Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΠΕΡΙ ΙΟΥΝΙΟΥ 2012

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Φιλε Νικο καλησπερα!

Φυσικα και δεν υπονοω οτι ντε και καλα θα χουμε χιονια φετος, αλλα με το που ειδα τα θερμοτερα καλοκαιρια με αρκετους βαθμους πανω απο τακλιματικα, αμεσως συνδιασα αυτες τις ημερομηνιες....

Δεν μιλαω για θερμο καλοκαιρι με ) 0 _ +1 βαθμο απο τα κλιματικα αλλα με καλοκαιρι οπως το φετινο που χαν να δωσουν κατι ακραιο....

Ακραιο λοιπον ειναι οι παρατεταμενες ζεστες 38-40 βαθμους για πολλες μερες και βδομαδες σερι, οι τρανταχτοι καυσωνες τυπου 2007 και 1897 και αλλα τετοια αναλογα φαινομενα....

Εχω περιεργεια για φετος....ισως να μην ισχυει παντα αυτο που λεω, αλλα δεν ειμαι απολυτος για τιποτα.....

Αυτο που ξερω ειναι οτι στα 3 θερμοτερα καλοκαιρια (πλην του φετινου) ειχα 3 αναλογους χιονιαδες.....

Οποτε μονο αυτη η αντιστοιχεια μ φτανει για να περιμενω τον φετινο χειμωνα και δει τον φετινο Γεναρη-Φλεβαρη με μεγαλη αγωνια...

ΘΕΛΩ ΧΙΟΝΙΑΑΑΑ..ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!
    2008-2002-2004-2006

Σχολιασμός

Ε ναι απλά σου λεω οτι υπήρχαν και άλλα πολύ θερμά καλοκαίρια που δεν ειχαν καποιο χιονοεπεισόδιο τον χειμώνα. Δεν ξέρω αν τα εχεις ψάξει όλα τα καλοκαίρια αναλυτικά, εγώ δεν το έχω κάνει, αλλά με αυτά τα λίγα που θυμήθηκα πρόχειρα σου έφερα μερικά παραδείγματα. Απλά το φετινό καλοκαίρι είχε σερί υψηλές θερμοκρασίες για 2.5 μήνες περίπου και αυτό επειδή η διάταξη ήταν παρόμοια και οι όποιες κατεβασιές αυλώνων πηγαίναν στην περιοχή της Ιταλίας, αλλιως θα ειμασταν αρκετά πιο φυσιολογικά. Πιο ακραίο εγώ θεωρώ το καλοκαίρι του 2007 ως προς την διάταξη, και όχι το φετινό. Απο την άλλη σκέψου και το ανάποδο, οτι οι ακραίοι χειμώνες οδηγούν σε θερμά καλοκαίρια, όπως φετος πχ μετα τον πολυ ψυχρό χειμώνα, ή το 2007 μετά τον ανύπαρκτο και πολυ θερμό χειμώνα τότε, που ήταν εξίσου ακραίος κτλ. Γενικά ειναι θέμα διατάξεων όλα αυτά και κανείς δεν ξέρει ποσο θα κρατήσουν, κάλιστα μπορει να παει σερί αυτή η κατάσταση μέχρι τον Μάρτη, και μετά να ξεσκιστεί σε βροχές την άνοιξη και το καλοκαίρι, ή να αλλάξει το μοτίβο νωρίτερα οπότε να ευνοηθούμε και τους χειμερινούς μήνες, θα δείξει.
      http://www.youtube.com/watch?v=FsLwAsmHH_0

Σχολιασμός

Ειναι πολλα -η και κανενα- τα σεναρια....

Απο απλη συγκυρια μεχρι ολοκληρη θεωρια που δεν εχει ακομη κατανοηθει....

Εχεις δικιο στο αν το παρουμε προς την αντιθετη φορα....δηλαδη ψυχρος χειμωνας= θερμο καλοκαιρι....

Θες δε θες κανεις παραλληλισμους, μπορει να μην ειναι και σωστοι αλλα γινονται!!

Δε τα χω ψαξει τα αλλα καλοκαιρια κατα σειρα....ειδα τη συνεχεια μονο των ετων που δινονται στο αρθρο....

Οσο για το αν ισχυει το αντιθετο, μου ρχεται στο μυαλο μια αρμονικη ταλαντωση....οσο μεγαλο ειναι το κυμα του ορους αλλο τοσο θα ναι και της κοιλαδας και τουμπαλιν....

Θεμα διαταξεων ειναι....δε διαφωνω.....απλα μηπως αυτες οι διαταξεις κανουν περιοδικους κυκλους? και αν ναι τι αλλαζει τον επομενο κυκλο? Ποια συσχετιση υπαρχει.?

Οποτε επανερχομαι στο 1ο....πολλα η και κανενα σεναρια.......και...η φαντασιωση φαντασιωση...

2008-2002-2004-2006

Σχολιασμός

Χεχε ε ναι για αυτο άλλωστε υπάρχουν και όλοι αυτοί οι δείκτες NAO, AO, AMO, QBO, PDO, ENSO κτλ. που κάνοντας μια πρόβλεψη μπορείς να πετύχεις το είδος της κυκλοφορίας που θα επικρατήσει τους επόμενους μήνες, αλλα επειδή και εδώ παίζουν ρόλο οι εκάστοτε τιμές που παίρνουν οι δείκτες, δεν μπορει να υπάρξει ακριβής πρόβλεψη για την περιοχή μας τουλάχιστον που δεν επηρρεάζεται άμεσα απο αυτούς τους δείκτες. Απλά η λογική λέει οτι όταν έχεις πάνω απο 4 μήνες αρνητικό ΝΑΟ, με ελάχιστες περιόδους που πήγαινε θετικός, τότε λογικά τους επόμενους μήνες θα κυμαίνεται σε πιο ουδέτερες προς θετικές τιμές ο δείκτης

Το ίδιο και με τον ΑΟ που αυτός έπαιζε κυρίως σε θετικές τιμές κατα κύριο λόγο:

Το ίδιο και με τους υπόλοιπους δείκτες για να μην βάζω όλους τώρα. Απλά δεν ξέρουμε ακόμα πως θα συμπεριφερθούν τον χειμώνα οι δείκτες, πέρσι λόγω του strong La Nina η κατάσταση ήταν πιο ευκολοπροβλέψιμη στις διατάξεις για αυτό και οι μακροπρόθεσμες βρήκαν πάνω κάτω τον χειμώνα, φέτος όμως ειναι πιο μπερδεμένη η κατάσταση... Πάντως ότι και να γίνει ακόμα και χειμώνα μούφα να κάνει μια φωτοβολίδα θα την κάνει και όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε,χαχα...Μακάρι να ευνοηθούμε όλοι φέτος, όπως το 2001-2002 για παράδειγμα...
          http://www.youtube.com/watch?v=FsLwAsmHH_0

Σχολιασμός

Μιας και εθιξες το θεμα με τους δεικτες, οντως τους παρακολουθω αν τυχει κυριως προς τα μεσα του χειμωνα, εχω μια απορια που αμα ξερεις εσυ η ο doumas που ασχολειται πειτε μ καμια πληροφορια...

Ολοι αυτοι οι δεικτες αναφερονται συνολικα στο πως θα κινηθει η ζωνικοτητα ας πουμε?

Ο ZI (zonal index) που αναφερεται σε καποια βιβλια σχετιζεται με αυτους τους δειχτες που κοιταμε? Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο μοντελο προγνωσης η τασης του δειχτη αυτο?

Μπορει να υπαρξει μια μεμονωμενη προγνωση του ΖΙ ή ολοι οι παραπανω δειχτες μαζι μπορουν να σου πουν απλως κατι για αυτο?

2008-2002-2004-2006

Σχολιασμός

Working...
            X