Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Μαίναλο,συνεχίζει την παράδοση.............

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Μαίναλο,συνεχίζει την παράδοση.............

Για άλλη μια χρονιά το μαίναλο συνεχίζει την παράδοση που έχει εδώ και πολλά χρόνια τέλος φλεβάρη να είναι το βουνό με το περισσότερο χιόνι στην Ελλάδα
    Φέτος όλα τα βουνά έχουν πολύ χιόνι αλλά το μαίναλο το παράκανε,αν και το νοτιότερο ΧΚ της χώρας είναι στην πρώτη θέση και με διάφορα!!!!
    Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!
    Αν δεν ξέρεις ναγαπάς....μάθε τουλάιστον να μην πληγώνεις!
    Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες...παρά για κάτι που δεν έκανες!

Εχει παραδοση το Μαιναλο να εχει τα μεγαλυτερα υψη χιονιου τελη Φεβρουαριου?Απο ποτε ισχυει αυτο?
    Γιατι εγω δε το θυμαμαι οσα χρονια υπαρχει το Snowreport.Μια χρονια ειχε παρα πολυ χιονι,τοτε που ειχε γινει και η χιονοστοιβαδα και σκοτωθηκαν και ανθρωποι,ολες τις αλλες χρονιες οι πρωτιες πανε σε Βασιλιτσα,Παρνασσο,Καιμακτσαλαν,και καμια φορα Πηλιο.

Σχολιασμός

Οχι το βουνό καθε αυτο αλλα το θερετρο γιατι βουνα με περισσοτερο χιονι υπάρχουν πολλά..... για φετος μια χαρα τα πήγε
      ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ Η ΕΠΙΔΙΩΞΙΣ Η ΗΔΟΝΗ, ΤΩΝ ΕΚΛΕΚΤΩΝ Η ΔΟΞΑ ,ΤΩΝ ΔΕ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ Η ΑΡΕΤΗ!!!

Σχολιασμός

O Παρνασσός έχει κατα μέσο όρο 4-5 μέτρα χιόνι, αυτά τα cm που δίνει το snowreport στον Παρνασσό για χθες, είναι άκυρα, τα δίνει εδώ και έναν μην πω 1μιση μήνα δίνει τα ίδια cm. Έχω πολλές αναφορές από φίλους και έχω δει photos που το αποδεικνύουν. Μάλιστα το Σαβκο αυτό θα ανέβω ο ίδιος στο βουνό όχι μόνο για να απολαύσω το χιόνι αλλά και για να αποδείξω οτι η πληροφόρηση που δίνουν για τα cm του Παρνασσού είναι άκυρη 1000%. Θα έρθουν photos!
        Μετ. Σταθμός Ζερικίου https://www.kopaida.gr/stations/zeriki/
        Μετ. Σταθμός Λιβαδειάς http://www.meteolivadia.com/weather/

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Spireto Εμφάνιση μηνυμάτων
          O Παρνασσός έχει κατα μέσο όρο 4-5 μέτρα χιόνι, αυτά τα cm που δίνει το snowreport στον Παρνασσό για χθες, είναι άκυρα, τα δίνει εδώ και έναν μην πω 1μιση μήνα δίνει τα ίδια cm. Έχω πολλές αναφορές από φίλους και έχω δει photos που το αποδεικνύουν. Μάλιστα το Σαβκο αυτό θα ανέβω ο ίδιος στο βουνό όχι μόνο για να απολαύσω το χιόνι αλλά και για να αποδείξω οτι η πληροφόρηση που δίνουν για τα cm του Παρνασσού είναι άκυρη 1000%. Θα έρθουν photos!
          το ιδιο ισχυει και για το Φαλακρο, δεν εχει σε καμια περιπτωση 130-150.

αυτο το ποσρ δεν εχει σκοπο να καταφερθει εναντιον του Μαιναλου, ισα ισα, μπραβο του!!

Σχολιασμός

μα ποτε δεν περιμενα να ακουσω κατι καλο....αυτην την αντιδραση περιμενα απο ολους και γιαυτο το εβαλα,ετσι δειξτε ολοι τη νοοτροπια σας!!!
            απλα να θυμησω οτι μερσυ τελη φλεβαρη ειχε 3 μετρα...ετσι γτ μερικοι κανουν οτι δεν ξερουν!!!!!
            Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!

Σχολιασμός

καλη συνεχεια!!!!!

Σχολιασμός

σας δινει καποιος λεφτα αναλογα με το ποσα μετρα εχει το βουνο της περιοχης σας και κανετε σαν μωρα για το ποιο βουνο ειναι ο πρωταθλητης στα χιονια?

Σχολιασμός

μα δείτε και λίγο υετικό πρωτάθλημα, είναι προφανές πως το μαίναλο είναι από τα βουνά με το περισσότερο χιόνι το τέλος αυτού του φλεβάρη, αν και θα χάνει την κυριαρχία του μέρα με τη μέρα λόγω Τ. εδώ το αρτεμίσιο μέχρι και χθες έβαλε χιόνι.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από notis_tripoli Εμφάνιση μηνυμάτων
                    μα ποτε δεν περιμενα να ακουσω κατι καλο....αυτην την αντιδραση περιμενα απο ολους και γιαυτο το εβαλα,ετσι δειξτε ολοι τη νοοτροπια σας!!!
                    απλα να θυμησω οτι μερσυ τελη φλεβαρη ειχε 3 μετρα...ετσι γτ μερικοι κανουν οτι δεν ξερουν!!!!!
                    Φίλε Νότη δεν νομίζω ότι είναι σωστή νοοτροπία αυτή, να βάζουμε κάτι και μετά να περιμένουμε, πώς θα αντιδράσουν οι υπόλοιποι...όταν λες ότι συνεχίζεται η παράδοση, σημαίνει ότι και τα προηγούμενα χρόνια η συγκεκριμένη ιστοσελίδα τοποθετούσε το χιονοδρομικό του Μαινάλου πρώτο σε ποσότητα χιονιού, άσχετα αν υπήρχε σωστή, ή όχι, ενημέρωση για τα πραγματικά ύψη χιονιού σε κάθε χιονοδρομικό...αν ναι τότε πράγματι συνεχίζεται η παράδοση, αν όχι τότε δικαιούται ο καθένας να εκφράσει τις αντιρρήσεις του...φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω το πανέμορφο Μαίναλο, το πιο ηπειρωτικό βουνό της Πελοποννήσου, που πραγματικά τα έσπασε φέτος!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από georgetsavd Εμφάνιση μηνυμάτων
                      σας δινει καποιος λεφτα αναλογα με το ποσα μετρα εχει το βουνο της περιοχης σας και κανετε σαν μωρα για το ποιο βουνο ειναι ο πρωταθλητης στα χιονια?
                      χαχαχα ειλικρινα και γω αυτο θα εγραφα
                      http://www.stravon.gr/pinakas
                      http://www.stravon.gr/map

Σχολιασμός

σε αυτους που βγαινουν και αμφισβητουν οτι γραψει καποιος εδω μεσα και αυο γινεται συνεχως και σε καθε θεμα απο συγκεκριμενα ατομα τι ειναι???
                        αυτους ποιος τους πληρωνει?
                        και για οσους ασχολουνται με τα βουνα και ξερουν,ξερουν επισης και ποσο χιονι εχει το μαιναλο καθε χρονο τετοια εποχη!!!
                        καλη συνεχεια παιδια....εγω το πρωι φευγω για 2 φοβερες μερες λιωσιματος στο μαιναλο!!!!!

Σχολιασμός

Νοτη μην τα παιρνεις ρε αγορινα..ολοι συμφωνουμε σε δυο πραγματα
                          1) το Μαιναλο εχωσε τρελες ποσοτητες χιονιου..
                          2) η λιστα με τα υψη ,απο πλευρας αξιοπιστιας, συνολικα, ειναι τουλαχιστον συζητησιμη..
                          carpe diem - αδραξε την ημερα

If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeTsavd Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό είναι σοβαρό σχόλιο τώρα? Δλδ να σταματήσουμε κάποιοι να γράφουμε ώστε να επιβιώσει η μετριότητα και η αγριότητα στο φόρουμ έτσι? Είπε ο Παναής μια κουβέντα για το Μαίναλο, τι κακόν εποίησε?
                            Last edited by beach-snow; 03-03-12, 03:33.

http://weatherparty.blogspot.gr/
                            Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Σχολιασμός

Ήρεμα...
                              Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
                              Αν δε σωθεί, εγώ φταίω. ~ Ν. Καζαντζάκης

Σχολιασμός

Working...
                              X