Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Φεβρουαρίου 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Φωτιά και λάβρα στις 19/02. Θα σπάσει ρεκόρ όπως το πάει. Πόσους βαθμούς πάνω από τα κλιματικά! Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια αρχές με μέσα Μαρτίου να γράφει στον Θεσσαλικό κάμπο 35. Εντάξει δε μιλάμε για τέτοιες τιμές αλλά συμφωνώ με τον φίλο από πάνω... σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση...αν ήταν Ιούλιος νομίζω είχε προδιαγραφές για 30+ στα 850

Σχολιασμός

• εντυπωσιακό το +22 στα 850 του 12αριού!! Πραγματικά το ανάλογο του Ιουλίου θα ήταν +32 βαθμοί, λίβας, και 50 βαθμοί στην Λάρισα. Εξάλλου τους 45.5 με +28 τους κάναμε πριν 3 χρόνια. Εμένα το μόνο που με νοιάζει είναι να βρέξει καλά. και ευτυχώς κάτι θα γίνει μάλλον. Τώρα αυτός στις 14-15 βέβαια έχει γίνει εξπρές.. Αλλά θα έχουμε συννεφιά τουλάχιστον.. Αδιανόητα πράγματα να ψάχνουμε συννεφιά τον χειμώνα στα Γιάννενα, αλλά αν δεν έχει η υπόλοιπη Ευρώπη χειμώνα προφανώς θα λείπει αυτός από την δυτική χώρα.
      Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Χαρτες απελπισιας για το υπολοιπο του μηνα...με την Μεσογειο να μπαινει σε κλοιο ανομβριας αλλα και υψηλων θερμοκρασιων....φαινεται οι Αττικαριοι να χανουμε για φετος το τρενο για πεδινο χιονι....εκτος εαν ο Μαρτης εχει αλλη γνωμη....αλλα δυσκολο...
        23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• Κανένα τρένο δεν χάνεται από τις 10/2. 10/3 θα κάνουμε απολογισμό .Αν θελει μεχρι τοτε μπορει κ ιστορικό μην τρελλαθουμε κιόλας! Ψυχος υπάρχει αρκει να βρει δίοδο προς νότο κ τοτε ούτε ή μέρα που μεγαλωνει ούτε ο ήλιος που ανεβαινει θα σταθουν εμπόδιο στο 20ποντο. Παραδειγματα άφθονα κ από παρελθόν εδω κ από παρόν σε αλλες χώρες.
          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Απολογισμός με την εαρινή ισημερία Μάρτης γδαρτης άσχετα αν τα τελευταία χρόνια δεν μας ευνόησε.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από red legend Εμφάνιση μηνυμάτων
              Απολογισμός με την εαρινή ισημερία Μάρτης γδαρτης άσχετα αν τα τελευταία χρόνια δεν μας ευνόησε.
              Τα ίδια λέγαμε και για τον Φεβρουάριο και τρώμε τη μια φάπα μετά την άλλη!!!

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

Σχολιασμός

• Ας ελπίσουμε να διατηρηθεί η κακοκαιρία για την παρασκευή μιας και για εδώ ίσως είναι η καλύτερη του χειμώνα
                Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Όλα γίνονται για καποιο λόγο .Το φετινό ισχυρο vortex έχει αυξήσει θεαματικά τον βορειο πολικο παγο ο οποιος είναι μέσα στη τυπικη αποκλιση του μέσου όρου 1981-2010 ενω είναι αρκετά περισσότερος από περσυ δεδομενου ότι αυτή τη περίοδο οι διαφορές απο χρόνια σε χρόνια είναι μικρες.

Κρύο λοιπόν υπαρχει κ θα υπάρχει. Οι διάδρομοι προς εμας ειναι κλειστοί προς το παρόν....

Last edited by icestorm; 11-02-20, 19:19.

Σχολιασμός

• 12αρι όαση για την Ήπειρο στο σίχαμα που ζούμε και θέλουμε να αποκαλούμε χειμώνα. Μέτρα χιόνι, και με αυτό το Μιτσικέλι παραμένει άσπρο και δεν χάνει τα χιόνια του την επόμενη μέρα...

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Όλα γίνονται για καποιο λόγο .Το φετινό ισχυρο vortex έχει αυξήσει θεαματικά τον βορειο πολικο παγο ο οποιος είναι μέσα στη τυπικη αποκλιση του μέσου όρου 1981-2010 ενω είναι αρκετά περισσότερος από περσυ δεδομενου ότι αυτή τη περίοδο οι διαφορές απο χρόνια σε χρόνια είναι μικρες.

Κρύο λοιπόν υπαρχει κ θα υπάρχει. Οι διάδρομοι προς εμας ειναι κλειστοί προς το παρόν....
                      Η Αττικη καθε χρονο προδιδεται απο τα υψομετρα της με τον κυριο αστικο ιστο χτισμενο κατω απο τα 300 μετρα....αλλιως θα περναμε πολλα περισσοτερα απο τις προσφατες κακοκαιριες που αφησαν πολυ πραγμα απο τα 350 +....π.χ. η Μαδριτη εχει υψομετρο μεσο ορο τα 600 μετρα οπως και η Τριπολη.....τωρα δυστυχως ειμαστε ερμαια της τυχης μιας και οι χιονιαδες μηδενικου υψομετρου δεν ειναι καθε χρονο δεδομενοι......και χρειαζονται συνδυασμο πολλων παραμετρων.....δεν μιλαω φυσικα για μια απλη χιονοπτωση.....
                      23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• το τελος του Φεβρουαριου φαινεται πως θα εχει αρκετο καιρικο ενδιαφερον....
                        23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• ελπίζουμε να έχει. Δεν φαίνεται να έχει.

Σχολιασμός

• Φαινεται ένα τελευταιο χειμερινό ενδιαφερον στο διάστημα 22/2 με 5/3 που θα έχει τι άλλο......ρεταλια φυσικα .Όμως υπάρχει κ ενδεχόμενο καταβασης αυλώνα που θα αφορα κεντροανατολικη Μεσογειο .Ας ελπισουμε ή αυλαία του φετινου ήπιου αλλα οχι χειροτερου για εδω χειμώνα να κρυβει ευχαριστες εκπλήξεις .

Τωρα επειδη πολυ ασχοληθηκαμε με το ενδεχόμενο κάψιμο του τζιφου με 20αρια κ δε συμμαζευεται. Ενα εχω να πω .
                            ​​​​​​Με +20 στα 850 και ΝΔ επιφανειας τα νοτια παραθαλάσσια προαστια πάνω από 17-18 δεν θα γραφαν ( Τ θαλασσας αυτήν την εποχή γύρω στους 14 βαθμούς) Αθηνα κέντρο γύρω στους 21-22 και βόρεια προάστια γυρω στους 22-23 βαθμους .Απ οτι φαινεται όμως ο τζίφος όπως υπερεκτιμαει τις ψυχρες Τ το ιδιο κανει κ με τις θερμες

Σχολιασμός

• το 18αρι στο τέλος του ο ορισμός του τι πρέπει να γίνεται στην Ευρώπη για να έχουμε μεγάλες βροχοκαιρίες και χιονοκαιρίες εδώ στην Ήπειρο. Πως και πως περιμένω τέτοιους χάρτες στην πραγματικότητα, και να μην παίζουμε με το ανατολικά ή όχι. Μεγάλη σωστή κατάβαση ψύχους καθαρά στην Ιταλία/Κορσικη και όλα θα πάρουν τον λευκό δρόμο τους.. Ευτυχώς για ένα 24ωρο θα θυμηθούμε χειμώνα την Παρασκευή με χιόνια πάνω από τα 1300 μέτρα. Βέβαια μιας και θα είναι σύντομα, λογικά μετά από 10 μέρες κάτω από τα 1800 δεν θα έχει μείνει και πάλι τίποτα. Τουλάχιστον του χρόνου θα δούμε χειμώνα, όπως και η υπόλοιπη Ευρώπη.

Σχολιασμός

• Του χρόνου κανείς δεν ξέρει Μιχαλη ποιος θα δει χειμωνα .Με τη λογική σου των "χρωστουμενων" θα πρέπει πρώτα απ όλα ή Ρωσια να δει χειμώνα κ η ανατολικη Ευρωπη γενικότερα .Ο καιρος όμως δεν χρωστα σε κανέναν .
                                Οσο για τη δυτικη Ευρωπη ανεκαθεν είχε κ έχει ηπιους χειμώνες αυτό δεν προκειται να αλλάξει επειδή ηρθε ή εξαίρεση του 2010

Σχολιασμός

Working...
                                X