Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Αναφορές Χιονοκακοκαιρίας 5 - 8 Φλεβάρη 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αναφορές Χιονοκακοκαιρίας 5 - 8 Φλεβάρη 2020

Ήθελα να βάλω ''Τεράστιας'' αλλά είπα να συγκρατηθώ..

Ας ελπίσουμε καταρχήν να χιονίσει και κατά δεύτερο να το στρώσει όσο το δυνατόν χαμηλότερα.
    Αραιή συννεφιά και 2,3 τώρα.

Σχολιασμός

Καλα χιονια στην Αττικη οπου κι αν πεσουν. Εδω στο Βουκουρεστι, αρχιζει να ασπριζει το τοπιο για πρωτη φορα το φετινο χειμωνα! Αναμενονται 10-15 εκατοστα μεχρι αυριο το μεσημερι, αλλα δεν αποκλειονται και εκπληξεις για παραπανω!
      No snow....no party

Σχολιασμός

Χιονόπτωση μέτριας έντασης. Νωρίς αρχίσαμε.
        Last edited by diko; 06-02-20, 00:40.

Σχολιασμός

Xιονησει κι αιολιδα διονυσου, ανέβασα βίντεο φβ
          καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Παύση τώρα...

Σχολιασμός

Βρέχει εδω και 20λεπτο αρκετα καλα βύρωνα. Έχει κολλησει ο σταθμός και δεν ανανεώνει απο τις 10 το βραδυ.
              Ελπιζω να ξεκολλησει για να έχω μπούσουλα με θερμοκρασίες και ανεμολόγιο.
              Ενδιάμεσα τράβηξε και λιγο χαλαζάκι απαλο για κανα λεπτο πριν λιγο

Σχολιασμός

5,7c με βροχή στην Ηλιούπολη. 7,2mm μέχρι στιγμής

Σχολιασμός

Φάνηκε φεγγάρι εδώ. Πιο συμπαγής ο καιρός προς Ιπποκράτειο, Πάρνηθα.
                  Η θερμοκρασία στους 2,1.

Σχολιασμός

-4,1 η Πάρνηθα με οριακά αρνητικές τιμές στα 850 βάσει 18αριου τζιφου. Και γενικότερα βλέπω σε σταθμούς στην Αττική χαμηλές τ ενώ και σε πολλές περιοχές του νομού έχει τώρα υετό..μου φαίνεται το gfs δεν ξεκίνησε καλά

Σχολιασμός

Μάγκες κοιμηθείτε καλά σήμερα γιατί αύριο τέτοια ώρα θα παίζουμε τα ρέστα μας. Αττικάρα, nowcast, ζουγκλοκάμερα, πάμε όπως παλιά!!!
                      Last edited by ampalaeo; 06-02-20, 01:02.

Σχολιασμός

Ξεκόλλησε ο σταθμός βύρωνα
                        5,9 θερμοκρασία και συνεχίζει να βρέχει ασθενώς

Σχολιασμός

Καλησπέρα. Κοιτάζω το θερμόμετρο μου αυτη τη στιγμη και λεει 4.9 βαθμους. Υπέθεσα οτι χάλασε.... ανοίγω ένα πιο επίσημο σταθμό εδω στην Ανω Βούλα παρα διπλα και λέει 5.5 ..... πως γίνεται αυτό? Κοιτάζω σταθμούς στην Αττική και κάτι δε πάει καλα. Δείτε εδω: http://voula.meteoclub.gr
                          Εξω βρεχει εδω και ωρα. Ας με διαφωτίσει κάποιος.....

Σχολιασμός

Ειχε ιδιατερο καιρικο ενδιαφερον η σημερινη μερα στο Χαλανδρι.. ισχυρη βροχη το πρωι για 10 λεπτα με μεγαλη ραγδαιοτητα μετα ηλιος με μεγιστη 15 βαθμους... το μεσημερι ειχαμε ενα περασμα με χαλαζι και πριν καμια ωρα ειχαμε χιονοχαλαζο που το επιασε στις οροφες των αυτοκινητων με 5 βαθμους...

Τωρα στους 4,7 ας ελπισουμε να ειναι καλο σημαδι για τα αυριανα
                            Under the Attica sky snow will rise again... 2019-2020

Σχολιασμός

Ή απόκλιση στην Παρνηθα οφείλεται στο οτι συγκρίνεις Τ στα 850 σε ελεύθερη ατμόσφαιρα με Τ επιφανειας που έχει βραχει κ έχει εντονη εξάτμιση κ άρα ψύξη ελεω ΒΔ .
                              Αυτό συμβαίνει και είναι αυτό που λεμε Τ υγρου θερμομέτρου που είναι πολύ χαμηλοτερη σε φαση έντονης εξατμισης όπως τώρα.
                              Δεν είναι λάθος των μοντελων αλλα δική μας λάθος μεταφραση

Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Working...
                              X