Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ενδιαφερουσες Συγκρισεις Μεγαλων Ευρωπαικων Πολεων

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από NORTHMAN SNOW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε λίγο γιατί με μπέρδεψες.Αν η Αθήνα ''θερμαίνεται'' αναλογικά περισσότερο από τη Θεσσαλονίκη με τους νοτιάδες, τότε αυτόματα θεωρώ ότι η Θεσσαλονίκη αναλογικά θα ''κρυώνει'' και περισσότερο στον βοριά.’λλα πως στο καλό αυτές οι δύο πόλεις να είναι στα ίδια θερμοκρασιακά επίπεδα, όπως λένε κάποια παιδιά παραπάνω?
    Σε αυτό το θέμα αναφέρεσαι? που τα διάβασες όλα αυτά που αναφέρεις?? Eιπε κανεις ότι είναι στα ίδια?
    Μηπως έχεις μπερδευτεί με κανένα άλλο site?

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Εμφάνιση μηνυμάτων
      Τι ακριβως να συγκρινω δηλαδη;
      Τι λεμε τοση ωρα... δεν ψαχνουμε να βρουμε σε ποσο υψομετρο στην αττικη αντιστοιχει η μεση Τ του χειμωνα σε αυτην του κεντρου θεσσαλονικης? νομιζω οτι το 250μ ειναι ενα αποδεκντο νουμερο.

Σχολιασμός

Ωραία, βλέπω ότι το θέμα που μας απασχολεί και πάλι σήμερα είναι το γεγονός ότι η Αθήνα είναι μία ψυχρότερη ή για να μην παρεξηγηθώ μια ελαφρώς θερμότερη πόλη από τη Θεσσαλονίκη.Όπως θα έλεγε και μια ψυχή, η Θεσσαλονίκη χτίστηκε στο πιο ήπιο μέρος της βόρειας Ελλάδας ακι γι αυτό η Αθήνα την κοντράρει ευθέως...Για άλλη μια φορά πάμε να τα δούμε ένα-ένα...Η Θεσσαλονίκη είναι μία παραθαλάσσια πόλη χτισμένη στο μυχό το θερμαϊκού κόλπου με γεωγραφικό πλάτος 40,5.Η αθήνα 2,5 παράλληλους παρακάτω στον 38 κατά μέσο όρο...Αν σκεφτούμε ότι βρίσκοντα και σχεδόν στο ίδιο γεωγ. μήκος τότε είναι σχετικά δύσκολο να γίνει σύκριση θερμοκρασιακή υπέρ της Αθήνας (οι μέσοι όροι μπήκαν και πιο πριν οπότε είναι ανούσιο να τους ξαναβάλω).
        Μάθαμε επίσης ότι η Θεσσαλονίκη είναι ''Σαχάρα'' το χειμώνα και ότι το καλοκαίρι μαστίζεται από συχνές 4μηνες ανομβρίες...Αμάν τι ακούω πάλι.Ρε παιδιά μέχρι και στο περσινό υπέρξηρο καλοκαίρι, στη Θεσσαλονίκη μόνο ένας μήνας βγήκε με 0μμ.Στην Αθήνα που η ξηρασία ήταν 4μηνη και στα νότια κατά τόπους 5μηνη τι θα πρεπε να λέγαμε???Και αν δε μας πιστεύεται υπάρχει και τρόπος να το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό που είπα.Ξεκινάς από Αθήνα στα τέλη του καλοκαιριού...Δες γύρω σου τη φύση..Το μόνο πράσινο που θα δεις θα είναι οι ελιές και τα πεύκα.(ότι έχει μείνει δηλαδή)Όλα τα άλα και εννοώ τις χορτολιβαδικές εκτάσεις όχι μόνο είναι κατάξερα αλλά το μόνο που υπάρχει είναι χώμα.Δες μετά και το τοπίο από Τέμπη και μετά.Οι κάμποι είναι ακόμα πράσινοι αν όχι παντού σε αρκετή επιφάνειά τους.Επίσης όσο και να μην αρέσει σε ορισμένους η Θεσσαλονίκη είναι πιο ψυχρή κλιματική περιοχή από την Αθήνα με την αυστηρή σημασία του όρου (η αισθητή θεμοκρασία είναι άλλο).Και μιας και το αναφέρατε για την αισθητή θερμοκρασία, τα τελευταία δύο χρόνια που βρίσκομαι Αθήνα το χοντρό μπουφάν που έχω ζήτημα να το φόρεσα στο 1/4 της συχνότητας που το φορούσα πάνω.’ρα???Θα το ήθελα πολύ να δημοσιεύσω και αποσπάσματα από διατριβές σαν αυτές που αφορούσαν το χιόνι, τη θερμοκρασία και άλλους κλιματικούς παράγοντες για τη Θεσσαλονίκη και να υποστηρίξω τη θέση μου αλλά ξέρω ότι το θέμα θα γίνει ροντέο από μερικούς, θα αμφισβητηθεί και στο τέλος θα κλειδωθεί γιατί θα έχει γίνει πανικός.Οπότε τα κρατάω για μένα και αφήνω μερικούς να ονειρεύονται την Αθήνα ως το Σικάγο (λόγω του lake effect snow=Agean lake effect snow και την Πάρνηθα ως τα όρη του Κολοράντο).

ΥΓ. Ζητώ συγγνώμη από αυτούς που διαβάζουν το φόρουμ γιατί τους αρέσει ο καιρός και είναι αναγκασμένοι να ακούν αυτά τα αυτονόητα αλλά τόσο δυ*****νόητα γεγονότα.

ενα απο τα πολλα θεματα στη ζωη μου που αλλαξε οταν μετακομισα στη Θεσσαλονικη ηταν κ αυτο! στην Αθηνα υπηρχαν πολλες μερες που ενα ελαφρυ μπουφανακι ηταν αρκετο οταν ειχε καλο καιρο ενω εδω ηταν αδιανοητο να μη κουκουλωθεις κ φασκιωθεις σαν το κρεμυδι οταν ηθελες να βγεις εξω ακομα κ με καλο καιρο! βεβαια σε αυτο παιζει ρολο κ η υγρασια που τρυπαει κοκαλα κ οχι μονο η θερμοκρασια απο μονη της! ενα αλλο χαρακτηριστικο που ειχα συζητησει με τα παιδια που ειχα πρωτογνωρισει τοτε εδω ειναι οτι στην Αθηνα ακομα κ μετα απο χιονι οταν ο καιρος βελτιωθει η θερμοκρασια αμεσως ανεβαινει σε σχετικα ανετα επιπεδα ενω εδω παρα τον ηλιο μπορουμε να εχουμε τσουχτερο κρυο (ακομα κ ολικο παγετο)
        Lyoness ... The future is here !!!

Σχολιασμός

• Μεσες ετησιες θερμοκρασιες για το 2012 (μονο Davis)

Κηφισια 290 μ. http://users.ntua.gr/jorgalan/ 17.2
          Κηφισια 310 μ. http://www.metar.gr/ws/kifissia/history/2012.txt 17.5
          Ο,τι και το κεντρο της Θεσσαλονικης.... Τυχαιο; Δε νομιζω. 365 μερες ειναι αυτες οχι ενας μηνας!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από snowgiann Εμφάνιση μηνυμάτων
            Σε αυτό το θέμα αναφέρεσαι? που τα διάβασες όλα αυτά που αναφέρεις?? Eιπε κανεις ότι είναι στα ίδια?
            Μηπως έχεις μπερδευτεί με κανένα άλλο site?
            Αρχικά να σου ξεκαθαρίσω ότι όταν διαβάζω κάτι ξέρω που το διαβάζω...

Το διάβασα λοιπόν εδώ

http://forum.snowreport.gr/showthrea...=1#post1291927

Και μην μου λες τώρα άλλα.Από το πρωί προσπαθείς να μας πείσεις ότι η διαφορά Θεσσαλονίκης-Αθήνας είναι ανεπαίσθητη..
            ξέρω τι διαβάζω..το είπαμε και πριν
            Ένθερμος Θεσσαλονικιός εγκλωβισμένος στην Αθήνα!!!:p
            sigpic

Σχολιασμός

Μεσες ετησιες θερμοκρασιες για το 2012 (μονο Davis)

Ο,τι και το κεντρο της Θεσσαλονικης.... Τυχαιο; Δε νομιζω. 365 μερες ειναι αυτες οχι ενας μηνας!
              ΜΑ δεν διαφωνει κανεις με αυτο που λες (εγω τουλαχιστον δεν διαφωνω). 250 λεω 290 μου λες. Τα ιδια πραματα.
              Η κηφησια δεν εχει θαλασσια αυρα το καλοκαιρι βεβαια.

Σχολιασμός

Μεσες ετησιες θερμοκρασιες για το 2012 (μονο Davis)

Νομίζω έχουμε καταλήξει...
                Το κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι περίπου 1,9 βαθμούς ψυχρότερο του κέντρου της Αθηνας και αντιστοιχεί περιπου στην ετήσια θερμοκρασία της Κηφισιάς στα 300μ.....

Σχολιασμός

Αρχικά να σου ξεκαθαρίσω ότι όταν διαβάζω κάτι ξέρω που το διαβάζω...

Το διάβασα λοιπόν εδώ

http://forum.snowreport.gr/showthrea...=1#post1291927

Και μην μου λες τώρα άλλα.Από το πρωί προσπαθείς να μας πείσεις ότι η διαφορά Θεσσαλονίκης-Αθήνας είναι ανεπαίσθητη..
                  ξέρω τι διαβάζω..το είπαμε και πριν
                  Είναι 1,9 βαθμοί ότι άλλο πεις είναι αρλούμπες....
                  Εγω το μόνο που έκανα είναι να παραθέσω τα ΣΩΣΤΑ κλιματικά του Θησείου! Μην παραποιείς τα λεγομενά μου!!!!!
                  Last edited by snowgiann; 09-03-13, 19:18.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από alkis91 Εμφάνιση μηνυμάτων
                    ΜΑ δεν διαφωνει κανεις με αυτο που λες (εγω τουλαχιστον δεν διαφωνω). 250 λεω 290 μου λες. Τα ιδια πραματα.
                    Ναι αλλα η Κηφισια θεωρητικα εχει χαμηλοτερες ελαχιστες λογω ηπειρωτικοτητας και υψομετρου....

Σχολιασμός

Νομίζω έχουμε καταλήξει...
                      Το κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι περίπου 1,9 βαθμούς ψυχρότερο του κέντρου της Αθηνας και αντιστοιχεί περιπου στην ετήσια θερμοκρασία της Κηφισιάς στα 300μ.....

αν κ εγω θα συνεχισω να επιμενω οτι η τοση μικρη διαφορα διονυσου κεντρου θεσσαλονικης μου κανει μεγαλη εντυπωση πως ενα παραθαλασσιο μερος διπλα στη θαλασσα εχει μονο 1.8 βαθμους πιο πανω απο ενα αλλο στα 500 μετρα υψομετρο κ μακρυα απο θαλασσα!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από alkis91 Εμφάνιση μηνυμάτων

θαλασσια αυρα ??? πριν ακουσαμε οτι λογω υγρασιας ειναι πιο ανηποφορη η ζεστη εδω... οπως κ να χει εχουμε ξεφυγει τελειως απο το θεμα!!! πριν ειχαμε κοντρα Θεσσαλονικης-Ρωμης κ τωρα προσπαθουμε να βρουμε σε ποιο υψομετρο της Αττικης αντιστοιχει το κεντρο της Θεσσαλονικης!!! ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!
                        Last edited by a8lios; 09-03-13, 19:22.
                        Lyoness ... The future is here !!!

Σχολιασμός

Είναι 1,9 βαθμοί ότι άλλο πεις είναι αρλούμπες....
                          Τι λες???
                          ΜΟΝΟ 1,9???
                          Θες να πεις δηλαδή ότι 1,9 βαθμοί είναι λίγο?Πόσο μάλλον όταν μιλάς για μέσους όρους έτους.
                          Θα 'πρεπε να ξέρεις ότι αυτό είναι μεγάλης σημασίας σαν κλιματολογικό χαρακτηριστικό!!
                          Κατά τα άλλα δεν νομίζω να λέω αρλούμπες σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι κάνεις εσύ στο συγκεκριμένο θέμα.
                          Ένθερμος Θεσσαλονικιός εγκλωβισμένος στην Αθήνα!!!:p
                          sigpic

Σχολιασμός

Τι λες???
                            ΜΟΝΟ 1,9???
                            Θες να πεις δηλαδή ότι 1,9 βαθμοί είναι λίγο?Πόσο μάλλον όταν μιλάς για μέσους όρους έτους.
                            Θα 'πρεπε να ξέρεις ότι αυτό είναι μεγάλης σημασίας σαν κλιματολογικό χαρακτηριστικό!!
                            Κατά τα άλλα δεν νομίζω να λέω αρλούμπες σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι κάνεις εσύ στο συγκεκριμένο θέμα.
                            Εχεις παραισθήσεις? Σύνδρομο φοβικότητας?
                            διάβασες να γράφω τη λέξη μόνο??????

Σχολιασμός

• Το Θησειο θα πρεπει να συγκριθει με τον σταθμο του ΑΠΘ και μονον. Κανενας αλλος σταθμος στο κεντρο της Θεσσαλονικης δεν βρισκεται 2 μετρα πανω απο το εδαφος! Ποιος μπορει να βρει τα κλιματικα στοιχεια του ΑΠΘ; Κατι μου λεει πως η διαφορα δεν ειναι 1,9 βαθμοι αλλα παραπανω!!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από GeorgeTsavd Εμφάνιση μηνυμάτων
                                αν κ εγω θα συνεχισω να επιμενω οτι η τοση μικρη διαφορα διονυσου κεντρου θεσσαλονικης μου κανει μεγαλη εντυπωση πως ενα παραθαλασσιο μερος διπλα στη θαλασσα εχει μονο 1.8 βαθμους πιο πανω απο ενα αλλο στα 500 μετρα υψομετρο κ μακρυα απο θαλασσα!!
                                ισως μια εξήγηση να είναι ότι ο Διόνυσος εκει που είναι ο σταθμός δεν κάνει καθόλου αναστροφές λόγω πλαγιάς.....
                                δεν είμαι σίγουρος...υποθέτω...

Σχολιασμός

Working...
                                X