Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Φεβρουαρίου 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Φαίνεται κατι να κινειται προς το τέλος του μηνα. Εχουμε βασιμες ελπίδες για κάτι καλο. Είναι βέβαια μικρες όχι για το προχωρημένο της εποχής που διαβάζω βλακειες δεξιά κ αριστερά σε αλλες σελιδες αλλά γιατι ειναι μακρυά χρονικά.

Σημειωτέον για να δείτε όσοι ειστε δυσπιστοι τι μπορεί να κανει μια πολικη αερια μαζα όταν βρίσκει δρομο προς νότο κ συγκεκριμένα στο Σικαγο (41,8 πλατος) ποτε λέτε χιονισε με στρωσιμο τελευταια φορά νομίζω περσυ;;;;

16 ΜΑΙΟΥ!!!!!
    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
      Φαίνεται κατι να κινειται προς το τέλος του μηνα. Εχουμε βασιμες ελπίδες για κάτι καλο. Είναι βέβαια μικρες όχι για το προχωρημένο της εποχής που διαβάζω βλακειες δεξιά κ αριστερά σε αλλες σελιδες αλλά γιατι ειναι μακρυά χρονικά.

Σημειωτέον για να δείτε όσοι ειστε δυσπιστοι τι μπορεί να κανει μια πολικη αερια μαζα όταν βρίσκει δρομο προς νότο κ συγκεκριμένα στο Σικαγο (41,8 πλατος) ποτε λέτε χιονισε με στρωσιμο τελευταια φορά νομίζω περσυ;;;;

16 ΜΑΙΟΥ!!!!!
      Τίποτε αγαπητέ icestorm.Φέτος θα ζήσουμε την χειρότερη χρονιά της Ελληνικής γεωργίας.Πλέον δεν μιλάμε γιά το που θα χιονίσει και τα λοιπά δικά μας χιονόφιλα.Φέτος το πρόβλημα μας είναι πιό δομικό,καλύτερα, ζωτικής σημασίας θα έλεγα.Στις περιοχές που χτυπάει η παρατεταμένη χειμωνιάτικη ξηρασία φέτος,και μιλάμε πως αυτή αφορά τη μισή και πλέον χώρα,τα χωράφια είναι ξερά,οι κοίτες των ποταμών στεγνές και οι παραπόταμοι δεν κατεβάζουν νερό και μοιάζουν με ρυάκια.
      11/01/2017

Σχολιασμός

• εξαιρετικό το 12αρι του τζίφου ειδικά σε σχέση με τα προηγούμενα τραγικά σενάρια. Ήθελα να καπελωθεί το πρώτο σήκωνα μιας και μόνο με το δεύτερο μπορούμε να δούμε κάτι εδώ. Φυσικά δεν λέω ότι θα βγει, απλά με αυτό παίζουμε καλύτερα οι δυτικοί [και όχι μόνο] Φυσικά το να βρέξει με οργανωμένο χαμηλό παρά ξερόκρυο. Ειδικά τώρα
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
          ;n2642307]εξαιρετικό το 12αρι του τζίφου ειδικά σε σχέση με τα προηγούμενα τραγικά σενάρια. Ήθελα να καπελωθεί το πρώτο σήκωνα μιας και μόνο με το δεύτερο μπορούμε να δούμε κάτι εδώ. Φυσικά δεν λέω ότι θα βγει, απλά με αυτό παίζουμε καλύτερα οι δυτικοί [και όχι μόνο] Φυσικά το να βρέξει με οργανωμένο χαμηλό παρά ξερόκρυο. Ειδικά τώρα
          Μιλάμε γιά τις 340 ώρες Μιχάλη με τα χαμηλά του Ατλαντικού να κάνουν παρέλαση.Προσπαθεί κι ο καημένος ο τζίφος να βρει ένα εικονικό κενό στα περάσματα των χαμηλών για να σηκώσει τον αζορικό προς τη Βρετανία.Όχι,η κατάσταση είναι παραπάνω από απελπιστική....
          11/01/2017

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Μαμούθ Εμφάνιση μηνυμάτων

Μιλάμε γιά τις 340 ώρες Μιχάλη με τα χαμηλά του Ατλαντικού να κάνουν παρέλαση.Προσπαθεί κι ο καημένος ο τζίφος να βρει ένα εικονικό κενό στα περάσματα των χαμηλών για να σηκώσει τον αζορικό προς τη Βρετανία.Όχι,η κατάσταση είναι παραπάνω από απελπιστική....
            το ξέρω φίλε μου και είμαι σίγουρος ότι εν τέλη ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου θα πάρουμε. Μου φαίνεται τρελό. Δεν μπορεί να βρέξει στα Γιάννενα χειμώνα!! να το λες και να τρελαίνεσαι
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• ωραίο θαψιματάκι έβγαλε το 6αρι στις άπειρες ώρες

Σχολιασμός

• αν δε έρθει στη πρωτη σελίδα στις τριωρες αναλύσεις (λιγοτερες απο 84 ωρες) μη πιστευεις τιποτα.

Σχολιασμός

• Μιχαηλ αν γραφαμε κ μεις εδω σε πόσα ραν εχουμε χιονιστει τώρα θα είχε 200σελ το θεμα .Εχω γράψει εδώ κ μερες ότι κάτι κινείται για αρχές Μαρτιου το οποίο προς το παρόν κανείς δεν ξέρει ποιον θα αφορα κ αν είναι κ αξιο λογου

Από ψηφιακους χιονιαδες έχουμε χορτάσει κ φέτος....
                  Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Δυστυχως ο Ατλαντικος φετος εχει τετοια δυναμικη που σχεδον αδυνατον να αφηνει ελπιδες για προσηνεμο χιονια αξιο λογου...φετος στην Αττικη ουτε ενα ξερο -8 στα 850 δεν μπηκε...απο εδω και περα λοιπον οτι παρουμε σε βροχες παιδια...ο Μαρτης τα τελευταια χρονια φαινεται πολυ αδυναμος για να μας δωσει κατι το πολυ σημαντικο για τα πεδινα....η κεντροβορεια χωρα εχει περισσοτερες ελπιδες....
                    23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Μιχαηλ αν γραφαμε κ μεις εδω σε πόσα ραν εχουμε χιονιστει τώρα θα είχε 200σελ το θεμα .Εχω γράψει εδώ κ μερες ότι κάτι κινείται για αρχές Μαρτιου το οποίο προς το παρόν κανείς δεν ξέρει ποιον θα αφορα κ αν είναι κ αξιο λογου

Από ψηφιακους χιονιαδες έχουμε χορτάσει κ φέτος....
                      μπα μην το λες, φέτος γενικά και επειδή είμαι από τα άτομα που δεν χάνουν τρέξιμο, μπορώ να σου πω πως για την περιοχή μου είχε πολύ λίγους εικονικούς σε σχέση πχ με πέρσι ακόμα και στις 300 ώρες. Ούτε καν οφθαλμόλουτρο φέτος..

Ωραία τα 12αρια που δίνουν υποψία καλής ανάβασης αρκετά πιο πριν, ενώ και τα εσνέμπλς είναι χάρμα οφθαλμών στο 12αρι [γιατί στο 6αρι δεν τα έλεγες και καλά για εδώ.]

Βέβαια είπαμε θα δείξει. Το τζεμ πάντως είναι σχετικά σταθερό τις τελευταίες μέρες σε ένα χιονοχαμηλό στην ΑΜερική που ίσως παίξει σημαντικό ρόλο για κατάβαση πριν τελειώσει ο Φεβρουάριος

Σχολιασμός

• Υπάρχουν βάσιμες ελπίδες για βροχοκαιρία-χιονοκαιρία ημιορεινών στα τέλη του μήνα [27/2-1/3] που έχει πολλά συστατικά για να δώσει αξιόλογο χιονιά στην Πίνδο, ενώ μετά θα υπάρξει και δεύτερη άνοδος του Αζορικού. Προς το παρόν ασχολούμαι με την πρώτη που μπορεί να αφήσει χιόνι στα Γιάννενα μετά από πολλά χιλιοστά βροχής.

Σχολιασμός

• οι αντικυκλωνες έρχονται ο ένας μετά τον άλλο σαν κύματα επάνω μας. πάντα χαλάνε οι όποιες καλές διατάξεις. Παλιοχρονιά η φετινή. Το κακό είναι οτι είναι κακός και για τα ορεινα γιατι υπάρχει και το στυλ χειμώνων που δε μπορούσε για πεδινά αλλά τα ορεινά πανελλάδικά πάνω απο τα 600-700 και πάνω φορτωναν καλό πράγμα. αχιονιά παντου. Και αυτό που έρχεται δε το βλέπω σοϊκο.

Σχολιασμός

• ας χαρουμε τις βροχουλες που ερχονται και τα οποια χιονια στα ορεινα..απο αυριο εως και το Σαββατο..τουλαχιστον να εχουμε χειμωνιατικο σκηνικο...κατι σημαντικο δεν φαινεται στον οριζοντα.....
                            23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• τα σημερινά τρεξίματα λίγο πολύ είναι τα καλύτερα όλου του χειμώνα για εδώ. Τι να πω, μακάρι να συνεχίσει έτσι, και οι πιθανότητες για παπλαμούδα να αυξάνονται καθημερινά. Όμως χρειαζόμαστε μέρες. δεν αποκλείεται να συσσωματωθούν οι 2 ψυχρές εισβολές σε μόνο ένα ανέβασμα Αζορικού, αν γίνει λάθος λήξη για φέτος

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
                                ;n2642322]τα σημερινά τρεξίματα λίγο πολύ είναι τα καλύτερα όλου του χειμώνα για εδώ. Τι να πω, μακάρι να συνεχίσει έτσι, και οι πιθανότητες για παπλαμούδα να αυξάνονται καθημερινά. Όμως χρειαζόμαστε μέρες. δεν αποκλείεται να συσσωματωθούν οι 2 ψυχρές εισβολές σε μόνο ένα ανέβασμα Αζορικού, αν γίνει λάθος λήξη για φέτος
                                Για να λήξει κάτι έπρεπε να προηγηθεί κατι ενεργό. Τι να λήξει? Ο φετινός χειμώνας είναι μια λήξη στο 90% αυτού. Εχουμε 19 φλεβάρη και ζήτημα οι αμιγώς μέρες χειμωνιάτικης κακοκαιρίας(και οχι φθινοπωρινης) απο την αρχή του χειμώνα να είναι καμια 12αρια το πολύ 14 μέρες. Η σαπίλα στο μεγαλείο της. Μεγάλο φράξιμο και φέτος...

Σχολιασμός

Working...
                                X