Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ενδιαφερουσες Συγκρισεις Μεγαλων Ευρωπαικων Πολεων

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• MountExplorer
    replied
    Ειπαμε κι εδω ειχε θερμοκρασιες πανω απο τις κλιματικες και παρ' ολα αυτα ο Ιανουαριος εδειξε ισοπαλια Καλαμαριας ακριβως πανω στο κυμα με Διονυσο στα 500 μ. Αυτο βλεπω παραμενει ασχολιαστο......

Leave a comment:

• GEORGE SNOWMAN
    replied
    μαλλον ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ......εγραψα χιλιες φορες οτι με νοτιο-νοτιοδυτικο ρευμα η Αττικη θα θερμανθει αναλογικα περισσοτερο απ'οτι η θεσσαλονικη.......δειτε τα αρχεια απο μονοι σας.....δειτε και αλλες χρονιες και καντε τις συγκρισεις σας......και Γιωργο δεν μπηκα εγω στην διαδικασια να συγκρινω τον Διονυσο και την Ιπποκρατειο με το κεντρο της Σαλονικης.....ο mountexplorer το εκανε....

Leave a comment:

• GeorgeTsavd
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιανουαριος 2013 Συμφωνα με τους δυο Davis.... μεση μηνιαια θερμοκρασια!!!

Διονυσος υψομετρο 500 μ. 7.5
    Καλαμαρια υψομετρο 5 μ. 7.6 ΕΑΑ!
    Θεσσαλονικη 37 μ. 8.7 (σε ταρατσα χωρις καθολου αναστροφη)
    α εγινε κ ιανουαριο αυτο!!!!! περιεργο. δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται! ειπαμε υπαρχει σημαντικη διαφορα κεντρο με κεντρο αλλα τετοιο πραγμα δεν το καταλαβαινω πως γινεται να συγκρινεται με διονυσο. θελει να το δουμε για 10 τουλαχιστον χρονια. λογικα θα υπαρχει διαφορα. δεν παιζει να μην υπαρχει.

Leave a comment:

• GEORGE SNOWMAN
    replied
    Τωρα πλακα κανεις, ετσι; Εδω τι ανεμοι επικρατησαν; Βορειοι;
    τωρα ποιος δεν ξερει να διαβαζει προσεκτικα?????γραφω ''...κοιτα τι ανεμοι επικρατησαν ΚΙ εδω...ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ..... ''
    ΚΑΙ ΕΔΩ,που σημαινει οτι και εκει και εδω επικρατησαν νοτιαδες που ανεβαζουν τη θερμοκρασια περισσοτερο στην Αττικη απ'οτι στη Θεσσαλονικη.....ΤΕΛΟΣ

Leave a comment:

• GeorgeTsavd
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από GEORGE SNOWMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.meteothes.gr/noaa-monthly.php
    http://dionysos-penteli.meteoclub.gr/NOAAPRMO.TXT

σε ενα φλεβαρη χωρις ιχνος καιρου βορειου ρευματος.....αν μας ειχε κανει και καιρο β.ρευματος αστο καλυτερα......πουλα αλλου τα παραμυθια σου φιλε.....και που σαι??δεν μπηκα καν στη διαδικασια να παραθεσω τα στοιχεια της Ιπποκρατειου.....καντο μονος σου να εκτεθεις στον εαυτο σου.....
    κοιτα κ εγω διαφωνουσα οτι εχουν ιδιες Τ. δεν μπορεις να συγκρινεις στις Τ ενα μερος στα 500 μετρα μακρυα απο θαλασσα με ενα παραθαλασσιο διπλα στην θαλασσα.

αλλα βλεποντας τα στοιχεια φεβρουαριου μου κανει μεγαλη εκπληξη
    διονυσος 500 μετρα 8.7 μεση τ
    θεσσαλονικη κεντρο 10.3
    διαφορα 1.6. ΜΟΝΟ!! μην μου πεις δεν σου κανει εκπληξη. βαριεμαι να βλεπω για προηγουμενα χρονια αυτη τη στιγμη αλλα θα το κανω. κ ναι δεν πιστευω να ειναι μονο τοση διαφορα αλλα θα δουμε.

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    κι επειδη βαριεμαι να ασχοληθω παραπανω ανοιξε και τα στατιστικα της Ιπποκρατειου που ΕΣΥ ανεφερες και κανε τις συγκρισεις σου....για να σε βοηθησω μην ψαξεις στο κεντρο της Θεσσαλονικης,ειναι κριμα........κανε τις συγκρισεις σου με Φιλυρο και Χορτιατη....καλο απογευμα

Ειδες πως την πατησες; Αν ειχες κανει τον κοπο να δεις τα αρχεια, θα ελεγες μονο σου οτι τον Ιανουαριο ο Διονυσος στα 500 μ. ειχε οτι και η Καλαμαρια στα 5 μ. Εγω ελεγα να συγκρινω Καλαμαρια με Κηφισια αλλα τελικα επεσα εξω. Η Κηφισια στα 300 μ. ειναι πιο θερμη απο εδω.... Πρεπει να παμε 200 μετρα ψηλοτερα τελικα.

Leave a comment:

• snowgiann
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από georgetsavd Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα πως ειναι απο δεκεμβρη ως κ φλεβαρη. περιπου 2 βαθμους διαφορα στα 850.

αυτο ειναι ο κυριος λογος απο κει κ περα ομως οπως ειπες κ συ οι τοπικοτητες της καθε περιοχης το κανουν να παιζει. κ οπως λες πιο πολλες ομιχλες εδω(αν κ νταξει μικρη σημασια εχει αυτο αφου ομιχλες δεν εχουμε συχνα) πιο πολλη συννεφια εδω, πιο μεγαλη διαρκεια ημερας αθηνα(την καλοκαιρινη περιοδο αυτο αλλαζει) πιο μεγαλη κλιση ο ηλιος αθηνα αρα πιο πολλη ακτινοβολια, οι βοριαδες ειναι πιο κρυοι εδω αφου δεν εχουμε καταβατη βορια κ ερχονται ανεμποδιστοι, σε νοτιαδες εδω εχουμε νεφωσεις συνηθως ή/και ομιχλες ενω εσας σας ψηνει συνηθως ενω κ ο νοτιας δεν μας φτανει εκτος αν υπαρχει καταλληλο χαμηλο κοντα πχ νοτιο ιονιο ή πιο δυτικα. αυτα εν ολιγοις.
    Μας γ....ες!:d

Τι καλό έχουμε εμεις εδω τον χειμώνα? υπάρχει κάτι κατα τη γνώμη σου???

Leave a comment:

• geornik2004
    replied
    η Αθήνα ειναι πιο ευαίσθητη στους νοτιάδες(της ανεβάζουν πιο πολύ τη θερμοκρασία το Χειμώνα), αλλά ταυτόχρονα ειναι πιο ευαίσθητη και στους βοριάδες του Αιγαίου που φέτος απλά δεν ήλθαν παρά μόνο για 3-4 μέρες...άρα λογικά τα φετινά δεδομένα του Χειμώνα...

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Επισημα λοιπον, τον Ιανουαριο του 2013 η Καλαμαρια στα 5 μ. υψομετρο ειχε οσο ο Διονυσος στα 500 μ. ως μεση μηνιαια τιμη θερμοκρασιας!

Leave a comment:

• GEORGE SNOWMAN
    replied
    κι επειδη βαριεμαι να ασχοληθω παραπανω ανοιξε και τα στατιστικα της Ιπποκρατειου που ΕΣΥ ανεφερες και κανε τις συγκρισεις σου....για να σε βοηθησω μην ψαξεις στο κεντρο της Θεσσαλονικης,ειναι κριμα........κανε τις συγκρισεις σου με Φιλυρο και Χορτιατη....καλο απογευμα

Leave a comment:

• Michael_SN
    replied

http://www.meteothes.gr/noaa-monthly.php

http://dionysos-penteli.meteoclub.gr/NOAAPRMO.TXT

σε ενα φλεβαρη χωρις ιχνος καιρου βορειου ρευματος.....αν μας ειχε κανει και καιρο β.ρευματος αστο καλυτερα......πουλα αλλου τα παραμυθια σου φιλε.....και που σαι??δεν μπηκα καν στη διαδικασια να παραθεσω τα στοιχεια της Ιπποκρατειου.....καντο μονος σου να εκτεθεις στον εαυτο σου.....
    Πάντως 5 και 7 χρόνια είναι πολύ λίγα για να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Κρίμα να μην έχουμε στοιχεία από περισσότερα χρόνια.

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Η Αθηνα εχει τις μισες μερες χιονοπτωσης, ενω μια τυπικη χειμωνιατικη μερα, η θερμοκρασια στο κεντρο της Θεσσαλονικης (σαν να λεμε Πειραιας) βρισκεται στα ιδια επιπεδα με Αγιο Στεφανο, Διονυσο ακομα και Ιπποκρατειο Πολιτεια. Αν αυτο δεν αποτελει τεραστια κλιματικη διαφορα, τοτε δεν ξερω τι περιμενουν καποιοι να δουν για να σταματησουν το τροπαριο οτι οι δυο πολεις ειναι.....κοντα!

Αστο ρε φιλε εκτιθεσαι...εσυ τα εγραψες τα παραπανω,οχι εγω......αστο σου λεω.....και ποιο βαρδαρη και βαρβαρη μου λες???σου παρεθεσα στοιχεια,κοιτα τι ανεμοι επικρατησαν ΚΙ εδω...ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ.....

Τωρα πλακα κανεις, ετσι; Εδω τι ανεμοι επικρατησαν; Βορειοι;

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Ιανουαριος 2013 Συμφωνα με τους δυο Davis.... μεση μηνιαια θερμοκρασια!!!

Διονυσος υψομετρο 500 μ. 7.5
    Καλαμαρια υψομετρο 5 μ. 7.6 ΕΑΑ!
    Θεσσαλονικη 37 μ. 8.7 (σε ταρατσα χωρις καθολου αναστροφη)

Leave a comment:

• GEORGE SNOWMAN
    replied
    Ο Φεβρουαριος ηταν πανω απο τις κλιματικες εδω, χωρις σχεδον καθολου Βαρδαρη, οποτε εσυ εκτιθεσαι, οχι εγω.

Οσο για παραμυθια, εγω βασιζομαι σε κλιματικα δεδομενα, σε αντιθεση με τα ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΣΟΥ. Διαβασε πιο πανω τι εγραψα.... Θεσσαλονικη με Κηφισια κατα μεσο ορο ειναι στα ιδια. Δεν ειπα οτι καθε μερα το κεντρο της Θεσσαλονικης εχει οσο ο Διονυσος. Να διαβαζεις πιο προσεκτικα αλλη φορα.
    Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Η Αθηνα εχει τις μισες μερες χιονοπτωσης, ενω μια τυπικη χειμωνιατικη μερα, η θερμοκρασια στο κεντρο της Θεσσαλονικης (σαν να λεμε Πειραιας) βρισκεται στα ιδια επιπεδα με Αγιο Στεφανο, Διονυσο ακομα και Ιπποκρατειο Πολιτεια. Αν αυτο δεν αποτελει τεραστια κλιματικη διαφορα, τοτε δεν ξερω τι περιμενουν καποιοι να δουν για να σταματησουν το τροπαριο οτι οι δυο πολεις ειναι.....κοντα!

Αστο ρε φιλε εκτιθεσαι...εσυ τα εγραψες τα παραπανω,οχι εγω......αστο σου λεω.....και ποιο βαρδαρη και βαρβαρη μου λες???σου παρεθεσα στοιχεια,κοιτα τι ανεμοι επικρατησαν ΚΙ εδω...ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ.....

Leave a comment:

• GeorgeTsavd
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από alkis91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειχει -4 μεσο ορο στα 850h το χειμωνα η θεσσαλονικη. Παρ 'ολα αυτα ειναι σχεδον 5 βαθμους κατω απο αθηνα στην επιφανεια κατα μεσο ορο. Εξηγεισε το μου αφου ξερεις.
    κοιτα πως ειναι απο δεκεμβρη ως κ φλεβαρη. περιπου 2 βαθμους διαφορα στα 850.

αυτο ειναι ο κυριος λογος απο κει κ περα ομως οπως ειπες κ συ οι τοπικοτητες της καθε περιοχης το κανουν να παιζει. κ οπως λες πιο πολλες ομιχλες εδω(αν κ νταξει μικρη σημασια εχει αυτο αφου ομιχλες δεν εχουμε συχνα) πιο πολλη συννεφια εδω, πιο μεγαλη διαρκεια ημερας αθηνα(την καλοκαιρινη περιοδο αυτο αλλαζει) πιο μεγαλη κλιση ο ηλιος αθηνα αρα πιο πολλη ακτινοβολια, οι βοριαδες ειναι πιο κρυοι εδω αφου δεν εχουμε καταβατη βορια κ ερχονται ανεμποδιστοι, σε νοτιαδες εδω εχουμε νεφωσεις συνηθως ή/και ομιχλες ενω εσας σας ψηνει συνηθως ενω κ ο νοτιας δεν μας φτανει εκτος αν υπαρχει καταλληλο χαμηλο κοντα πχ νοτιο ιονιο ή πιο δυτικα. αυτα εν ολιγοις.
    Last edited by GeorgeTsavd; 09-03-13, 18:11.

Leave a comment:

Working...
X