Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Η ΜΕΓΑΛΥΗΤΕΡΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΑΓΟΒΟΥΝΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΠΟΤΕ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Η ΜΕΓΑΛΥΗΤΕΡΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΑΓΟΒΟΥΝΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΠΟΤΕ

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...y.2049875.html

Τη διάλυση του μεγαλύτερου παγόβουνου που έχει κινηματογραφηθεί ποτέ στη Γροιλανδία απαθανάτισε με τον τηλεοπτικό του φακό ο Αμερικανός σκηνοθέτης James Balog. (Vid)

Στο βίντεο αυτό καταγράφεται η αποκόλληση περίπου 7,4 κυβικών χιλιομέτρων πάγου από τον παγετώνα Illulissat.
    Έρευνες έχουν δείξει ότι οι πάγοι της Γροιλανδίας λιώνουν με τον απίστευτο ρυθμό των 142 δισ. τόνων κάθε χρόνο.
    Με την ταινία του "Chasing Ice" ο Balog προσπαθεί να δείξει στους συμπολίτες του τις δραματικές επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής.
    Πηγή: The Guardian

Δεν θα κοιμηθω αποψε απ τη στεναχωρια για τη κλιματικη αλλαγη.

Σχολιασμός

δεν το παρεθεσα για να υποστηριξω την κλιματικη αλλαγη. ουτε εγω ειμαι "φαν". απλα μου φανηκε πολυ εντυπωσιακο φαινομενο. είναι οντως τεραστιο το παγουβονο αυτο και μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση ο τροπος με τον οποιο αρχισε να σπαει σιγα σιγα και να γλιστρουν οι παγοι.

Σχολιασμός

Καλα.Κι εγω δε το ειπα για σενα.Αλλα κατι τετοιες ειδησεις μου προκαλουν αναγουλα συνηθως.Προληπτικα το σχολιασα.Για να μη ξερασω.

Σχολιασμός

και λιγα λες φιλε μου.ειναι η ευκολη και γρηγορη δικαιλογια για ολα οσα συμβαινουν γυρω μας: κλιματικα αλλαγη φυσικα!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Χλεμπονιαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
            Καλα.Κι εγω δε το ειπα για σενα.Αλλα κατι τετοιες ειδησεις μου προκαλουν αναγουλα συνηθως.Προληπτικα το σχολιασα.Για να μη ξερασω.
            +1000000

Σχολιασμός

Παντως ειναι αρκετα εντυπωσιακο!!! Ειδικα αμα το δεις απο κοντα...μιλαμε για τεραστιους ογκους...
              Under the Attica sky snow will rise again... 2019-2020

Σχολιασμός

oh.... neo foro etoimazoyn,,,,,,,,,,,,,!!!!!
                Απο Μαρτη...Μαρτης-γδαρτης..........κι απο Αυγουστο χειμωνα!!!!!

Σχολιασμός

Working...
                X