Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Φεβρουαρίου 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι οτι οκ ή ατμόσφαιρα δεν μπαίνει σε εργαστηριο .Αφού δεν υπάρχει καποιο πόρισμα πως δογματικά βγαινεις ως επιστήμη κ μιλάς στα ΣΙΓΟΥΡΑ για ανθρωπογενή θερμανση οταν υπάρχουν πολλά αναπάντητα ερωτήματα όπως γράφω κ πιο πανω.

Καθαρές μορφες ενέργειας βεβαιως .Ποιος δεν τις θέλει; Εχουν όμως αποτελεσμα;; Δλδ η Αμερικη ή η Κινα θα σταματήσουν να καίνε Υδρογονάνθρακες; Οχι .Άρα τι μένει; Η πυρινικη ενεργεια ή να γυρισουμε στην εποχή του σιδήρου.....αυτο βεβαίως δεν το θιγει κανενας αλλά μιλάνε για κάτι χειρότερο! Για μειωση του παγκόσμιου πληθυσμού για να "σωθει" το κλιμα!!!

Τα δαση κ ή προστασία τους ειναι αυτονόητη κ δεν έχει καμία σχεση με το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΛΩΝ στην καύση ορυκτων υλων για να ζησουν μια ζωη οπως ζουμε εμεις!

Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Ποια μειωση πλυθησμου icestorm? Moνο μπλογκ τις πλακας λενε τετοιες χαζομαρες. Οι ιδιοι της επιπεδης γης, μας ψεκαζουνε κτλ κτλ
      Δικαιωμα στην καυση λιγνιτη?? Οου μαι γκοντ τι διαβαζω..
      Ρε σεις 2020 εχουμε. Η βιομηχανικη επανασταση παει ακομα στο 1700 θελετε να μας γυρισετε?
      Οπως λες σωστα ο κοσμος παει μπροστα, καιρος να εχουμε πιο καθαρες μορφες ενεργειας.

Και ναι υπαρχει ανθρωπογενη θερμανση πως να το κανουμε.
      Για καποιον λογο πιστευετε οτι η φυση ειναι κατι "μαγικο" και εμεις οι ανθρωποι οτι και να κανουμε θα μπορεσει η φυση να ανακαμψει.
      Οχι φιλε μου δεν ειναι καθολου ετσι.

Σχολιασμός

• Φίλε μου εσυ λες να μην το έχω ψαξει το θεμα;; Με μεγάλη επισημότητα σε πληροφορώ το λένε και θα επανέλθω με ντοκουμέντα εκτος και αν και αυτα τα βγαλεις συνομωσίες. τώρα για τα υπόλοιπα που λες συγγνώμη αλλά "υπάρχει πως να το κάνουμε" δεν ειναι απόδειξη ποσο μάλλον επιστημονική. όσο για τα "μαγικά" της φύσης εγώ ουδέποτε ουτε έγραψα ουτε καν υπονοησα αυτο που λες δικό σου είναι

Επισης απ οτι φαινεται δεν προσεξες τι γραφω. Οι καθαρες μορφες ενεργειας ποσο αποδιδουν για να εχουμε τα καλα που εχουμε ξερεις;; ΣΧΕΔΟΝ 0 αποδοση. Κατα τα αλλα η βιομηχανικη επανασταση σε πειραξε
        Last edited by icestorm; 15-02-20, 17:51.

Σχολιασμός

• [QUOTE=icestorm;n2642290]

Οι καθαρες μορφες ενεργειας ποσο αποδιδουν για να εχουμε τα καλα που εχουμε ξερεις;; ΣΧΕΔΟΝ 0 αποδοση./QUOTE

Αυτο απο που συναγεται ρε συ? Εκτος αν εννοεις την Ελλαδα, που παντα ηταν ουραγος στις εξελιξεις, αλλα ακομα κι για εδω το 0 ,ειναι αναληθες.
          Στον τομεα που δραστηριοποιουμαι (γεωργια), εχω ακουσει απειρες φορες οτι δεν ειναι δυνατη η μεταβαση σε πιο οικολογικες πρακτικες γιατι θα υπαρξει μεγαλη μειωση της παραγωγης και συνεπως θα ¨"πεινασει ο κοσμος". Αφ ενος το πρωτο ειναι ψεμα αλλα δεν ειναι της παρουσης να το αναλυσω και αφετερου αναρωτιεμαι αν για την υπαρξη πεινας στον πλανητη ευθυνεται η ελλειψη τροφης. Αναρωτηθειτε πως ειναι δυνατον αυτο, οταν υπαρχουν κοινωνιες που κυριολεκτικα πετανε μερος της γεωργικης τους παραγωγης λογω ελλειψης αγοραστικου ενδιαφεροντος. Αρα αλλου ειναι το προβλημα κατα κυριο λογο.
          Και κατι τελευταιο. Η τεχνολογια δεν εναι "ουδετερη" οπως λεμε. Τι εννοω? Η χρηση πυρηνικων αντιδραστηρων πχ οδηγει αναποφευκτα σε κοινωνιες συγκεντρωτικες και αυταρχικες. Τους λογους τους καταλαβαινετε φανταζομαι.
          Εν κατακλειδι, πιστευω πως αυτες οι συζητησεις χρειαζονται περισσοτερο σφαιρικη αναλυση και αποφυγη οποιωνδηποτε αγκυλωσεων.
          Δεν θα επανελθω στο θεμα, για να μη κουρασω , αλλα και γιατι ειναι τοσο συνθετο που δεν αναλυεται σε λιγες γραμμες κοποιων post.
          Last edited by ANTONIS 64; 15-02-20, 19:47.

Σχολιασμός

• Αντωνη καθαρες μορφές ενέργειας είναι ή ηλιακή κ η αιολικη κ δεν τις ανακαλύψαμε εμεις ειναι γνωστες 10ετιες τώρα.

Για πες μου τι ποσοστό από τις παγκοσμιες απαιτήσεις σε ενεργεια μπορεί να καλυψουν αυτές οι μορφές; Κάτω απο 1% φίλε μου. Αυτο το λέμε προοδο τώρα για να προστατεψουμε τι; Το κλιμα; Από κάτι που υποθέτουμε ότι το βλαπτει χωρις καμία απολύτως απόδειξη .

Σχολιασμός

• Δεν υπαρχει αποδειξη οτι βλαπτει ο λιγνιτης και το πετρελαιο???

Καπου μπερδευεσαι με την ενεργεια. Περιπου 20% της ευρωπαικης ενεργειας ειναι πρασινη. Ανω του 50% στην σουηδια και 98% στη νορβηγια

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                Αντωνη καθαρες μορφές ενέργειας είναι ή ηλιακή κ η αιολικη κ δεν τις ανακαλύψαμε εμεις ειναι γνωστες 10ετιες τώρα.

Για πες μου τι ποσοστό από τις παγκοσμιες απαιτήσεις σε ενεργεια μπορεί να καλυψουν αυτές οι μορφές; Κάτω απο 1% φίλε μου. Αυτο το λέμε προοδο τώρα για να προστατεψουμε τι; Το κλιμα; Από κάτι που υποθέτουμε ότι το βλαπτει χωρις καμία απολύτως απόδειξη .
                Εχεις αδικο. Η Δανια περσι καλυψε το 47% των αναγκων της σε ηλεκτρισμο μονο απο την Αιολικη ενεργεια. Η Ιρλανδια το 28%, η Αγγλια το 18% και παει λεγοντας.
                Η Νορβηγια καλυπτει το 98% των αναγκων της απο υδροηλεκτρικα φραγματα. Ξεχνας τη γεωθερμια, και την ενεργεια απο τον κυματισμο. Θα μπορουσα να γραφω με τις ωρες ..... Εισαι σκεπτομενος ανθρωπος και μου κανει εντυπωση που δεν απαιτεις μια χωρα με την ηλιοφανεια τη δικη μας, να μην ειναι ειναι ουραγος στην ηλιακη ενεργεια.(αν εξαιρεσεις βεβαια τους ηλιακους θερμοσιφωνες). Η ηλεκτροδοτηση των νησιων μας ειναι μια μαστιγα (κοιτα το λαγαριασμο της ΔΕΗ) , και ακομα συζηταμε αν πρεπει να εγκαταστησουμε ανεμογεννητριες.
                Εγραψα και πριν οτι δεν συνδεω απολυτα τα ορυκτα καυσιμα με την λεγομενη κλιματικη αλλαγη. Η ατμοσφαιρικη μολυνση ομως απο αυτα ειναι δεδομενη. Αυτο αρκει για να μειωσουμε τη χρηση τους. Περα απο αυτο κι εσυ λες οτι δεν εισαι πεπεισμενος για το αν επηρεαζουν το κλιμα, που σημαινει πως δεν παιρνεις ορκο και για το αντιθετο.
                Γιατι να ρισκαρω το μελλον των παιδιων μας? Πραγματικα δεν το καταλαβαινω.

ΥΓ. Αθετησα την υποσχεση μου να μην επανελθω στο θεμα και ζητω συγνωμη.
                Last edited by ANTONIS 64; 15-02-20, 22:21.

Σχολιασμός

• Μα δεν ειμαι ενάντια στις καθαρες μορφες ενέργειας. Το εγραψα κ πριν . Είναι προφανές οτι αν γινόταν όλη η ενέργεια να παραγεται απο μη ορυκτά καυσιμα θα ήταν ευχής εργο. Στην πράξη ομως προς το παρον φαινεται ανέφικτο να παραχθουν τεράστια ποσα "καθαρής" ενέργειας .

Όσο για το σκεπτομενος ακριβώς γι αυτο δεν μασαω επιστημονικες προπαγανδες κ θεσφατα. Επιστήμη = Απόδειξη

Σχολιασμός

• Ελεος ποσα ρεταλια ακομα θα κατεβουν???Τα νευρα μου!

Σχολιασμός

• Κλασικά θα σκάσει η σωστή διάταξη μέσα στην ανοιξη και θα λέμε τότε , ε ρε και να ήταν Γενάρης θα θαυομασταν. Το έχω ξαναγράψει. Ο ιστορικός από το 2008 λείπει αλλά από τότε μέχρι σημερα σχεδόν κάθε χειμώνα ακόμα και κέντρο κάνει ένα πασπαλισμα μερικών ωρών και κάτι καλύτερο σε περιοχές βορειότερα του κέντρου. Τη δεκαετία 92-02 δεν έκανε τίποτα παρά μόνο μεχρι τις περιοχές που είχαμε φέτος τα ρεταλια . Τι θέλω να πω , ότι μπορεί άνετα να φάμε μια δεκαετία ακόμα μέχρι τον ιστορικό. Από εκεί και πέρα , έχω την αίσθηση ότι οι ζέστες φέτος θα ξεκινήσουν νωρίς αλλά θα παίξουν και αστάθειες στη λογική της εξισορρόπησης. Έχει να κάνει 12 χρόνια ιστορικό καύσωνα μη ξεχνιόμαστε , ίσως είναι η χρονιά του φέτος.

Σχολιασμός

• Η Λογική της εξισορροπησης δε μας τα λέει καλά. Με τις τόσες φόλες που έχουμε φάει δεν έπρεπε να είχε αναλάβει δράση η λογική της εξισορρόπησης και να δώσει τα χρωστούμενα καλούδια τόσων χειμώνων και ειδικα φεβρουαρίων? τη πίστευα και εγώ αυτή τη θεωρία παλια αλλά ο καιρός με τη συμπεριφορά του την ακυρώνει.

Σχολιασμός

• Πιο απλή μέθοδος για μένα είναι των ενδιαμέσων χρονικών αποστάσεων απο μια χιονοκαιρία μεχρι την επόμενη. Δηλαδή οσο καθυστερεί μια χιονοκαιρία καλή, τόσο πλησιάζει η επόμενη με το νόμο των πιθανοτήτων, οχι γιατί πρέπει να εξισορροπησει το κλιμα αλλά γιατί κάποια στιγμή θα κάτσει η πιθανοτητα των σωστών διαταξεων. Το πλησιάζει είναι το θέμα..... 1 χρονο? 2? 5? 5+?αγνωστο αλλά κάθε μέρα που περνάει πλησιάζουμε.

Σχολιασμός

• ...
                            .
                            11/01/2017

Σχολιασμός

• ωραιο ετσι και σαν εικονα

Σχολιασμός

• ο χειμώνας στα Γιάννενα τελείωσε στην αρχή του.. Η 22η Δεκέμβρη ήταν η τελευταία πιο χειμερινή μέρα, μετά ατελείωτη άνοιξη, με 2 μέρες χειμώνα μέσα. Χάνουμε και το σύστημα στις 20-21, καθώς πάει για πολλοστή φορά ανατολικά. Τι να πει κανείς...
                                Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Working...
                                X