Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

To αστρο του χειμωνα ξεθωριαζει!!!...

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• To αστρο του χειμωνα ξεθωριαζει!!!...

The morning light of the winter is fading!!!

Χτυμημενος απο την μανια της γριπης και τα πιθανα βουντου τα οποια την προκαλεσαν,θα μπω και εγω ως γνωστος καιροφιλος(ψεμα δεν ειμαι) στο κλιμα των ημερων

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι Συγκλονιστικο,εχω συγκλονιστει πραγματικα επεσαν 130 mm βροχης στην Δροσια μεχρι τωρα...Ειμαι βαθυτατα συγκινημενος,ενα δακρυ εχει κυλισει απο τα ματια μου!!!φτασαμε αρχες γεναρη και μιλαμε για τις βροχες που επεσαν σε ολη σχεδον την ελλαδα συνολικα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων...Και απο οσο φαινεται (εγω δεν κανω μετεοπροφητιες) η επικειμενη ψυχρη εισβολη φαινεται να ξεθωριαζει και αυτη(οχι οτι ελαμψε κιολας ποτε)...Βεβαια η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια,Ουτε θα κανω αναλυση για τα επικειμενα,ειναι ανουσιο να αναλυεις κατι οταν υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να μην γινει και μετα να σου φταει το καθε τι που δεν εγινε,οποτε δεν προχοραω παρακατω για την μετεπειτα πορεια...Ως το σημερα λοιπον δεν εχει καταφερει ο χειμωνας να φερει ενα -5 ετσι για να σπασει ο παγος,ας ειναι και ψυχρη εισβολη χωρις αυλωνα (βλεπε δεκεμβρης 2006 και 2007),εχουμε πηξει στην βροχη,και τα δεν φαινεται κατι σπουδαιο στον οριζοντα,βαρεθηκα να ακουω για τις βροχες,ναι δεν ειμαι καιροφιλος,ειμαι χιονοφιλος μονο,με αυτον τον καημο μεγαλωσα και με αυτον θα φυγω για αυτο και αυτο ξερω και να προβλεπω με σχεδον 100% επιτυχια για την αττικη!!!
    Δεν υπαρχει νοημα να ζεις τον χειμωνα αν δεν χιονιζει,ειναι σαν να λειπει κατι στον αερα και επειδη μετεοπροφητειες οπως προειπα δεν κανω,θα περιμενω μεχρι τα μεσα γεναρη να δω την φαση και καποια συμπερασματα θα βγουν,οι κυκλοφορια σαν κυκλοφορια δεν θα την χαρακτηριζα κακη ωε τωρα μιας και τετοιες κυκλοφοριες εχουν δωσει πολυ καλες κακοκαιριες στα προσηνεμα αρκετες φορες και αλλες που απλως μας προδωσαν...οποιος καταλαβαινει,καταλαβαινει τι εννοω τετοιου ειδους κυκλοφοριες...!!!βαριεμαι να γραφω σελιδες ολοκληρες,η ελπιδα υπαρχει ακομα (There is still hope) ομως εχει αρχισει να ξεθωριαζει,ας ελπισουμε το μελλον να εχει πολλες χιονομερες για τα προσηνεμα και να βουλιαξουμε στο χιονι(αλλωστε χωρις αυτο υπαρχει μια νοθροτητα στον αερα που αναπνεεις...
    Λυπαμαι που δεν με συγκλονιζουν οι βροχες και η καλοκαιρια...Δεν πανε να πεσουν και 5000mm στην αττικη,ειναι απλος αδιαφορο και αν ο ηλιος λαμπει για αλλες 30 μερες παλι αδιαφορο ειναι (ειμαι κακο παιδι,δεν ειμαι καιροφιλος,αυτα λενε για μενα...!!!)Βεβαια και οι "καιροφιλοι" ετσι λενε στην αρχη του χειμωνα,αμα δεν τους χιονισει στο τελος καταριουνται τα μοντελα,τα προσηνεμα,την μαυρη τους την μοιρα και τα λοιπα.Δυστηχως αφεντικα του καιρου δεν ειμαστε,και οτι ειναι να γινει θα γινει απλως εγω προτιμω να ειμαι ειλικρινεις σε οτι νιωθω και να το λεω και οχι να τα παιζω "καιροφιλος" και αλλα να σκεφτομαι...(turkish airlines λεει ο καιροφιλος)

Καλημερα σε ολους

Βαθυτατα συγκλονισμενος-συγκινημενος απο την πολυ βροχη στην Αττικη!!!!Δεν θα κοιμηθω το βραδυ απο το τοσο σπουδαιο γεγονος!!!Αστεια πραγματα απλως...

29 9.4 11.2 7:00 7.2 2:20 8.9 0.0 26.0 0.8 24.1 22:10 ENE

30 8.7 9.6 5:10 7.8 3:10 4.4 0.0 105.2 2.1 30.6 5:30 ENE

-->Πηγη:Μετεωρολογικος σταθμος Δροσιας Αττικης ( www.pefteixioni.com)
    και μην πει κανεις οτι διαφημιζω τον σταθμο μου,απο τον Κ.Βατικιωτη τον αγορασα!!!

Οταν το καραβι εχει αρχισει να "Γερνει" ...!!! Ας ελπισουμε οτι δεν θα βουλιαξει!!!

Κανε κλικ στην εικονα να δεις πως πολλες φορες μπορει να βυθιστουν,τα αβυθιστα ονειρα σου!!!

titanic-sinking.jpg
    Last edited by hermes; 30-12-12, 13:51.
    Μελος της γνωστης κλικας που μαστιζει το snowreport,τυχον επικοινωνια μαζι μου,μονο με pm...!!!

η αλήθεια ειναι ότι αν δεν κάνει 1-2 ψυχρές εισβολές (από -5 και κάτω στα 850hp στην Αττική) στη συνέχεια θα μείνει στην ιστορία αυτός ο Χειμώνας...ως ο χειρότερος μακράν...ας ελπίσουμε κάτι να αλλάξει στη συνέχεια...

Σχολιασμός

ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΕΡΜΗ ΓΙΑΤΙ ΧΤΕΣ ΜΕ ΚΡΑΖΑΝΕ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΑΛΌ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ...ΕΚΤΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΑΕΤΟΦΩΛΙΕΣ...ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΟΥΤΕ ΠΑΣΠΑΛΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 850Μ.ΚΑΛΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

Σχολιασμός

Ερμή καταρχάς περαστικά, συμμερίζομαι την απογοήτευσή σου γιατί και εγώ χιονόφιλος είμαι πάνω απ όλα αλλά ακόμα δεν έχουμε μπει καν στον Γενάρη.
        Όσο αφορά τα χιλιοστά βροχής και εμένα προσωπικά την συγκεκριμένη περίοδο ασυγκίνητο με αφήνουν ως φαινόμενο όχι ως χρησιμότητα.
        Για την επικείμενη ψυχρή εισβολή που κατά την γνώμη σου μπορεί να μείνει στα χαρτιά (έτσι κι αλλιώς για μια μεταβολή που απέχει μία εβδομάδα όλα είναι πιθανά) νομίζω πως δεν έχει τελειώσει τίποτα και προσωπικά δεν θέλω όχι γιατί την είχα υποστηρίξει βάσει την τότε εκτίμησης μου (μακάρι να χιόνιζε τις επόμενες πέντε μέρες και ας έκανε λιακάδα και 20 βαθμούς το διάστημα που λέγαμε) αλλά για τον λόγο και μόνο που αναφέραμε πριν ότι είμαι και εγώ χιονόφιλος.
        Δεν νομίζω πως έχει διαμορφωθεί ακόμα καμία σαφής εικόνα από τα μοντέλα αλλά και στην εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας για να πούμε τι θα γίνει εκείνο το διάστημα και προσωπικά θεωρώ καλύτερο να υπάρχει ακόμα μια ασαφής εικόνα τώρα και στην πορεία να διαμορφωθεί στο επόμενο διήμερο τριήμερο παρά να έδειχνε κάτι συγκεκριμένο και πολύ ενθαρρυντικό και στην συνέχεια να γυρνάγαμε στο μηδέν.
        Έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα καμία διάταξη δεν κερδίζει σαφές έδαφος , το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μπούμε σε μια ψυχρή περίοδο τότε χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες (βάσει των μοντέλων πάντα και όχι τι αίσθηση έχει ο καθένας μας).

Σχολιασμός

Γιωργο το μετεοπροφητιες δεν πηγαινε σε εσενα(γενικα μιλαω απλα για να το ξες) Νταξει εσυ μια γνωμη ειπες πανω στην πλακα και οταν σε λεω μετεοπρφητη κανω πλακα,αλλο τι λεω σε εσενα και αλλο τι λεοω στο κειμενο,αυτο για να μην μπερδευονται τα πραγματα
          Μελος της γνωστης κλικας που μαστιζει το snowreport,τυχον επικοινωνια μαζι μου,μονο με pm...!!!

Σχολιασμός

Ναι ρε άσε τις διευκρινήσεις δεν μου χαλάς το προφίλ μη φοβάσαι δεν απάντησα για την μετεοπροφητία αλλά για το ξεθόριασμα όσο αφορά την ψυχρή εισβολή.

Σχολιασμός

Τωρα θα με κανεις να αναλυσω και δεν θελω γιατι δεν μου αρεσει να μιλαω για κατι που ειναι 168 ωρες μπροστα,Σε πρωτη φαση φαινεται να εχει ξεθωριασει η κακοκαιρια(οσον αφορα το "πρωτο κατεβασμα" 5-7 /01/2013) τωρα αν ο αντικυκλωνας σηκωθει-ανασυνταχθει-στριψει ,μετα τις 6-7 του μηνα και τα λοιπα και καταφερει να κατεβασει κατι καλο σε δευτερη φαση εκει πιθανων να πονταρα...αλλα παλι με μικρες πιθανοτητες,τωρα ως αναφορα το πρωτο κομματι 5-6-7 του μηνα απο την εμπειρια μου και αυτα που βλεπω δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι...Και προς το καλυτερο να παει(λεμε τωρα) παλι σαπιο θα ειναι
              Last edited by hermes; 30-12-12, 14:21.

Σχολιασμός

H ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια....

Σχολιασμός

Πάτε καλά; Μεσημέρι 1.30 και στο Γέρακα στους 7-8 βαθμούς και δεν είναι χειμώνας;

Με ένα Δεκέμβρη θερμοκρασιακά στις κλιματικές τιμές και πολύ μα πολύ βροχερό;

Έλεος γιατρέ μου
                  ...ακόμα και μέσα στην Αθήνα, που τη νύχτα θα ενταθούν...

Σχολιασμός

Ο Χειμώνας φίλε Ερμή δεν ξεθωριάζει ποτέ.Μονο και μόνο η προσμονη αρκεί.σου φτιάχνει την διάθεση και στο κάτω κατω με το αυτοκίνητο σε δυο ωρίτσες π
                    νηγεσαι στο χιόνι.Ο χειμώνας είναι ότι καλύτερο καιρικά άλοτε με πολλά άλοτε με λιγα.λίγο στιπουράκιτζακάκι και καλή παρέα.Αν τώρα η λάμπα πάρει αυτο το μαγικό χρώμα κανενα βράδυ ακόμα καλύτερα!!!!!!!!!
                    2002!

Σχολιασμός

φιλε hermes οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του μεχρι τωρα χειμωνα συμφωνω.
                      διανυσαμε εναν αδιαφορο δεκεμβρη με χαρακτηριστικα νοεμβριου δηλαδη
                      βροχες,λιγα χιονια στα ορεινα , φθινοπωρινες θερμοκρασιες και πολυυ υγρασια..

οσον αφορα το "ξεθωριασμα" για τις 6-7 του μηνα δεν με βρισκει συμφωνο.
                      οχι λογω καποιας μετεοπροφητειας που επικαλουμαι,
                      αλλα λογω του οτι μιλαμε για σχεδον 9 μερες μετα οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε με τιποτα
                      αυτη τη στιγμη που μιλαμε ποια θα μπορουσε να ειναι η ΔΥΝΑΜΙΚΗ
                      του αζορικου,των ατλαντικων χαμηλων και του αυλωνα που θα κατεβει.

δεδομενων αυτων μπορω να πω οτι πιο σημαντικο για μενα
                      ειναι ενα στοιχειο που δεν βλεπαμε αυτες τις μερες :
                      την επανεμφανιση ψυχους στα βα της ευρωπης.

το επομενο στοιχειο που δεν ξερω αν μπορεις να το ξερεις για να μου το ανελυες,
                      ειναι οτι ισως γυρω στις 10 του μηνα να εχουμε δραστηριοποιηση του σιβηρικου.
                      βλεπω σωστα ή κανω λαθος?
                      Καλωσήλθατε Χιόνιααααααααα
                      www.aparadektoi.gr

Σχολιασμός

Το είπατε σε ένα ποστ το είπατε σε δύο το είπατε σε τρια .... απολαύστε το φθινόπωρο ΣΑΣ και μην αναλώνεστε γιατι θα έρθει καμιά άνοιξη (φτου φτου) και μετά να δω.... ο χειμώνας είναι εδώ τα ρεκορ τα σπάτε και αν είχε και η ανατολική Μακεδονία που αυτη πραγματικά είναι αδικημένη αντίστοιχες κακοκαιρίες όλα μέλι γάλα
                        ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ Η ΕΠΙΔΙΩΞΙΣ Η ΗΔΟΝΗ, ΤΩΝ ΕΚΛΕΚΤΩΝ Η ΔΟΞΑ ,ΤΩΝ ΔΕ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ Η ΑΡΕΤΗ!!!

Σχολιασμός

Εμενα παντως πλυθηκε το αμαξι μια χαρα, γλιτωσα και το 12ευρω που θα εδινα στο πλυντηριο
                          http://aigaleo-davis2.meteoclub.gr

Σχολιασμός

O καθενας μιλαει με τις εμπειριες,τα δεδομενα και οπως αντιλαμβανεται τα πραγματα στο μυαλο του,για το τι ειναι χειμωνας και λοιπα...οπως δηλωσα εγω δεν ειμαι καιροφιλος,ειμαι χιονοφιλος,δεν με ενδιαφερει να παω να δω χιονι στον παρνασο η στην παρνηθα το θελω εξω απο την πορτα μου(ειμαι ειπαμε και τοπικιστης)
                            Λοιπον δυο πραγματα ακομα
                            1) Πολυ υγροι δεκεμβηδες και νοεμβρηδες γενικα δεν ειναι καλο σημαδι για το υπολοιπο του χειμωνα ως αναφορα τις χιονοπτωσεις στην Αττικη(χωρις να ειναι κανονας αυτος,απλως ειναι μια ενδειξη)
                            2) Οταν τελη νοεμβρη ή μεσα στον δεκεμβρη δεν εχει κανει μια μικρο ψυχρη εισβολη της ταξεως του να πεσουν μερικες νιφαδες στα ημειορεινα της αττικης,ουτε αυτο ειναι καλο σημαδι για το υπολοιπο

Αυτα τα 2 πραγματα ειναι σημαδια και λενε οτι πολυ πιθανων ως αναφορα τις χιονοπτωσεις για το υπολοιπο του χειμωνα να μην ειναι καλες στην αττικη (με κατι δηλαδη αξιο λογου) χωρις παλι ξανα λεω αυτο να ειναι κανονας,Μεχρι και τον αναπειρο χειμωνα του 2007-2008 τον δεκεμβρη του 2007 ειχαν πεσει νιφαδες στα ημιορεινα και μετα ηρθε η κακοκαιρια τελη γεναρη και ο ιστορικος χιονιας του φλεβαρη...οπωε και στο παρελθον αν γυρισετε θα δειτε οτι υπαρχουν μικρα σημαδια στον καιρο που σου δινουν την ταση(βλεπε 2006-2004-2002-92-91-83) εξαιρεση αποτελει το 87 και το 85 ως αναφορα το σημαδια,ειδικα την κακοκαιρια του φλεβαρη του 85 με βαση την προηγουμενη κυκλοφορια δεν υπηρχε καμια επλιδα,για αυτο και λεω οτι τα σημαδια αυτα δεν αποτελουν κανονες,ειναι ομως σημαδια!!!και οπως ξανα ειπα ο καθενας αντιλαμβανεται τα πραγματα διαφορετικα στο μυαλο του

Το μονο θετικο που δινω στον χειμωνα ειναι η κυκλοφορια που εχει αλλαξει σε σχεση με τον Δεκεμβρη και ειναι τυπου χαμηλα απο πανω(αγγλια-σκανδιναβια) αντικυκλωνικες πιεσεις απο κατω κεντρο-δυτικο-ανατολικη ευρωπη...Εκει αμα γινει ενα μπαμ κατεβαζει το -10 για πλακα κατω,για αυτο και εγραψα οτι τετοιου ειδους κυκλοφοριες πολλες φορες μας ευνοησαν και αλλες φορες μας προδωσαν γιατι αν δεν εχει δυναμικη για καταβαση σοβαρου αυλωνα σε νοτια γεωγραφικα πλατη απλως τρως την χλαπατσα στην μουρη...ετσι ειναι,αυτες οι κυκλοφοριες θελουν υπομονη...ομως τα σημαδια (που δεν ειναι κανονες) δεν ειναι καλα,εγω με την εμπειρια μου μιλαω και οποιος ξερει ελληνικα και διαβαζει τι γραφω καταλαβαινει οτι αυτα τα σημαδια που θα ξανα επαναλαβω δεν ειναι κανονες αλλα απλες ενδειξης που πρεπει να γραφτουν!!!Υπηρξαν και υγροι χειμωνες που τελικα εκαναν κατι καλο,αλλα αυτο γενικα αποτελει την εξαιρεση...
                            Δεν φαινεται ο χειμωνας μεχρι τωρα να εχει δυναμικη,οπως με την κακοκαιρια των χρστουγενων που την μαζεψαν τα μοντελα ξαφνικα πισω γιατι εγινε αυτο???ετσι,οντως υπηρξε το ενεδεχομενο και αν ηταν να το κανει θα το εκανε...απλως δεν ειχε δυναμικη να κατεβει η μπαλα και δνε κατεβηκε....και οπως το εδειξε ετσι και το πηρε πισω...
                            Τεσπα ψηνομαι στον πυρετο,ο καθενας εχει μια δικια του αντιληψη οποτε εγω δεν εχω κατι αλλο να πω

παω νανι
                            Last edited by hermes; 30-12-12, 15:14.

Σχολιασμός

ο Φλεβάρης συχνά παρουσιάζει μια αυτοτέλεια σε σχέση με το Γενάρη...δεν ειναι για να απελπιζόμαστε ακόμα...
                              εντάξει δεν έκανε το καλό σημάδι, τον προειδοποιητικό χιονιά με μορφή ψυχρής εισβολής μέσα στο Δεκέμβρη, αλλά και αυτό δεν ειναι απαραιτητα κακό...

Σχολιασμός

Working...
                              X