Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Έως τώρα..

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΓΙΑΝΝΗΣ
    started a topic Έως τώρα..

Έως τώρα..

Καλημέρα, από 28/2εως καi σήμερα ο καιρος αποφάσισε να γίνει εορταστικός όπως περισυ. Στην περιοχή μου ακόμη και σήμερα το πρωί έπεσε χιονι. Μπορεί να μην έστρωσε χιόνι στα πεδινά αλλά έχει ακόμη 2 μηνες να το παλέψουμε. Οι κακοκαιριες ξεκάθαρα πλητουν την χώρα νοτιότερα. Τόσο πολύ χιόνι στην Πεντέλη έχω παρά πολλά χρόνια να δω... Έχω χιονοκαλυψη όχι βέβαια 100%απο 28 του μήνα έως και σήμερα!!,, ιποκρατειο και βιλια ας το αφήσουμε!! Ο χειμώνας κυλά πολύ καλα αλλά όχι για όλους.... Δυστιχως τα Μοντελα φετος ούτε τάση πίανουν ούτε ναουκαστ.. Δεν έχει υπάρξει καμμια τρομερή ψυχρή εισβολή στην Αττική, μόλις 2 φορές ήρθε το - 6 και αυτό μετά από κακοκαιριες. Ειχαμε κυριολεκτικά καθε τύπο κακοκαιρίας!!! Δεν μπορεί κανένας στην Αττική να ειναι απογοητευμενος, νιαι μεν για λιγο

χάθηκε το χιόνι στα πεδινά αλλα από την άλλη έχει ακόμη χρόνο και κοιτάξτε καμμια 400χλμ βορειοτερα, τι να πουν εκεί, τους ξέχασε ο Θεός;;;;., προχτές η κακοκαιρία ήταν οριακοτατη έχω τραβήξει βίντεο προς το σπίτι μου καi σε μια ευθεία 700μετρων η διαφορά ηταν χαοτική. Συμβαίνουν όμως και αυτά. Μετά τις παλινωδίες των μοντέλων ειναι άσκοπο να κοιτάμε πανω από τάση 5 ημερών. Σίγουρα μετα από ένα τοοα δυνατό διάστημα θα μαλακώσει ο καιρος, ξεκούραση τώρα και αναμονή..

• [weathermaniac]
    replied
    Και στα Γιάννενα για να φανούν φυσιολογικά τα χιλιοστά μέσα στο έτος, κάνει τεράστια διαστήματα με αίθριο καιρό, λίγες μέρες με πανικό και κάπως έτσι βγαίνουν τα νούμερα. Τον Γενάρη που πέρασε έχουμε το 1/4 των χιλιοστών, και τον Νοέμβριο έχουμε το 3πλασίο!! Η αλλιώς 25 χιλιοστά χοντρικά τον Ιανουάριο και πάνω από 450 Τον Νοέμβριο..

Leave a comment:

• BOLIOTIS
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φύση έχει τον τρόπο να εξισορροπεί. Είτε την άνοιξη είτε το καλοκαίρι είτε και τα δύο, κεντρικά και βόρεια θα πήξουν στις αστάθειες.
    Με λιγα λόγια η ξεραϊλα του κιαρατά η πλυμμηρες με ζημιες του κιαρατά. Είναι μια πραγματικοτητα και αυτο που θα πρεπει να αρχισουμε να τη συνηθιζουμε για τα καλά. Επίσης θα πρεπει να αρχίσουμε να συνηθιζουμε οτι οι σχετικα σπάνιες ετσι και αλλιως καλές ψυχρές εισβολές που επισκεπτονταν τη χώρα μας οι οποίες δίνανε χιονοστρώσεις μέχρι και σε 0 υψόμετρο και τη θάλασσα, σε περιοχες ακομα και κεντρονοτιας ελλάδας, θα αντικατασταθούν (η έχουν αντικατασταθεί ήδη) απο τα λεγόμενα ρετάλια ψυχρές εισβολές των 20-30 ωρών με χαρακτηριστικά τους: το γρήγορο πέρασμα, τον ελαττωμένο υετό, τις οχι ικανοποιητικά χαμηλές και ικανες Τ στα 850 και 500. Πάντα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις οι οποιες όμως θα επιβεβαιώνουν το κανόνα. Οπως επισης θα συμφωνήσω με την άποψη οτι τα χίονια στα πεδινα κεντρονοτιας δεν ήταν ποτε στο στανταρακι κάθε χρονιάς και οτι και παλιοτερα υπήρχαν πετρινα χρόνια. Ναι αλλα το θέμα είναι οτι τα πέτρινα χρόνια έχουν ανεβει υψόμετρο και εντοπιζονται και σε υψόμετρα που παλαιοτερα ήταν στανταρακι σχεδον κάθε χρονια με ικανοποιητικά υψη χιονιου για τα δεδομενα του υψομετρου τους. Το συμπέρασμα είναι ένα οτι: Το φορουμ αργησε να δημιουργηθει καμια 20αρια χρόνια. Οταν στη μεγάλη πλειονοτητα των περιπτώσεων εκανε φυσιολογικούς χειμώνες στα ορεινα και ημιορεινα και ενιοτε και στα πεδινα και οχι κοπριες.

Leave a comment:

• DIMITRISPAP
    replied
    Η φύση έχει τον τρόπο να εξισορροπεί. Είτε την άνοιξη είτε το καλοκαίρι είτε και τα δύο, κεντρικά και βόρεια θα πήξουν στις αστάθειες.

Leave a comment:

• Μαμούθ
    replied
    Λένε πως μιά εικόνα είναι χίλιες λέξεις.Η σημερινή εικόνα του Θεσσαλικού κάμπου.Αυτό λοιπόν είναι το...έως τώρα για μας εδώ.

..

Leave a comment:

• kostas.
    replied
    Οταν τελειωσει και ο Φεβρουαριος αντε και ενα μικρο κομματι του Μαρτη νομιζω αξιζει να ανοιχτει ενα θεμα κανοντας εναν λογαριασμο του φετινου ανεκδοτου (αν ειναι απο τους χειροτερους(ή ο χειροτερος) χειμωνες που ζησατε. Δεν εχω στατιστικα στοιχεια κλπ αλλα νομιζω πως ο φετινος δεν εχει κανενα αντιπαλο τα τελευταια χρονια. Τωρα για παλιοτερα δεν ξερω αλλα γινεται χειροτερο απο αυτο? Τελευταιο αξιολογο χιονι στον Ολυμπο (που ετσι δεν τον εχω ξαναδει ΠΟΤΕ ..πραγματικα θυμιζει τελη Απριλιου) νομιζω επεσε καπου μεσα με τελη Νοεμβριου. Και ακομα λιγο που επεσε αρχες με μεσα Δεκεμβρη καπου..με λιγα λογια δεν εχει χιονισει μεσα στον χεινωνα μεχρι τωρα.

Leave a comment:

• frozen-drama
    replied
    τρισαθλιος ο χειμωνας γ.ω το χ...το και την πανα..α γ..μω τα παν....α ..αι .σιχτιρ... ο χειμωνας δεν εμφανιστηκε ποτε εκει που εχει αξια!!!!

Leave a comment:

• kalogeros
    replied
    Να σας πω την αλήθεια μου φαίνονται πλέον δίκοπο μαχαίρι αυτές οι κατεβασιές του -4 και -5 μέσα στις γιορτές. Άμα είναι να παλεύουμε με χλαπάτσες χριστουγεννιάτικα για να περιμένουμε την κυκλοφορία να ξαναστρώσει μετά από δύο μήνες τότε ζήσε Μάη μου.. Συμβαίνει πλέον κάθε χρόνο.

Leave a comment:

• diko
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από frozen-drama Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποιοι χαιρομνται με το χιονι στην ακροπολη που λιωνει σε λιγες ωρες και με τα χιονια στα ψαρακια!!!!
    από τις σπάνιες περιπτώσεις που περιεχόμενο και τοποθεσία ταυτίζονται.
    Να είσαι καλά φίλε. Σου εύχομαι μέγιστες χιονοστρώσεις.

Leave a comment:

• teopap7
    replied
    Κομπλεξικοί σε αυτο το φορουμ δε θα πρεπει να υπαρχουν ειτε ειναι νότιοι ειτε βόρειοι το κλείνω εδω εγω αλλα αν υπαρχουν προκλήσεις θα επανέλθω

Leave a comment:

• Μαμούθ
    replied
    Δεν χρειάζονται αυτά παιδιά,δεν υπάρχει λόγος.Εννοείται πως τα προσήνεμα δώσαν ρέστα φέτος και μπράβο τους.Με λίγη τύχη,γιατί δεν την είχαν,περιοχές της Αττικής θα έβαζαν...κιλά χιόνι με εκείνη την εμμονή των συστημάτων στις γιορτές.Από την άλλη όμως,όπως είπε κι ο Θωμάς πιό πάνω,φέτος βιώνουμε μιά εντελώς χαζή κυκλοφορία,που στην υπόλοιπη χώρα έδωσε το απόλυτο τίποτα.Χαιρόμαστε με τις εικόνες στα Βίλλια και στη Σέττα από τη μιά,αλλά...πενθούμε για το απαίσιο θέαμα των βουνών μας από τη Θεσσαλία και πάνω.Και δεν είναι μόνο το χιόνι φίλοι μου,είναι και το υετικό έκτρωμα των περιοχών που προανέφερα πιο πάνω...

Leave a comment:

• red legend
    replied
    Μην ασχολείστε με τρολιες άλλοι είναι χιονοστερημενοι?

Leave a comment:

• teopap7
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από frozen-drama Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποιοι χαιρομνται με το χιονι στην ακροπολη που λιωνει σε λιγες ωρες και με τα χιονια στα ψαρακια!!!!
    Δε καταλαβαίνω φιλε θα σε ρωτήσουμε κιολας για τις προτιμήσεις μας?

Leave a comment:

• icestorm
    replied
    Ούτε λογοκρισια στη φύση θα κάνουμε ούτε θα γινουμε θιασωτες του ατυπου κ ανεπίσημου φιλοσοφικού ρεύματος του " δικαιώματισμου" .Αυτά σε άλλα καιρικα φορα....

Leave a comment:

• frozen-drama
    replied

Leave a comment:

Working...
X