Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός Χαρτών Απριλίου

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Σχολιασμός Χαρτών Απριλίου

Καλη αρχη να χουμε
    2002!

και ο καιρος φετος ειναι με το ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ.......αρκετο νερο σε πολλες περιοχες της κεντρονοτιας χωρας....και αρκετα χαμηλες Τ για την εποχη....προσοχη και στους ανεμους που απο την Κυριακη θα ενισχυθουν σημαντικα.....καλο ΣΚ σε ολους......
    23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

απο την Πεμπτη ουσιαστικα βελτιωση στη χωρα με ανοδο της Τ...εχουμε δρομο ομως ακομα......
      23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

χιονοβόλες διατάξεις στις λάθος εποχές.. ΑΝ ήταν χειμώνας, η δυτική Μακδεονία θα ήταν θαμμένη κάτω από μέτρα χιονιού. Απλά πράγματα. Ας ελπίσουμε του χρόνου να πάνε όλα καλά.
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

νομίζω ότι λόγω της μη ύπαρξης κίνησης πρέπει να ανοιχτεί θέμα για σχολιασμό χαρτών για το υπόλοιπο τετράμηνο.[ σχολιασμός χαρτών εαρινής περιόδου πχ]. Εξάλλου αμφιβάλω ότι θα φτάσει τις 10 σελίδες, οπότε δεν αξίζει να ανοίγουν θέματα μιας σελίδας.
          Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
            ;n2642452]νομίζω ότι λόγω της μη ύπαρξης κίνησης πρέπει να ανοιχτεί θέμα για σχολιασμό χαρτών για το υπόλοιπο τετράμηνο.[ σχολιασμός χαρτών εαρινής περιόδου πχ]. Εξάλλου αμφιβάλω ότι θα φτάσει τις 10 σελίδες, οπότε δεν αξίζει να ανοίγουν θέματα μιας σελίδας.
            Το φόρουμ με ιατρικούς όρους και επίκαιρους είναι στην μηχανική υποστήριξη , κλινικά νεκρό. Όλα τα πράγματα στη ζωή έχουν ημερομηνία λήξης δυστυχώς. Γκαζωνει κατά τα άλλα ο καιρός , την άλλη βδομάδα. Σε ευπαθείς στη ζέστη περιοχές είναι δεδομένα τα πρώτα 35αρια +. Νωρίς ξεκινάμε φέτος αλλά μήπως προπερσυ τον Απρίλιο κιόλας δεν είχε έντονη θερμή εισβολή? Το καλο είναι ότι πρώτον μπορεί άνετα μέχρι 25/06 έως και να ψυχραινει ο καιρός κατά διαστήματα. Επίσης μίνι καύσωνας τώρα δε σημαίνει απολύτως τίποτα για το καλοκαίρι.

Σχολιασμός

Γενικό είναι το κακό και σε άλλα καιρικά sites παρατηρείται πτώση δραστηριότητας και ακροαματικότητας, απλά εδώ έχει μηδενιστεί η δραστηριότητα...Ξαφνικά σαν "κάτι" να συνέβη και πολύς κόσμος έπαψε να ασχολείται με τον καιρό..Καλά μόδα ήταν;;
              Για ένα διάστημα στον παρόν "χώρο" υπήρξαν καυγάδες, ειρωνείες και λοιποί χαρακτηρισμοί και δυστυχώς συμμετείχα και εγώ..Μακάρι να γύριζα τον χρόνο πίσω, αλλά δεν γίνεται...Πλέον προσωπικά απέχω τελείως από την οποιανδήποτε κόντρα και εύχομαι ταχεία ανάκαμψη του forum....
              Κατά τα άλλα έρχεται πρόωρο καλοκαίρι με πάνω από 30 βαθμούς κατά τόπους στα ηπειρωτικά, ίσως και 36άρια σε περιοχές όπως το Άστρος και η Λάρισα...Δεν είναι πρωτοφανές έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν όπως τον Μάιο του 2003 αλλά και εκείνον του 2013...Μην πω για 1997 και 1994...

Σχολιασμός

Αν ήταν Ιούλιος θα είχαμε θέματα. Στο επίκεντρο φαίνονται Αττικοβοιωτία Αργολίδα Εύβοια Φθιώτιδα Λακωνία και γενικά ανατολικά και νότια ηπειρωτικά. Έχω πολλά χρόνια να θυμηθώ μέσα Μαίου τιμές στα 850 25+ και μάλιστα για συνεχόμενες ημέρες. Στην Αττική αναμένονται εντυπωσιακές διακυμάνσεις. Στον παραλιακό Κορμο δηλαδή στη μεριά που βλέπει Σαρωνικό, οι μέγιστες μετά βίας θα πιάσουν 30-32 βαθμούς. Τα νερά φέτος είναι παγωμένα και η επίδραση της θάλασσας θα είναι καταλυτική. Όσο θα μπαινουμε πιο μέσα τα πράγματα θα ζοριζουν. Με αυτή τη συνιστώσα ανέμου που διαφαίνεται , περιοχές στα όρια Αττικής Βοιωτίας μακριά από θάλασσα φλερτάρουν με σαφώς καυσωνικες θερμοκρασίες. Για λεκανοπέδιο που ζει και ο πολύς κόσμος το άλλο σουκου θα την ακούσουμε καλά με ζέστη και υγρασία. Με τα σημερινά δεδομένα θεωρώ δεδομένους τους 35 + Για το μετά , φαίνεται μια πτώση αλλά κακά τα ψέματα έχει ξεκίνησε μια κυκλοφορία ικανή να ανεβάζει τον υποτροπικό με κάθε ευκαιρία.

Σχολιασμός

Σίγουρα μεγάλο ενδιαφέρον οι χάρτες με αυτά τα εντυπωσιακά σκαμπανεβάσματα στις Τ για μετά τις 15/5.

Κατά αρχάς να πω ότι η διάταξη στις 15/5 ΔΕΝ είναι καυσωνικη. Θα ήταν αν είχαμε αντικυκλωνικες πιέσεις πάνω μας. Τώρα θα υπάρχει νότιο ρεύμα που θα μετριάζεται όμως πολύ από την αρκετά ψυχρότερη θάλασσα.

Έτσι ας πούμε Αθήνα δεν βλέπω πάνω από 33 βαθμούς max. Η δε παραλιακή ζώνη πάνω από 30 δεν βλέπω να πιάνει.

Η συνέχεια φαίνεται ενδιαφέρουσα με ψυχρό μέτωπο να σαρώνει από βορά προς νότο τη χωρα κ θα δούμε αν θα συνοδευτεί από βίαια φαινόμενα κ που.
                  Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Επίσης να αναφέρω ότι χθες χιόνισε στη Νέα Υόρκη!

Αυτό για όσους αμφισβητούν τα χιόνια του Φεβρουαρίου στην Ελλαδα κ τη δυναμική τους!

Σχολιασμός

Αν το ψύχος υπάρχει δεν υπολογίζει τίποτα. Ούτε ήλιο ούτε διάρκεια μέρας τίποτα. Θα σε καλυψει

Σχολιασμός

Όντως, παρατηρούσα τους χάρτες της Αμερικής και έβλεπα το -8 βα κατεβαίνει τόσο νότια όσο περίπου πχ η Θεσσαλία, το οποίο είναι εντυπωσιακό, και μόνο η Αμερική μπορεί να κάνει!. Τώρα για εμάς, αν δεν είχαμε την μεταβλητή συννεφιά, η Λάρισα θα ξεπερνούσε τους 40 βαθμούς, μιας και με θεωρητικές θερμοκρασίες 8 και 9 στα 850 είχαμε 30αρι στην πόλη. Οπότε με 24 στα 850 θα το φτάναμε το 40αρι.
                        Η συνέχεια με την λίμνη της Ισπανίας, θα βγάλει πολλά καλούδια, εφόσον έρθει. Ευτυχώς φαίνεται να αποφεύγουμε σενάρια εγκλωβισμού της λίμνης στην δυτική Μεσόγειο.

Σχολιασμός

Το δε εντυπωσιακό με τη χιονόπτωση στη Νέα Υόρκη στις 9 Μαϊου είναι ότι τότε ο ήλιος είναι μόλις 2-3 μοίρες κάτω από το ύψος που έχει στο θερινό ηλιοστάσιο!!!!!

Μετά σε κάποιους κακοπεφτει ο Φλεβάρης....

Σχολιασμός

απιστευτα πραγματα..απο πεμπτη μεχρι τεταρτη παρακαλω στην αττικη η τ στα 850 κυμαινεται απο 23-26! εαν αυτο το πραγμα εσκαγε ιουλιο θα ειχαμε σοβαρα θεματα ενω και για το μετα που διαβαζω για λιμνες κτλ τιποτα δεν ειναι δεδομενο. το αποτελεσμα αυτης της εισβολης ειναι να βιαστουν βαναυσα απο νωρις φετος οι ελαχιστες και τα σπιτια να βραζουν.πραγματικα αναβα καλοριφερ μεχρι πριν δτο βδομαδες γιατι με τις ψυχρες εισβολες της ανοιξης δεν καταφερα να ανεβασω με τιποτα την εσωτερικη πανω 21 μαξ και ξαφνικα φορτσαρουμε για 28. με τις υγειες μας λοιπον και το σουκου προβλεπω να γινεται της ποπης στις παραλιες.πρεπει επιγοντως να ανοιξουν νωριτερα τη μετακινηση απο νομο σε νομο ειδαλλως θα ζησουμε εικονες συνωστισμου με οτι συνεπαγεται αυτο

Σχολιασμός

Working...
                            X