τον ελενίδη../
                      http://www.northmeteo.gr/weather/ O καιρός ζωντανά στον Χορτιάτη Θεσσαλονίκης + κάμερα.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από george-kozanh Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Κερασουντα χιονομανα,υετομανα οτι θελετε!

Ενταξει δεν ειναι ευρωπαικη αλλα ετσι κουβεντα να γινεται.Γενικα τα παραλια της τουρκιας προς την μαυρη θαλασσα ειναι πολυ δυνατα!
                        όταν έχεις τόσο άμεσα ανοιχτή θάλασσα στα βόρεια σου όμως ειναι σχετικά κακό γιατί θες υποχρεωτικά από -10 και κάτω στα 850hp για να δεις στούπα..με -9 βλέπεις χιονοχάλαζα και χιονόνερα κτλ...
                        Last edited by geornik2004; 09-03-13, 12:37.

Σχολιασμός

ρε παιδια Θεσσαλονικη κ Ρωμη κοντα στο 15'c εχουν μεσο ετησιο... λιγα δεκατα πανω λιγα κατω δε μας νοιαζει... ελεος τι θεμα εχετε ανοιξει τωρα?!?!?! το μονο σιγουρο σε οποια στοιχεια κ να δεις ειναι οτι εχουμε σαφως πιο κρυο χειμωνα κ αυτο ειναι που μας νοιαζει εξαλλου, για να μη μιλησω για το χιονι που ακομα κ η Αθηνα παταει τη Ρωμη!

Σχολιασμός

δεν καταλαβαινεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις. εσυ πρεπει να μου βρεις κατι αξιοπιστο! οχι εγω εγω εδωσα οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει. τον wmo.
                            εσυ μου δινεις κατι που δεν ξερουμε τι ρολο βαραει. οκ?
                            αν μου βρεις απο wmo μεση τιμη ρωμης κατω απο θεσσ οκ. ως τοτε ισχυει αυτο που δινει ο WMO

κ κατσε εσυ τωρα να μας λες οτι να παρουμε μεσες τιμες θα βγει πιο κατω η ρωμη. μπορει. αλλα λιγο απιθανο δεν το βλεπεις?
                            Πάντως Γιώργο, απ'όσο ξέρω, οι μέσες ετήσιες, βγαίνουν από το μέσο όρο των μέσων μηνιαίων..

Και κάτι άλλο. Τα κλιματολογικά στοιχεία για τις δύο πόλεις αφορούν λίγο διαφορετικές περιόδους: Θεσ/νικη 1959-1997 και Ρώμη 1961-1990.
                            DON'T FEED THE TROLLS

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από a8lios Εμφάνιση μηνυμάτων
                              ρε παιδια Θεσσαλονικη κ Ρωμη κοντα στο 15'c εχουν μεσο ετησιο... λιγα δεκατα πανω λιγα κατω δε μας νοιαζει... ελεος τι θεμα εχετε ανοιξει τωρα?!?!?! το μονο σιγουρο σε οποια στοιχεια κ να δεις ειναι οτι εχουμε σαφως πιο κρυο χειμωνα κ αυτο ειναι που μας νοιαζει εξαλλου, για να μη μιλησω για το χιονι που ακομα κ η Αθηνα παταει τη Ρωμη!
                              Στη Ρώμη ζει μια ξαδέλφη μου 12 χρόνια και μου λέει ότι αν πέσουν απλές νιφάδες γίνεται πρώτο θέμα στις ειδήσεις...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Michael_SN Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Πάντως Γιώργο, απ'όσο ξέρω, οι μέσες ετήσιες, βγαίνουν από το μέσο όρο των μέσων μηνιαίων..
                                ε ναι και? το ξερω so?

Και κάτι άλλο. Τα κλιματολογικά στοιχεία για τις δύο πόλεις αφορούν λίγο διαφορετικές περιόδους: Θεσ/νικη 1959-1997 και Ρώμη 1961-1990.
                                μα τα ξερω αυτα. οτι πιο επισημο βρηκα. αν βρει καποιος μεσες Τ απο wmo τοτε οκ. ως τοτε ομως..

Σχολιασμός

Working...
                                X