Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ενδιαφερουσες Συγκρισεις Μεγαλων Ευρωπαικων Πολεων

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από giorgospel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα βλεπεις ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα μας?? Εγω δεν εκανα ποτε συγκρισεις με την πολη σου για το θεμα των χιονιων !! Απλως αναφερω τα γεγονοτα.. εσυ το πας σε συγκριση οπως το πηγαινες παντα...Ξερω ποιος ειναι ο κανονας αλλα αυτο δεν αναιρει τα οσα εχουν γινει στην Αθηνα !!!
    μα κ εγω τα γεγονοτα ανεφερα κ μου ειπες εσυ οτι δε με πιστευεις!!!
    Lyoness ... The future is here !!!

Σχολιασμός

• Time out!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από a8lios Εμφάνιση μηνυμάτων
        μα κ εγω τα γεγονοτα ανεφερα κ μου ειπες εσυ οτι δε με πιστευεις!!!
        Απλως εχω πολλες πηγες που δε σε επιβεβαιωνουν. Αυτο εννοω..
        eviaweather.gr

1983..2013??

Σχολιασμός

ναι δε μου εξηγησες τι απο ολα δεν επιβεβαιωνουν ομως...

Σχολιασμός

ε βαλε μια φωτο απτο μερος που εμενε ο αθλιος με ποσα εκατοστα χιονι λες οτι ειχε να τελειωνουμε με αυτο το θεμα εγω παντως επειδη εχω συζητησει κ προσωπικα με τον αθλιο μου εχει πει πραγματικα οτι αυτο που λεει για τοτε ειναι 100% αληθεια κ το θυμαται καλα κ δεν το λεει για να σας πικαρει ή να σας μειωσει οποτε τον πιστευω. αν κ καπου χαθηκα για ποιο ακριβως θεμα διαφωνειτε

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από GeorgeTsavd Εμφάνιση μηνυμάτων
              ε βαλε μια φωτο απτο μερος που εμενε ο αθλιος με ποσα εκατοστα χιονι λες οτι ειχε να τελειωνουμε με αυτο το θεμα εγω παντως επειδη εχω συζητησει κ προσωπικα με τον αθλιο μου εχει πει πραγματικα οτι αυτο που λεει για τοτε ειναι 100% αληθεια κ το θυμαται καλα κ δεν το λεει για να σας πικαρει ή να σας μειωσει οποτε τον πιστευω. αν κ καπου χαθηκα για ποιο ακριβως θεμα διαφωνειτε

μα πραγματικα ουτε εγω εχω καταλαβει τι δε πιστευει... εγω ειλικρινα περιγραφω τι εχω ζησει! τα ιδια ακριβως εχω πει κ σε σενα κ στα αλλα παιδια οταν πηγαμε για καφε! απλα επειδη το 91-92 θεωρειτε ακραιο για την Αττικη γενικοτερα ισως εχει μυθοποιηθει κ του φαινονται ηπιες οι δικες μου περιγραφες... βεβαια τα ΒΠ ειναι αλλη ιστορια κ δε συγκινονται με το τι εζησα εγω στο κεντρο της Αθηνας!

Σχολιασμός

Σου εξηγησα πιο πανω σε ενα ποστ για τον δημο Αθηναιων.. δε λες να καταλαβεις .. εγω σταματαω .. Καλη Ανοιξη, καλο Καλοκαιρι και καλη καρδια.
                eviaweather.gr

1983..2013??

Σχολιασμός

Σου εξηγησα πιο πανω σε ενα ποστ για τον δημο Αθηναιων.. δε λες να καταλαβεις .. εγω σταματαω .. Καλη Ανοιξη, καλο Καλοκαιρι και καλη καρδια.

εγω σου ειπα για την περιοχη μου (κατω πατησια, οδος Αχαρνων 223, απεναντι απο την καθολικη εκκλησια) κ επισης ξερω κ για τις περιοχες των συγγενων μου! για αλλες περιοχες δε μπορω να εκφερω γνωμη!
                  Last edited by a8lios; 11-03-13, 01:11.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από a8lios Εμφάνιση μηνυμάτων
                    εγω σου ειπα για την περιοχη μου (κατω πατησια, οδος Αχαρνων απεναντι απο την καθολικη εκκλησια) κ επισης ξερω κ για τις περιοχες των συγγενων μου! για αλλες περιοχες δε μπορω να εκφερω γνωμη!
                    στη γειτονιά μου το 91-92 εκτός από το μεγάλο χιόνι στις 22-23 Φλεβάρη είχε κάνει και μία πασπάλα ένα απόγευμα ίσως στις 11 ή στις 12 Δεκέμβρη 91 στην υποτροπή της πολυήμερης κακοκαιρίας τότε...στους άλλους χιονιάδες της Πρωτοχρονιάς, της 1-2 Φλεβάρη, και του Μάρτη απλά χιόνισε και δεν το έστρωσε καθόλου όντως...όμως γενικά για Αττική σαν σύνολο ήταν κάτι υπερβολικά ακραίο και ιστορικό εκείνος ο Χειμώνας...στα Βίλια αν ρωτήσεις θα σου πουν ότι το 2002 και το 2006 είναι σαν πορδές σε σχέση με αυτά που ειχε κάνει το 91-92 οπότε υπήρχε διαρκώς χιόνι από τις 8 Δεκέμβρη μέχρι τα μέσα Μάρτη κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί τις τελευταίες δεκαετίες...
                    Last edited by geornik2004; 11-03-13, 08:50.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από geornik2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
                      στη γειτονιά μου το 91-92 εκτός από το μεγάλο χιόνι στις 22-23 Φλεβάρη είχε κάνει και μία πασπάλα ένα απόγευμα ίσως στις 11 ή στις Δεκέμβρη 91 στην υποτροπή της πολυήμερης κακοκαιρίας τότε...στους άλλους χιονιάδες της Πρωτοχρονιάς, της 1-2 Φλεβάρη, και του Μάρτηαπλά χιόνισε και δεν το έστρωσε καθόλου όντως...όμως γενικά για Αττική σαν σύνολο ήταν υπερβολικά ακραίο και ιστορικό εκείνος ο Χειμώνας...στα Βίλια αν ρωτήσεις θα σου πουν ότι το 2002 και το 2006 είναι σαν πορδές σε σχέση με αυτά που ειχε κάνει το 91-92 οπότε υπήρχε διαρκώς χιόνι από τις 8 Δεκέμβρη μέχρι τα μέσα Μάρτη κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί τις τελευταίες δεκαετίες...

εκεινο του Δεκεμβρη ηταν τοτε που επαιζε στο ΟΑΚΑ ΠΑΟ-Σαμπτορια! παντως σε μενα δεν εκανε τιποτα εκτος απο νιφαδες εκεινο το βραδυ!

Σχολιασμός

• Οι αγαπητοι Σαλονικεις δεν καταλαβαινετε κατι.Το λεκανοπεδιο Αττικης εχει περι τα 4+ εκατομ κοσμο..Ποσοι νομιζετε οτι ζουν στα στενα ορια του κεντρου...?Ελαχιστοι...συγκριτικα εννοω..Δημος Αθηναιων ειναι το Παγκρατι, ο λοφος του Γκυζη, η ανω Κυψελη, το Γαλατσι, η Νεαπολη Εξαρχειων κ πολλα αλλα σημεια με υψομετρο μεγλυτερο του στενου κεντρου κ επομενως πολυ καλυτερη εικονα στις χιονοπτωσεις.
                        Τωρα υπολογιστε ολα τα προαστια απο κατεχακη κ πανω (Χολαργο, παπαγου, χαλανδρι μαρουσι, κλπ κλπ κλπ..). Σθνολικα μιλαμε για περιπου 30 προαστια..ισως κ περισσοτερα..οπου επισης η εικονα χιονοπτωσεων ειναι κατα πολυ ανωτερη του στενου κεντρου, κ οπου διαμενουν παααρα πολλοι ανθρωποι..(βαριεμαι τωρα να υπολογισω αν ειναι πανω απο εκατομμυριο..)
                        Ολα αυτα τα γραφω για να δειξω οτι τα μετρα συγκρισης μεταξυ των 2 πολεων ειναι μαλον ατυχη..
                        Η Σαλονικα ειναι ανωτερη κ σε Τ κ σε χιονοπτωσεις-χιονοστρωσεις καθοτι 300χλμ βορειοτερα οπως προειπατε, ομως την τελευται δεκαετια πολυς κοσμος στην Αθηνα ειδε πολυ χιονι στην πορτα του, κ αυτο ειναι επισης γεγονος..

Ο Αθλιος εμενε σε ενα απο τα πιο αχιονα κοματια του Δημου Αθηναιων , οποτε η εμπειρια του δεν εχει μεγαλη βαρυτητα.
                        carpe diem - αδραξε την ημερα

If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από swter Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Οι αγαπητοι Σαλονικεις δεν καταλαβαινετε κατι.Το λεκανοπεδιο Αττικης εχει περι τα 4+ εκατομ κοσμο..Ποσοι νομιζετε οτι ζουν στα στενα ορια του κεντρου...?Ελαχιστοι...συγκριτικα εννοω..Δημος Αθηναιων ειναι το Παγκρατι, ο λοφος του Γκυζη, η ανω Κυψελη, το Γαλατσι
                          Το Γαλατσι ειναι αλλος δημος, ή τουλαχιστον ηταν!!!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από swter Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Οι αγαπητοι Σαλονικεις δεν καταλαβαινετε κατι.Το λεκανοπεδιο Αττικης εχει περι τα 4+ εκατομ κοσμο..Ποσοι νομιζετε οτι ζουν στα στενα ορια του κεντρου...?Ελαχιστοι...συγκριτικα εννοω..Δημος Αθηναιων ειναι το Παγκρατι, ο λοφος του Γκυζη, η ανω Κυψελη, το Γαλατσι, η Νεαπολη Εξαρχειων κ πολλα αλλα σημεια με υψομετρο μεγλυτερο του στενου κεντρου κ επομενως πολυ καλυτερη εικονα στις χιονοπτωσεις.
                            Τωρα υπολογιστε ολα τα προαστια απο κατεχακη κ πανω (Χολαργο, παπαγου, χαλανδρι μαρουσι, κλπ κλπ κλπ..). Σθνολικα μιλαμε για περιπου 30 προαστια..ισως κ περισσοτερα..οπου επισης η εικονα χιονοπτωσεων ειναι κατα πολυ ανωτερη του στενου κεντρου, κ οπου διαμενουν παααρα πολλοι ανθρωποι..(βαριεμαι τωρα να υπολογισω αν ειναι πανω απο εκατομμυριο..)
                            Ολα αυτα τα γραφω για να δειξω οτι τα μετρα συγκρισης μεταξυ των 2 πολεων ειναι μαλον ατυχη..
                            Η Σαλονικα ειναι ανωτερη κ σε Τ κ σε χιονοπτωσεις-χιονοστρωσεις καθοτι 300χλμ βορειοτερα οπως προειπατε, ομως την τελευται δεκαετια πολυς κοσμος στην Αθηνα ειδε πολυ χιονι στην πορτα του, κ αυτο ειναι επισης γεγονος..

Ο Αθλιος εμενε σε ενα απο τα πιο αχιονα κοματια του Δημου Αθηναιων , οποτε η εμπειρια του δεν εχει μεγαλη βαρυτητα.

εγω ναι ημουν απο τις πιο αχιονες περιοχες κ οταν περιγραφω τι εχω ζησει μου λενε οτι λεω ψεματα ... απο συγγενεις που εχω σε αλλες περιοχες ειχα κ καλυτερες εικονες βεβαια κ ειδικα απο το Μαρουσι κ τη Πευκη!

Σχολιασμός

• Σαν δημος το γαλατσι δεν ανηκουμε στην αθηνα.ευτυχως σαν περιοχη εχουμε ακομα μπορω να πω αρκετο πρασινο και ειμαστε πλεον ενα απο τα λιγα πνευμονια που εχουνε μεινει -κοντα- στην αττικη.
                              θελω μονο χιονι....ΤΠΤ ΑΛΛΟ!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Το Γαλατσι ειναι αλλος δημος, ή τουλαχιστον ηταν!!!!
                                το Γαλάτσι δεν ανήκει στο Δήμο Αθηναίων αλλά ειναι σχεδόν περικυκλωμένο από αυτόν (Κυψέλη, ’νω Πατήσια, Κυπριάδου, Λαμπρινή κτλ)

Σχολιασμός

Working...
                                X