Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ερχεται ο χειμωνας?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Και ο Γιαννης και ο parnasios εχουν απολυτο δικιο.Ετσι ειναι τα πραματα αμα θελουμε να ειμαστε ρεαλιστες.Καλυτερα ομως γιατι δεν ειμαστε για πολλα πολλα.
    Προσωπικη μου εκτιμηση ομως ( τα πνευματα του βουνου ετσι λεν) με φοβιζει αυτο το γεγονος ,γιατι αυτη η καιρικη απραξια παντα κατι κρυβει στο βαθος .
    Μακαρι να πεφτω εξω .
    Την καλησπερα μου παιδες.
    mountain

Σχολιασμός

Πεσιμιστικα ποστ και παραπλανητικα συναμα με εντονη ψυχολογικα φορτισμενη σκεψη....και η Ευρωπη μια χαρα χειμωνα εχει και αρκετα νωρις οπως παλιοτερα εισηλθαν χιονοπτωσεις ακομα και στα πεδινα και ο καιρος στη χωρα για μενα ειναι θαρρω οπως πρεπει εν οψει χειμωνα και θα το θυμηθειτε παρακατω...σκεφτειτε και θυμηθειτε τι λεγαμε και νωριτερα φετος αλλα και τα προηγουμενα χρονια για το φθινοπωρο σε σχεση με το χειμωνα και θα εχετε την απαντηση που ζητατε...και ερχεται βαρυς κι ασηκωτος οσο και αν τα προσταδια παιδευουν...

http://weatherparty.blogspot.gr/
      Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Σχολιασμός

ολοι οι σταθμοι της Ελλαδας εδω και μηνες ειναι πολυ πιο πανω απο τους μ.ο!!ολα τα αλλα ειναι ονειρα θερινης νυκτος!!ετσι για να μιλαμε με αποδιξεις και οχι με συναισθημα..

αυτο που θα με τρομαζε περισσοτερο απ ολα θα ηταν ενας χειμωνας 2007-2008

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Bxamilo Εμφάνιση μηνυμάτων
          δεν ξερω για εσας αλλα εγω αυτο τον καιρο θα τον χαρακτήριζα φθινοπωρινό κατι που εχουμε χρονια να δουμε..Λεει ο τιτλος "ερχετε ο χειμωνας?" και απαντάμε ναι ερχεται απο μεσα δεκεμβρη και μετα ΤΩΡΑ ειναι ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ .
          δεν ξέρω για εκεί που μένεις αν είναι φθινόπωρο, πάντως στην Αττική δεν έιναι...φίλε Bxamilo φθινόπωρο έχεις με συνεχόμενες Τ 25-26? το φθινόπωρο στο σχολείο μας έλεγαν ότι κιτρινίζουν τα φύλλα.. το ξέρεις ότι οι λεύκες είναι καταπράσινες? για να μην πω και το απίστευτο.. πέρυσι η συκιά στο εξοχικό μου άρχισε να ρίχνει φύλλα τέλος Αυγούστου.. το ξέρεις ότι τώρα 1η Νοέμβτη δεν έχει ρίξει ούτε ένα?.. δεν ξέρω αν θα έχουμε βαρύ χειμώνα.. για το ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ μιλάω.. και τουλάχιστον εδώ δεν έχουμε.. πιθανόν να πάμε κατευθείαν στο χειμώνα..δεν πα να χιονίσει και αρχές Δεκέμβρη.. αυτό δεν αναιρεί ότι το φθινόπωρο δεν ήρθε ποτέ..

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από beach-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
            Πεσιμιστικα ποστ και παραπλανητικα συναμα με εντονη ψυχολογικα φορτισμενη σκεψη....και η Ευρωπη μια χαρα χειμωνα εχει και αρκετα νωρις οπως παλιοτερα εισηλθαν χιονοπτωσεις ακομα και στα πεδινα και ο καιρος στη χωρα για μενα ειναι θαρρω οπως πρεπει εν οψει χειμωνα και θα το θυμηθειτε παρακατω...σκεφτειτε και θυμηθειτε τι λεγαμε και νωριτερα φετος αλλα και τα προηγουμενα χρονια για το φθινοπωρο σε σχεση με το χειμωνα και θα εχετε την απαντηση που ζητατε...και ερχεται βαρυς κι ασηκωτος οσο και αν τα προσταδια παιδευουν...
            Κώστα όλες οι συνομωσιολογίες που λέγονται κάθε χρόνο για το τι φθινόπωρο πρέπει να έχει για να έχουμε βαρύ χειμώνα είναι αστείες.. το θέμα είναι να έχουμε 4 εποχές..και φέτος φθινόπωρο δεν έχουμε.. τέλος... το ότι κάνει 25άρια δεν σημαίνει ότι θα έχουμε βαρύ χειμώνα.. ούτε ότι θα έχουμε ζεστό.. σημαίνει μόνο ότι πάει η μια εποχή.. και δεν έχουμε φθινόπωρο το 2012..

Σχολιασμός

Ρίχνοντας μια ματιά στα διαγράμματα και τα ιστορικά δεδομένα αυτή τη στιγμή έχουμε ρεκόρ χιονόπτωσης σχετικα με την κάλυψη αυτής της περιόδου του έτους. Κατά τη διάρκεια της περασμένης εβδομάδας έχουμε δει ταχεία αυξηση χιονοπτώσεων σε όλες τις παραπάνω περιοχές.
              Βόρειο Ημισφαιριο 29 οκτωβριου

Βό

Ο χειμωνας θα αρχισει μετα τις 15 δεκεμβριου.....υπομονη χαχαχα
              Γιωργος-Σπατα- καμπια Διρφυων Ευβοιας

Σχολιασμός

Το "ερχεται" γραφεται ετσι.

Ερχεται.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snsick Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Κώστα όλες οι συνομωσιολογίες που λέγονται κάθε χρόνο για το τι φθινόπωρο πρέπει να έχει για να έχουμε βαρύ χειμώνα είναι αστείες.. το θέμα είναι να έχουμε 4 εποχές..και φέτος φθινόπωρο δεν έχουμε.. τέλος... το ότι κάνει 25άρια δεν σημαίνει ότι θα έχουμε βαρύ χειμώνα.. ούτε ότι θα έχουμε ζεστό.. σημαίνει μόνο ότι πάει η μια εποχή.. και δεν έχουμε φθινόπωρο το 2012..
                  Θα τρελαθούμε τωρα..δεν ξερω τι κανει αθηνα αλλα βολο τουλάχιστον και τις βροχες μου ειδα και μουσκεμα έγινα και απολα.Οκ ο (μηνιαίως)ΜΟ της θερμοκρασίας μπορει να ειναι υψηλός αλλα ειχαμε μερες με Ψυχρα και αλλες με ζεστη.Αν δεν ειναι φθινόπωρο τοτε τι ειναι; Καλοκαίρι;Βρεχει ή μηπως φορατε ζακετες το καλοκαίρι;1 Νοεμβρίου σήμερα ανοιγω το παραθυρο και βλεπω βροχή με δυνατο αερα, τι ειναι ψευδαίσθηση;

Σχολιασμός

Φιλε μου η απαντηση ειναι ο τιτλος του αλλου τοπικ: (τον αλλαζω λιγο)

Ολη η Ελλαδα (ολη η Δυτικη, πλεον και η βορεια, εννοειται η κεντρικη, τα νησια του Αιγαιου, τα Επτανησα και η Κρητη) εχει ενα φυσιολογικο και θα ελεγα παλιακο φθινοπωρο ως προς τα νερα, και νορμαλ θερμοκρασιες....και η Αττικη το χαβα της, ζεστη και ανομβρια, 3 χαμηλα περασαν, αλλα 2 ερχονται και τα 5 θα μας παρουν ξωφαλτσα με 20-30 mm ΣΥΝΟΛΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ - ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ και καθημερινα 23αρια+++ μεγιστες (αναλογα αν εχει ηλιο η καμια συννεφια) ε, αυτο δεν λεγεται φθινοπωρο μην τρελαθουμε...
                    ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ....ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕ

Σχολιασμός

ρε παιδιά. σήμερα έβρεχε όλη μέρα θεσσαλονίκη και πάλι είχε 20 βαθμούς.αν είχε ήλιο θα είχαμε 25 όπως την δευτέρα. καλοκαίρι σαφώς δεν έχουμε πλέον αλλά ούτε κοντεύουμε να μπούμε στον χειμώνα. ακόμα τα παράθυρα μένουν ανοιχτά την μέρα,τα κοντομάνικα δεν έχουν μπει στις ντουλάπες και τα καλοριφέρ παραμένουν αδρανή. όλοι θέλουμε χιόνια το χειμώνα,αλλά μην κάνουμε και το άσπρο-μαύρο ότι έχει φτάσει ο χειμώνας επειδή έτυχε να χιονίσει στη γερμανία. και έρχεται και άνοδος θερμοκρασίας τις επόμενες μέρες οπότε ας κάνουμε όλοι λίγο υπομονή. όπως κάνω εγώ που δεν μπορώ καθόλου αυτή την μούχλα που δεν σε αφήνει να κάνεις τίποτα έξω από το σπίτι

Σχολιασμός

μαρεσει η γκρινια συνεχιστε .....γτ αλλιως την βαψαμε καλα το πατε...
                        snow is life!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Χλεμπονιαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Το "ερχεται" γραφεται ετσι.

Ερχεται.

Ποιος έρχεται? πάντως θα έχουμε ζουμί τον Νοέμβρη έτσι μου είπε ένα πουλάκι. Ο αντικυκλώνας στο Β.Ατλαντικό που εκτοπίστηκε?
                          Σταθμος Χαλανδριου-Βριλησσιων: http://brilissia-forecast.zapto.org/ ΝΕΟ!
                          Μετεοκαμερα: offline σύντομα Online
                          +Κυνηγός χιονοκαταιγίδας+

Σχολιασμός

θα συμφωνησω με τον Γιωργο (Κουβανο).υπαρχουν πολλες περιοχες στην Ελλαδα που εχουν παρει φθινοπωρινη γευση, (βροχες, ικανοποιητικες Τ) αλλα ειδικα εδω Αθηνα δεν ιδρωνει τ αυτι μας...παντως να σημειωσω εδω οτι για τα ορεινα ,πχ, Αβδελλα 9 βαθμοι 10μμ 1 Νοεμβρη, δεν ειναι κ κανα νυμερο μαγικο..θυμαμαι καλοκαιρια που φευγαμε τελη Αυγουστου , γιατι αρχιζαν οι βροχες κ η Τ επεφτε σε μονοφηψια νουμερα νωρις το ξημερωμα..ωραιες εποχες..
                            carpe diem - αδραξε την ημερα

If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants

Σχολιασμός

Εγω ξερω να λεω πως απο τον Ιουνιο μεχρι και σημερα οι 5 αυτοι μηνες βγηκαν με τραγικα αφορητη ζεστη και φυσικα σπασανε ρεκορ πολλων δεκαετιων σε μ.ο.
                              Η κατασταση αυτη δεν φαινεται να βελτιωνεται αφου τα μοντελα δειχνουν ζεστη με 25+ βαθμους τουλαχιστον για αλλες 10 μερες!!!

ΕΛΕΟΣ πια......Εγω συγκεκριμενα ΣΙΧΑΘΗΚΑ....μιλαμε για τους χειροτερους καιρικα 5 μηνες που εχω ζησει..

ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

Σχολιασμός

Γενικώς νομίζω ότι κατά ΜΟ ο πολικός έχει κατέβει στα κανονικά για την εποχή γεωγραφικά πλάτη,ισως το δικό μας τεταρτημόριο είναι λίγο ριγμένο αλλά δεν λέει τίποτα αυτό.Ήδη την επόμενη εβδομάδα εκτεταμένος αυλώνας θα ακουμπήσει τις βόρειες ακτές της Μεσογείου ασχέτως αν δεν εχουμε δει ακόμα έντονες ταλαντεύσεις του.Νομίζω ότι βαδίζουμε σε μια αλλαγή της κυκλοφορίας και συμπτωματικά τον πρώτο μήνα του χειμώνα θα τον υποδεχτούμε με αρεκτά χειμωνιάτικο καιρό γενικά στα Βαλκάνια, και μιλάω για το 1ο δεκαήμερο του Δεκέμβρη.

Σχολιασμός

Working...
                                X