Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Φεβρουαρίου 2020

Collapse
Καρφιτσωμένο Θέμα
X
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Το ευρωπαικο εστριψε ενα τσιγαρακι παραπανω και τα ειδε ολα αλλιως.
    χαχαχαχαχααχα.
    Εγω βλεποντας το 12αρι ευρωπαιου.

Σχολιασμός

• Ρε παιδιά , τι είναι αυτό το -10 στην Αττική στις 96 ώρες στον παίο ? Από πού μας ήρθε? Ξερόκρυο ή παίζει υετός???

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από SNOW HUNTER Εμφάνιση μηνυμάτων
        Ρε παιδιά , τι είναι αυτό το -10 στην Αττική στις 96 ώρες στον παίο ? Από πού μας ήρθε? Ξερόκρυο ή παίζει υετός???
        κατι θα εχει σε υετο , ψιλα βεβαια. λογικα θα τρεχει μονο του το κυριο

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από SNOW HUNTER Εμφάνιση μηνυμάτων
          Ρε παιδιά , τι είναι αυτό το -10 στην Αττική στις 96 ώρες στον παίο ? Από πού μας ήρθε? Ξερόκρυο ή παίζει υετός???
          Εμφανίζει και λίγο υετό το Ευρωπαικό στα ανατολικά προσηνεμα το Σάββατο (σκούρο γαλάζιο) με αυτές τις θερμοκρασίες στα 850

Πάντως και το Γαλλικό το έβγαζε από χθες
          Last edited by Alex017; 04-02-20, 21:37.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Alex017 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εμφανίζει και λίγο υετό το Ευρωπαικό στα ανατολικά προσηνεμα το Σάββατο (σκούρο γαλάζιο) με αυτές τις θερμοκρασίες στα 850

Πάντως και το Γαλλικό το έβγαζε από χθες
            Το σκούρο γαλάζιο ποιό εύρος μμ έχει;
            αν μπορείς βάλε χάρτη
            Last edited by diko; 04-02-20, 22:49.

Σχολιασμός

• Ακολουθησε και ο μεσος ορος του ευρωπαικου....βεβαια παντα ετσι γινεται.
              Δεν νομιζω παντως να το κρατησει μεχρι αυριο το πρωι,θα τα εχει μαζεψει.

Σχολιασμός

• πεισματαρης τελικα ο παιος -8 μεσος στην βακη αττικη. ο αμερικανος παντως δεν εχει κλεισει ακομα τα μελη του για το σαββατο..και να τα εκλεινε δηλαδη εχει κανει αισχη φετος αλλα να χαμε να λεμε...παντως για σαββατο ουσιαστικα η μαχη ειναι αναμεσα στο τιποτα και το κατι ψιλα.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
                  ...παντως για σαββατο ουσιαστικα η μαχη ειναι αναμεσα στο τιποτα και το κατι ψιλα.
                  έτσι πιστεύω και εγώ.
                  εκτός αν πάρουν φωτιά τα μέλη του υετού στο γφσ, αύριο-μεθαύριο..

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από diko Εμφάνιση μηνυμάτων

Το σκούρο γαλάζιο ποιό εύρος μμ έχει;
                    αν μπορείς βάλε χάρτη
                    http://www.meteopower.com/meteo/data...200_balkan.png

Πάρα πολύ δύσκολο για κάτι καλό. Αλλά αν φτιάξει κι άλλο θα θυμίσει κάτι από το 2008 σαν ψύχος και η όλη ιστορία με το δυτικά - ανατολικά αν δείτε πού έστελναν τον αυλώνα μέχρι και πριν 4-5 μέρες στην Τουρκία και ξαφνικά μέσα σε ένα 18άρι τρέξιμο του GFS ξεκίνησε το σοβαρό δυτίκισμα
                    Last edited by Alex017; 04-02-20, 23:24.

Σχολιασμός

• Ή φάση που δειχνει ο Ευρωπαιος για Σαββατο ειναι ΚΑΡΜΠΟΝ ή 19/2/2015 .Απλά τότε ειχαμε -11,5 στα 850 και -26 με -27 υποστήριξη και φυσικά όπως τωρα κανένα χαμηλό μονο προσέγγιση αυλωνα απο ανατολικα .

Όπως γραφει κ ο antisimvatikos στο blog του τότε ( πηγαιντε να δειτε) και μόνο ή κατευθυνση της ψυχρης μαζας του αυλωνα παράγει υετο ( ΒΑ-ΝΔ).

Θυμιζω οτι τότε ειδα την πιο πυκνή και συντομη στουπα στη ζωή μου με ακαριαια χιονοστρωση για 15 περίπου λεπτα .Εννοειται καμία ΕΜΥ δεν προέβλεψε κάτι τετοιο ούτε και φαινόταν υετος στους χάρτες παρα μονο ελάχιστος
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• και το γερμανικό που τρέχει τώρα δυτίκισε αρκετά σε σχέση με το προηγούμενο τρέξιμο. αν δούμε το ίδιο και στο 18αρι του gfs θα αρχίζουμε να έχουμε ελπίδες για το σάββατο έστω και για κάτι λίγο

Σχολιασμός

• Πάντως κ με όλες τις βελτιωσεις για Σαββατο κ άλλο να δυτικισει ο αυλωνας είναι πολύ ανατολικα να παρει ευχη

Σχολιασμός

• Κατι πρεπει να γινει με σερβερ. Δεν ειμαστε πολλοι πλεον και εκανα 10 λεπτα να μπω ειναι κριμα.

Στα του χιονια. Με βαση 18αρι χιονιζονται και οι ΒΑΡΚΕΣ με χιονοστρωση απο ΚΕΝΤΡΟ και πιο ψηλα.

Ειδικα το wet belb zero level θα ειναι απο 250 μεχρι κατω απο 200μ !!! Οπερ σημαινει οτι πεφτει θα ειναι χιονι ΠΑΝΤΟΥ!

Παναττικος χιονιας. Ανεμος επιφανειας ΒΔ και Τ στα 850 η ΥπερΑρκετη -6.

Τι αλλαξε απο το 12αρι;; Mα φυσικα το χαμηλο που φτιαχνεται μεσα στο Αιγαιο και ακολουθει τη μαγικη πορεια προς τη Ροδο αυτο ηταν η αιτια της αλλαγης.

Ας ελπισουμε τα επομενα λιγα ραν να το υποστηριξουν πραγμα που θεωρω σχεδον βεβαιο πλεον

Σχολιασμός

• Το επικεντρο του χιονια φαινεται απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 5 το πρωι πολυ χοντρικα ενα 6 ωρο δλδ. Να δουμε θα υποστηριχτει κ απο τα επομενα ραν;

Σχολιασμός

• Κ κατι πιο τοπικο για μας στις δυτικές παρυφές του Υμηττου ο ΒΔ είναι ευνοϊκός ανεμος για ακομα πιο εντονα φαινομενα

Σχολιασμός

Working...
                                X