Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ερχεται ο χειμωνας?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΓΙΑΝΝΗΣ
    started a topic ερχεται ο χειμωνας?

ερχεται ο χειμωνας?

Καλο μηνα!
    μπηκαμε και στον Νοεμβριο και οπως συμβαινει εδω και αρκετα χρονια ο χειμωνας δηλωνει απων απο το μεγαλυτερος μερος της Ευρωπησ
    οι θεσεις των μονιμων πιεσεων ειναι τετοιες που υποδηλωνουν ενα και μονο πραγμα,ο χειμωνας βρισκεται βαθια στον Καναδα.
    Ετσι,τα τζετ στριμ κατευθυνουν τα χαμηλα σε κατευθυνσεις Σεπτεμβριου.
    ΔΥΣΤΙΧΩΣ τα τελευταια χρονια ειμαστε εδω για να κανουμε τις πυθιες και οχι για να μιλησουμε για κατι χειροπιαστο τετοιο μηνα.
    Η Ευρωπη αγνοει τον χειμωνα και εδω μερικοι θα πουν μα χιονησε στην γερμανια.(βεβαια που χιονησε,,,).εκανε 7 βαθμους στο Λονδινο....σωστα μονο που και εκει ηταν καθαρα περιστασιακο οπως περιστασιακο ηταν και καποιο κρυο που εκανε στην χωρα μας πριν 3 εβδομαδες.Αλλωστε τετοιες <κακοκαιριες>εκανε Σεπτεμβριο σε χωρες οπως Γερμανια,,Αγγγλια,Γαλλια..ας μην αναζηταμε εκει τα αλλωθι.
    Με την απομακρυνση του αιτιου που εγινε περιστασιακα αφορμη για να βρει διεξοδο μια ψυχρη λιμνη προς την Ευρωπη ,ταυτοχρονα δοθηκε ξανα η ευκαιρια να επικρατησουν ανοδικες τασεις θερμων αεριων μαζων απο αφρικη προς μεσογειο και οχι μονο!!
    Μονο τυχαιο δεν ειναι οτι η θερμοκρασια σε ολοκληρη την Ευρωπη εδω και μηνες βρισκεται πανω απο τον μο για την εποχη.
    Ειδικα στην χωρα μας εδω και παρα πολλους μηνες κινουμαστε σε πολυ υψηλα επιπεδα με εξερεσεις ημερων που μετριουντε στα δαχτυλα του ενος χεριου.
    Εδω και 5 μηνες περασαν απο την χωρα μας μονο 3 χαμηλα και αυτο λεει την αληθεια και τιποτα αλλο.
    Οι χαρτες δινουν το στιγμα για το επομενο διαστημα.Με περιπλανομενες ψυχρες αποκομενες λιμνες δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να χειμωνιασει πραγματικα,οποια χωρα βρεθει στο διαβα μιας ψυχρης λιμνης λογο συγκυριων θα νιωσει για λιγο χειμωνα αλλα αμεσως μετα η θερμοκρασια θα σειμειωσει εντυπωσιακη ανοδο!Το αμεσως επομενο χρονικο διαστημα η θερμοκρασια θα κυμανθει στο ιδιο μοτιβο,μια πανω μια κατω και ποτε κατω απο τον μ.ο. για την εποχη.
    οι βροχες θα ειναι λιγες και οχι εκτεταμενες,
    Δεν ειναι ευκολη η μεταβαση προς τον χειμωνα και γινεται ακομη δυσκολοτερη υπο αυτες τις συνθηκες.
    Το να κατσει καποιος να κανει αναλυση χαρτων,ειναι χαμενος χρονος απο την στιγμη που τα πραγματα ειναι τοσο ξεκαθαρα.
    Ο Χειμωνας ειναι ανυπαρκτος οχι στην χωρα μας αλλα ακομη και στην βανατολικη ευρωπη οπως ηταν και τανπροηγουμενα χρονια,το οτι η βδυτικη ευρωπη θα εχει καποιο κρυο αυτο δεν σημαινει απολυτος τιποτα.
    Οι χειμωνες εχουν γινει ακομη μικροτεροι.
    το μονο σιγουρο τα δεδομενα γιατο πρωτο 10ημερο του μηνα ειναι για ακομη μια φορα ανυσηχιτικα.

• dolphin
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από doumas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον παρακατω πινακα φαινεται η προβλεψη εξελιΞης της VPS και δειτε ποσο ενισχυμενη ειναι η ανωτερη στρατοσφαιρα και ποσο ψυχρη ....ποτε θα αναπνευσει ολο αυτο το πραγμα για να ξεχυθει το ψυχος σε χαμηλα γεωγραφικα πλατη ?Μαλλον πρωτο 10ημερο ιανουαριου ...λεμε τωρα....

Δεν μπορω να κανω μεγενθυνση .χεχεχε
    Εσύ δεν μπορείς να κάνεις μεγένθυνση, μπόρεσες και μας "γκάβωσες" όμως...

Leave a comment:

• doumas
    replied
    Στον παρακατω πινακα φαινεται η προβλεψη εξελιΞης της VPS και δειτε ποσο ενισχυμενη ειναι η ανωτερη στρατοσφαιρα και ποσο ψυχρη ....ποτε θα αναπνευσει ολο αυτο το πραγμα για να ξεχυθει το ψυχος σε χαμηλα γεωγραφικα πλατη ?Μαλλον πρωτο 10ημερο ιανουαριου ...λεμε τωρα....

Δεν μπορω να κανω μεγενθυνση .χεχεχε

Leave a comment:

• Ilias Freatida
    replied
    Αν και εγο ειμαι 43... δεν ξερω ποσο ειναι ο Φανης

Leave a comment:

• doumas
    replied
    Ενδεχεται συμφωνα με τα παραπανω και με τον τροπο που διαφαινεται η διασπαση της τροποσφαιρας να εχουμε την κατωτερω κυκλοφοριας στα τελη του πρωτου δεκαημερου του ιανουαριου.

.

Leave a comment:

• Ilias Freatida
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από erythreabeach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Φάνης Ηλία σαν λίγο μεγαλυτερός σου μόνο σε οκάδες γνωρίζει να του πεις, και τον εξοφλείς μετά με οβολό!!
    χαχα

Leave a comment:

• doumas
    replied
    Παντως τωρα βρισκομαστε σε φαση ισχυροποιησης της VPS στα ανωτερα στρωματα και με ενα κυμα ανοδου της θερμοκρασιας για το επομενο διαστημα να διαμορφωνεται στα κατωτερα αυτης.

Last edited by doumas; 14-12-12, 18:45.

Leave a comment:

• erythreabeach
    replied
    Ο Φάνης Ηλία σαν λίγο μεγαλυτερός σου μόνο σε οκάδες γνωρίζει να του πεις, και τον εξοφλείς μετά με οβολό!!

Leave a comment:

• Ilias Freatida
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Larissa_Trophy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις διαβαζα το ποστ σου μπηκε ενας νεαρος στο μαγαζι που πουλουσε κολες,που κολανε τα παντα....σε σκεφτηκα αμεσος.......
    Παρε μου 20 κιλα. Οσες μερες ειναι και αυτη η ιστορια....

Leave a comment:

• Larissa_Trophy
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Ilias Freatida Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εχουν σπασει τα νευρα αυτα τα δυτικα ρευματα απο ατλαντικο

Μολις διαβαζα το ποστ σου μπηκε ενας νεαρος στο μαγαζι που πουλουσε κολες,που κολανε τα παντα....σε σκεφτηκα αμεσος.......

Leave a comment:

• Ilias Freatida
    replied
    Μου εχουν σπασει τα νευρα αυτα τα δυτικα ρευματα απο ατλαντικο

Leave a comment:

• doumas
    replied
    Μπορειτε να μου πειτε ποτε θα κανει χειμωνα εδω κατω γιατι εχω μπερδευτει τοσο καιρο που το παλευω ....χαχα

Leave a comment:

• Larissa_Trophy
    replied
    Ετσι ειναι οι μεγαλοι δασκαλοι παιδι μου.

Leave a comment:

• erythreabeach
    replied
    Είχα ένα γέρο δάσκαλο από την Λάρισσα όταν ήμουν μικρός για αυτό Φάνη, ακολουθούσα πάντα τα αντίθετα από αυτόν και έτσι δικαιωνόμουν!!!

Leave a comment:

• Larissa_Trophy
    replied
    Η Αληθεια ειναι οτι ο <<παπους>> πεφτει παντα μεσα,λες και παει σε καμια μεντιουμ.Εκτος αν στην προηγουμενη ζωη του ηταν ενας απο τους <<Μαγια>> .........

Leave a comment:

Working...
X