Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Φεβρουαρίου 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από BOLIOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων

Για να λήξει κάτι έπρεπε να προηγηθεί κατι ενεργό. Τι να λήξει? Ο φετινός χειμώνας είναι μια λήξη στο 90% αυτού. Εχουμε 19 φλεβάρη και ζήτημα οι αμιγώς μέρες χειμωνιάτικης κακοκαιρίας(και οχι φθινοπωρινης) απο την αρχή του χειμώνα να είναι καμια 12αρια το πολύ 14 μέρες. Η σαπίλα στο μεγαλείο της. Μεγάλο φράξιμο και φέτος...
    ναι βρε το ξέρω, όταν λέω να λήξει, δεν εννοώ ο χειμώνας που έτσι και αλλιώς δεν ήρθε ποτέ για πολλές περιοχές, αλλά θα λήξει η αναμονή χιονιού, και υπομονή 9 μήνες πάλι.
    Πάλι καλά είμαι καιρόφιλος, και μια δυνατή καταιγίδα, ειδικά αν είναι ιδιαίτερα δυνατή, μου αρέσει περισσότερο από το χιόνι. και σε αντίθεση με αυτό δεν χρειάζεται να ξεπαγιάσεις για να την απολαύσεις
    Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Ο χειμώνας αυτος για την Αττική ήταν μια χαρα. Χιονισμένο το βουνό για μήνες. Δίπλα μας. Τα βόρεια προάστια το είδαν. 2002 και 2008 ειναι σπάνιο και δυσκολο να ερθει. Απορώ με την γκρίνια. Τι να πουν οι άλλες περιοχές της χωρας. Σαφώς και ηθελα ενα 30ποντο, αλλα σαφώς και ξέρω οτι ζω στην ελλαδα και οχι καπου αλλου. Ορισμένοι το εχετε μπερδέψει......
      2002!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από panos erythrea Εμφάνιση μηνυμάτων
        Ο χειμώνας αυτος για την Αττική ήταν μια χαρα. Χιονισμένο το βουνό για μήνες. Δίπλα μας. Τα βόρεια προάστια το είδαν. 2002 και 2008 ειναι σπάνιο και δυσκολο να ερθει. Απορώ με την γκρίνια. Τι να πουν οι άλλες περιοχές της χωρας. Σαφώς και ηθελα ενα 30ποντο, αλλα σαφώς και ξέρω οτι ζω στην ελλαδα και οχι καπου αλλου. Ορισμένοι το εχετε μπερδέψει......
        Επειδή απο νομό αττικής γνωρίζω πολύ λιγα πράγματα για υψόμετρα και τα συναφή, ο χειμώνας αυτός δηλαδή ήταν καλός χιονικά και για περιοχές υψομέτρου κάτω των 200 μέτρων?

Σχολιασμός

• Με τέτοιον υπερκινητικό ατλαντικο δε γινεται τιποτα.

Σχολιασμός

• 5-10 πόντους στο λεκανοπέδιο των Ιωαννίνων από το κύριο του 6αριού.
            Ανελέητο θάψιμο το σενάριο 11! πραγματική ομορφιά
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από BOLIOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων

Επειδή απο νομό αττικής γνωρίζω πολύ λιγα πράγματα για υψόμετρα και τα συναφή, ο χειμώνας αυτός δηλαδή ήταν καλός χιονικά και για περιοχές υψομέτρου κάτω των 200 μέτρων?
              Όχι ήταν ομως συνηθισμένος. Και απο πλευράς υετου και κρύου αρκετα καλος.
              2002!

Σχολιασμός

• ανταλλαγή σεναρίων σήμερα σε κάθε μοντέλο στην κυριολεξία, οπότε δεν ξέρουμε ακόμα αν θα έχουμε μια ή 2 κακοκαιρίες. Ο ευρωπαίος μας χιονίζει 27 προς 28 του μήνα, που μας χιόνιζε ο τζίφος στο 6αρι. Αλλά άλλαξε αυτός τώρα, και δίνει μόνο το δεύτερο. Ένα να βγει θα είμαι ευτυχισμένος.

Σχολιασμός

• Πωω η μία βροχοχιονοκαιρία μετά την άλλη στο 18αρι!! Αν έβγαινε αυτός ο χαμός εξιλέωση.. μέτρα χιόνι στην Πίνδο και όλα τα χιλιοστά του χειμώνα σε 10 μέρες εδώ

Σχολιασμός

• Νομίζω οτι για πεδινά τελείωσε το θέμα. Δε το είδαμε καν να πεφτεί εδω φετος πλην χιονόνερου περιοδικά μια μερα δε θυμαμαι ποια. Απογοήτευση φέτος. Ουτε στα χάνια δε μπορούσε να χώσει πάνω απο μισο μέτρο. Σκέψου στα χάνια 1200μ και προσήνεμα! Να φύγει γρήγορά!!!

Σχολιασμός

• Μεχρι τις 10/3 δεν μπορουμε να βαζουμε ταφοπλακες. Η αληθεια ειναι οτι κατι σοβαρο δεν φαινεται στον οριζοντα. Ομως προγνωση περαν των 5 ημερων δεν υπαρχει. Δειτε σημερα και χθες πως αλλαξαν τα ενσεμπλ για τις 25/2 που απο +5 πηγαν στο 0 τι να λεμε προγνωστικα απο κει και επειτα.
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• εμείς θέλουμε να ξαναβελτιωθούν λίγο τα πράγματα για 28 του μήνα. Το κρίμα της υπόθεσης είναι ότι τέτοιες διατάξεις δεν έκανε καθόλου μέσα στον χειμώνα και τα δείχνει τώρα. Ελπίζω του χρόνου να συμπέσουν ημερομηνίες και διατάξεις... Κατά προτίμηση Δεκέμβριο για να χιονίσει πολύ στην Πίνδο, για να πάρουν τα πεδινά μετά σειρά.

Σχολιασμός

• Μόλις είδα δελτίο ΕΜΥ. 900 μέτρα αύριο για Αττική . Με όλες αυτές τις υπαναχωρήσεις φέτος στα 850 είμαι επιφυλακτικός ακόμα και για τα 1000.Για πεδινά προσηνεμα το έργο έχει τελειώσει.Δε μπορεί το παληκαρι φέτος . Τα ηπειρωτικά ορεινά όμως έχουν ευκαιρία έστω στο 90 να φορτώσουν. Για βόρεια Αττική ήταν καλός χειμώνας . Για λεκανοπέδιο και νοτιότερα φοοοοολα. Αφήστε για την υπόλοιπη Ελλάδα καλύτερα...

Σχολιασμός

• Το ευρωπαικό στο 12αρι του δίνει εξαιρετικό χιονιά Πίνδου, με μια χιονόστρσω μική φυσικά αλλά υπαρκτή και στα Γιάννενα για 28 του μήνα. θα δείξει τ θα γίνει. Και αύριο θα έχουμε ίσως νιφάδεςαπό κάποια χιονομπόρα. Για Αττική προισωπικά μπορεί να ακουστώ υπερβολικός, αλλά καθαρό χιόνι πιστεύω μπορούν να δουν ακόμα και τα 500 μέτρα. Θυμίζει πολύ την κατάσταση στις 15/2 πέρσι, όπου είδαν νιφάδες ακόμα και τα άνω μελίσσια. Απλά τότε η αέρια μάζα ήταν από τα ανατολικά βορειοανατολικά και όχι από τα βόρεια, με λίγο χειρότερα 500, αλλά καλύτερα 850. Θα δείξει.

Σχολιασμός

• υετο σημερα ειχαμε σημερα εστω και λιγο περιμετρικα του λεκανοπεδιου...ενω και αυριο φαινεται να μπαινουν τα φαινομενα στον νομο.....για να δουμε.....
                              23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Μόλις είδα δελτίο ΕΜΥ. 900 μέτρα αύριο για Αττική . Με όλες αυτές τις υπαναχωρήσεις φέτος στα 850 είμαι επιφυλακτικός ακόμα και για τα 1000.Για πεδινά προσηνεμα το έργο έχει τελειώσει.Δε μπορεί το παληκαρι φέτος . Τα ηπειρωτικά ορεινά όμως έχουν ευκαιρία έστω στο 90 να φορτώσουν. Για βόρεια Αττική ήταν καλός χειμώνας . Για λεκανοπέδιο και νοτιότερα φοοοοολα. Αφήστε για την υπόλοιπη Ελλάδα καλύτερα...
                                κατι ηξεραν οι αρχαιοι και διαλεξαν το λεκανοπεδιο...οπως και μεσα στην θεσσαλονικη.....οπου ο υετος εχει γινει σπανιος φετος.....παντως κρυες ημερες υπηρξαν αρκετες χωρις ομως το -8 στα 850 χιονι δεν ειδαμε στα πεδινα τμηματα του νομου....απο 300 και κατω....
                                23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

Working...
                                X