Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ερχεται ο χειμωνας?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ερχεται ο χειμωνας?

Καλο μηνα!
    μπηκαμε και στον Νοεμβριο και οπως συμβαινει εδω και αρκετα χρονια ο χειμωνας δηλωνει απων απο το μεγαλυτερος μερος της Ευρωπησ
    οι θεσεις των μονιμων πιεσεων ειναι τετοιες που υποδηλωνουν ενα και μονο πραγμα,ο χειμωνας βρισκεται βαθια στον Καναδα.
    Ετσι,τα τζετ στριμ κατευθυνουν τα χαμηλα σε κατευθυνσεις Σεπτεμβριου.
    ΔΥΣΤΙΧΩΣ τα τελευταια χρονια ειμαστε εδω για να κανουμε τις πυθιες και οχι για να μιλησουμε για κατι χειροπιαστο τετοιο μηνα.
    Η Ευρωπη αγνοει τον χειμωνα και εδω μερικοι θα πουν μα χιονησε στην γερμανια.(βεβαια που χιονησε,,,).εκανε 7 βαθμους στο Λονδινο....σωστα μονο που και εκει ηταν καθαρα περιστασιακο οπως περιστασιακο ηταν και καποιο κρυο που εκανε στην χωρα μας πριν 3 εβδομαδες.Αλλωστε τετοιες <κακοκαιριες>εκανε Σεπτεμβριο σε χωρες οπως Γερμανια,,Αγγγλια,Γαλλια..ας μην αναζηταμε εκει τα αλλωθι.
    Με την απομακρυνση του αιτιου που εγινε περιστασιακα αφορμη για να βρει διεξοδο μια ψυχρη λιμνη προς την Ευρωπη ,ταυτοχρονα δοθηκε ξανα η ευκαιρια να επικρατησουν ανοδικες τασεις θερμων αεριων μαζων απο αφρικη προς μεσογειο και οχι μονο!!
    Μονο τυχαιο δεν ειναι οτι η θερμοκρασια σε ολοκληρη την Ευρωπη εδω και μηνες βρισκεται πανω απο τον μο για την εποχη.
    Ειδικα στην χωρα μας εδω και παρα πολλους μηνες κινουμαστε σε πολυ υψηλα επιπεδα με εξερεσεις ημερων που μετριουντε στα δαχτυλα του ενος χεριου.
    Εδω και 5 μηνες περασαν απο την χωρα μας μονο 3 χαμηλα και αυτο λεει την αληθεια και τιποτα αλλο.
    Οι χαρτες δινουν το στιγμα για το επομενο διαστημα.Με περιπλανομενες ψυχρες αποκομενες λιμνες δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να χειμωνιασει πραγματικα,οποια χωρα βρεθει στο διαβα μιας ψυχρης λιμνης λογο συγκυριων θα νιωσει για λιγο χειμωνα αλλα αμεσως μετα η θερμοκρασια θα σειμειωσει εντυπωσιακη ανοδο!Το αμεσως επομενο χρονικο διαστημα η θερμοκρασια θα κυμανθει στο ιδιο μοτιβο,μια πανω μια κατω και ποτε κατω απο τον μ.ο. για την εποχη.
    οι βροχες θα ειναι λιγες και οχι εκτεταμενες,
    Δεν ειναι ευκολη η μεταβαση προς τον χειμωνα και γινεται ακομη δυσκολοτερη υπο αυτες τις συνθηκες.
    Το να κατσει καποιος να κανει αναλυση χαρτων,ειναι χαμενος χρονος απο την στιγμη που τα πραγματα ειναι τοσο ξεκαθαρα.
    Ο Χειμωνας ειναι ανυπαρκτος οχι στην χωρα μας αλλα ακομη και στην βανατολικη ευρωπη οπως ηταν και τανπροηγουμενα χρονια,το οτι η βδυτικη ευρωπη θα εχει καποιο κρυο αυτο δεν σημαινει απολυτος τιποτα.
    Οι χειμωνες εχουν γινει ακομη μικροτεροι.
    το μονο σιγουρο τα δεδομενα γιατο πρωτο 10ημερο του μηνα ειναι για ακομη μια φορα ανυσηχιτικα.
    καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Εν μερει θα συμφωνησο μαζι σου Γιαννη,αλλα και παλι ειναι καπος νωρις να βγαλουμε συμπερασματα,ειτε για μας ειτε για την ευρωπη.Αλωστε ποτε δεν περιμεναμε κατι το ξεχωριστο μηνα Νοεμβριο,ουτε καν και το πρωτο μισο του Δεκεμβρη πλιν εξεραισεων.
    Τα ημερομηνια μιλανε ξεκαθαρα για βαρυ χειμωνα απο Γεναρη και μετα.
    4-5 αΝΘΡΩΠΟΥς που ξερω ,ολοι τους δεν νομιζω να πεσουν και τοσο εξω.
    Κοντος ψαλμος κοντη Γιορτη λοιπον.Θα δουμε.
    Χατζηγριβας Ν.Θεοφανης

Σχολιασμός

συμφωνώ στα περισσότερα αλλά απλά να αναφέρω ότι σε κάποιες χώρες είχαμε πολύ νωρίς χιόνια για τα δεδομένα τους. Λεττονία για παράδειγμα που είμαι εκεί πάντα τα τελευταία 7-8 χρόνια τα Χριστούγεννα έκανε χιόνι 25 Οκτώβρη για ένα 5ημερο, κάτι που έχει να γίνει 10 χρόνια εκεί τόσο νωρίς.. επίσης στο Ροβανίεμι που έχω πάει 2 φορές σε σχέση με την τελευταία 6ετία ξανά έκανε πού νωρίς χιόνι.. τώρα τι σχέση έχει αυτό με εμάς..? Πιθανότατα καμία..

Σχολιασμός

ξερεις οτι δεν ασχολουμεμε τα μερομηνια..προσωπικα τα θεωρω χαβαλετζιδικα.
        καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Κ όχι μόνο σε Λεττονία αλλά και Πολωνία το στρωμένο χιόνι έχει κάνει την εμφάνισή του αρκετά νωρίς όταν άλλες χρονιές πχ 2007 χιόνισε Δεκέμβρη εκεί. Μάλιστα και οι χάρτες χιονοκάλυψης είναι αρκετά ικανοποιητικοί στην Ευρώπη για Οκτώβρη μήνα. Πιστεύω στην Ευρώπη μια χαρά είναι τα πράγματα σε εμας έχει πέσει ο κλήρος να τρώμε νοτιάδες και βροχές που στη δυτική κυρίως Ελλάδα είναι αξιολογότατες. Θυμίζω ότι το 2007 στη Μόσχα είχαν μέχρι Δεκέμβρη 7 βαθμούς ενώ φέτος έχει ήδη χιονίσει! Τα παραλέει πιστεύω ο Γιάννης. Να θυμίσω τέλος ότι το θερμό φθινοπωρινό σκηνικό στη χώρα μας σύμφωνα και με παλαιοτερους μεγάλους κλιματολόγους πχ Αιγηνίτης διαρκεί μέχρι μέσα Δεκεμβρίου. Για μένα όλα βαίνουν καλώς αν και θα ήθελα λίγο ψυχρούλα παραπάνω. Πιστεύω όμως ότι το χειμώνα θα έχουμε αλλαγή σκηνικού και εδώ.
          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

οπως εγραψα μερικοι ηταν σιγουρο οτι θα πειτε μα χιονησε εκει μα χιονησε παραεκει,,
            μα ουτε τσο λονδινο χιονισε ουτε στο μοναχο..
            το να χιονησει στην βαυαρια αυτο ειχε γινει τελος αυγουστου το 2006.
            μα δεν απασχολει αν χιονισει ακομη και μια φορα στο λονδινο..το θεμα ειναι να δειτε τι εκανε αμεσως μετα τι εκανε πριν..
            δεν υπαρχει κανενας χειμωνας στην ευρωπη,ειδικα ανατολικη και βανατολικη ευρωπη εκει ειναι ακομη σεπτεμβριος αν οχι αυγουστος.
            δεν μιλησα πουθενα για καταστροφη μιλησα για το παρον και τις επομενες 10ημερες,
            η ξηρασια συνεχιζεται.και εδω βεβαια μερικοι θεωρουν οτι οτι εβρεξε,,,ναι με 1 χαμηλο τον οκτωβρη εβρεξε!!!και εδω εριξε 50μμ σχεδον σε 5 ημερες και 26 ειχαμε καλοκαιρια.και αλλου εριξε 3000μμ σε μια μερα.
            αυτο εγω το λεω <ανωμαλια>
            την συνεχεια δεν την ξερει κανεις ,αποτυπωνω το ,,το εως τωρα,
            ριξτε μονοι σας μια ματια για οκτωβρη σε μοσχα,πολωνια,τσεχια,δανια,ολανδια,,,δειτε και τις χωρες που λετε οτι χιονισε,,,,ουτε εκει ειχαν χειμωνα ειχαν 4 μερες με κρυο.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
              οπως εγραψα μερικοι ηταν σιγουρο οτι θα πειτε μα χιονησε εκει μα χιονησε παραεκει,,
              μα ουτε τσο λονδινο χιονισε ουτε στο μοναχο..
              το να χιονησει στην βαυαρια αυτο ειχε γινει τελος αυγουστου το 2006.
              μα δεν απασχολει αν χιονισει ακομη και μια φορα στο λονδινο..το θεμα ειναι να δειτε τι εκανε αμεσως μετα τι εκανε πριν..
              δεν υπαρχει κανενας χειμωνας στην ευρωπη,ειδικα ανατολικη και βανατολικη ευρωπη εκει ειναι ακομη σεπτεμβριος αν οχι αυγουστος.
              δεν μιλησα πουθενα για καταστροφη μιλησα για το παρον και τις επομενες 10ημερες,
              η ξηρασια συνεχιζεται.και εδω βεβαια μερικοι θεωρουν οτι οτι εβρεξε,,,ναι με 1 χαμηλο τον οκτωβρη εβρεξε!!!και εδω εριξε 50μμ σχεδον σε 5 ημερες και 26 ειχαμε καλοκαιρια.και αλλου εριξε 3000μμ σε μια μερα.
              αυτο εγω το λεω <ανωμαλια>
              την συνεχεια δεν την ξερει κανεις ,αποτυπωνω το ,,το εως τωρα,
              ριξτε μονοι σας μια ματια για οκτωβρη σε μοσχα,πολωνια,τσεχια,δανια,ολανδια,,,δειτε και τις χωρες που λετε οτι χιονισε,,,,ουτε εκει ειχαν χειμωνα ειχαν 4 μερες με κρυο.
              Για το θέμα της ανομβρίας που αναφέρεις είναι νωρίς ακόμα για ταμείο. Εχεις δίκιο ότι μέχρι τώρα λίγα πράγματα εχουμε δει οκ. Αν περάσει όμως και ο Νοεμβρης και είμαστε χάλια τότε θα μιλάμε για ανομβρία. Τώρα για το θέμα της υπόλοιπης Ευρώπης μην υποτιμάς καθόλου τα χιόνια που έπεσαν. Η μικρή δίαρκεια της μέρας καθώς και το πολύ χαμηλό ύψος του ηλιου εκει είναι ικανα να κρατησουν τα χιονοσκεπή αυτά εδάφη μεχρι την επομενη ψυχρη εισβολή κ.ο.κ και όπως ξέρεις αυτό εν δυνάμει μπορεί να επηρρεάσει και μας σε μια πχ ψυχρη εισβολή αργότερα.
              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

δεν ξέρω αν έρχεται,πάντως σίγουρα δεν έρχετΕ.
                18/02/08 - 10/1/17
                9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις

-2/2/1882-

sigpic

Σχολιασμός

Τιποτα δεν παει καλα σε αυτην την χωρα....ουτε ο καιρος
                  sigpic

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!!

Σχολιασμός

ο χειμωνας τις τελευταιες 10 μερες βρισκεται στην ΒΑ Σιβηρια!απο εδω δεν βλεπω να ερχεται ποτε....

Σχολιασμός

το που εχει μεινει ο χειμωνας στο βορειο ημισφαιριο φαινεται καθαρα απο την χιονοκαλυψη αλλα και την παγοκαλυψη.

Σχολιασμός

δεν ξερω για εσας αλλα εγω αυτο τον καιρο θα τον χαρακτήριζα φθινοπωρινό κατι που εχουμε χρονια να δουμε..Λεει ο τιτλος "ερχετε ο χειμωνας?" και απαντάμε ναι ερχεται απο μεσα δεκεμβρη και μετα ΤΩΡΑ ειναι ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ .

Σχολιασμός

Φιλε Παρνασιε που την βρηκες την παραπανω εικονα?

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από kopriniotis Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Φιλε Παρνασιε που την βρηκες την παραπανω εικονα?
                            http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/index.new.html

Σχολιασμός

Μέχρι τον περασμένο Μάιο μας είχε αλλάξει τα φώτα στη βροχή και στο κρύο. Και μετά είδαμε τι καλοκαίρι είχαμε. Οπότε λίγη υπομονή, Ακόμη είναι πολύ νωρίς.

Σχολιασμός

Working...
                              X